top of page

Kjente og ukjente løfter Spirit Stavanger Friidrettsklubb mot nye høyder

Oppdatert: 5. nov. 2020


Roy André og Kristin begge 1.plass Hinnaløpet, Håvard og Henrik th. fine bidragsytere til løft i et allerede solid godt breddenivå klasse menn senior


25 herreløpere i Spirit løper 10km under 38 min, på jentesiden 6 løpere i hoved NM siste 2 år


Og året Rogalands eneste norskfødte løper med individuelt gull i nordisk terrengmesterskap tok konkurransepause overtok en ny løper oppmerksomheten. Zerei topper Norgesstatistikk på 10.000m bane og 10km gateløp, en distanse hvor han formelig leker med NorgeselitenARTIKKEL OPPDATERT TORSDAG


FOTO: Trine Nessler Wichmann


Fredrik Nordhaug, stiller svært sjelden i løp. Det går unna når han først stiller og blant flere som søker tilslutning friidrettsklubb ifm Spirit friidretts fire mosjonsløp hvert år

FOTO: Trine Nessler Wichmann


Med start lengre bak i rekkene avviker brutto tid med faktisk tid. 5km langs Solastranden - en rekordløype dersom været er bra (vindstille i fjor). Fredrik Nordhaug fikk netto tid 17.07 som holdt til en sterk 12.plass i "Solnedgangen"s 4.utgave den 7.septemberFOTO: Trine Nessler Wichmann


Bildet fra start "Solnedgangen" viser tre nyinnmeldte Spirit'er hvorav to har rukket å få kjøpt seg t-skjorte i klubbens kjente oransje. 318 Joel Honkanen foran tilsluttet triathlongruppa og foran med blått pannebånd Rolf Jegervatn som skrev seg inn i sommer og blant de absolutt flinkeste å møte på trening. I 3.rekke til venstre Lars Rødne Midtbø en av en rekke innmeldte sterke langløpere fra Ryfylke


I midten Arne André Vetrhus, ivrig å konkurrere og flotte fremganger som fremgår av denne presentasjon


Nr 2 fra venstre Odd Einar Tveit en av svært få som løp senkvelds hovedløp 5km så vel som 10km grytidlig neste morgen i Forus Perseløp. I sommer Ryfylke på langs - heisatur planlagt som en 5 dagers tur men som gikk unna på 4 dager.


Dette er det bare skikkelige løpsentusiaster som kommer helskinnet fra. Til neste år ryktes å forlenge tur prosjektet med ytterligere 10 mil. Om Steve Acarregui tv. fra Colorado som helt i siste liten sluttet seg til årets ultra lagtur også blir med neste år vites ikke...


Dobbelt veteran NM gull vinner (halvmaraton og maraton) Svein Magne Løvås var den første blant et hav av Ryfylke løpere som for noen år siden meldte seg klar for å representere Spirit


Svein Magne meldte rundt seg om stor trivsel og så bare begynte det å balle på seg i tur og orden med flere Ryfylkinger. Det startet med veteraner, så kom etterhvert yngre og yngre tilMed lue og sko i oransje Harald Bjørkhaug underveis i 3-sjøersløpet 2017 til 8.plass i kl 40-44. Tid 1.26.59. For to tre uker siden ba Bjørkhaug om å få bli medlem i klubbenFor å drive frem en løpeklubb med apell til ulike interesser løping er man avhengig av do'ers eller igangsettere på norsk. Rune Eie er en slik primus motor. Rune er blant uttallige ja folk i klubben. Sammen med Odd Einar Tveit nevnt over drar han til med kreative nye tiltak og var også sentral pusher på tidligere omtalte "Ryfylke på langs"Vi var så heldige å få bivåne det aldeles fenomenale "Jørpeland rundt" - 7 nuts tur m/vakker skue hvis man tok det litt med ro mens man løp over haug og hammer. Også her satt vi med et inntrykk av at Rune Eie hadde en sentral rolle mhp å skape interesse for løpet.Rune Eie sprettent nedover mot mål etter å ha forsert nut nr 7 Jørpeland rundt - en tur hvor "nesten alle" i år satte ny bestetid. Rune er som mange andre en tidligere syklist som valgte å kaste seg på løpebølgen. Ryfylking nr 2 etter Svein Magne Løvås som ønsket bli med i en løpeklubb for voksne hvor det fantes likesinnede.


Dette var etter at Henning Mæhle fra Bjørheimsbygd fikk seg jobb i Oslo og byttet over til Sportsklubben Vidars solide langdistanse gruppe. I dag er Rune med i klubbens sportslige utvalg


Kommer man seg ut av komfortsonen med kun 60-70min løping hvor man til og med setter foten ned på samme vis hele turen gjennom, da er det man slipper å gå på treningssenter for å få gjort noe med sine mange fysiske begrensninger


Løper man mange nok timer i ulent terreng, så lenge at man kan løpe avslappet vil terrenget bidra til den variasjon som må til for å gardere seg mot løpeskader. Ved siden av inspirasjon det gir å oppsøke nye stier bidrar denne type trening til å bygge motor


Å hoppe bukk over den aerobe treningen er hovedgrunnen til at mange mosjonister forblir mosjonister uansett hvor mange år man har forsøkt å løpe 1000 metere


Uten motor har det lite eller ingen hensikt å løpe intervallerHåvard Barkved en annen nykommer i Spirit. Spurtet fra Eirik Dalva Skaale og tok fin 3.plass i Hinnaløpet sist lørdagFOTO: Tor Helge Torgersen, Stavanger Fotoklubb


# 139 Henrik Alvestad i regn og vindfulle "Solnedgangen" den 7.september. Kanskje noe vel tøff åpningsfart?


Besøker man klubbens fellestrening har man ikke veldig mange minutter med trener før man må høre uttrykket "negativ splitt". Høstens første to innendørs treninger hadde serier med negativ splitt. Selvfølgelig.


# 142 Håvard Barkved. I likhet med Alvestad Spiritmedlem i år. Med 16.57 på Solnedgangen var han 50 sek bak Håvard Øglænds vinnertid 16.07. Ble nr 3 i Hinnaløpet, tok en 8.plass på Sola og hadde temposterke Kjell Harald Dalehaug kun 7 sek foran mens Håvard Andersen Bråthen fulgte 2 sek bak i mål.Håvard Øglænd løp samme distanse under Forus Perseløp på 15.19, dvs 48 sekunder fortere

Dette forteller om hvordan de ytre forhold gjør at statistikker aldri blir representative for hver enkelts løpers egentlige nivå.


På årets Norgesstatistikk har 19 av årets 25 beste menn oppnådd sin bestetid i Hytteplanmila hvor både ytre forhold og løypeprofil er uforlignelig sammenlignet løp langs kysten. Samme også på kvinnesiden 15 av foreløpig 25 beste tider på 10km oppnådd i Hytteplanmila
FOTO: Trine Nessler Wichmann


Atle Holgersen er ingen nykommer i Spirit. Vært med mer eller mindre i flere år. Nå assistent trener i ungdomsgruppa hvor datter Melodie (# 421) har funnet seg fint til rette


FOTO: Trine Nessler Wichmann, Stavanger Fotoklubb


Sandnesløpet for halvannen uke siden viser at det løpes mye og riktig blant de yngre i Spirit.

Nr 400 Thimon Kvame Ravndal har vært med siden Spirit startet opp et nytt satsingsprosjekt for unge som ønsker å også få løpe langt, etablert senhøstes 2018. Elias Aslaksen med nr 405 ble med i ungdomsprosjektet fra sommeren 2020


Roald Aga til venstre i andre rekke er triathlon gruppas representant i sportslig utvalg og har vært med i klubben på 3.året. Ved siden i ganske grønne sko Bjørn Ivar Svendsen som løper i klasse 50-54 og som derfor ikke er inne på Spirits topp 25 liste på 10km. Selv om han er helt i toppen på sommerens fremmøte oversikter til fellestreningene i byen


Ikke alle har rukket å konkurrere i år. 23.mars i fjor vant Erlend Aano "Stokkaløpet"s maraton distanse. 10 av dagens aktive Spirit løpere rangeres foran Erlends 34.11 på 10km fra fjorårets sesongTakket være flott oppslutning fra løpere i Gjesdal, GTI og Spirit måtte to heat settes opp for å få plass til alle som ønsket å løpe når Skjalg inviterte til både mellom og langdistanseløp på Stavanger stadion. Neste års terminliste vil inneholde flere stevner med samme oppsett langdistanse tilbud


Simon Bjørheim fullfører her sin første 5000m på bane

Roy André Erlands 33.48 og Andy Kings 33.50 i Hinnaløpet rangeres som et 10km løp på 33 tallet i vår interne statistikk over klubbens 25 beste 10km løpere på herresiden - alle under 38 minutterEtter 34.34 i kontrollmålt 10km langs Tysdalsvatnet har fremgangen bare eksplodert for årets Spirit sensasjon Roy André Erland. Det rapporteres om et supertalent også på fotballbanen, men da lagkaptein og ex Vikingspiller Trond Kenneth Kindervaag startet opp med virtuelle koronaløp i påskehelgen var det mange som flyttet fra ballidrettene til løping403 Richard Kverneland signerte seg inn i Spirit friidrett dagen etter Sandnesløpet hvor tiden 35.33 holdt til 3.plass 16 sek bak Simon Bø Sande med 15.50 på 5km i Forus Perseløp og 47 sek bak vinner Gabriel Ingebretsen med 33.23.57 på 10.000m under Stadionmila i augustHokas Carbon x green en av mange skomodeller hvor produsent ønsker teste funksjonalitet også hos løpere som løper fort. Zerei har gjennom årene testet mange skomerker og det har for noen faktisk resultert i muskulære utfordringer etter prøveløpingenFOTO: Bjørn Hytjanstorp, Kondis


Det er ikke skomodeller men hvordan man trener som er mest avgjørende for hvor fort det løpes. Til Norgesløpet på Jessheim (bildet) tid 28.04, samt i hans sterke seier i Hytteplanmila ble det ikke mulig å få tak i Nikes 2020 supermodeller innen løpene startet. En sko mister sin funksjonalitet etter ca 1000km bruk, konkurranse modeller gjerne langt tidligere.


Zereis sko da han leverte sine gateløp rekorder var "på felgen" med over 2000km's slitasje. Men som nevnt det er ikke skoen som er hovedgrunn til at noen har løpt ekstremt fort i år


Da banesesongen egentlig var over og kun NM og Høstlekene i Sandnes (bildet) gjenstod - fikk Zerei endelig tak i samme modell Nike piggsko som hans konkurrenter løp på sesongen gjennom. Frem til da har Zerei løpt alle årets løp på bane med en modell fra 2017.Karen og Mathea har nettopp fylt 18 og avsluttet sin første sesong friidrett på bane med et fyrverkeri av et avslutningsløp på Sandnes stadion. To unge Ryfylkinger i oransje på bildet - etter et løp i Haugesund - som nå starter en mulig karriere som friidrettsutøvere.


På samme alder som man etter barneidrett modellen type "lek og moro aktiviteter" slutter alle sammen, på samme alder er Spirit modellen slik at det er da vi begynner.


Modne nok til å skjønne at det er evne til egentrening med eller uten følge som avgjør hvilke mål som er mulig å nå, den indre tørst til å være med på noe nytt og spennende som trigger ny inspirasjon, eller ny Spirit på veldig godt norskHøstlekene Sandnes stadion. 22 jenter hvorav en veteran har løpt 400m i år i Rogaland. Her ser vi Karen Oftedal Helland suse gjennom sin 400m på 63.65 som er 11.best på årets senior kretsstatistikk.


I midten venninne Mathea Melberg som i sin første sesong friidrett på bane kom seg forbi det tilsynelatende vanvittige hinder å slå seg frem til finale på mellomdistanse i hoved NM. Vanvittig fordi det på herresiden utenom Team Ingebrigtsen synes være umulig dersom man løper for en klubb i Rogaland


Maria Wiig, Silje Torsvik og Kristine Vabø løp i tillegg til Mathea en eller flere øvelser i årets hoved NM. I fjor deltok Anne Jorunn Hodne og Julie Aspesletten. Året før tok Sara Aarseth to oppsiktsvekkende 4.plasser i hoved NM. Dette var i Byrkjelo NM hvor Ørjan Grønnevig så sensasjonelt parkerte hele Norgeseliten på 5000m med ett unntak: Henrik Ingebrigtsen som tar EM medalje hver gang slike mesterskap blir mulig å arrangere


Mathea har etter tre uker sesongpause nettopp startet grunntreningen mot neste sesong. Å avslutte med 60.29 på 400m (bildet ovenfor) viser at fartsgrunnlaget er ok for å sette seg nye høye mål på 800 og 1500m. I dag torsdag stiller Mathea og Karen begge på fellestreningen innendørs


Til neste uke får vi ytterligere nykommere på jentesiden på prøvetime. Dette blir gøy !414 visninger

Comments


bottom of page