top of page

Forusløpets 5km med rekordras i landets kanskje raskeste løpstrasé...

Oppdatert: 23. sep. 2021


Nye perser over en lav sko, sterke prestasjoner spesielt blant yngre i ypperlige løpsforhold. FOTO: Håkon Aslaksen
FOTO: Gunnar Aarseth


Et knippe løpere fra GTI, en av regionens store breddeklubber. Fv. Terje Vatnamot-Johansen tid 18.40, Rune Boge 18.09, Pål Refvem 18.15, og med 18.49 Are Lereggen. Ikke langt etter fulgte en annen GTI løper Atle Larsen med tid 19.03


Forus perseløp er å utfordre egen 5km bestetid og på kvelder som den vi fikk oppleve langs Kanalsletta tirsdag med nesten vindstille og i tillegg i en lettløpt trasé, vil som oftest tidligere pers ryke


FOTO: Rune Eie


Kristin Vabø leverte to ypperlige konkurranser da hun for vel en uke siden deltok under NM i friidrett i Kristiansand. Ny klubbrekord på 5000m, kanskje enda bedre 10.000 hvor sjenerende vind stjeler et hav av sekunder - spesielt alene i felt - men som aldri noteres i statistikker


I flokken av Spirit løpere som tilsynelatende bruker en NM løper til å sette riktig fart, ser vi en i gruppa bak vi definerer som klasseløper fordi han nesten alltid treffer på riktig åpningsfart. Hans Petter Aakre, han høye lyse - har senior NM gull i år på 4x800 mix stafett og den eneste av mannfolka som på siste runden klarte å klore seg 5 sek foran Kristin i mål. Alle øvrige som perler på en snor bak Spirits fremgangsrike nye langdistanseløper.

FOTO: Håkon Aslaksen


Kristin Vabø 17.14 vinner av kvinneklassen. Pokal i "ekte gull" med inskripsjon og 10.plass på årets 5km Norgesstatistikk, hele 54 sek bedre tid enn i samme trasé under 2020 Forus løp.


FOTO: Rune Eie


Presis kl 19.01.00 ble startskudd for 2.pulje avfyrt.


FOTO: Håkon Aslaksen


Othelie Stave Wigene fra Haugesund (10 år) 18.38 på 5km. Vanvittig imponerende.


Susanne Wigene bak er blant tidenes beste norske langdistanseløpere. Med tiden 30.32.36 tok Susanne EM sølv på 10.000m i Gøteborg den 7.august 2006. Susanne vil noen huske var kjent for sine gode løpsavslutninger, men her er det bare å gi seg når datter Othelie øynet målstrekenFOTO: Håkon Aslaksen


Og Othelie var slettes ikke yngst de to rundene i Forus løypa. 8 åringen som ikke engang er nedpå med noen av bena heter Oscar Bueno, og brukte bare såvidt over 22 minutter på 5km

- er det mulig? Jo, når man både spiller fotball, hockey og løper litt er visst alt mulig....FOTO: Rune Eie


Besøkende helt fra nordfylket krydret deltakerlista. Lars Martin Dybdahl fra Førresfjorden her i mål på offisiell flott tid 17.47. En snittfart på 3.33 pr km er ikke for hvem som helst...FOTO: Håkon Aslaksen


En fornøyelse å arrangere når så mange frivillige er så positive til å bli med på avviklingen. På sykkel Silje 17 år nyinnmeldt i Spirit sist uke - triatlon utøver med høye ambisjoner som vi ser frem til å treffe på torsdagens intervall trening rundt Gisketjern. Passet helt fint dette kunne vi høre ettersom svømmetreningen ikke skulle begynne før kl 20


Alf Ante Idland Tornensis er blant mange som har funnet ut at "negativ splitt" er måten å få til den beste utgaven av seg selv. Denne gang merket han imidlertid at 32.08 (egen nettotid) på 10km lørdag ettermiddag i Oslo Maraton fortsatt ikke helt var ute av bena. Dermed en litt saktere siste 2,5km enn førsterunde passering på 7.42FOTO: Håkon Aslaksen


Dennis Ravndal (14) løp 1500m på 4.24.24 under Tyrvinglekene fredag. Tirsdag inn til 16.36 på 5km og høyt opp på klasse G14-15 Norgesstatistikk så vel på som utenfor baneFOTO: Håkon Aslaksen


Magnus Bøen-Hope (15) i mål kun 1 sekund bak norsk årsbeste på 5km gateløp i kl. G14-15FOTO: Håkon Aslaksen


Timeanddate.com med stålkontroll på tider og data. 70 medaljer innkjøpt. 70 påmeldte men bare 54 møtte til start og alle fullførte. SelvfølgeligFOTO: Håkon Aslaksen


Spirits så langt raskeste 10km løper Silje Torsvik løp Hytteplanmila på 35.38 for to år siden og har etter dette opplevet både medgang og motgang som ofte følger av seriøs satsing. I mai en liten opptur med NM gull i 4x800 mix stafett, men kom aldri opp på nivået som tilsa at en deltakelse i årets hoved NM ble aktuelt


Hennes nye 5km pers 17.19 på Forus er hinsides mye bedre enn samme distanses NM krav og da er vi forhåpentligvis i gang igjen mot en fin høstsesong hvor løpstilbudene står i køFOTO: Rune Eie


# 113 Henning Tjøstheim har vært blant de flinkeste å møte opp på arrangørklubbens felles intervalltrening tirsdager på Tau stadion. Etter løpet meddelte han Spirits sportslige utvalg om at han nå har søkt å bli opptatt som Spirit medlem og slik få mulighet å delta gratis på klubbens etablerte massemønstringer hvorav 15.januar 2022 er neste løpsdato


# 100 Richard Kverneland med knapp ledelse etter 2500m, i mål Tjøstheim på sterk 4.plass med tid 16.15, Kverneland 16.21 på 6.plass


FOTO: Rune Eie


Starter Magne Grønnestad og Friidrettskretsens daglige leder applauderer villig for talenter i alle aldre som kastet seg ut på prøvelsen å løpe fort i 5000m. Elias Aslaksen var blant løperne i går som i høyeste grad tok til seg speakers trener anbefaling om å gå rolig ut i første del av løpet.


Med start 1 minutt bak gir vi Elias passeringstid 9.22 halveis. Og så trør han til opphauset av mange entusiastiske heiarop. Med 8.51 på andrerunden setter han solid ny pers med 18.13.FOTO: Håkon Aslaksen


OL medaljene var nok tyngre enn Forus løpets deltakermedaljer, men de ruver i samlingen og for Sondre Vadla var løpet hans første i rekordløypa


FOTO: Gunnar Aarseth


Blant 12 aktive fra Strand & Hjelmeland som tok turen "til byen" fv. Arne André Vetrhus, Odd

Einar Tveit, Svein Magne Løvås (eksklusiv hare som løp fra alle), Henning Tjøstheim, Kristian Seljeskog og fra Tananger Richard Kverneland


Se ellers egen sak om den gryende løpsinteresse i Ryfylke

FOTO: Håkon Aslaksen


Løpet åpent for løpere i alle aldersgrupper. Under 12 år heter klassene hvor arrangører helst skal følge Idrettsforbundets anbefalinger barneidrett om å unngå rangering unge utøvere

FOTO: Håkon Aslaksen


Løpsstarter Magne Grønnestad til høyre husker tiden på tidlig 80 tall når han selv fikset 400m tider godt nede på 50 tallet, men likevel var sjanseløs å følge en disse årenes klasseløper han her betrakter på vei mot mål.FOTO: Håkon Aslaksen


Olav Hagland (73) syntes nok speaker opphauset hans tidligere meritter i overkant mye idet løperen som høyst sannsynlig er den løper i regionen med flest antall starter friidrett uansett øvelse, her løper i mål til nok et fullført løp i høy fart. Tid denne gang 22.44 synes vi er verdt litt oppmerksomhetFOTO: Rune Eie


Ultra og halvmaraton entusiast Gunnar Aarseth overlater til andre i arrangørklubb Spirit å ta seg av de kortere løpsdistanser. Som arrangementskomiteens vaktmester var han på plass 3 timer før start for klargjøring av arena, slik at dagen på alle måter ble en minnerik dag

FOTO: Håkon Aslaksen


Flere som løp tirsdag deltok også da løpet første gang ble gjennomført 20.mai i fjor. Noen var også med da Spirit i februar avviklet et uoffisielt treningsløp. "Mellie" blant de flittigste å komme på klubbens faste treninger inklusiv bakkeløp lørdag formiddag ved Mosvannet


Fabelaktiv flink på egentrening setter hun pers hver gang hun løper. 5km på Solastranden i september gikk 22.37 i 2019, 21..29 i fjor og 20.34 under klubb treningsløpet i februar.


Tirsdag igjen ny pers 20.03


Om det var lov i Norge å rangere helt nedover til 10 års alder ville Melodie Holgersen ligget høyt oppe spesielt innen lange distanser.


Friidrettsforbundet starter - basert på erfaring gjennom generasjoner - oppdatering statistikk først fra året man fyller 13. Ungdomsmesterskap åpnes for sesongen man fyller 15 mens det i mesterskap på asfalten (halvmaraton) kun finnes 1 ungdomsklasse (U23).


Dette fordi all historikk rundt oppfølging av unge talenter viser samme trend - at prestasjon opphausing i ung alder kun leder til at man er lei sin idrett idet man starter på videregående.


Da med ytterst få unntak. Ingen forskjell i noen miljøer, trenden er lik over hele landet

FOTO: Håkon AslaksenFOTO: Rune Eie


Nr 102 Ole Martin Vedøy med en av kveldens beste veteranprestasjoner. 2.plass totalt i løpet med tiden 15.59 og Vedøy har kun 5 norske løpere foran seg på årets 5km statistikk. Ikke rart forhandlingene allerede er i gang om å slutte seg til Spirits sterke veterangruppe


Håvard Andersen Bråthen med startnummer 103 leverte et superløp og fikk med seg pokal for 3.plass og tiden 16.12.FOTO: Håkon Aslaksen


Lucas Andreas Bøen Hope (12) passerer 2,5km på 9.41 ettersom han startet i pulje 2.


Også Lucas var med i februar da klubbene flyttet treningen til Forus og det ble ordnet med et uoffisielt testløp. Når fremgangen gir tidsforbedring fra 20.10 til 19.17 skyldes noe ulike vindforhold men mest fordi det trenes seriøst og bra i ungdomsgruppa798 visninger

Comments


bottom of page