top of page

Jærcup torsdag: 10,63 på 100m av Mathias, 1.80 i høyde av Lucas (14) og sterke veteraner på 3000

Oppdatert: 22. feb. 2020


Gjesdals Kim Andre Haugstad (36) løp 3000m på 9.06.51 i sitt innendørs debutløp torsdag i Sandneshallen. Imponerende også av Svein Ove Risa som i klasse 45-49 vant stevnets A-heat på råsterke 9.16.27ARTIKKEL OPPDATERT LØRDAG

KULTURMINISTER Abid Radja fikk sporty antrukket møte yrende liv blant de 316 påmeldte utøvere mellom 19-75år. FOTO: Arrangør Sandnes IL/FB K.Rettore
KRETSREKORD 100M INNENDØRS 10.63. Mathias Hove Johansen stevnets største profil i avslappet samtale med trener Victor Øvregaard. Seneste 10 år er det først og fremst i Florø det innendørs har blitt bygget opp til store 100m felt.


OL/VM deltakerne Jaysuma Saidy Ndure 10.19 (2014), Karsten Warholm 10.49 (2017) samt sist sesongs Para VM gull vinner Salum A. Kashafali 10.57 (2017) er de eneste norske som siste 10 år har løpt fortere enn Mathias innendørs på 100m


TEKNISKE ØVELSER PÅ GANG, ROGALAND IKKE LENGRE BARE LØP....

Vi mener å ha hørt at stevnespeaker snakket om hele 16 deltakere i stavsprang. Vi registrerte høy frekventert aktivitet i kuleringen. Og som seg hør og bør. I en av stevnets siste tekniske øvelse høyde, ble vi veldig imponert


HØYDESPRANG - Lucas fra Sandnes IL som er 14 til langt ut i sesongen imponerte kolossalt da han i Sørvestlekene spratt over 1.83 i høyde. Under "åpen scene" dvs. til taktfast applaus fra publikum gjorde han en imponerende oppvisning sent torsdag som endte med 3 relativt gode forsøk på å ta 1.85. Det gikk ikke denne gang, men 1.80 i klasse G15 er norsk årsbeste


COOP Jærcups tre innendørsstevner er først og fremst et mønstring for unge utøvere under 15 år, men flere heat måtte settes opp også i seniorklassene så vel på 800 som 3000m


Magnus Bøen Hope (14) i oransje i samtale før start med klubbkompis Dennis Ravndal (13). Endelig skulle Spirits fremgangsrike gutter få mulighet å løpe så langt som 1500m.Magnus med startnummer 58 på bildet fra årets innendørs KM var særdeles misfornøyd med sitt 600m løp (1.40.20) og selv etter 3.plass i Tyrvinglekene landets hvert år største mønstring for ungdom, var ikke humøret helt på topp. Selv om ledere/trenere/foreldre forsøker bremse litt i ung alder, er det kun å vinne som er noe for guttene selvNr 6 Dennis Kvame Ravndal (13 år) og nr 4 Magnus Bøen Hope (14 år) fra Spirit umiddelbart i front fra start 1500m. Sammenlignet siste ti års kretsstatistikk løp usedvanlig mange 1500m i klasse G-13 utendørs i fjor. Dennis til mål nær 12 sek foran nest beste 13 åring. Tiden 4.57.75 var dessuten foran samtlige 13 åringer i Rogaland som forsøkte seg utendørs i fjor.


Magnus Bøen Hopes bestetid innendørs i fjor var 5.32.13. Torsdag ble han suveren vinner av klasse 14 år med 4.41.25. Fremgangen er enorm. Noe skyldes kroppslig utvikling i ung alder. Magnus sin fremgang skyldes aller mest at løping er gøy, at han kommer på hver eneste trening og i tillegg er flink med egentrening


Vi registrerer ellers at Spirits unge har markeringsbehov allerede i ung alder ved å være de eneste som ikke greidde å løpe i klubbens helt utmerkede tekstiler. Det er hverken klær eller sko som avgjør gode prestasjoner, kun hvor flink man er på treningsfeltetTre spennende Spirit utøvere vi har store forventninger til. Hans Petter Aakre øvet riktig fart for en 800m på trening ved å løpe en tempo fartsøkt på 2x2x400 med kun 2 min sett pause. Den første 400 gikk på 59 og det ble blåmandag.


Hans Petter har vært noen år borte fra fartsgreier løp, og egentlig veldig fornøyd med tiden 2.10.77 i første forsøk innendørs. En 1.etappe på Ålgårdstafetten (1000m) kan bli spennende til våren...


Jentene Karen og Mathea bak har vært superflinke på trening hvor Karen skulle øve på riktig 800 fart satt til maks fart 37 i rundetid. Tilsvarende skulle Matheas øvingsfart være 35.


"Jeg tror dere skal forsøke være offensiv å prøve om det holder helt inn dersom dere prøver ligge tett i rygg på Torjus"Forbasket. Trener Einar opptatt med svingdommer ansvar tabbet seg ut. Han oppdaget ikke før det var for sent at jentene ikke fikk beskjed om at Torjus ikke stilte på 800. Med litt over 3 timer forskjell distansenes starttid valgte Torjus å kun løpe 3000 kl 2110. Dermed var vi denne gang "i uløkka"


Jentene fulgte pliktoppfyllende ryggen til den løper de trodde var 800 debutant Torjus men som viste seg være en Spirit løper med 800 pers på 2.06 tallet. Aakre passerte første 400 på 64, Mathea på høyt 65 dvs 5 sekunder fortere enn en riktig utgangsfart. Karen fulgte like bak, også her i god tro på at nå ville treneren bli fornøyd


Vi beklaget alt vi kunne i etterkant. Alle løp er uansett god læring. Vi fikk med bekreftelsen hvordan tempo faller når man åpner steinfort. Mathea første 400 på 65, siste 400 på 77. For Karen nesten utrolig at det likevel ble ny pers 2.29.34.


Om 14 dager kommer ny mulighet å løpe 800. Vi føler oss sikre ut fra torsdagens hendelser at sluttiden vil senkes med drøss av sekunder neste gang, forutsatt godt tett heat blir mulig. Reglene tillater ikke 17 år gamle jenter (fyller 18 sent i høst) å løpe sammen med jenter 15 eller 14 som sportslig ville vært perfekt match. Forstå det den som kan.Bjørnar Risa Taksdal (12) en av kretsens spennende unge gutteløpere. Så høyt nivå at familie tur til Pingvinlekene til vestlandets største ungdomsstevne innendørs ble et lett valg sist helg


Her fikk Bjørnar god matching idet Bergens største ungdomsklubb Gneist presenterte enda en flink løper i samme klasse. Sondre Haukanes vant her 600m på 1.42.72 mens Bjørnar kom inn på 1.49.11.


Bildet fra torsdagens Jærcup II stevne viser Bjørnar løpe inn til ny årsbeste på gode 1.46.62. Bildet bekrefter at feil på resultatlistene kan forekomme. På 3.plass ses Lukas Andreas Bøen Hope (i oransje) i full sving på sin 600m. Resultatlista hadde Lucas som DNS, stemmer ikke...Jarle Risa, Undheims datter Bjørg (15) ble sist sommer en flott inspirerende treningspartner for ett år yngre Ingrid Ingebrigtsen. I et jevnt flott løp innendørs årsbeste på begge. Bjørg på gode 2.24.49, Ingrid tett bak på 2.24.59Når man selv skal sette fart har det i mellomdistanse nærmest uten unntak vist seg umulig å oppnå prestasjoner opp mot pers. Det er det ene. Og nå som alle uansett nivå på død og liv skal trene nøyaktig som om man er en Ingebrigtsen, så spør vi oss:


- Hva er meningen med å konkurrere?

- Er vi løpsriktig trent, eller er vi bare for feige til å ikke selv sette anstendig fart?

- Når skal vi på et lokalt stevne få en aha opplevelse på 800m også i vår krets?

- Skal vi for første gang på snart 10 år få lokal herreløper i en NM finale på mellomdistanse?

- (world class artistene Jakop, Filip, Henrik i egen kategori)

- Hvorfor blir hver eneste 800m løp i Rogaland et slags kjedelig "copy paste"?Fra årene i Spirit løp Håvard Lalit Øglænd på høyt 1.55 på 800 og høyt 3.54 på 1500. På gode innendørs baner som i Sandneshallen vil tider variere lite med tider ute, mest fordi antall løp er så mange flere i en lang ute sesong. A-feltets øvrige +/- 2.00 løpere antok trolig at å følge Håvard ville gi en god og riktig fart.


I mål skilte kun to sekunder mellom første og siste slik det skal være når heatene er bra satt sammen. Tja, greitt nok, eller?Etter kl 21 da Torjus Lindanger startet var "nesten alle" gått hjem. Det var synd for Torjus er også en ny spennende utøver å følge. Bildet under viser at Torjus de første rundene la seg til i god avstand bak Vaidas som han kjente nivået til fra fellestreningen. Hvis du tror du vil løpe på 10.30 når du har pers på 10.51 anbefaler jeg å starte på 43 runder var beskjed fra trener. Torjus fulgte råd helt perfekt. Første 5 runder i 43 fart for deretter sette opp tempoet ytterst forsiktig.


Etter nye 3-4 runder opp til passering 2000m var han sakte sklidd forbi Vaidas som endte under 10.30 i mål. Oppmuntrende tilrop, øket tempoet betraktelig og var godt foran Vaidas


Så drar Torjus til for å spurte i sisterunden. Han stoppet ved mål bare for å få en ny beskjed om at du har enda to runder igjen. Stiv som en stokk ble det å fortsette. Tid 10.34.29 likevel pers med over 16 sekunder. Torjus har mer inne, og nå gleder han seg veldig til neste løp.


Nå har jeg lyst å løpe hver dag, sa Torjus etterpå. Frem til nå mye fotball og av og til friidrett. Nå tror vi det blir mye mer friidrett. Og vi er da der at det er mye bedre å løpe langt enn ikke løpe i det hele tatt....

Bak Spirits 3-4 løpere gode for tider på 8 tallet på 3000, følger et kobbel av 3000m løpere på 9 tallet som alle aspirer til klubbens 1.lag i Holmenkollstafetten. Svein Olav Krakstads 9.45.57 holder til trygt medlemskap i 9'er klanen.


Vaidas Prucinskas (bildet) ble en av mange veteraner som løp ok. Når vi skriver at noe er bra og noe mindre bra, har dette sammenheng med at trening 3-5 ganger i uka ikke forventes gi samme uttelling som når man legger ned det 3 dobbelte i treningsinnsats.


Vaidas fikk tiden 10.29.14, etter jevn fart på 42 runder. Senkes treningsfarten på 400 meterne fra 76 til 80-81 slik trerningsfarten var for bl.a. Dag Einar Bøtun og Elise Selvikvåg Molvik vil neste steg bli å sikte mot tider på 9 tallet. Dag Einar 8.53, Elise 10.01 i et sololøp på trening.
Leif Johannes Omland en Spirit veteran. Følger kontrollert trenerapparatets anbefalinger om å holde igjen. Fremgangen kommer så kontant at det er rart ikke flere prøver. Under KM 26.1 (bildet) tok Leif Johannes (38) KM gull på 2.19.07. Torsdag senket han sin offisielle innendørs pers på 3000 fra 10.55.00 i fjor til 10.28.75
Magne Fjetland er friluftsmann og en gave for en løpeklubb. Hvis noen syntes det også var god merking under halvmaraton løpet langs Solastranden så er det bl.a. Magne som skal ha skrøyd. Er med på alt som skjer i klubben. Tidlig på trening, blant de siste som går hjem. Til nær alle løp er han klar, han har allerede vunnet sin klasse i Spirits nye vinterkarusell (5 løp)


I Sandneshallen torsdag tenkte han tanken om vi skulle stikke innom stevnets tidtaker team å høre om vi kunne forhandlet å sette hans 3000m tid til 11.59.98 i stedet for 12.00.18.


Uansett årsbeste med god margin, men bedre før som det heter for noen av de mer voksne veteraner....

354 visninger

Comentarios


bottom of page