top of page

Blummenfelt v.rek,NM 4.pl Mari M, 1.pl Magnus og Nils H Arboret, 2.pl Silje og Anne Jorunn Karmøy

Oppdatert: 23. nov. 2021


OL gullvinner Kristian Blummenfelt Ironman verdensrekord, Zerei på høydetrening i Flagstaff blant siste ukes nyheter innen høyere nivå norske utøvere


At en tilnærmet komplett gruppe gutte- jr./senior løpere på herresiden + deres trenere etter utmelding fra Skjalg nå gleder seg til å fortsette sportslig utvikling i Spirit er saker vi vil jobbe med kommende uker


Tidligere Ironman verdensrekord ble knust med nærmere 7 min av triatlon OL helt Kristian Blummenfelt i helgen. 3,86km svømming på 39,41min, 180,25km sykkel på 4 t. 2 min og 40 sek mens Ironmans løpedel maratondistansen 42,2km gikk unna på 2.35.24. Det gir ny v.rek. notering 7.21.12 mot tidligere bestetid 7.27.53Gjesdals Lise Lithun + 6 andre løpere har løpt helmaraton 42km rundt søndre del av Karmøy til Skudeneshavn med start og mål i Kopervik samtlige 9 ganger løpet er arrangert.


Trond Vatnaland fra Bokn måtte stå over i 2018 pga betennelse i hælen men med 8 maraton gjennomført er Trond den Spirit løper med flest starter uansett distanse i Karmøy Maraton


Mer fra senhøstens store løpermønstring i nordfylket følger nederst i sakenMagnus Bøen Hope til venstre vant lørdag kort løype da 84 løp 1,2 eller 3 runder i Arboret Trimmen. Inkl. barneløpet hvor det ikke registreres tider deltok 145 løpere i dette første av årets to løp


Mer fra helgens lokale / regionale løp følger nedover i sakenMari Nustad Mauland løp i helgen over 21 mil da hun ble nr 4 i årets NM i 24 timers løping.


Bildet fra 23.oktober 2017. Tilbake på flyplass etter å ha vunnet 100 miles ultra løp i England for 4.gang i løpet av sesongen 2017. Som GRAND SLAM vinner 2017, er Mari en av klubbens legender innen ultra og langdistanse løping

FOTO: Per Inge Østmoen, Kondis - NM 24 timers 2019


Med 221.267 km løp innafor 24 timers varighet tok Mari Mauland i 2019 VM kravet på 22 mil løping innen 24 timer. NM sølv under Bislett tribunene, hver runde = 546m


Løpet arrangeres hvert år helt på tampen av sesongen, korona pandemi påfølgende sesong satte stopper for Maris VM deltakelseFOTO: Arrangør Lysefjorden rundt


Tidligere samme år (2019) ble Mari den første kvinnelige løper som fullførte to dagers løpet Lysefjorden rundtFOTO: Arne Dag Myking, Kondis


Kondis på plass sent og tidlig på landets større og mindre løpsmønstringer. Region Bergen korrespondent Arne Dag Myking knipset dette blinkskudd av Spirits HOKA sponsede Mari underveis under Bislett tribunen hvor NM 24 timers løp ble avviklet i helgen


Therese Falk som stadig figurerer i den ytterste verdenstoppen innen ultra ble suveren NM vinner med 261.170m gjennomført ila 24 timer. Av rapport publisert på Friidrett.no fremgår at Therese Falch med sitt løp satte ny Europarekord og at herreklasse vinner satte norsk rek.


Mari + to øvrige unge veteraner konkurrerte om NM pallens to neste trinn. Alle tre med over 21 mil gjennomført. Denne gang vel 4 km bak senior NM bronse for Mari, men 2.plass i sin klasse 45-49 år


Vi applauderer for Mari, 4.plasser i norske senior mesterskap er vi ikke bortskjemt med i år


Også Kondis med flott NM rapport ved Arne Dag Myking


RESULTATER - BISLETT 24 TIMERS MED INNLAGT NM


Nils Haktor Bua er tidligere helmaraton vinner i Karmøy Maraton som ble avviklet nå i helgen


10, 21 og 42km. 465 påmeldte hvorav 353 fullførte, 112 som ikke møtte til start og 6 DNF.


Nils Haktor Spirits 11.etappe spesialist tok lørdag med seg løpersamboer Mari Arnestad til Rogaland Arboret, dette innbydende parkanlegg lengst syd i Melsheia i Sandnes, for første gang prøve seg i Arboret Trimmen. Nils Haktor vant likegodt 8,1 km langløype = 3 runder. På dels sugende tungt underlag ble tiden 29.51, Sivert Hebnes fra Sandnes IL 2.plass 30.07


Nils Haktor er en av svært få som kan skryte av å ha klippekort til en etappe på Spirits 1.lag i Holmenkollstafetten. Han var en av Iøperne som byttet fra GTI til Spirit før sesongen 2013 og som bosatt lengst nord i fylket lojalt har holdt seg til samme klubb


For kretsens eneste friidrettsklubb som hvert år etter oppstart har stilt lag i det uoffisielle NM i breddeløping (Holmenkollstafetten) er tilfelle Nils Haktor, dette å lojalt følge klubb uansett bosted viktig.


Å løfte sammen, løpe for hverandre, gi hverandre anerkjennelse er noe som gir mening. Et opplegg som hvert år samler løpere fra nord og sørfylket, utflyttende med treningsbakgrunn i byen, de seneste år også en stor kontingent fra Ryfylke


Magnus Bøen Hope var Mosvannsløpets beste 14 åring i fjor. I år gjør Magnus løpets 3041m unna på 9.32 som dette profilerte løpets beste 15 åring og med kun fem jr og senior løpere foran seg i mål


Etter en sesong med svært lite konkurranser løp Magnus lørdag Arboret Trimmens kortløype oppgitt av arrangør Sandnes IL til 2692m.


Klar 1.plass til Magnus med tid 8.45 foran Sandnes løper Christopher Fardan med 8.56.Magnus Bøen Hope foran og Dennis Ravndal er eldst i Spirits spissede mellom/langdistanse prosjekt for unge under 15 år med oppstart høsten 2018 i Sandneshallen. De eldste i gruppa løper mellom 10-13 mil i uka litt varierende fordelt på mellom 7-13 ukentlige treningsøkter.


Å løpe langt blir aldri feil i en treningssyklus. Respekten for hvordan kroppen opptar trening at intervall og hurtig arbeid er meningsløst når kroppens signaler er at hvile restitusjonsjogg er bedre, er noe av forutsetningene for at noen blir gode, noen står på stedet hvil i utvikling


I fasen 13-15 år har dette med kroppslig vekst vist seg utfordrende å håndtere. Selv med stor nøyaktighet mhp på laktatmåling, tross dette å løpe på lavterskel har likevel påført fravær fra trening for prosjektets spydspisser. Tilsynelatende har guttene i perioden vokst 25-30cm eller mer...


Nå krysses fingre for at disse dedikerte løpere kan få fortsette sitt fokuserte og målbevisste opplegg


Magnus 15 eldst i gruppen opprinnelig satt til max 8 deltakere. Begrenset trenerkompetanse har ikke har gjort utvidelse mulig.


Nå vil gruppa styrkes på trenersiden med Skjalgs tidligere hovedtrener Albert Mosdal samt hans assistent Børge Harestad som tar med seg Skjalgs 14- og 15 åringer inn i en spennende utvidet ny gruppe


Et møte kommende uke vil avklare nye treningstider og steder for fellestrening for Skjalg og Spirits junior og seniorutøvere med ambisjoner om å ta NM kvalifiserringskrav mellom & lang distanse senior. Etter alt å dømme vil en spisset gruppe trene tirsdager ved Stokkavannet og det kan bli aktuelt å kjøre dobbel terskel på lørdager ved Mosvannet


Spirits nye suksess opplegg i flomlys tirsdager på Tau samt klubbens snart 10 årige opplegg hver torsdag innendørs i Sandneshallen vil imidlertid bli opprettholdt på torsdager som vårt bredde alternativFOTO: Geir Eikeskog


Da 800m stod på programmet i et av COOP Jærcupens innendørsstevner før Covid 19 satte en stopper for nærmest all innendørs trening og konkurranse aktivitet dersom man var over 15 år, skjedde noe helt spesielt


Samtlige 8 startende i denne kveldens 800m representerte Spirit friidrett. Fire av deltakerne tok NM GULL i 4x800m mix stafett i mai i år og vil nyttårshelgen motta Ordførers heder/ære.


Obs bildet er ikke fra nevnte innendørsstevne overbefolket av Spirit oransje som løp 800m. Vi ser foran i stedet den ene av klubbens to medlemmer fra Colorado Steven Acarregui som hver uke tar tempen i miljøet om hvor mange som på forhånd vet at man hadde tenkt møte på fellestrening


For trenere er imidlertid forholdet "om man hadde tenkt" helt annerledes. Trenere er bare pålagt å møte frem hver uke året gjennom selv om man må kjøre helt til Sandnes for å trene


KARMØY MARATON - fra Åsebøen stadion i Kopervik

FOTO: Arrangør Karmøy Maraton (2021 foto)


Vinnere av 10km løpet Lars Lunde foran og klubbkollega i Stord friidrett, løyperekordholder i 3-sjøers Pernilla Epland stod for - i følge Kondis sin rapport - for de beste prestasjoner under 9.utgave av Karmøy Maraton


RESULTATLISTEDet handler om prestisje opp og i mente når kjendiser fra nord og sør møtes til dueller i de fine langstrakte parseller på gang sykkelstiene fra Kopervik til Åkrehamn hvor vendepunkt for halvmaraton er satt, eller man velger maraton hvor det løpes på riksvei hvor sykkelsti ikke er kommet på plass.


Når det er mulig å løpe rett fremover og slik holde flyt i flere kilometer, er det også mulig å løpe fort. Karmøy Maraton har i noen år oppvist superfine sluttider selv med oppover bakker i fleng, kanskje spesielt den oppover til Åsebøen stadion


At lav temperatur i løp utover høsten gjør at man slipper å bruke energi til å holde kroppens kjølemotor i gang har også i løp etter løp vist seg å være fordelaktig. Ja, om vi snakker lange distanseløp da. Snakker vi eksplosive tekniske øvelser, sprint, langsprint og mellomdistanser er jo temperaturer opp mot +25 til 30 absolutt en fordelSpirit deltok med en større tropp løpere under fjorårets Karmøy Maraton men arrangements tetthet bl.a. som følge av flere løp utsatt til høsten fra i vår, ledet til at færre oransje var å se i 2021 utgaven på Karmøy


Geir Lindtner (bildet) var blant dem som virkelig fant flyten da hans halvmaraton i fjor endte med tiden 1.27.43. Årets halv på Karmøy gikk på 1.31.17, et resultat som holdt til 42.plassHenning Tjøstheim 2.plass 1.11 bak løpsvinner Henning Mæhle på Strandamila 10.oktober, 5.beste Spirit på 3-sjøers halvmaraton med tid 1.19.04, mens han lørdag på Karmøy dundret til med 1.16.03. Kun 27 sek fra pallplass og beste Spiritløper foran Fredrik Nordhaug 1.17.16 på 8.plass.Johannes Thomsen fra Stord friidrett vant herreklassens 21km på Karmøy med 1.11.58 foran ex Spirit løper Kristoffer Nordhus med 1.12.03. Thomsen forbedret sin fjorårstid med 25 sek.


Under ypperlige forhold løp Frode Tjelta, Sandnes IL inn til 5.plass på helmaraton i fjor med tiden 2.42.40. Etter mye god trening og mindre skader i år kunne Tjelta bestige øverste trinn på pallen og innta kr 1500 i premiebonus for meget gode 2.38.57. Eirik Kvalevåg fra Sola ble nr 2 på gode 2.40.22


Silje Torsvik stortrives på Karmøy og derfor kun 7 dager etter sitt 1.18.46 løp på Jessheim var hun på startstreken under Karmøy Maratons 10kmVåre Karmøy bilder fra fjorårets løp viser fornøyde Spirit løpere etter målgang. 36.12 på 10km for Silje i årets løp er greitt levert, men neppe den helt optimale prestasjon å forvente bare 7 dager etter et ressurskrevende halvmaraton


FOTO: Arrangør Karmøy Maraton 2021


Anne Jorunn Hodne er med 2.47.15 fra sitt Maraton NM gull løp i Tromsø og halvmaraton på 1.16 som norsk juniormester er en klasseløper dersom vi snakker tider oppnådd i løpstraséer på norsk jord og lenge før skoutvikling bidro til minutter bedre tider.


Takket være en revulosjonerende utvikling skoteknologi som gir mindre fysisk slitasje etter en 42km enn for bare få år siden vil Anne Jorunn fortsatt kunne løpe maraton på nasjonalt høyt nivå. Rutine trumfer ungdommelig pågangsmot når vi snakker helmaraton og sammenlignet 10 og 21km kapasitet på landets nestbeste maratonløpere på herresiden bak Sondre Moen, er mulighetene absolutt tilstede for gode nasjonale plasseringer.


I fjorårets Karmøy Maraton (bildet) leverte Anne Jorunn med 3.03.28 et gjennomført bra løp. Ikke usannsynlig ville hennes prestasjon under 2020 maraton på Karmøy holdt til en 5.plass på fjorårets senior Norgesstatistikk dersom alle løpere foran på lista løp på samme relativt krevende løpstrasé som på Karmøy


Og hvis såfremt i fall osv. dersom kun halvmaraton tider løpt på norsk jord av lokale klubbers kvinner telles opp (dvs. at vi holder Marie Klosters strålende løp under perfekte løpsforhold i Valencia utenfor) inntar oransje kledde Silje Torsvik, Kristin Vabø, Maria Wiig, Sara Aarseth og Anne Jorunn Hodne de fem første plasser på årets halvmaraton kretsstatistikk273 visninger

Kommentare


bottom of page