top of page

Johannes og Vetle (19) samt Sebastian (20) inspirerte hele Team Spirit jr med superløp på 1500

Oppdatert: 3. jun. 2022


Johannes Dalland bak tv. heatvinner i oppvisningsstil i Jessheim 1500 elite torsdag. Med tid 3.56.11 er Johannes kretsens foreløpig beste juniorløper på 1500m utendørs i år.Vetle Farbu-Solbakken perset med 4,5 sekund på friidrettens klassiker distanse. Med 3.59.81 er Vetle Spirits andre sub 4.00 løper i yngste jr klasse. Sebastian van der Veen 20 år gammel i år byttet i fjor fra fotball til friidrett. Torsdag løp han 13 sek raskere enn i forrige ukes 1500m test på Stavanger stadionFOTO: ukjent (publisert av arrangør U-Kisa, Facebook 3.6.22)


Arrangør foto fra herrenes heat 3 viser en offensiv Johannes Dalland tettest bak Pacemaker. Såpass tempoøkning Johannes oppviste alene med seg selv i løpets siste 700m lover godt for fremtidige 1500 metere i et enda skarpere heatselskap.


Vi har ikke enda fått tilgang til passeringstider men slik vi opplevet løpsgjennomføring via arrangørs live sending må Vetle Farbu-Solbakken som vi her såvidt skimter i en 8-9.posisjon også nødvendigvis ha levert en sterk siste 700m som 4.mann i mål


Så synes vi mer urutinerte Sebastian van der Veen som mer eller mindre har gjennomført sin treningshverdag alene som østlandet student skal si seg godt fornøyd kun 1.19 bak Vetle på 6.plass. Når Sebastian får noe mer matchtrening i tilsvarende tette gode felt vil han etter alt å dømme bli klubbens neste sub 4.00 løper

HILs Nora Jakobsen foran og Skjalgs Oda Rosland Gjerstad bak på vårt bilde fra Mailekene i fjor leverte ellers oppsiktsvekkende sterke løp på Jessheim torsdag. Kristine L. Dommersnes fra Haugesund leverte utmerket fartsholder jobb i fart mot 4.30. Nora og Oda som i fjor 14 år gammel løp 1500m på hhv 4.40.98 og 4.41.59 bet seg fast og imponerte overlatt til seg selv i løpets siste 400m.


Nora heat vinner med strålende 4.35.87 ny pers og en forbedring av årsbeste med nøyaktig 6 sek. Ny pers også for Oda tett bak med 4.36.69, utendørs årsbeste forbedret med 6.05 sek


Christina Toogood fra Sandnes inn på 14.plass og 8.beste norske i kvinnenes 3.senior heat - løpets internasjonale A heat med 4.23.74. Ingrid Emilsen Kristiansen som løper for Gular på 16.plass og 9.beste norske med 4.24.73


Mens Spirits tre juniorgutter basert på tidligere bestetider fikk plass i stevnets 3.dje av 6 heat fikk Skjalgs Erik Tangen Gundersen plass i stevnets heat nr 4 basert på innendørs PB 3.55.88 samt 3.56.20 utendørs fra i fjor. Erik på 6.plass like bak pers med 3.56.72


Det var stort å oppleve i direkte sending fra stevnets live streaming at en lokal deltaker så til de grader tok showet og bare parkerte samtlige konkurrenter i sitt oppsatte heat. Innsatsen til Johannes og Vetle i bakgrunnen lover godt før søndagens NM i banestafetter på Ås


Og her følger lenke med inntrykk fra siste døgns norske høydepunkter friidrett ved landets dyktige friidretts blogger Anders Huun MonsenI en løpeklubb kan vi frydes over lavterskel kandidater som greier dørstokkmila, som våger å stille på sin første trening for om mulig komme igang med noenlunde regelmessig trening. I seg selv en personlig seier, en seier mulig å oppnå uten å "måtte trene litt først"


For jr lagets humørspreder, spilloppmaker og oppmann Theodor Byrkjedal og sjefen himself Albert Mosdal er kveldens resultater fra Jessheim motiverende. Sesongen er i gang.


At voksne etablerte trener og er i støtet er bare slik det skal være. Å få unge tenåringer til å fortsette med friidretten også etter 15-16 års alderen er mulig dersom gøy på treningsfeltet.


Mens Albert Mosdal og ass. trener Børge holder god struktur på en juniorgruppe som trener felles hver tirsdag, torsdag og lørdag, har Ansgar Ravndal hatt en kontrollert trygg hånd om treningen til klubbens enda yngre løpetalenter. Det trenes også her hver eneste dag og hver torsdag og lørdag møtes de yngste til fellestrening hhv kl 1545 og kl 1000 på stadion i byenMagnus Bøen Hope 16 år foran og Dennis Ravndal 15 år i midten løp i forrige uke et 1500m testløp på Stavanger stadion. Etter mange ukers sykdom og skadefravær var vi ganske spent om NM stafettlagets to yngste var tilbake igjen i noenlunde konkurranse modus. Etter løpet merket vi at smilet var tilbake igjen.


Til helgen skal heltene fra Jessheim sammen med de to krumtappene som bidro til oppstart av en helt ny ungdomssatsing i Spirit løpe 4x1500m på Ås. Bildet viser guttenes siste trening før avreise til stafett NM. Det gikk så lett at det knapt ble utslag på laktat testene


Gular, Tyrving og Ullensaker Kisa er påmeldt i klasse U20. Tyrving er landets største klubb på ungdomssiden. Gular har vist seg uovervinnelig i Holmenkollstafetten og besitter nivå også på ungdomssiden. Fra startlistene i kveldens Jessheim 1500 elite stilte Ullensaker Kisa alene med 30 løpere. Nevnte tre storklubber er hva Spirit skal utfordre søndag.

310 visninger

Comments


bottom of page