top of page

Friidretts NM: Sandnes største klubb i Rogaland m/23 utøvere, Skjalg med 13, Spirit 10 og HIL 8 i individuelle øvelser

Oppdatert: 23. jun.


To av Spirits fem NM deltakere 2023 deltar i år for BUL Oslo. Likevel stiller Spirit friidrett det dobbelte antall deltakere til årets NM


3000m hinderløper Abdallah Targan Yousif har en sølv + to bronse fra tidligere NM, kommer direkte fra Iten, Kenya og 9 ukers høydeopphold til Sandnes. Hvorvidt han har mulighet til å utfordre 3 representasjonsutøvere for Norge i internasjonale mesterskapskap gjenstår å se?


Finale 3000m hinder går på mesterskapets 2.dag fredag sammen forøvrig med 1500m finale

Oda Andersen Lundeby, Abdallah Targan Yousif og Silje Torsvik har flere års NM erfaring. Det vil komme godt med når 7 debutanter skal innfinne seg i Spirit teltet i løpet av tre dager


Abdallah flyktet til Norge fra Sudan i 2017 og har vært et meget hyggelig tilskudd i klubben etter anbefaling fra Zerei Mezngi under NM 2021 og 22.


Denne uka kunne han gledesstrålende fortelle at han hadde fått norsk statsborgerskap


Debutanter og debutanter fru Blom, en sannhet med modifikasjoner for NM rutinerte Sara Aarseth. Selv om Sara ikke vil like i det hele tatt at vi nevner hun tok 4.plass på både 5000m og 10.000m under Byrkjelo NM i 2018, er dette så uendelig lenge siden at vi likegodt sier ny debutant i godt selskap med 6 helt ferske Spirit debutanter


Og her på et elendig kvalitet mobil tlf foto det historiske bildet da fem nyutkleggede Spirit jenter tok NM kvalik krav på Sandnes stadion mandag 6.mai. Kun noen knappe timer etter de hadde løpt sitt lag inn som 10.beste norske klubb i Holmenkollstafettens eliteklasse.


Stavanger, Sandnes og Jæren ja hele fylket har fått noen nye NM ansikter å heie på. Billetter koster kr 200 pr dag for å se på. Vi føler for at en stor andel av Spirits 200 medlemmer vil bli med å heie til mesterkapets aller første løpsfinale torsdag kl 1840 med flere oransje i feltet

FOTO: Trine Nessler Wichmann (Solnedgangens hoff fotograf på oppdrag fra Spirit)


Anne Braut hadde en helt rå opptreden under Forusløpet og PB mila, Randaberg i fjor høst. Som en helt alminnelig mosjonsløper. Hun satset utelukkende på gateløp og ble med Spirit på 400m intervaller i Sandneshallen, noe hun opplevde heller strevsomt. Men hun ble lokket av klubbens langsikte plan om minst 10 utøvere, kanskje 15 til friidretts NM på hjemmebane i Sandnes.


På bildet ses hun løpe en slags NM test på 5km og med tiden 18.07 under de spesielle vei og værforhold gir vi henne snitt tempo 3.30 på 5000m som hun ikke skal løpe i NM og 3.38 fart på 10.000m lørdag. Dette gir henne en mulig sluttid i området 36.20-36.40. Dersom hun ikke åpner altfor fort.


FOTO: Tjerand Jordal, Solabladet


Med en kvinnegruppe på 8 løpere med evne til å støtte opp om hverandre har vi den gode tiltro at dette også kan gå bra. Om så ikke skulle være tilfelle har man mulighet å trekke seg tilbake i Spirit teltet på treningsbanen


Spirit har i 2022 og 2023 hatt en glimrende juniorlag bestående av 15 løpere som tok 2.plass i Holmenkollstafettens juniorklasse i 2022, året hvor lagets 4 beste tok NM gull på 4x1500m.


Magnus Bøen Hope og Dennis Ravndal deltok også på fjorårets juniorlag som gikk helt til topps og vant HK stafettens juniorklasse. Juniorlaget har vært ledet av klubbens juniortrener Albert Mosdal


FOTO: Arne Dag Myking, Kondis


For Dennis Ravndal vil NM bli et stevne for å oppnå mesterskapserfaring. Kampen om å oppnå en NM finale på 1500m blir nesten umenneskelig tøff for kun 17 år gamle Dennis


SPIRIT NM MÅLSETTING DELTAKELSE (Optimistisk) - 15 DELTAKERE


HER SPIRITS NESTEN DELTAKERE:


11) Maria Wiig - 36.19.2 (10.000m), 35.12 (10km) og 1.17.42 Stavanger halvmaraton

Løp inn til en sterk 10. plass på 10.000m under NM på Fana i 2020, men ble så skuffet over plasseringen at hun har valgt å prioritere gateløp


12) Kristin Vabø - 34.45 (10km), 16.56 (5km), 1.16.54 halvmaraton

Kristin løp NM 5000m på 17.11.73 på 12. plass i 2021 og 17.10.33 i Stjørdal 22 på 11.plass

Kristin har rukket å komme i NM form igjen etter å ha blitt mamma, men valgte å stå over


13) Alf Ante Idland Tornensis - løp 10km på 31.58 i Egersund og i fin rute for NM deltakelse. Men valgte å ta kravet via et "lett" 1500m krav 3.59.99. Forsøket imidlertid tatt av vinden under KM på Sandnes stadion


14) Anne Jorunn Hodne - 10.000m. Liker å løpe baneløp og ville tatt NM kravet med glans om hun hadde prøvd. Men har foretrukket maraton og ultramaraton hvor hun i år har tatt NM medalje


15) Preben Aase - nok en ultraløper som med letthet ville tatt NM kvalik krav dersom han hadde fokusert på baneløp. Gjorde et par kvalik forsøk men merket underveis at intervall grunnlag på bane ikke var tilstrekkeligUTØVERE FRA ROGALANDSKLUBBENE TIL A FINALE PÅ MELLOM- OG LANGDISTANSE?


800m kvinner

Her er det spennende muligheter for at Sandnes er i posisjon for en NM medalje etter flere års tørke på denne korteste av mellomdistansene. Ex sprinter Nora Haugen har nemlig etter hun ble USA student konvertert til 800m og med tiden 2.02.68 inntar hun foreløpig 4.plass på årets Norgesstatstikk. Josefine Tomine Eriksen er foreløpig ikke påmeldt. Dermed ser vi for oss en durabelig duell om NM sølvet mellom to ex Sandnes sprintere Nora Haugen og Malin Nyfors (som representerer Tjalve) og bak Malin Hoelsveen (19 år) fra Raufoss friidett.


Ellers kan finaleplass være mulig også for Skjalgs Astrid Cecilie Berntsen (17) som med tiden 2.06.84 inntar 13.plass på årets Norgesstatistikk etter solid forbedring av fjorårspers 2.11.35


800m menn

Rogaland har vel aldri med unntak NM gull til HILs Morten Velde vært et 800m fylke. Stiller også til årets NM med syltynne greier på herresiden. En ex storklubb som IL Skjalg har på herresiden ikke egenproduserte løpere til NM finale seneste 40 år da Morten Warland i 1982 noterte 1.48.12. I år stiller den tyske nyerhvervelse Phillip Lonmon som en mulig 'dark horse' med pers på 1.49 tallet fra tidligere aktiv karriere. Spirit stiller med Dennis Ravndal (17) som vil være sjanseløs på NM finale men gøy å prøve seg...


1500m kvinner

Før mulige etteranmeldinger registreres 36 påmeldte til kvinneklassens 1500m og med hele 9 fra Rogalandsklubbene eller med opprinnelse Rogaland. Med 25% av alle påmeldte kan vi si at Rogalandsjenter representerer bredden i norsk mellomdistanse mens vi på herresiden er i den ytterste verdenstoppen. Uten unntak slår en eller flere jenter seg frem til NM finale på hva mange mener er friidrettens klassiker øvelse.


Kristine Lande Dommersnes fra Haugesund IL bør være bankers nok en gang til finaleplass. Så vil 6 av 8 gjenværende fra Rogaland slåss om finaleplass nr 10,11 og 12. Tre Skjalg, to fra Sandnes og en Spirit.


1500m menn

Mesterskapets desiderte høydepunkt vil være godbit duellen mellom superfavoritt Jakob Ingebrigtsen og en forhåpentligvis kampklar Narve Gilje Nordås. Men slik vi fortstår gis ikke carte blanche for noen av våre superstars slik at man må gjennom forsøksheat hvor som det heter alt kan skje? Det ville gledet enormt dersom også Filip Ingebrigtsen endelig fikk alt til å stemme og kunne bli med å slåss om en NM medalje og mulig OL plass hvilket han har kapasitet til.


Blant 50 påmeldte er det åtte som snakker Rogalandsdialekt som betyr de opprinnelig er fra klubber i Rogaland men kun Jakob, Filip, Narve og Dennis Ravndal representerer sine lokale klubber. Og hvorvidt 4.mann blant de lokale Spirits Dennis Ravndal skal gis en ørliten sjanse

til finaleplass betinger en ny tidsmessig utvikling under mesterskapet som kan være mulig?


30 løpere har så langt i år løpt under 3.53. Per Svela (3.44.97) og Johannes Sandvik Bø fra Stord (3.47.48), Abdullahi Dahir Rabi (3.49.25) samt 3 løpere med perser på mellom 3.50 og 3.52 er blant topp 30, men som ikke er påmeldt


En liten arrangør utfordring må også dveles med. I stevneprogrammets tidsplan er det nemlig ikke tatt høyde for semifinaler på herrenes 1500m. Og for å unngå semifinale dersom reglementet skal følges betinger dette at hele 11 utøvere ikke melder OK til å stille.


Og her er NM reglementet:


Inntil 39 påmeldte - 3 forsøksheat, 3 beste til finale + 3 tider

Fra 40-52 påmeldt - 4 forsøksheat, 5 beste til semifinle + 4 tider

2 semifinaler, 5 beste til finale + 2 tider


5000m kvinner

38 påmeldte tilsier A og B heat. Kristine Lande Dommersnes, HIL eneste fra Rogaland som får plass i A finalen. B finale torsdag kl 1840, A finale kl 1945.


5000m menn

60 påmeldte. B finale kl 1010 lørdag, A finale kl 1325. Narve Gilje Nordås, Filip Ingebrigtsen, og Andreas Penne Nygård alle Sandnes IL, Erik Tangen Gundersen Skjalg og Tedros Haile fra HIL løper alle trolig A finale

10.000m kvinner

Her får Silje Torsvik A finale ranket som feltets 8 beste utøver med 34.50 på 10km i fjor. Alle øvrige fra Rogaland løper B-finalen lørdag kl 09.00 medmindre at flere har merket NM kjøret og trekker seg til A finalen en tidlig lørdag morgen. Ved en eventuell B finale vil annenhver løper representere Rogalandsklubber - 5 Spirit, 2 Sandnes og 1 Bjerkreim. Kjempegøy. Uten B finale er det bare å ønske rundetellerne lykke til. Idet vi husker uttallige episoder om feil angitt gjenstående runder i NM, spesielt under NM i Rogaland, er det nesten som vi håper at det må bli to heat


10.000m menn

Etter beslutningen om å flytte herrenes 10.000m til 1.stevnedag ble deltakelsen radikalt redusert. Samtlige 22 starter i A heatet kl 21.35 torsdag. Skjalgs Erik Tangen Gundersen står med nest beste resultat på distansens årsstatistikk blant påmeldte løpere. Om vi ser på 2023 statistikken synes NM gullet å stå mellom Senay Fissehatsion og Bjørnar Sandnes Lillefosse. Sistnevnte løp distansen under EM og vil være en klar medaljekandidat. NM medaljegrossist Marius Vedvik vil dersom han får til et jevnt løp ha kapasitet til å være med i medaljekampen men det skal løpes først, så kanskje Tangen Gundersen tar sin første senior NM medalje?


3000m hinder kvinner

Haugesunds Vilde Våge Henriksen tok NM gullet på Jessheim i fjor med 10.20.03. Tiden vil ikke holde til NM gull men med 10.03.43 i år må hun nok starte som relativt klar favoritt til nok et NM gull. Sara Aarsvoll Svarstad har flyttet hjem til Sandnes etter å ha representert SK Vidar seneste 6 år. Hun har vært med i gullkampen på hinder i flere NM men synes ikke være i samme NM form foran mesterskapet på hjemmebane.3000m hinder menn

Med tre løpere i finalen som alle startet sesongen ikke bare med ambisjon om å delta i EM men som også håpet å oppnå tilstrekkelig antall stevnepoeng for et mulig OL i Paris, er det en tilnærmet håpløs oppgave for Spirits representant Abdallah Targan Yousif å i det hele tatt holde følge fremover i NM feltet.


Før fjorårets NM løp han inn til seier i Tyrvinglekene med 9.01.79. Imidlertid vel halvminuttet årsbeste bak våre tre musketerer la Abdallah optimistisk i vei. Jacob Boutera med 8.21.69 fra 2022 sesongen skadet seg i NM løpet, samme skjedde med Spirits Targan Yousif som tidlig i løpet pådro seg en alvorlig skade som faktisk hindret all trening utover høsten og første del av vinterhalvåret.


Stords 18 år gamle Johannes Sandvik Bø med 3.47.48 på 1500m dropper 1500m til fordel for hinder og med Stords solide trenerkompetanse Nils Hetleflåt kan vi kanskje vente oss litt av hvert? Tom Erling Kårbø tok NM sølv for 13 år siden og året etter i 2012 tok Tom Erling 23 år gammel sin første NM tittel på seniornivå. Senere fulgte han opp med 7 NM gull, 1+2 sølv og i 2019 under European Team Championship i Sandnes løp han inn til norsk 1.plass.


Tom Erling Kårbø stiller også i år til start og det er all grunn for publikum å hylle en virkelig legende i norsk friidrett. tok han med 8.52.00 en imponerende 1.plass som for 12 år siden tok håper på en tid på 8 tallet så krysser vi fingre for at han i hvertfall kommer helskinnet til mål.


Kanskje det er duket for hinderløpenes evige toer Fredrik Sandvik som i flere hinder NM har ledet så solid frem til siste runde at det var nesten som vi unnet U-Kisa gutten et NM gull. Også Sandvik har seneste år valgt å trene sammen med team Henrik & Jakob Ingebrigtsen
243 visninger

Comments


bottom of page