top of page

København: Kristin V. ny klubbrekord 1.16.54 og Bjørn Ivar Svendsen landets 3.beste vet. 55-59


Kristin Vabø 5.beste norske da 29+3 løpere + 5 Spirit ledere/supportere deltok i København halvmaratons rekordløype søndag


RESULTATER: København halvmaraton 2022 – alle resultater

Med to Spirit København debutanter innleder vi reportasjen fra årets utenlands høydepunkt. Flere nye bilderapporter legges til nederst i saken utover kvelden tirsdag.


Det er Olav Fjelde og Hanne Sande som her drar seg forbi alt som er av konkurrenter, suser i mål på 1.36.54 og 1.36.55Inkludert Richard Kverneland 1.15.49 og Helge Log 1.31.49 som var påmeldt uten klubbnavn løp 11 kvinner og 21 menn i et samlet Spirit følge København halvmaraton søndag


Og om Bjørn Ivar Svendsen som i farten var påmeldt som Sprit friidrett istedet for Spirit også medregnes vil det være mulig å finne resultat og på alle 29 +2 Spirit som løp og ytterligere 4 i støtteapparatet som nesten løp


Bjørn Ivar Svendsen passerer vår første løypepost etter 3km i Frederiksborggade like etter at løypas første bro er unnagjordtMed 1.19.17 løper Bjørn Ivar Svendsen inn til imponerende 5.plass i klasse 55-59 år og inntar en 3.plass på årets norske veteran statistikk


Det gikk 28 minutter innen alle løperne kom seg over startstreken og siden ikke alle våre fikk startplass på første strek tok det noe tid før alle våre hadde passert vår utsiktspost ved 3 km


Her Guppi Ra lett på tå, løp inn til 1.49.25


Quang Tran en av fem fra klubbens triatlon gruppe til passering 3 km og etter dette bar det i vei folle folle fart tilbake til tribunen ved 21km merket for å rekke avgjørelsen hvorvidt Zerei kunne ta den norske rekorden samt forevige våre egne helters siste metere inn mot mål

Nils Haktor Bua med pers 1.16.31 fra 2014 har startet en ny æra i sin løperkarriere. Vi spurte før start om vi ville få se den nye 2022 versjon av Nils Haktor idag, den som populært kalles å løpe med negativ splitt. Dermed ble vår anbefaling for Kristin å forsøke å holde øyekontakt og Kristin bet tenna sammen og holdt følge helt til 15 km hvor så Nils Haktor startet å kjøre


For Kristian Seljeskog ble det etter en svært stressende start, - NRK sendingen viste hvilket kaos som rådet - trolig litt for mye kav med å få kontakt med kjente Spirit rygger. Trolig ble dette ødeleggende for en Kristian som også har tider på 1.15-1.16 tallet inne, men med mulig start over terskel og med også andre hendelser underveis ble tid 1.20.28 underordnet denne gang

Vi påspanderer 3 fotos av Nils Haktor Buas finish fase fordi han her er i ferd med å fremvise et trenerhjertes skoleeksempel på hvordan et godt halvmaraton løp skal gjennomføres.


Dersom formutvikling viser at man kan være på sporet mot en mulig ny pers, så er gangen i dette at man går ut snittfart på tidligere pers, og når man nærmer seg løpets siste 3.dje del og fortsatt kjenner seg fin, så forsøker man en forsiktig tempoøkning.

Det var bare helt herlig sa Nils Haktor å kunne øke farten og plukke opp folk hele veien siste 6 km. Med 1.15.56 ble det 35 sek pers og han tok nærmere minuttet på Kristin som på sin side holdt samme fart helt inn, etter å holdt følge til 15 km.

Forfriskningsparty under teltduken ved 20km merket hvor dagens helter i Sandnes og Spirit kunne nyte dagen og alt som siden måtte komme.


Mens det lokale løpermiljø ventet en tid på høyt 1.17 for Kristin, kunne hun stolt vise frem sin medalje etter å ha greid målsetting om en tid på 1.16 tallet, og faktisk kun 4 sek bak treners forhåndsprognose 1.16.50


Fortsatt et par tre minutt opp til nivået til dobbelt NM gullvinner halvmaraton Vienna Dahle - som her konverserer over en cola med Spirits største helt for dagen Kristin Vabø

Også for Eirik Dalva Skaale ble dagen skjemmet av problemer med å komme seg i fin flytfart fra start og da vi mandag satt sammen med løpsledelsen ble det avslørt at arrangør går med plan om en radikal løypeendring som iverksettes kanskje allerde til neste års arrangement.Eirik Dalva Skaale løper inn til 1.15.07 og ble med dette årets beste Spirit løper i København25 av Administrerende direktør Silje Torsviks disipler utfor Comwell Copenhagen Portside

(for en gjeng)

Kristoffer Werner Hansen, Helena Hope og løpesamboer nesten Spirit, Karoline Dahle, Filip Oanes, Anette Hoff Frøyland, Yvonne Smith+husbond, Helge Log, Arnhild Arnestad + 1 fam. medlem+Einar tilsammen 12 i tillegg til de 25 her avbildet utgjorde årets Køben Spirit team - hvorav noen enten bodde på annet hotell, eller av andre grunner ikke rakk lagoppstillingenSteffen supermann la fra seg kamera i år og løp dermed plutselig 9 minutter fortere enn sist vi var her med en større gruppe i 2019.


Stig Fjelldahl th. med på Spirit tur for første gang og slo til med topp 100 plass i første forsøk. 1.28.43 holdt til 76.plass i klasse 50-54

Anette Hoff Frøyland med 1.30.53 gir henne en super 10.plass i klasse 45-49 år, troppens nest beste klassevis plassering

Jonas Listøl sjekker resultatlista og det har han all grunn til


Jonas Listøl troppens yngstemann suser mot mål i et drepende tempo som gjør det umulig for mer rutinerte Richard Kverneland å holde følge


Saken er den samme som for Nils Haktor Bua nevnt ovenfor om å treffe bra med åpningsfart.

Vi sjekket marsjfarten til Jonas pr 5 km og finner følgende 3.35 - 3.35 - 3.35 - 3.38


Så kjøres marsjfarten ned fra 3.38 til 3.27 og hva skjer?

At mens Nils Haktor perset med 35 sek, ordnet Jonas fra Sauda pers med over 8 min. Jonas ikke bare tok prisen for best forbedret pers men løp i tillegg i fra hele 86 løpere på de siste 1100m inn til mål


Richard som heller ikke gikk på noen sprekk men presset jevnt hardt hele veien måtte se at 3 løpere i tillegg til Jonas tok ham igjen på oppløpssiden


Tider Jonas Listøl 1.15.36, Richard Kverneland 1.15.49 og dermed var begge foran nevnte Nils Haktor Bua i mål


Arne Andre Vetrhus med fin kontroll etter 3 km - løp inn til 1.20.45

Hans Petter Aakre er ingen langdistanseløper, bare en løper. Med klubbens antagelig mest eksplosive løpersteg, som han bare en sjelden gang får vist frem. Med 2.04.99 har han byens beste 800m resultat i årets innendørs sesong bak Erik Tangen Gundersens 2.03.30.


Å løpe halvmaraton blir for Hans Petter som for Christina Toogood en annen mellomdistanse løper som løp eller jogget gjennom sitt aller første halvmaraton. Christina Toogood tok turen gjennom Københavns gater som del av noe annet, som del av grunntreningen og løp inn til 1.19.06. En noe mindre veltrent Aakre 1.20.41 og ble femte Spirit løper med tider på 1.20 +


To gla'lakser meget fornøyd med dagen. Kristoffer Werner Hansen med knusepers 1.20.14. Knusepers også for Vidar Våge til høyre med 1.36.49Yvonne Smith inn til 1.28.21 som gir henne Spirit gruppas 3.dje høyeste klassevis plassering - 12.plass i klasse 40-44Shezad Inayat har vært med i Spirit siden 2014 og løper stadig fortere. 1.30.18 ble vel 5 min bedre enn hans egen forhåndsprognoseMari Arnestad alltid pallplass når hun deltar i lokale løp i nordfylket. I København var det noen flere som deltok, likevel helt ypperlig 30.plass i klasse 30-34 med tiden 1.24.24 hennes nest beste ever
Odd Einar Tveit er noe så sjeldent som baneløper innendørs, baneløper utendørs, han løper mellomdistanse og langsprint og i tillegg løper han fjelløp og ultra all over the place. Liker å trene og er fast på Tau treningen tirsdager dersom han er hjemme.


Odd Einar er hel ved, en ekte Spirit kriger og det betaler seg å være med på det som er


Fordi,

han løp København halvmaraton også i 2019 med tid 1.21.26 som 6.beste Spirit dette året. Han er 6.beste Spirit også i år tre år senere tre år eldre men på helt annet nivå


1.18.02 gir en ytterst sterk 18.plass i en av Købens aller største konkurranseklasser kl 45-49 år

Mellomstasjon før start, ved det store treet nederst på oppvarmingsarenaenDET E JO SÅ LETT.....


Nina Søndenå, kjempeglad over "breaking marathon limits" eller noe sånn når hun for første gang klarte drømmegrensen sub 1.30.


Og ska det verr så ska det verr - 1.28.38 ble hennes foreløpige halvmaraton persOg her kommer flere som traff perfekt med toppformen.....


Helena Hope suser mot mål til strålende tid 1.26.57. Ikke rart det gikk fort. Helena var nemlig en av 4 kvinner og 2 menn som satte ny etappe klubbrekord under årets Holmenkollstafett, da hun slo nedover spesialist Ann Kristin Mosbrons rekord på 8.etappe med hele 4 sekunderTribunene ved Danmarks nasjonalanlegg for fotball er enorme og enorm er også Yvonne vi skimter såvidt med 150m igjen til mål


Halvmaraton har ikke alltid vært hennes favoritt men hun er enorm likevel - som lagets solide langsprinter i Holmenkollstafetten


Blant alle våre som løp i menn veteran, menn senior eller junior, kvinner senior, kvinner elite var det kun to som greidde å knuse en tidligere etapperekord med så mye som 5 sekunder. Yvonne var den ene, hun løp sprintetappen 370m på 61 sekunder


Noen setter etapperekorder i Køben noen i Oslo, og jammen er det ikke lenge til før nye lag og nye etappebudsjetter skal settes opp.


Fredag aften, egentlig altfor mange og altfor sen til å sikre oss et langbord på et bedre sted ute. Men Nina Søndenå fikset biffen. Også hun en stå på dame som ordner og steller. Og inn bar det på en koreansk app basert robot restaurant. Grillen kan fyres opp. Reiseprosjektets admin dir Silje tar igjen action og snart kommer råvarene. Og drikkevarene.Grillen forlengst varm og maten og Filip godgjør seg.


Einar har forlengst gitt opp å spise med Kina pinner.


Ja, og sånn går nu dagan....


547 visninger
bottom of page