top of page

25 beste gj. alle tider i Rogaland: 64 resultat 2021 på topp 25 liste

Oppdatert: 25. okt. 2022


Sprintere representerer 40,6% av alle 2021 noteringer på kretsens topp 25 gjennom alle tider.


Noel Dobson (14) fra Haugesund m/lange hvite strømper ses her løpe sin første konkurranse i friidrett like i hælene på 10.67 løper Jonas Berggård Skåden


Rogaland fortsatt skremmende svak i tekniske øvelser. Hederlig unntak fra generasjon unge kastere i Sandnes, Haugesund og Bryne som står bak 9 av 10 resultat fra 2021 sesongen som fikk plass i en alle tiders topp 25 oversikt


Helge Brueland - en legende i Rogalandsfriidretten - har de seneste 40-50 år sortert samtlige oppnådde resultater i friidrett blant utøvere tilsluttet de 40 talls friidrettsklubber i Rogaland. De seneste årene har statistikk guru Brueland fått avløsning av Gjesdal veteran Arne Warem, som følger opp et 30 talls øvelser i klasser fra 11 år og oppover til +90 år veteraner

FOTO: Arrangør foto Hytteplanmila 2018


Nå etterlyser Friidrettskretsen kandidater som er villig å ta seg av oppfølging av løp utenfor bane, ettersom Warems store bidrag kun omfatter friidrett på bane


Løping utenfor bane utgjør nær 90% av alle aktive som oppsøker friidrett. Berlin, London og New York Maraton samler alle over 50.000 aktive til sine stevner. Millioner følger deltakerne langs løypa. I Norge er Holmenkollstafetten landets største idrettsmønstring uansett idrett med rundt 50.000 aktive deltakere


Løping er alle idretters mor, en verdensidrett med aktive fra over 200 nasjoner. Likevel må vi leve med at mediehus i sine årets beste kåringer kun forholder seg til den lille 10% andel av friidretten som representeres av friidrett på bane.


Sett i et større internasjonalt perspektiv har man fullstendig glemt hvilken del av friidretten det store publikum er mest opptatt av. I et sommer OL hvilken idrett folk flest bryr seg om.
PÅMINNELSE - DENNE OG FLERE NYHETSSAKER PÅ NYÅRET - LISENSFor å få resuItater oppnådd på bane registrert må alle utøvere over 12 år hvert år løse lisens. Lisens er ikke en del av klubbenes medlemskontingent. Friidrettslisensen gir - dersom riktig fremgangsmåte benyttes når eventulle skader oppstår - dekning for skadebehandling.


Glissent på tribunene så vel på solsiden som under tak på hovedtribunen under årets NM i friidrett på Kristiansand stadion. Kommersielt er gateløp og terrengløp den del av friidretten som internasjonalt favner den største interesse.


16 ÅR GAMMEL LOKAL SPRINTER TIL 2021 NM FINALE PÅ 100M

Alexander Skrede fra Sandnes, 4.plass 100m semifinale i fjorårets hoved NM i Kristiansand. I løpet av sesongen 2021 endte 16 år gamle Skrede på 10.95 som bestetid. Dette gir ham en 23.plass blant Rogalands hurtigste løpere gjennom alle tider


I årets første sak friidrett Rogaland har vi gått gjennom den oppdaterte senior kretsstatistikk. Hvor mange resultater oppnådd i 2021 holder til en gjennom alle tider topp 25 plassering?


Når sprintere (flatt og hekk) representerer over 40% av noteringer som holder til en topp 25 plassering gjennom alle tider på seniorlistene, vil denne artikkel følgelig handle mest om de utøvere som forflytter seg aller raskest. Dem med konkurranse fortrinn uansett hvilken idrett man måtte velge når man skal konkurrere i de voksnes rekker innen fart / eksplosive øvelser


Denne gang legger vi god veteran idrett litt til side, også de helt unges fremganger. Likevel under tema sprint finner vi det riktig å gjøre ett av få unntak

Norgesstatistikk 100m 2021, topp 3 plassering til Rogaland i nær samtlige klasser fra 13-17 år


G13 - Aleksander Aarestrup, Skjalg 12.75 - 2.plass

G14 - Noel Dobson, Haugesund IL 11.33 - 1.plass - Norsk aldersrekord - G14

G15 - Aleksander Laksfoss, HIL 11.50 - 3.plass

G16 - Alexander Skrede, Sandnes 10.95 - 1.plass


J14 - Oda Asdal Hansen, Skjalg 12.80 - 3.plass

J15 - Line Al-Saiddi, Skjalg 12.64 - 3.plass

J16 - Selma Ims, Sandnes 12.25 - 2.plass

J17 - Anna Kolstø Jensen, HIL 12.59 - 2.plass


Jonas Berggård Skåden, Sandnes fornøyd etter suverent junior NM gull 200m på Askøy. På 100m inntar Skåden 1.plass G19 med 10.67 og 5.plass på 2021 Norgesstatistikk menn senior


I en årrekke har det fredager i Sandneshallen fra kl 1700 vært avviklet kretstreninger i sprint


Rogaland har i en årrekke holdt høyt nasjonalt nivå innen sprint. Samarbeidskonstellasjoner på tvers av klubbgrenser synes gi resultater. På jentesiden ser vi det samme på jr nivå innen tekniske øvelser samt på mellomdistanse også på senior siden hvor en eller flere jenter fra Rogalandsklubbene fikser finale i hoved NM hvert år


Ser vi på 100, 200 og 400m samlet og også inkluderer kort- og langhekk som kategori sprint, viser vår telling at Skjalg individuelt har 13 topp 25 noteringer, Sandnes 12. Se ellers mer om stafettrekord nedover i saken


Bildet fra Mailekene i Haugesund 12-13.mai.


# 126 Selma Ims (16) 12.25 på 100m gir en 14.plass gjennom alle tider på senior statistikk Rogaland, 2.plass på årets Norgesstatistikk J16.


# 124 Nora Haugen (18) 12.34 gir 19.plass på alle tiders kretsstatistikk 100m kvinner senior. Med tiden 54.91 på 400m 3.plass best gjennom alle tider i kretsens kvinner senior oversikt.


Nr 115 er Elsie Hjartholm Seger og nr 46 er Maren Storaas Alsaker - begge fra Sandnes il.Mathias Hove Johansen viser muskler under Norgeslekene på Jessheim. Etter Torleif Bergs mangeårige impulser og påvirkning innen lokal sprint i en rekke klubber har det hver sesong alltid vært vanlig å bli bedre jo nærmere vi var hovedmesterskapet.


Mathias løp fort på Jessheim men løp bare enda fortere senere på sommeren.


Med 20.68 og 18 hundredeler forbedring av sin egen kretsrekord på 200m er Mathias landets gjennom alle tider 5.beste norske 200m utøver.


Med 10.39 på 100m raskeste menneske som har representert en friidrettsklubb i Rogaland.


Erik Kringeland, HIL kretsens nest raskeste med 10.43.


Per Ivar Sivle som sammen med Øyvind Alsaker var det 3-årige elite sprint prosjektets eneste aktive utøvere da GT International (GTI's døpenavn) ble stiftet 15.12.1990, fikk opp 10.46 som beste tid årene 1991-93 som GTI utøver og årene 1994-95 han representerte IL Skjalg. Denne tid holdt til 3.plass på alle tiders kretsstatistikk. Per Ivar noterte 10.25 på 100 m i 1997 men da som Tjalve utøver
Med hele fem utøvere som i år har slått seg inn blant kretsens 25 raskeste gjennom alle tider på 100m, velger vi dvele litt mer rundt sprint.Leder for dommerutvalget i Friidrettskretsen Victor Øvregaard vinker med gult flagg under European Team Championship i august 2019 på Sandnes stadion.


Skjalgs sjefstrener sprint Victor Øvregaard tok trener utdannelse for rundt 40 år siden med bl.a. høyde som spesialkompetanse ved siden av sprint. Utover mangeårig trener bakgrunn er Øvregaard i dag med sin enorme kontinuitet og fagkunnskap å anse som Mr. Skjalg. Som initiativtaker til stevner og mesterskap med påfølgende oppgaver innen stevne organisering og ledelse. Victor Øvregaard har videre flere år som Friidrettskretsens styreleder.


Antagelig har Victor mistet tellingen på de hundretalls NM medaljer på junior og senior nivå hans kompetanse har ledet til? Om han noen gang er tildelt pris som årets trener, ildsjel eller lignende vet vi ikke, beskjedne Victor fra Røyneberg lever godt med å være en av friidrettens virkelige gentlemen i Rogaland


Det er en gjeng meritterte utøvere som leder Sandnes ILs store sprintmiljø


- Anna Bråttvik er i følge klubbens nettsider hovedtrener sprint / teknisk jenter 15+

- Ragnar Bergheim leder 15+ gutter.

- Anne Brit og Richard Sandberg er hovedtrenere hekk/sprint

- Trond Lindanger er senior hovedtrener sprint/teknisk


Ex mangekamp OL deltaker Anne Brit Sandberg og Trond Lindanger er kontinuitetsbærerne i Sandnes innen sprint. Som fortsatt sterk aktiv veteran, lagleder innen stafetter og som helt sentral koordinator under klubbens kretsstevner er Trond og hans følge på hjemmebane litt av en driver i Sandnes friidrett


Trond opprinnelig fra Bokn var 21 år gammel da han på 4.etappe for GTI løp inn til ny norsk rekord på 4x100m med tiden 41.07 på Åkrestrømmen 3.juli 1993. Litt senere samme sesong satte GTI sprinterne norsk rekord også på 1000m stafett under hoved NM. Året etter gjentok samme lag bedriften med nytt stafett NM gull for Skjalg. Lindanger ble bare bedre og bedre med årene og har konkurrert til langt opp i 40 årene som god veteransprinter. Representerte SIF, GTI og Skjalg før han 25 år gammel gikk over til HIL og her leverte karrierens raskeste tid på 100m med 10.69, gjennom alle tider den 6.beste i Rogaland.


Skjalgs Simen Tjelta Larsen rakk å bli 27 før han i fjor løp 100m på 10.68, tidenes 5.raskeste på 100m blant løpere tilsluttet en klubb i Rogaland


Vi er da obs på at Skjalgs Bjørn Hervik Nilsen på Vestbanen i Stavanger i 1957 er registrert m/ 10.3 ved manuell tidtaking.


Gamle dagers manuelt tatte tider vil i noen grad måtte tas med en klype salt. Audun Garshol løp på 10.2 manuell tid da friidretts NM i 1972 ble arrangert for fulle tribuner på byens stolte friidrettstadion på Eiganes. Elektronisk tidtaking godt etablert på 70 tallet men bestetid for Garshol ble aldri bedre enn 10.52 med 2.0 medvind i Sofia påfølgende sesong.


Bjørn Nilsens tid 10.3 er mulig å anslå som et 10.54 løp idet manuell og elektronisk tidtaking omregnes med et tillegg på 0,24 sek. Bjørn Nilsen ble historisk og regnet som tidenes klart raskeste sprinter. I sin karriere fikk han svært få muligheter å konkurrere utenlands og hans bestenotering med elektronisk er 10.70 oppnådd sesongen etter i Warszawa.


Tidenes 4.raskeste Rogalending med 10.67 oppnådd i 2021 er Jonas Berggård Skåden 19 år fra Tananger og som representerer Sandnes IL. # 120 Skåden i forsøksheat under Mailekene.


#113 Alexander Skrede (16 år) inntar 23.plass mens Saban Mortaza Inayat begge Sandnes IL med 10.80 inntar 15.plass på best gjennom alle tider i Rogaland


Legg ellers merke til løperen med lange hvite strømper i billedserien fra Haugesund. Dette en sensasjon da han i nettopp denne sin første offisielle konkurranse friidrett 14 år gammel følger fjorårets norske U20 NM gull vinner på 200m helt til mål i forsøket (ingress bildet helt øverst i saken) før han i superfinale samme dag løp på ufattelige 11.33. Norsk G14 rekord på 100m


Bildet vist tidligere men også Aleksander Laksfoss fra HIL i bane 2 fortjener anerkjennelse. I klasse G15 er tiden 11.50 den 3.beste i Norge i 2021.


Ser vi på alle øvelser samlet inkludert løp og tekniske øvelser på bane samt halvmaraton og maraton utenfor bane har Sandnes og Skjalg begge i 2021 fått 23 noteringer inn på en liste som viser Rogalands 25 beste utøvere gjennom alle tider.


HIL og Spirit fikk begge inn 7 noteringer på fjorårets topp 25 gjennom alle tider liste mens Bryne, GTI, Undheim og Varhaug alle fikk 1 notering hver, tilsammen 64 noteringer


Skjalgs nye kretsrekord 40.78 på 4x100m under stafett NM i mai teller med som en notering inkludert blant Skjalgs 23 totalt. Simen Tjelta Larsen, Mike Lubsen, Mathias Hove Johansen og Oscar Alm Harestad var løperne som satte kretsrekord


26 noteringer (40,6%) sprint/hekk, 17 (26.6%) notert fra gruppe langdistanse 5000m,10.000m samt hel- og halvmaraton. 11 noteringer (17,2%) notert fra gruppe mellomdistanse 800, 1500, 3000 og 3000 hinder. 10 noteringer hvorav kun 1 på herresiden er notert i de tekniske øvelser hopp og kast blant tidenes 25 beste resultat fra utøvere tilsluttet klubber i Rogaland.


15,6% av fjorårets topp 25 noteringer gjennom alle tider skriver seg fra tekniske øvelser, de øvrige fra løp. Marius Gansen 57 år fra GTI sørget for den eneste topp 25 notering gjennom alle tider på herrenes senior statistikk i tekniske øvelser i fjor da han noterte 51.01m med den nye spyd type, et resultat som gir ham en 19.plass


I en del 2 av denne oppfølging som følger senere vil vi se nærmere på flere enkelt resultater


369 visninger

Comentarios


bottom of page