top of page

5 senior NM gullvinnere, U20 gruppe i vekst, Europas beste gateløper,Undheim ultra/maraton lørdag

Oppdatert: 13. nov. 2021


Fra Norgestopp U20 halvmaraton til senior NM gull, oransje-jenter mot 33-34 tallet på 10 km


Oppturene har stått i kø for en av regionens sist etablerte løpeklubber når vi om litt går mot sesongslutt. På mosjon- breddesiden er det imidlertid flere mulige oppturer som venter....


Mer om klubbens 5 NM gullvinnere nederst i saken


ARBORET TRIMMEN 20.NOVEMBER. - UNDHEIM LØPFESTIVAL LØRDAG 13.NOVEMBER

Rogaland Arborets innbydende myke skogsstier lengst syd i Melsheia i Sandnes er en frisone for rekreasjon og trivsel. Enten man tar med familie eller venner på spasertur eller velger en trim & løpetur


Sandnes IL inviterer fra neste lørdag 20.november til sin tradisjonsrike løpskarusell med 3 løp ARBORET TRIMMEN - er en av regionens lengstlevende mosjonsløp


Samme dag 20.november avvikles Karmøy Maraton, første gang arrangert i 2013 med Spirit som formell arrangør.


"Hinnaløpet" 9,2km gjennom Sørmarka som i over 40 år har vært arrangert i oktober er i år flyttet til desember månedArboret Trimmen har tilbud for store og små. Tradisjonelt starter de yngste kl 14.00 i en kort variert rundløype, voksne starter få minutter etter med tilbud om 1 runde 2,7km, to runder 5,4km eller tre runder 8,1km.


Selv om det var vi selv som tok initiativ til disse løpene på sent 70 tallet med Norsea bil som arrangør og med samme traséer nå som den gang, tør vi ubeskjedent fremholde at løypene bare er ualminnelig fine, varierte og krevende men herlig utfordrende


I Sandnes IL friidrett vil alle som møter frem i god tid før start få lov å være med, men se ikke bort fra at forhåndspåmelding er mulig


UNDHEIM LØPFESTIVAL - 6 TIMERS, 50KM. MARATON, 10KM OG 5KM - LØRDAG 13.11.

Simen Holvik en av årets superkjendiser innen løping etter å ha løpt Norge på langs fortere enn gjennomtrente mosjonister greier på rulleski. Fra Nordkapp til Lindesnes på 4 uker er en fenomenal prestasjon med daglig mellom 8-10 mil løping


Lørdag formiddag er han en av deltakerne når langløp entusiastene i Undheim friidrett i fint vær inviterer til 6 timers.


Undheim løpfestival har i tillegg 50km, maraton, 10 og 5km i de fine rundløyper på Undheim.


Det er ennå god plass til flere løpere
Rune Eie med sine medhjelpere har satt fyr på en enormt stigende løperinteresse i Ryfylke.


Her like ved inngangen til den 4,8km lange tunellen inn i Hjelmeland kommune har Rune og hans arrangør team funnet den nær perfekte 10km som er å løpe 5km på utsiden av tunellen langs Tysdalsvatnet før man ved utløp tunellen vender og løper tilbake.


ADVENTSLØPET har vært arrangert tidlig ettermiddag siste lørdag før jul siden 2019 som et invitasjonsløp hvor da "byassar" med røtter i Ryfylke finner veienPraten går før og etter løp. Julestemning. Risgrøt og rød saft til store og små. Alle fårTRENINGSFELLESSKAP HVER TIRSDAG - TAU STADION... NOE NYTT HVER GANG...?


Et 40 talls løpere har vært innom Spirit friidretts fellestreninger tirsdag på Tau stadion. Siden tidlig i vår har vi holdt det gående med oppstart kl 18. Kjører man 4-5 stk sammen gjennom Ryfast og deler reisekostnader er det rimeligere å trene på Tau enn hva man på andre kanter av landet - ja faktisk hele landet utenom Rogaland - betaler for hver treningsøkt


Av disse 40 talls som har vært på prøvetime har 28 tegnet medlemsskap. Spirit som favner medlemmer fra hele Rogaland fylke ser seg ikke tilbake og tenker "copy paste". Nyvinning så vel innen ukjent treningsmix på fellestrening, som ved utvikling nye konsepter innen egne løpsarrangement, er blant driverne i klubben


Litt mer om oppturer for interkommunale Spirit som etter 7 års kamp mot idrettsbyråkratriet i år takket være bl.a. særdeles flott engasjement fra 24 årig redaktør og løpsentusiast Vigestad i Kondis, endelig fikk lov å bruke klubbnavnet slik medlemsmassen kjenner klubben somSUKSESS HISTORIEN SPIRIT FRIIDRETT - TIDLIGERE STAVANGER FRIIDRETTSKLUBB

Spirit i ferd med å passere 150 medlemmer. HK stafetten, landets største idrettsarrangement vil fortsatt være klubbens store sesongmål. Brobygging, dette å løpe for laget, for hverandre er verdier klubben setter høyt, og slik støtter opp om


Stafetten som teller over 50.000 løpere ble avlyst i år og i fjor. I 2018 og 19 stilte Spirit med fire lag hvor hvert lag løp 15 etapper. Det er nå i disse dager det er rimelig å kjøpe flybillett og har du løst billett til Holmenkollstafetten, er du garantert plass på laget. Fordi dette er et av de mange anledninger hvor det absolutt viktigste er å delta


Spirit er kretsens eneste friidrettsklubb som hvert år siden oppstart i 2013 har stilt med lag til denne sosialt hyggelige tre dagers Oslo weekend
FOTO: Trine Nessler Wichmann


Jan-Morten Ra er Spirit triatlons ubestridte sjef for gode tider også innafor triatlongruppa på et 40 talls medlemmer. Jan-Morten som har Age-group VM gull og som for noen år siden tok NM gull på senior nivå innen langdistanse triatlon, har vært trener og inspirator på klubbens løpetreninger ved Stokkavannet helt siden oppstart i 2013.


I motsetning til klubbens hovedtrener friidrett har Jan-Morten gjennomført grunnkurs og de påfølgende påbygg som gjør ham til fullverdig utdannet friidrettstrener. I hovedtrener fravær ifm. internasjonale stevner, treningsleirer, ferie etc. er klubben super heldig som har en faglig topp kvalifisert stand-in.

For nøyaktig tre år siden startet Spirit sitt U-15 dedikerte ungdomsprosjekt. Ungdomsgruppa er kanskje noe av det mest gledelige av mange oppturer i året som er i ferd med å ebbe ut.


Med gode holdninger til egentrening, hvor nær 3 timers reisetid eller kø på motorveien ikke er til hinder for å møte til lagets fellestrening


Spirit driver ikke athletics eller annen lekbetont fritidsbeskjeftigelse. Spirit gruppa er utvalgte dedikerte unge hvor riktig formålstjenlig trening er fokus. 16 utøvere 7 jenter, 9 gutter utgjør i dag klubbens U20 gruppe. En fordobling ila. 2021.


For noen år siden var 11 av lagets 45 løpere i Holmenkollstafetten mellom 15-19 år


Også gruppa mellom 20-29 er voksende, to av klubbens yngre veteraner tok 9 mesterskaps medaljer nylig under årets veteran NM i friidrett på Romerike

Spirit fikk terminfestet 8 nye løpstilbud i sitt første driftsår i 2013. Stokkavannet Maraton og 5 km gateløp i Sola sentrum var blant nyetableringene som ble godt mottatt, mens våre 4 ulike løpstilbud rettet mot skoleungdom ikke fikk nødvendig tilslutning til at disse ble gjennomført


Bildet over er fra Solastranden halvmaraton som med sitt særpreg hvert år 2.helgen i januar innleder den norske gateløpsesongen. Løpet har vært utsolgt for startnummer seneste tre år før Covid-19 pandemien satte en midlertidig stopp for ytterligere oppbygging.FOTO: Geir Eikeskog


Da Spirit 20.mai 2020 - etter første midlertidige gjenåpning - kunne presentere Skandinavias første "world class" gateløp langs Kanalsletta på Forus fikk TV opptakene fra løpene nær 2,8 millioner visninger. Fem av løperne vi her ser på fremste start løp inn til topp 30 i verden på 5 km i 2020


I årets tilsvarende løp 21.september var løpsforholdene som første år tilnærmet perfekt, helt ypperlige sluttider ble igjen oppnådd.


Også neste års løp vil bli avviklet som hverdagsløp i september, nærmere bestemt 6.sept. og så langt er det planlagt kun for 5km, selv om klubben har 5km på plakaten så vel i januar på Solastranden (ny løype) som i "Solnedgangen" som neste år arrangeres 15.juniTerreng ultra har mer og mer seilt opp som en vinner. Bildet viser to av Ryfylkes løperprofiler som har løpt sånn passe noen år men som etter årets store fremganger fort kan snuse på et NM krav (31.59.99 på 10.000m) - dersom fortryllende forhold som Stadionmilas sen kveldstid -opplegg i Kristiansand seneste tre år. Henning Tjøstheim bak måtte slippe fem Spirit løpere foran seg på Siddisløpet men fikk nestbeste tid på 3-sjøers nylig blant Spirit medlemmer fra RyfylkeFrem til rundt halvveis var forholdene helt utmerket under årets Strandamila utsatt fra 1.mai til 10. oktober. Henning Tjøstheim i sort på 2.plass kun 1.11 min bak vinner Henning Mæhle. Mæhle løp 10.000m på 30.49.97 i juni 2019.Karoline Dahle blant de sist innmeldte Ryfylke langdistanseløver. Mens guttene sist tirsdag løp 3 serier 8x400m i tilsynelatende trygg 3.30 fart, 30 sek pause, løp jente gruppa samme serie i 350m lengde.


Pussig nok kom nær samtlige likt til mål på hvert drag slik trener hadde planlagt


Det bare må tilføyes at en halvstor gruppe skarpskodde menn tydelig hadde bestemt seg for å parkere jentene på drag nr 24, drag som alltid har brukt å gå i overkant høy fart


Det morsomme var at det motsatte skjedde. Med Karoline som en av de fire krumtapper, de tre serier intervall drag ble formodentlig gjennomført med bedre margin av jentene. Guttas angrep bakfra ble forgjeves. Denne gang.


ZEREIS FORVANDLING ETTER KLUBBSKIFTE TIL SPIRIT

Zerei strålende fornøyd med ny norsk bestenotering, med årsbeste i Europa og prestisjeseier i Valencia 10km med deler av verdenseliten på plass. Tiden 27.39 oppnådd under langt fra ideelle løpsforhold. En sammenligning topp 10's personlige bestetider og tid i årets Valencia er bekreftelsen


København og Valencia løpene bekrefter ellers at dersom Zerei hadde fått samme mulighet som øvrige nordmenn å få møte verdenseliten også på sin beste øvelse 5000m på bane, ville vi sett tider rundt 12.55, kanskje enda bedre?


Økter sammen på treningsfeltet bekrefter dette.


I norske mesterskap er det uaktuelt å sette opp fartsholdere på langdistanseløp. For øvrige starter i norske stevner ble fartsholder opplegg vi fikk presentert en amatørmessig tragedie, noe helt annet enn lovet på forhånd, en sak forøvrig behørig omtalt i mediene


Så kan Zerei takke seg selv for ukontrollert optimisme da han bommet på første 200m under sitt Diamond League 3000m løp på Bislett. Her var opplegget helt prima, hans konkurranse erfaring imidlertid i tynneste laget, tidlig etter sin alvorlige skade i sesong innledningenZerei kom til Stavanger vinteren 2016/17 med NM bronse på 10.000 som Vadsøløper på sterk tid. Etter tre år i Stavanger var hans løperkarriere over. 8 løp på bane levert ila. 3 sesonger.


Det fantes ingen motivasjon til å fortsette. Så ble Spirit kontaktet like før årsskiftet 2019/2020.FOTO: Bjørn Johannessen, Kondis


En ny verden ble åpnet for Zerei. Treningen gikk strålende. En rekke ganger pekte Zerei på det nye i opplegget hvor hver intervalltrening var inspirerende å møte opp til. Tett coaching med nær 1000 timer logget første år på og ved siden av treningsfeltet, ledet til at en løper som høsten 2019 skulle legge opp, ble forvandlet til noe nytt helt ekstra ordinært.


FOTO: Bjørn Hytjanstorp, Hytteplanmila 2020


Fra utøver på godt nasjonalt nivå første del sesongen 2020 til hans oppvisningsløp med utklassingsseire i NM 10.000, i Norgesløpets 10km og Hytteplanmila med hele Norgeseliten på plass.


Stavangers verste vinter på 30 år, ledet dessverre til at en alvorlig løpeskade ble avdekket. I tillegg har elendig tilrettelegging i treners kamp om et sportslig akseptabelt opplegg for å ta OL krav han har vist seg mer enn sterk nok til å fikse, preget tiden etter at OL toget gikk.Takket være enorm innsats og involvering fra hans klubb, coaching på deler av hans trening samt pratisk oppfølging i alle årets konkurranser har Zerei over to sesonger blitt bygget opp til idag Europas ledende gateløper på de distanser han i år har fått mulighet å gjennomføre


Zerei har fått hjelp av Spirit og klubbens frivillige og sponsorer til at løpingen nå kan bli hans nye levebrød.


Bak vår rygg har flere norske eliteklubber jfr norsk friidretts reglement lovstridig tatt kontakt direkte med klubbens utøver for om mulig bytte klubb.


At fristelsen er stor er mulig å forstå, Zereis markedsverdi har nemlig skutt skyhøyt i været
Kristin Vabø har 35.40 på 10km, Silje Torsvik har 35.38. Da NM banestafetter ble arrangert på Stavanger stadion i mai, var styrkeforholdet på 4x800m mixstafett at mens Skjalg så ut til å ha vesentlig bedre nivå på herresiden, kunne løpsstyrken til Spirits kvinner vippe utfallet i Spirits favør.Gjennom generasjoner har Skjalg vært byens klart dominerende klubb innen banefriidrett. At Spirit hadde to kvinner på sitt lag som allerede neste sesong vil kunne snuse på tider ned mot 33-34 minutter på en 10km, hadde fra før ingen erfaring med noe så kort som å løpe kun 800m.


Mens Spirit stilte uten sin raskeste 800 løper og finalist på 1500m i 2020 NM i Bergen Mathea Melberg på sitt 1.lag, hadde også Skjalg forfall fra sin beste mellomdistanseløper Sara Busic


1200m av NM stafetten gjennomført, Spirits 1.etappeløper Kristin Vabø til høyre på gresset har nettopp levert en kjempe-etappe, vi ser Alf Ante Idland Tornensis nærmest har avgjort utfallet selv om 2000m av stafetten først skal løpes


Også Silje Torsvik på 3.etappe løp fortere enn vi trodde var mulig og Spirits neste sub 2.00 løper Hans Petter Aakre kunne ta et sikkert grep om pinnen på vei mot to æresrunderDersom man besøker Spirits fellestreninger vil man så vel på mandagens langintervaller som på kortintervall arbeid i Sandneshallen se Hans Petter Aakre alltid ta plass avspent og ganske solid bak i køen av overivrige mosjonister på intervall dragene. Hans Petter er meget bevisst på å holde igjen, nettopp derfor kommer fremgangen seilendeSist vinter gikk hele innendørssesongen adundas, men sesongen før løp Hans Petter Aakre 800m på 2.05 tallet inne. Han er vesentlig sterkere idag. Den som venter får seHer Spirits fire NM gull vinnere f.v. Kristin Vabø, Alf Ante Idland Tornensis, Hans Petter Aakre og Silje Torsvik


FOTO: Katrine Tonning


Fra siste innendørstrening i Sandneshallen. Ungdomsgruppa - 8 utøvere - gjør seg ferdig før kl 1715 da yngre grupper i Sandnes IL overtar.


Når de eldre tenåringer og voksne overtar med oppmøte for garderobeprat mellom 18-1830 på tribunen i bakgrunnen har oppmøte vært økende. Inklusiv fotograf Katrine og vår 17 årige nye triatlon jente Silje (på svømmetrening da bildet ble tatt) deltok 5 kvinner og 15 menn på løpetrening torsdag...de fleste rekker oppvarmingen....det går likar no....
204 visninger

Комментарии


bottom of page