top of page

Hålandsvannet: Unge langløpere og Silje Torsvik imponerte i herlig sommervær

Oppdatert: 12. aug. 2020


Randaberg24.no med stor fotomontasje fra Hålandsvannet halvmaratons 8.utgave


SAK OPPDATERT ONSDAGAnja Ingeborg Hoffmann (kl. 50-54) lett og ledig mot mål som klar vinner av Hålandsvannet halvmaraton. Med tiden 1.33.43 forbedret hun fjorårstiden med hele 20 minutter!!


RESULTATER:Selv under - på våre kantert - uvant høy temperatur +22 v/start kunne Sola Røde Kors melde om absolutt ingen ting å gjøre. Alle fikk drukket nok, i mål registrerte vi bare smil, glede og fornøyde deltakereFOTO: Per Thime, Randaberg24.no


EN GOD OPPLEVELSE - HER halvmaratonløpets to raskeste menn


Roy Andre Erland (40) ble etter en lang fotballkarriere fascinert av løpingens viderverdigheter og slengte seg med da Trond Kenneth Kindervaag var først ute i Norge med korona virtuelle løpskonkurranser.


Begge meldte seg inn i arrangørklubben Spirit friidrett (Stavanger Friidrettsklubb) og begge svinser nå rundt i toppen av mange løps resultatlister


Roy Andre og også fremgangsrike Sigbjørn Høydahl fra GTI fulgte i likhet med flertallet av mandagens deltakere arrangørs innstendige oppfordring om litt roligere startfase enn man gjerne selv hadde tenkt. Det gikk fortere og fortere på hver av de tre rundene


De fikk kjenne på noe av det viktigste av løpingens bidrag - en god opplevelseFOTO: Erik Thime, Randaberg24.no


Når Spirit friidrett opplever det som bare kjekt å arrangere løp rundt Hålandsvannet skyldes dette i tillegg til fornøyde deltakere også de flotte medhjelpere i og utenfor klubben som er med på laget.


Event selskapet PS Selskapsutleie med den kreative og superspreke Per Erik Haga i spiss er blant Spirits nære samarbeidspartnere som har løftet løpets faciliteter på et høyere nivå enn da vi startet en april hverdag i 2013.


Ja, samarbeidsavtale / sponsing hva er nå det?Er det ikke flott da? Unge gla'gutter fra nærmiljøet i Randaberg fotball G-12 har takket være PS Selskapsutleie og Per Erik Hagas initiativ fått til en kjekk samarbeidsdavtale.


Event faciliteter stilles til rådighet mot at unge gutter i dette helt spesielle år for lagidrettene gis en gratis mulighet til å prøve en alternativ idrett.


Erik Thime i Randaberg24.no har i påvente arrangørs egne hundrevis av bilder nærmest blitt årets hoff fotograf. Her har han fått samlet 7 av de 10-12 helt unge fra Randaberg IL som ble med og løp 7033m rundt Hålandsvannet


I jubelen er dessverre noen ansikter delvis tildekket men herved bak fra venstre:

William Bringaker, Kasper Pettersen, Noah Vervik Bø og Aron Sandkjær. Foran fra venstre: Kristoffer Torsteinbø, Henrik Dagsland og Oskar Fernsteinevik


(med forbehold om at start nr ikke er byttet om)
Silje Torsvik og Sara Aarseth i 2019 og 18 blant Spirits klart beste langdistanseløpere, Sara med to 4.plasser i 2018 NM og Silje som klart beste Spirit 10km i fjor.


Silje jobber på kveldstid flere dager i uka i hestestallen og mister således muligheten å følge klubbens fellestreninger. Etter klar seier på ny løyperekord i Egersund halvmaraton i mars har Silje vært gjennom flere måneder forhindret fra trening.


Silje ønsket sjekke om kroppen fungerte normalt mandag og det gikk som ei kule.


Christina Toogoood med NM bronse på 1500m og i fortsatt utvikling satte i fjor løyperekord med tiden 26.03. Silje Torsvik ble klar vinner av den kuperte kortløypa (7033m) med 26.46


Ettersom Spirit på sen kveldstid onsdag 26.aug. planlegger etterapprobere et nytt NM kval. løp på 5000m, tok flere NM aktuelle på kvinnesiden turen til Randaberg for en formtest.


Marie Kloster, Hinna friidrett og Kristin Vabø, Spirit løp Forus perseløp (5km) på hhv. 18.06 og 18.08. Dvs. få sek bak NM kravet 17.59.99. Testen gikk utmerket. Marie 27.37 og Kristin 27.39. Begge noteringer er blant de bedre noen gang oppnådd i denne løypa på kvinnesiden


Skjalgs unge langdistanseløper Freya Mjølsnes med flere UM medaljer de seneste sesonger har til sammenligning 28.33 som bestetidFOTO: privat


Rune Eie var blant de heldige som fikk med seg løpsopplevelsen "Stadionmila" og 10.000m i Kristiansand sent fredag kveld. Fortsatt er ikke hans vinnertid i det ene heatet blitt korrigert i de offisielle lister tilgjengelig på nett. Tid publisert er hinsides feil, men dessverre har nå et helt håpløst vedtak i World Atletics tvunget arrangørene til fokus på helt andre saker


Vel 2,5 dag senere var Rune igjen på farten. Først og fremst for å hjelpe til med løpsavvikling Hålandsvannet, men når han først tok turen fra Tau fikk han slengt seg med på en 7km og ble likegodt heat vinner igjen.


Rune trente ganske hardt med løping også i fjor. Da med Hålandsvannet pers 26.10. Året vi ikke - av koronahensyn - fikk lov å tildele bestemannspremiering, ble året enda en av Spirits egne faktisk vant 7km løpet etter et kongeløp på 24.34.Rune har mange jern i ilden. Her under forberedelse til juleløp ved Tysdalsvatnet 21.12.


I tillegg til å studere funksjonalitet for det ganske innfløkte tidtakersystem, rakk Rune tildele et godt knippe medaljer, tildele drikke samt pushe løpere opp bakken etter passering samt han fikk knipset over 300 bilder fra den første del av løpsavviklingen


For vel et år siden ledet Runes enorme kapasitet og engsjement til anmodning om å være med i klubbens sportslige utvalg. Plassen er vel fortjent

SPIRITS MELLOMDISTANSEPROSJEKT FOR DEDIKERTE UNGE - NOEN DELTOK

Spirit har fra høsten 2018 startet opp med et spisset mellomdistanse prosjekt for dedikerte unge som helt klart skiller seg fra Idrettsforbundets anbefalinger om at idrett for barn unge kun skal handle om lek og moro, ikke måling av fremgang og den motivasjon dette gir.


Prosjektet har vært en suksess. Fra dag 1 har prosjektet blitt løftet fremover av støtteapparat bestående av de unges foreldre. Høst og vinterhalvåret har unge gutter tatt turen fra Tau til Sandneshallen. Litt lengre enn å sykle bort til nærmiljøets stadion. Før Ryfast ble åpnet tok treningen 4-5 timer av guttenes oppmerksomhet. Men tid teller null nix når man har det gøy.Dennis er navnet på den ene som har vært med. Fyller 13 i år, er kretsens klart beste 1500m løper og også som følge av at man vokser fort i denne alder, forbedres tider hele veien. Hans tid 28.14 i fjor ble mandag forbedret med over to minutter til 26.12. I den lett kuperter løypa rundt Hålandsvannet gir dette en gjennomsnitt marsjfart på 3.43.5 pr km. (obs.feil kalkulasjon først publisert korrigert km/tempo 12.8.)


Hvorfor vi tar med denne informasjon om unge som markerer seg på lengre distanser er at vi i går fikk hilse på Dennis sin nærmeste nabo Elias som i år er 11 år og som er lik så godt som alle på dette alderstrinn. Spiller fotball, håndball eller i hvertfall lagidrett. En lett beskjeden Elias tok sjansen, våget å stille på et lengre løp. Og da vi fikk se tempoet og den gnistrende flotte avslutningen etter over 7km løping, skjønner vi at kanskje enda en ung utøver vil prøve seg mer også på friidrett.


Elias fra Tau har tydeligvis gått i god skole sammen med Dennis. 29.48 rundt Hålandsvannet er litt av et debutløp av en 11 åring


Vi skulle så gjerne gitt honnør til mange flere. Nå venter imidlertid timers ryddearbeid etter gårsdagen. Tomflaskene i løypa fikk vi ryddet unna sent på kveld, nå neste økt, verdifulle KM-skilt skal hentes inn925 visninger

コメント


bottom of page