top of page

3-sjøers: 6 pallplasser og 14 topp 100 plasseringer til Spirit

Oppdatert: 15. nov. 2022


Resultatlista viser 1929 fullførende blant 2241 påmeldte deltakere i 16.utgave av 3sjøersløpet


Dennis Jepsen (18) eneste klassevinner blant 25 fullførende Spirit løpere i årets 3-sjøersløp.

Bjørn Ivar Svendsen (55-59), Svein Magne Løvås (50-54), Anne Jorunn Hodne (35-39) og Alf Ante Idland Tornensis (20-22) med 2.plass i sin klasse, Silje Milenkovic tok 3.plass i kl.18-19

En molefunken Dennis Jepsen er nok ikke klar over at han har vunnet klasse 18-19 år under 3-sjøersløpet lørdag. Han var nok slettes ikke fornøyd med tid 1.22.54 - over 10 min svakere enn hans åpningsfart tydet på.


FOTO: Tonja Hjølle


Vi får skrive det på konto for ungdommelig pågangsmot når Dennis opp til passeringspunkt 4,7km åpner i gjennomsnittsfart 3.34 pr km eller 1.12.28 i sluttid dersom samme tempo skulle vært holdt helt til mål


Nå var Dennis Jepsen slettes ikke alene om å ikke treffe på åpningsfarten. Spirit kollega Ole Martin Vedøy i klasse 40-44 dro til med 3.30 fart på samme åpningsstrekk til 4,7km og måtte også betale dyrt. Mellom 11,7 og 16km holdt Ole Martin 4.06 i kilometertid, Dennis 4.01.


Hvordan man gjennomfører et halvmaraton vil for Dennis sitt tilfelle være å ta utgangspunkt i tidligere bestetid 1.17.50 fra årets Berlin halv, og legge til 2,5-3 min for å lage seg et realistisk mål å utfordre. Settes et realistisk mål, vil den alltid krevende sluttfase av et løp gi utøver nye krefter, ny spirit ved utsiktene mot at en bedre prestasjon enn forrige løp venter i mål.


Det sier seg selv at en kolossal avstraffelse følger dersom en annen taktikk følgesFOTO: Svein Erik Fylkesnes


Det ble en omgang juling men våre kommentarer har en eneste mening - å lære av sine feil og så se fremover mot neste løp. Dennis er faktisk den løper i Spirit med høyest plassering på Kondis aldersbestemte Norgesstatistikker hvor han med 1.17.50 ligger på en pen 2.plass i klasse 18-19 årFOTO: Tonja Hjøllo


Så til det nær perfekte gjennomførte halvmaraton. Anne Jorunn Hodne er norsk jr og senior mester på halvmaraton og løp maraton på 2.47.15 da hun i 2009 tok NM gull i Tromsø. 4,7km passering på 4.04/km, videre til 11,7km 4.05, så opp til 16km 4.07 før hun ved 20km noterer 4.05/km og så slår til med 3.51/km på løpets siste 1,1km mot mål.


Belønning 2.plass kl 35-39 med 1.25.48, hennes trolig aller beste halvmaraton seneste 10 år

FOTO: Tonja Hjøllo

FOTO: Svein Erik Fylkesnes


Alf Ante Idland Tornensis har sin unge alder til tross rukket å bli en rutinert halvmaratonløper. På ovennevnte passeringspunkter holder han følgende tempo pr kilometer 3.33 - 3.36 - 3.42 og 3.28, sistnevnte som marsjfart mellom 16-20km. Alf Ante eneste Spirit løper som fornuftig nok løp de siste fem kilometer med 5 sek raskere marsjfart enn løpets fem første kilometer.


Belønning 2.plass i klasse 20-22 årFOTO: Atle Mork Oftedal


Geir Olsen sjef for Karmøy Maraton løper i Spirit drakt hver gang han konkurrerer i sørfylket og muligens også i nordfylket. Normalt ventes en større delegasjon Spirit løpere å ta turen til Karmøy om to uker når Geir & crew inviterer til maraton, halvmaraton og 10km fra Åsebøen stadion i Kopervik

FOTO: Trine Nessler Wichmann

Her gir Geir Olsen alt de siste 200m mot mål. I klasse 50-54 holdt 1.38.47 til en 29.plass og en 376.plass totalt i løpetFOTO: Atle Mork Oftedal


Marius Mikkelborg finnes ikke på oversikt Spirit dersom man ønsket å google resultatlista for å finne en totaloversikt over hvem disse 25 fullførende Spirit løpere ut av 28 påmeldte måtte være.


Årsak Marius tilhører triathlongruppa og fremgår dersom klubbens tidligere navn Stavanger friidrettsklubb avd triathlon søkes opp. 1.47.01 ble tiden på Marius som da hadde 3 triathlon avd Spirit bak seg på listene og 3 triathlon også foranFOTO: Svein Erik Fylkesnes


Shezad Inayat tilhørte flokken av Spirit løpere som også deltok i København halvmaraton. Vi pleier å si om Shezad at han stort sett holder samme marsjfart i alle sine halvmaratonløp. Hadde 1.30.18 i Køben og 1.36.40 i 3-sjøers, uten at vi skal påstå at København er 6 minutt lettere på hans nivåFOTO: Trine Nessler Wichmann


Thomas Asgautsen - siste ukes gjest i den lokale podcast Lavterskel.no - fikk igjen til et godt løp tilsvarende en tid rundt 1.08-1.09 overført til en rask løype. Dermed er Thomas i rute til å utfordre sin maratonpers 2.26.54 i Malaga maraton som står på plan senere i desember.


Odd Arne Engesæter løp i fjor Valencia maraton på 2.24.57 og bekreftet solid form i årets Oslo Maraton med 2.29.54 en antagelig tilsvarende prestasjon som Valencia løpet.


Thomas på sin side løp Jessheim Maraton et såkalt treningsmaraton på 2.28.12 tre uker før Engesæters Valencia sent på året i 2021.


Engesæter løp 3-sjøersløpet på 1.13.03, Thomas løp 3-sjøers på 1.11.49. Begge er antagelig langt bedre på flat asfalt enn i terrenget. Vi synes sammenligningen er spennende og vil tro alt kan ligge til rette for et ordentlig gjennomført maraton for ThomasFOTO: Svein Erik Fylkesnes


Vidar Våge fra København flokken i et antall på 37 med løpere og supportere inkludert. 1.36.49 i København og 1.39.53 i 3-sjøers forteller oss at god trening hjelper. Hans 3-sjøers løp vurderes hakket bedre enn i København løpetFOTO: Trine Nessler Wichmann


Bjørn Øvrebø Vidvei stod med klubbens nestbeste etappetid på 12.etappe 370m før start av årets Holmenkollstafett og fikk dermed plass på 1.lag menn senior. På utforetappen. 1.42.22 i 3-sjøers holdt til 486.plass

FOTO: Tonja Hjøllo


Geir Lindtner med 14 appearances i "Hinnaløpet" selvfølgelig på plass også i 3-sjøersløpet og som inngår som fast innslag på mandagstreningen rundt Vannassen. 1.35.03 gir 281.plass og 20.plass blant over 100 fullførende i klasse 50-54FOTO: Svein Erik Fylkesnes


Hans Petter Aakre er 800m løper men rukket finne tid til å løpe langintervall rundt Vannassen og er ellers den klart hurtigste på siste del av stigningsløpene i Sandneshallen. Formen synes å være i spennende utvikling, så spennende at man ikke skal se bort fra at et testløp på 800m kan være nær forestående


Eksemplarisk gjennomføring av 3-sjøersløpet med kun 8 sek tempoforskjell mellom første og siste 5km strekk og 3.29/km på løpets siste 1100m bekrefter full kontroll.FOTO: Tonja Hjøllo


Etter en alvorlig hjertestans sak for to år siden har Svein Magne Løvås blitt tvunget å ta livet mer med ro både mhp på intervall treninger og løpskonkurranser. Det har begrenset seg til lokale hurramegrundt løp som 7-nutsturen Jørpeland rundt, Rune og Odd Einars juleløp etc.


Humøret og overskuddet denne lille nedtrapping har medført har ledet til at skøyeren Løvås igjen tok på seg Spirit drakten og kanskje leverte et av karrierens aller beste løp lørdag. Det kostet ham tilsynelatende minimalt av ressursbruk. På pur overskudd løp han på 1.21.46 og fikk 2.plass i klasse 50-54 år


Tilfelle Løvås ligner på tilfelle Thomas Asgautsen som ikke brukte klokken i det hele tatt, som ikke var i nærheten å tenke verken terskel eller laktatverdier som ikke løp en eneste intervall men som løp mye og langt årene 2018 og 2019.


Mengde trumfer alt har vi sagt i noen år og dersom mengdeløpingen gjøres med avspente skuldre, uten stress etter marginer og tilstrekkelig variert som i tilfelle Asgautsen/Løvås vil man oppnå to ting:


-

1) aldri en eneste løpeskade og

2) mulighet å vinne noe


Løvås med veteran NM gull på halvmaraton så vel som maraton årene 2018-19 og nå tilbake i god form på pur overskudd. Asgautsen vant i rekkefølge Stavanger, Bergen City og Oslo Maraton årene 2018-19 hvor trening vekslet mellom løp på asfalt, på grusveier og hvor elipse løping avsondret til tider betydelig mengdeFOTO: Torbjørn Rasch Pettersen


Kristin Vabø fikk det ikke helt til å stemme og pers med 6 sek er slettes ikke representativt for hennes reelle nivå. Kristin har som nevnte Thomas Asgautsen vært gjest i den lokale podcast Lavterskel.no


Kristin forteller her at etter hun startet systematisk trening i Spirit med mye mengdebasert rolig trening, har hun aldri vært skadet. Men sykdom greier heller ikke Kristin å unngå og sist helg ble et sånn type avbrekk som satte hennes mulige prestasjonsnivå noe tilbake.FOTO: Steffen Thorsen


En annen av "våre" helter er løyperekordholderen Ørjan Grønnevig som med helt andre sko enn dagens karbon-sprettert-sko i 2015 løp 3-sjøers på tilsynelatende uangripelige 1.05.02.


Foreløpig.


Ørjan også en mengdebasert løper. Med 37 norske og internasjonale mesterskapsmedaljer (indivuelt og lag) er han antagelig alene på dette nivå som har konkurrert i over 10 sesonger uten å ha vært skadet.


Så vil trolig Ingebrigtsens innvende ja men uten skader da har Ørjan ikke trent hardt nok? Kanskje det, han vant ganske mye lell.Zerei Mezngi er nok et eksempel blant Spirits toppløpere som basert på høy mengdefokus og kontrollert intervall trening har kunnet levere i alle planlagte konkurranser.


2020 en suksessesong uten skader med ny pers notert i 12 av 13 konkurranser.

(sløv NM løping på 5000m unntatt).


Og helt frem til den ulykksalige 30-års verste vinter underlag for løping påtraff ham i januar / februar 2021, holdt vi også Zerei unna alt som heter skader. God behandling/oppfølging av Jan Erik Wergeland på Stavanger Idrettsklinikk i Hillevåg samt betydelig støtte også v/ Spirits sportslige apparat sørget for å få Zerei igang igjen etter tretthetsbruddet. Zerei kunne levere bedre enn noen gang og endte med å toppe Europastatistikk på både 10km og halvmaraton

FOTO: Tonja Hjøllo


Nina Søndenå en av Spirits bedre halvmaratonløpere tok på seg en fartsholder rolle type lett da hun tok med seg husbond Anders til en anstendig tid i 3-sjøersløpet. Vi ser løperparet på vei oppover etter ferdig runde rundt Hålandsvannet.


Og om vi skulle forstyrre leserne med nok et resultat så ble Nina en av våre topp 100 løpere med sin 40.plass i kvinneklassen og tiden ble på solide 1.38.22FOTO: Svein Erik Fylkesnes


Sveinar Vadla i upåklagelig stilstudie. Som nevnt i vår første 3-sjøers rapport er Sveinar fast å se på Spirit Ryfylkes intervall trening tirsdager på Tau.


Godt gjennomført 3-sjøers med 13 sek forskjell i tempo pr km på første og siste 5km strekk som antagelig vil være tett opp til den ideelle gjennomføring. 35.plass totalt i mål og 6.plass i den tøffe klasse 40-44 årSveinar Vadla er ellers veldig sentral som arrangør av Fisterløpet, kanskje regionens flotteste terrengløp som arrangeres av Hjelmeland IL hvert år på Kr.Himmelfartsdag.


FOTO: Svein Erik Fylkesnes


Odd Einar Tveit på 84.plass var sistemann som karret seg inn blant 3-sjøersløpets 100 beste. 5.plass i klasse 45-49 er glimrings selv om det gikk umåtelig fortere 1.18.22 i København halv og sist ukes intervall trening kan vel ikke ta hele skylda for 1.24.54 mer enn 6,5 minutt svakereFOTO: Trine Nessler Wichmann


Svein Olav Krakstad 12.mann i mål 3.24min bak 1.08 løper Thomas Asgautsen. Mens Thomas er klubbens 3.beste maratonløper er mellomdistanse på bane og spesielt innendørsløping Svein Olavs foretrukne distanse.


Med 9.02.85 i sololøp fra Sandneshallen sist vinter topper Svein Olav årets norske innendørs veteranstatistikk 40-44år, han var fattige 3 tidels sekund fra å slette en mosegrodd norsk 40+ aldersrekord på 1500m med 4.11.24 og han inntar også 2.plass på norsk veteranstatistikks 40-44 års klasse på 800m innendørs med tiden 2.08.91. I denne klasse inntar forøvrig Spirit de tre første plassene på årets Norgesstatistikk for klasse 40-44år.


Utendørs har Svein Olav 2.10.34, 4.21.16 og 9.25.82 i år på de tre mellomdistansene. Dette forteller hvordan allergier setter sine tydelige avtrykk i sommersesongens konkurranser men Svein Olav har på klubbnivå vært til god hjelp som fartsholder for klubbens unge utøvere.


Men dersom vi etter at Thomas har gjort unna sitt maratonløp tidlig i desember setter opp et åpent klubbstevne med 800 og 3000m på programmet tørr vi ikke vedde på hvem som tar kaka på en 3000 duell mellom Thomas og Svein Olav?


Thomas Asgautsen står med 8.44.20 men er redd det ikke holder i en duell mot Svein Olav?


Hva med torsdag 29.12. kunne det passet? I romjulen er hallen åpen alle hverdager fra kl 10 til 17, men om vi startet kl 1645 burde vel alle greidd å komme seg i mål innen stengetid?


Da forteller systemet om over 8 min lesning også for artikkel nr 2 etter 3-sjøers, så da får vi nesten se på andre ting


SLUTT RAPPORT NR 2 HERVED270 visninger
bottom of page