top of page

HOKA Solastranden 1114 påmeldte, 915 som startet og 910 fullførende

Oppdatert: 17. jan. 2023


Om kanskje noen også syntes det ble strevsomt å ta seg frem langs Solastranden og rundt flyplassen er det de mange smil vi sitter igjen med når vi skal oppsummere årets første løp mønstring


Hoka Solastranden halvmaraton har blitt en herlig mix av fart og dette å greie å fullføre sitt distansemål for aller første gang. Fartsholderne er blant dem som har det morsomst og her gruppa som går for 1.30 på halvmaraton ledet av Einar Sande og København halvmaratons Spirit reiseleder Silje TorsvikLangt foran alle andre tidligere vinner av Oslo, Bergen City og Stavanger Maraton Thomas Asgautsen som kommer i mot oss mot passering 5km på 16.20. Tiden for å stikke av gårde med dagens høyeste bonus kr 12.500 for å ta Jarle Risas løyperekord 1.10.12 lå Thomas her 20 sek foran.


Men så viste det seg at satsingen ble i overkant for såvel Thomas som hans nye klubbkollega

Abdalla Targan Yousif som etter 3.plass på 10km med 31.04 endret sine planer for helgen og likegodt kastet seg ut i det og ved passeringspunkt 15,8km faktisk var oppe i en ledelse på over minuttet på Thomas Asgautsen


Speaker Atle Tanum som vant det aller første Solastranden halvmaraton i 2006 på 1.12 tallet holdt oss som vandret nervøst i målområdet orientert om stillingen underveis. Alt tydet på at Targan Yousifs kunne innkassere et pent reisetilskudd når han fredag skulle til Kenya for et 8 ukers høydetreningsopphold

Halvmaraton traséen ble i fjor endret og i år nok en gang endret til en mer publikumsvennlig utgave hvor løperne passerte publikumskrysset hele tre ganger før man la i vei på de 11,2 km som er korteste vei rundt flyplassen med tillegg av en svipp innom Joa


Noen valgte tryggheten å legge seg bak fartsholdere, andre ønsket kjenne på friheten av å løpe aleneBak løpets to beste halvmaratonløpere jaget denne gruppen tredje plass på pallen, ingen av disse som bilde viser greidde det.


Det kan se ut som at det veksles om hvem som skal dra. Her samme gruppe etter vending v Ølbergkrysset og vipps ut av hatten dukket relativt ukjente Eirik Kvalevåg opp. Allerede her like før 1/3 del av løpet er gjennomført synes vi Kvalevåg er den som sliter minst med tempo

FOTO: Ingolf Dale


"Idag gikk det så lett at jeg kunne fortsatt lenge lenge i samme fart" sa Kristin Vabø etter sitt vinnerløp på 1.19.17


Abdalla Targan Yousif er en tidligere klasseløper med pers på 8.32 tallet på 3000m hinder en tid som ledet til deltakelse i Rio OL i 2016 for sitt opprinnelsesland Sudan. Opp til passering 3,4 km satte Targan Yousif opp en betydelig tempoøkning fra den riktige åpningsfart 3.19 til å ta Jarle Risas løyperekord 1.10.12.


Oppildnet av heiarop passerte Targan 3,4km på 11.01 såvidt foran Thomas Asgautsen på lik tid og med et tempo mellom 1,1 og 3,4 km som tilsa en sluttid på 1.07 tallet


FOTO: Ingolf Dale

,

Vårt bilde lengre opp i reportasjen viser Thomas Asgautsen med en ledelse på 10-12m idet 5km passeres på 16.20, eller hele 20 sek foran et skjema til å utløse kr 12.500 for løyperekord


Med en noe jevnere fart fra start tror vi begge med letthet ville tatt rekorden, menspesielt for Thomas må den lille motvind forbi Sola sentrum samt oppover bakken mellom 15-16km ha kostet


Ved passeringspunkt 15,8km - like før siste drikkestasjon var Targan oppe i en ledelse på hele 1,21 min. Thomas holdt en gjennomsnittsfart på 3.32 opp til løypas høyeste punkt 33 moh og også for Targan gikk det saktere opp hit med 3.21/km.

Targan Yousif svinger inn på oppløpet i trygg forvisning om at seieren var i boks


Men med kun 80m til mål kommer Thomas i marsjfart 2.52 pr km og faktisk tar igjen en totalt utslitt Targan med kun 5m igjen av løpetFOTO: Ingolf Dale


Finn Isaksen fra Sauda og GTI vant Trippelen med 2.08.42. Han var med 16.22 på 5km, 34.45 på 10km og 1.17.35 på halvmaraton 2,17 min foran Heine Fjellhaug, fra Undheim


Mette Fredriksen fra Topo Athletic Norge tok en enda mer suveren seier i kvinneklassen. Med 21.09 på 5km, 44.42 på 10km og 1.40.20 ble hun løpets første kvinnelige Trippel vinner med totaltid 2.46.11 og var da over 27 minutter foran nr 2 Veronica Garberg TveitFOTO: Frode Olsen


Spirits Maria Wiig vinner 10km kvinner med 36.43 og var 11 sek foran Christina Toogood fra Sandnes IL på 2.plass. Tidligere på dagen løp Christina inn til 2.plass også på 5km med tiden 17.29


FOTO: Ingolf Dale


Finn Kollstad, Kristiansand Løpeklubb 1.18.48, Fredrik Svendal,Sandnes IL/SFF Group 1.18.59


Senere på kvelden holdt Finn Kollstad et illustrativt meget interessant foredrag om hvordan han med utradisjonelle metoder har samlet tusenvis deltakere til sine løpsmønstringer i regi av Kristiansand løpeklubb. Han viste filmklipp fra flere treningsopphold i Iten, Kenyas store løpseldorado


En ung klubb stiftet i 2013 forøvrig samme år som Spirit har påtatt seg store oppgaver på og utenfor bane. Mange lokale løpere tar turen til Kristiansand for å løpe Stadionmila til ny pers og Finn kan påta seg æren for at Sondre Nordstad Moen den 31.august 2019 her satte norsk rekord på 10.000 med 27.24.78. Videre at da Sondre året etter noterte norsk rekord i 1 times løp med 21.131m ble halvmaraton passert godt nede på 59 tallet


I november ledet han Nordisk mesterskap i terrengløp klubbens 2.internasjonale arrangør oppgave idet han også ledet mesterskapet i 2016 da Spirits Ørjan Grønnevig forøvrig tok et suverent nordisk gull.Dagen startet så tidlig som kl 09.15. Bak syklist Roald Aga som viste vei for løpets nr 1 på alle 3 distanser Vetle Farbu Solbakken som vant med 15.04.


På 3.plass følger Spirits Magnus Bøen Hope i lag med 5km løpets beste fotballspiller Anders Bondhus, FK Haugesund på 4.plass totalt og vinner kl 18-19år med tiden 17.06


Beste veteran Undheims Svein Ove Risa på sterk 4.plass totalt på strålende tid 16.29 og HIL løper Kristine Lande Dommersnes.Vetle Farbu Solbakken raskest over grusen vel 500m etter start, fulgt av Alexander Skurve fra GTI.Magnus Bøen Hope på 3.plass ble hindret av en bil som rygget ut foran ham i neste sving og mente selv han gikk glipp av en tid på 15.30 tallet uten denne manøvrering. Tid 15.41

Så spanderer vi likegodt et tredje bilde fra Sola Strandhotells landlige omgivelser for å vise videre rekkefølge


Og her er rundt 1,5 km av 5km løpet unnagjort og vi ser norsk rekordholder på 3km gateløp fra Forusløpet i september Kristine Lande Dommersnes på vei mot ny løyperekord også på Sola med 16.33


Bak følger to pallplass kandidater i Trippelen Undheims Heine Fjellhaug og Dag Einar Bøtun som i novmber mottok Norges Friidrettsforbunds pris som årets beste løpsarrangør for sitt engasjement i IL Modig og Mensen Ernst Minneløp. Litt av en ildsjel denne tidligere Spirit utøver. Tidligere på året kåret til årets norske unge bondeNr 3017, 3009 og 3010 i følge og i kamp om best tid sammenlagt etter alle 3 løp i Trippelen er gjennomført


Nr 825 Brage August Eie Vatland tok turen til Sola fra Flekkefjord og var sammen med sine ledsagere lettere fortvilet over dagens arrangør Spirit. For det første var hans opprinnelige startnummer ved en feiltakelse trolig utlevert annen løper, noe som greitt ble fikset opp ved at han fikk tildelt nytt nr.


Men da han skulle sjekke resultatlista var han heller ikke tildelt tid, noe som skyldes at han som helt ung løper ble plassert nederst i køen av klassevis resultater og arrangør av denne grunn lister tider random.


Men uten å ha fått klarhet i resultat da han skulle hjem ble dagen likevel reddet da løpsleder Einar tildelte ham gavekort som vinner av et par splitter nye HOKA sko som han kunne hente i Sport 1 butikken på vei hjem


Ved siden løper forøvrig en annen ung sprettert Henry Velgner fra Haugesund IL som med tiden 22.52 ble best av alle random løpere under 12 år. Og vår venn Brage fra Flekkefjord ble 3.best blant gutter under 12 år med langt bedre tid enn han først trodde 24.32 offisiell tid

Hver torsdag i Sandneshallen fra tidlig oktober og frem til påske leder Einar fellestrening for klubbens absolutt yngste mellom kl 1545-1715. Lucas Bueno er for ung til å delta på relativt høyt nivå intervalltrening for helt ekstraordinært dedikerte unge som alle løper 5km under 20 minutter. Lucas nest beste sub 12 år gutter lørdag med tid 23.36 og mamma Daniela Bueno bak på bildet må innse at også hennes yngste sønn bare løper fra henne


Erik Tangen Gundersen fra Skjalg sørget i fjor for å med seg en fin bonus for å ha tatt Ørjan Grønnevigs løyperekord. Men under ypperlige løpsforhold sørget Erik for å ytterlige pynte på løpets 10km rekordTil to Spirit og en ex Spirit utøver knyttes følgende historie. Fremst Oscar Bueno som 10 år gammel legger i vei på 10 km. Han løper 5km Parkrun ved Mosvangen camping hver lørdag og 10km har han også løpt flere ganger med bestetid på 45 tallet.


Oscar har deltatt fast blant de dedikerte unge som løper intervalltrening i Sandneshallen hver torsdag og førstkommende tirsdag stiller han i årets første Jærcup hvor lengste tillatte distanser er 60m samt 600m som langdistanse alternativ. Lørdag løp han 10km på 42.47


Så over til to av fylkets raskeste kvinnelige 10km løpere. Begge etablert i nordfylket, begge mener selv de har trappet ned, begge med kjæreste som har sørget for innflytting i nybygg på Haugalandet.


I oransje t-skjorte Mari Arnestad 39.19 på 10km under Karmøy Maraton siste helg i november - lørdag 38.33 på Sola og 6.plass i løpets kvinneklasse


Like bak i lysblå t-skjorte fra Haugesund triathlonklubb tidligere maraton NM bronsevinner, med 2.plass i Oslo Maraton, individuell 5.plass i Stockholm Maraton m/norsk sølv i nordisk maratonlandskamp innlagt og som i 2015 vant 10km under Stavanger Maraton på 38.42.


Vi var hennes trener da hun tok sine maratontitler som medlem i Spirit og på det jevne løpte Ann Kristin mellom 160-170km pr uke. Nå har hun bikket 40 og tilsynelatende på vei mot en ny vår. Solastrandens 10km gikk nemlig enda fortere enn i 2015, tid 38.30 vant loddtrekning premie + premie kr 500 som beste veteran. Bare gleden og til våren følger nye maraton løp

En annen superveteran heter Andreas Penne Nygård i kl. 40-44 og en av Sandnes ILs mange nysigneringer. I oktober løp han Hytteplanmila på 30.41 og toppet fjorårets veteranstatistikk klasse 40-44. På Solastranden løp han 11 sek saktere på 30.52.


Man kan nesten begynne å lure om denne masseflukt av Rogalendinger til Hytteplanmila kan være nødvendig, når landets kanskje nestbeste tider er mulig å oppnå på hjemmebane?


Overfor Spirits nysignering Abdallah Targan Yousif rakk vi aldri å fremskaffe riktig klubb trøye innen 10km start, men Targan fikk til fulle vist seg frem da han endelig fikk oransjetrøya innen start halvmaraton.


Targan sørget for tidenes gateløp Spirit debut med to pallplasser ut av to mulige


Far og sønn Gundersen glade premievinnere. Erik med med Timeanddates premieplakat for ny løyperekord 30.49, Dag Gundersen med gavekort kr 500 for seier med 7 minutters margin etter 43.14 i klasse 60+
Mye dugnadsinnsats legges ned for å gjennomføre regionens 3.største massemønstring. Ole Martin Vedøy har det for travelt til å kunne delta i klubbens fire hovedkomitemøter når løpet skulle detalj planlegges. Likevel fra tidlig morgen til langt på kveld var han høyt og lavt med ansvar for opprigg og nedrigg alle løpets 4 oppsett av start og målportaler. I tillegg sørget han for utkjøring bord, vannkanner og drikkeutstyr til alle løpets drikkestasjoner...

"Hvis tiden tillater tar jeg gjerne også en fartsholder oppgave" sa Ole Martin på forhånd. Da klubben mellom hovedrett og dessert delte ut priser for årets beste Spirit utøver 2022 ble en ny pris introdusert. Ole Martin Vedøy fikk pris som årets funksjonær


Steven Acarregui slo til med en flott 13.plass og heidundrende ny halvmaraton pers 1.16.03. I en kommentar tilknyttet raske 10km tider på Sola stilte vi spørsmål hvorvidt det var om å gjør å dra til østlandet for å sette nye gateløp perser.


Steven deltok i Spirits 31-manns gruppe som løp København halvmaraton i september. Hans København tid ble 1.20.04.


Så da blir spørsmålet om de hundrevis nordmenn som drar til Køben for å oppnå gode tider på halvmaraton likeså godt istedet kan løpe Hoka Solastranden halvmaraton. Steven over 4 minutt bedre tid på Sola enn i København tyder nok også på at han har funnet kode hvordan løpe 7,5 minutters intervaller rundt Vannassen riktig.


Og mens nesten alle som øver langdistanse holder intervalløkter innafor 30-35 min varighet intensiv løping er 45 minutter varighet Spirits filosofi vintertrening. For å bli litt bedre enn de andre må det løpes litt mer enn de andre. Såre enkelt, but just do itOverfor # 262 Vilhelm Lida rakk vi heller ikke få frem rest lager oransje t-skjorter innen 10km startet kl 1100. Vilhelm startet opp i august med forsiktig tilpasset intervall fart på i underkant 5 min pr km på langintervall. Møtte fast på trening og 28.desember løp han 3000 innendørs på 12.17.32 noe som indikerer at han har hatt like fast oppmøte trend under torsdagers kort intervall arbeid i Sandneshallen


43.52 ble tiden på 10km. Dette bekrefter en fin utvikling på treningsfeltet. 4.23 i marsjfart på 10km forteller at Vilhelm er som litt mer berømte Kristoffer Ingebrigtsen som trenes av enda mer berømte Henrik Ingebrigtsen. At ingen 1000m intervall på trening gikk fortere enn hans gjennomsnittlige konkurranse fart pr 1000m

Monika Vassbø beste løper fra Dalane etter at Anne Jorunn Hodne på 4.plass med 37.47 har flyttet fra Egersund. Vi kjenner vel ikke til alle 10km løp Monika fra Bjerkreim har gjennomført men tar vel neppe mye feil når vi gjetter på at hennes 39.00 på 7.plass må være ny pers?

Jeg ser ingen joggere som smiler sa en gammel dame vi påtraff i sanddynene, du tar helt feil

svarte vi tilbake


Start halvmaraton

FOTO: Ingolf Dale


Aleksander Skålevik hadde et ønske om å greie sub 1.20 på halvmaraton og la inn bestilling til ultraløp kompis Tom Erik Halvorsen om å ta jobben. Men ingen utbetaling til Tom Erik. Tid for Aleksander ble nemlig 1.21.15. Undheims Sølve E. Salte like bak på 1.21.24


Kjendiser i fleng deltar i løp som dette, selv om de fleste nok foretrekker å få være anonymIår ble det Renate Solheim som fikk æren å komme sist til mål og på den måte tilegne seg et par nye HOKA løpesko i premie for å fullført på 2.47.38.


FOTO: Frode Olsen

# 659 Ola Tjensvoll 6.plass 10km 33.24 fulgt av Svein Olav Krakstad 33.34 på 7.plass, fra Hoka hovedkontor Ola Korbøl 33.06 på 4.plass og i rød Gjesdal trøye Bjøro Nevland 33.55 på 8.pl.


Lagkaptein på Vikings jr lag som spilte cupfinale på Ullevål Trond Kenneth Kindervaag er en meget opptatt herremann som antagelig løper 10km raskere enn samtlige av dagens A-lags spillere på Viking.


Tar du utfordringen Kristoffer Løkberg?


I så fall er Trond Kenneths bestetid frem til han begynner å trene 35.41, tiden han løpte sin 10km på under Hoka Solastranden lørdag


849 visninger

Bình luận


bottom of page