top of page

Hoka Solastranden halvmaraton mot 3000 deltakere. Stor interesse også for øvrige mosjonsløp

Oppdatert: 4. nov. 2021


Januar løpene langs Solastranden har fått nytt navn. Påmelding nylig åpnet, til 2022 løpene 15.januar åpnes for opp mot 2000 deltakere, året etter er målsetting satt til 3000 deltakere.


FOTO: Svein Erik Fylkesnes, Stavanger FotoklubbFOTO: Hans Lie, Stavanger Fotoklubb


Neste års løp er fortsatt under planlegging. Dersom vi alle gjør hva vi kan og ikke ramler opp i enda en ny Covid-19 bølge, er arrangør Spirit friidretts plan å unngå at løpet blir utsolgt slik det ble årene 2018, 2019 og 2020.


Siste normal år januar 2020 fullførte 928 av løpets 1183 påmeldte på løpets to distanser.


Sist lørdag fullførte 609 av 971 påmeldte Sandnesløpets tre distanser med tidtaking, 255 deltok i tillegg i Barneløpene uten tidtaking.


Mer om Sandnesløpet og andre løp nedover i saken


Solastranden halvmaraton har vært arrangert hvert år i januar fra 2006, aldri avlyst. Uvær vil kunne forekomme når løp forsøkes arrangert i januar, den værmessig mest utsatte på våre kanter. Kondis reporter Thomas Hetland knipset dette bildet i 2014.


Etter at GTI ikke lengre ønsket å arrangere dette løpet og Spirit som ny klubb i 2013 overtok, ble løpet oppgradert. Bl.a. ble målavvikling og premieutdeling flyttet til Sola Strandhotel


Med en relativt lav startkontingent har økning deltakelse vært kolossal fra 1.gangs oppstart i 2006 med 40 deltakereFOTO: Arrangørfoto v/Steffen Thorsen


Gleden av å være med på noe som i noen tilfeller kan virke å være en umulighet vil være den røde tråd i løp som dette. Etablerte løpere foretrekker gjerne halvmaraton, nybegynnere vil derimot helst at plakaten også inneholder en kortere distanse.


Blant annet for å kunne tilby verdige forhold langs den relativt smale Solastrandens sykkelsti samt en bedre parkeringsflyt, bedre utnyttelse av medsponsor Sola Strandhotells faciliteter, rasjonalelt finne sitt startnummer osv. har vi fra 2022 åpnet for en ny distanse - 5km med start kl 09.30 lørdag morgen. Så legges inn noe tid uten aktivitet før øvrig program gjennomføres


Noe av foreløpig utlagt informasjon vil bli justert. Blant annet vil Sport 1 Sola Sport & Fritid åpne en flunke ny butikk - med mange tilbud - samme uka som løpets deltakere tar turen ut til Sola for å plukke opp sine startnummer
PÅMINNELSE KARMØY MARATON - 20.NOVEMBER

Facebook melding fra arrangør:


Vil du ha navnet ditt på startnummeret, sånn som Mari og Nils Haktor hadde i 2019??

Da MÅ du melde deg på før fredag - for da går startnumrene i trykken!!
Undheim Ultra og Maraton - lørdag 13. november 2021


6 -timersløp, 50 km (makstid 6 timer), maraton, 10 km og 5 km i rask løype


Distanser 5 km - 10 km - Maraton - 50 km - 88,1 km


Arrangør: Undheim IL www.undheimil.no

LØRDAG 6.NOVEMBER - KLART FOR 3-SJØERS LØPET

FOTO: Svein Hagen, Stavanger Aftenblad


Hele 2180 så langt påmeldt til årets 3-sjøers løp. Startnummer fra kl 12 fredag i Forum Expo på Tjensvoll. https://3sjoers.no/Aftenbladets Svein Hagen har i mange år dekket løpet i ord og bilder. Bildet ovenfor fra start 2015 løpet da Ørjan Grønnevig i Spirit oransje satte sin sterke løyperekord med tid 1.05.02.


Spirit nyhetsredaksjon vil også i år være tilstede og i etterkant formidle inntrykk i ord & bilder fra start samt ved passering 10kmRANDABERGFJELLET OPP - 2022

Søndag 20.juni opplevet vi noe som lignet en folkefest et par kilometer nord for Randaberg sentrum. Driftige entusiastiske arrangører i løpegruppa Grødem Runners sørget for at store og små kunne hygge seg i godværet i denne 1.utgave av løpetLøype på sykkelsti fra Tungenes og med tilreisende fra Bergen, Haugalandet og Nord Jæren


Fra løpets driftige arrangør har vi mottatt følgende invitasjon:


Hei Einar, dersom du har anledning til å dele dette internt i Spirit så blir vi veldig glad.


Påmelding for neste års løp er åpnet!Vi trekker en heldig vinner blant de som melder seg på i perioden 1. november til 14. november som får et valgfritt par med Hoka løpesko levert av Sport 1 Randaberg


Mvh. Alexander Middleton / Grødem RunnersGrødem Runners Friidrettsklubb har berammet neste års løp til 18.juni


Helgen før den 11.juni arrangeres et av neste års norske mesterskap i det NM i motbakkeløp er lagt til Sauda og Hovlandsnuten OppFOTO: Andrzej Grochocki


Solnedgangen - en 5km turmarsj på Solastranden kombinert med en super lett kontrollmålt 5km på sykkelstiene rundt Solastrandens sanddyner vil i 2022 bli forsøkt arrangert i endret utgave midtsommers eller mer nøyaktig onsdag 15.juni på veldig sen kveldstid


"Solnedgangen" er det ene av tre løpsarrangement som Spirit friidrett tilbyr innenfor Sola Kommune og som alle på kort tid har opplevet en eventyrlig økning i deltakelse


Spirit er ellers mer eller mindre medarrangør når klubbens 20-30 talls medlemmer fra Ryfylke og Strandalandet på privat initiativ inviterer til en artig lett kupert 10km langs Tysdalsvatnet. Start like ved innløpet til 5km lang tunell med start i Strand kommune og vendepunkt like v/ kommunegrense inn i Hjelmeland kommune. Med nedoverbakke profil i løpets sluttfase har det vist seg være mulig å løpe knallfort i denne Kondis kontrollmålte løypa


Siste lørdag før jul vil dette miljøløpet med juleknask bålbrenning og navnet "Adventsløpet" bli avviklet for 3.gang. Klubbens nær 20 løpere som hver tirsdag løper intervaller i flomlys og alltid fint vær på Tau stadion - er blant løpets inviterteSANDNESLØPET - LØRDAG 30.OKTOBER

Kim André Haugstad fra Gjesdal blant regionens bedre gateløpere som markerer seg i lokale løp. Lørdag vant han 5km i Sandnesløpet under nydelige løpsforhold tidlig på dagen mens det blåste en del utover dagen da 10km og halvmaraton ble avviklet


Thomas Asgautsen som tidlig i sesongen løp 5km på 15.00 i en helt flat løype på østlandet ble med tiden 17.20 nr 2 og var i mål 18 sek bak løpsvinner Kim André. Løypa sies å ha vært rundt 5,3km men løpets motbakker opp til stadion har i tillegg krevet sammenlignet de mer superraske traséerChristina Toogood fra Sandnes vant kvinneklassens 5km med tiden 18.49. På 2.plass fulgte Skjalgs unge lovende distanseløper Oda Rosland Gjerstad (kl 14-15år) med tiden 19.59. Litt bak Christina ses en av sommerens sist innmeldte til Spirits ungdomssatsning Matas Paulikas som med tiden 19.01 ble 7.best i herreklassens 5kmGabriel Ingebretsen fra Kristiansand Løpeklubb tok også i år turen fra Sørlandet til Sandnes. Han løp pacemaker rollen nærmest hele 10km løpet gjennom men slik det mange ganger er måtte han innse å bli innhenta i løpets sluttfase. Ikke ulovlig men likevel bittert for løper som gjør jobben og som takk må nøye seg med nest øverste pallplass.


Et for oss ukjent navn Eirik Kvalevåg fra Sola ble løpsvinner i herreklassen med tiden 34.05.


I kvinneklassen fikk vi en flott prestasjon av Sandnes jenta Sara Svarstad søstera til arrangør Sandnes nye daglige leder og som løper for Sportsklubben Vidar. Saras tid 35.52 over 6 min foran løpets nr 2 Monika Vassbø fra Bjerkreim tid 42.00


Halvmaraton vunnet av henholdsvis Frode Tjelta, Sandnes IL på oppløftende sterk tid 1.15.23 og Louise Skak med 1.29.41 - også dette en sterk tid i kl. 45-49 år. Gode veteranprestasjoner på de neste plasser Anja Hoffmann i kl.50-54 med 1.29.59 og Oddveig Odland i kl.40-44 på 3.plass totalt med 1.30.04


Noe spesielt med årets utgave av dette superflotte løpet er at hele 37,3% av påmeldte på de tre distanser med tidtaking ikke møtte til start. Dermed ble man stående med kun 609 fullført på løp med tidtaking.


TERMINLISTA 2022.

Noen av kretsens større friidrettsklubber var representert da Friidrettskretsen på Skjalghuset den 25.oktober gikk gjennom innsendte forslag til løpsdato for neste års banestevner og løp utenfor bane.


Grødem Runners på Randaberg kunne fortelle at de nylig er registrert som ny friidrettsklubb og hvor de jammen til og med fikk lov-Norges kjennelse for at ordet "RUNNERS" faktisk ble tillatt brukt i klubbnavnet. Her greier vi ikke unngå å nevne at GTI brukte over 20 år før man fikk ordnet det navn medlemmene kjente klubben som. Spirit brukte på sin side 7 år for å få godkjent at ordet Spirit var tillatt brukt i det norske språk, slik at nå slipper også medlemmer i Spirit å lete i kataloger etter andre navn enn slik klubbens døpenavn opprinnelig var


Hva angår løpsdatoer skal SPIRITS kjente og mindre kjente løparrangement utenfor bane arrangeres som følger


15.januar - HOKA Solastranden halvmaraton

05.april - Hålandsvannet halvmaraton

15.juni - Solnedgangen

06.sept. - Forus løpet

301 visninger

Comments


bottom of page