top of page

Kristine forbedret norsk 3km rekord med 30 sek. Gode forhold igjen på arena som skapt for rekorder

Oppdatert: 8. sep. 2022Kristine Lande Dommersnes, HIL ny norsk rekord 9.20, Christina Toogood og Vienna Dahle løp også under tidligere norske rekord. Kristin Vabø tv. forsøkte henge på trekløveret med flust av NM medaljer, men overmakten ble noe for tøff denne gang.


FOTO: Arrangør Spirit friidrett v/Svein Magne LøvåsSISTE:

Kondis.no har idag torsdag publisert en oppdatert løpsrapport m/mer aktuelle bilder


FOTO: Arrangør v/Svein Magne Løvås


Andreas Penne Nygård, GTI leverte også et solid 3km løp i klasse 40-44. I ensom majestet fra start til mål. Vinnertiden 8.41 er få sekunder bak banepers og forteller således om en rekord arena moden for større anledningerAndreas Penne Nygård norsk bestenotering i klasse 40-44. FOTO: Svein Magne Løvås


FOTO: Sveinar Vadla, Spirit fototeam


Bak Penne Nygård ble det satset kolossalt fra start med Vienna Dahle og Christina Toogood i front. Arenaklokken viste en passeringstid på smått utrolige 1.34 (1.33 annonsert av speaker) og selv med noe vind bakfra på det 160m lange oppløp gir dette en åpningfart på 2.59, idet avstand mellom start og mål er tilnærmet 530m


Første 800m dermed passert i området 2.23-2.24, dersom fart ble opprettholdt til punkt hvor løypa dreier høyre langs Forus Sportssenter


Disse 30m ekstra fremkommer som sum av rekordløypas innsnevriger hvor 3km løypa følger en strak linje gjennom de første to rundkjøringer.FOTO: Sveinar Vadla


For temposterke løpere som Christina Toogood og Kristine L. Dommersnes med 800m pers rundt 2.10-2.11 vil en 12-13 sek svakere åpningsfart være mulig å holde, men en umulighet å holde for Kristin Vabø bak som trolig passerte i et tempo identisk med tempo til 800m pers - 2.27.67FOTO: Sveinar Vadla


Kristin Vabø passerer to sekunder bak, trolig i et tempo på 3.01-3.02 pr 1000m. Med foreldre stående i bakgrunnen satset Kristin alt på sin 29 års bursdag og skal virkelig ha for å prøve - men å holde følge i dette drepende tempo ble for drøyt


Tempoet imidlertid interessant foran start i København halvmaraton hvor treners målsetting er definert til et sted mellom lavt 1.16 og høyt 1.15


FOTO: Arne Andre Vetrhus


Kristine Lande Dommersnes har 9.21.51 som PB (personlig bestenotering) fra bane egentlig hennes hovedsatsing. Tidtakingen viste 9.19.71 dvs. nesten to sekunder bedre enn bane PB, men regelen i gateløp er at man opererer med hele sekunder og da vil alle hundredeler fra 01-99 gi sluttid på neste hele sekund


Det ble egentlig damenes aften denne vakre Forus kvelden med oppløp og publikumssiden geografisk beliggende mellom Kanalsletta og Åsenveien i Sola Kommune. En del av løypa ligger i Stavanger Kommune mens løpets sekretariat holder til i Kanalsletta 4 og dermed er Sola vertskapskommune for også dette tredje av Spirits fire mosjonsløp.


FOTO: Arne Andre Vetr


Med tiden 9.31 fikk den tidligere doble norske halvmaraton mester Vienna Dahle også testet form før hun 18.september formodentlig utgjør del av det norske laget som skal delta i en nordisk nasjonskamp under København halvmaraton søndag 18.september.


Det meldes om 1600 nordmenn til København hvor Spirit har lagt årets utenlandstur med et 30 talls deltakere. En spennende start i København er forøvrig Zerei Kbrom Mezngi som etter to år med sammenhengende suksess i Spirit i fjor i København leverte Europeisk årsbeste på halvmaraton

FOTO: Svein Magne Løvås


Solide maratonløpere tok seg av seieren i 5km løpet. Helena Hope har 3.plass i Bergen City Maraton og forbedret sin pers 19.09 fra Industriløpet Stord til gode 18.41. Thomas Asgautsen med NM sølv og bronse på maraton vant herreklassen med 15.38.Magnus Bøen Hope sterk avslutningsrunde av 5km løpet, spurter inn til 15.50, Marius Skeide Ruth 3.plass med 15.53. FOTO: Svein Magne Løvås

Med tiden 15.50 plasserer Magnus Bøen Hope seg på foreløpig 2.plass på Norgesstatistikk gutter 16-17 år og da som beste 16 åring. Her forteller han om at neste oppgave blir 1500m i Høstlekene, Sandnes førstkommende helg


FOTO: Arrangør v/Svein Magne Løvås


Arrangør hadde fremskaffet en ekstra norsk rekordbonus i tillegg til vanlig pengepremiering som vanlig er for eliteklasser under gateløp. Deltakere og publikum syntes å nyte kveldens mange oppturer10 år gamle Oscar Bueno forbedret sin bestetid på 5km med over 2 min til 19.57Fra gråt til strålende fornøyd unggutt. Han kjempet og kjempet mot målstreken da han hørte speakers nedtelling at målsetting om å løpe under 20 min var i ferd med å renne ut


At speaker talte bruttotid gjeldende for løpere som startet helt fremst visste han ikke og var først helt fortvilet over avviket mellom speakers 20.01 og en bedre tid på egen klokke.


Etterhvert kom tider fra EQ Timings offisielle liste, 19.57 ble netto tiden basert på passering fra startlinjen til mål og Oscar ble et eneste stort smil på vei hjem med over 2 min ny persFOTO: Arne Andre Vetrhus


Ove Nygaard, Hinna Friidrett og Steinar Nordvoll, EIK friidrett til passering etter de første 530m av 3km løpet.


Nygaard sørget for ny norsk bestenotering i klasse 45-49 år med tiden 11.09.


Og da vi etter løpet spurte om hans bankkonto nr for å overføre kr 500 oppsatt for 3.plass i eliteløpet, fikk vi følgende sms melding


"Ikke tenk på pengene, kjekt at dere lager løp og får folk ut v godstolen:) Flott vær og fine rammer! Pengene kan gå til klubben eller vaffelrøre til dugnadsgjengen"


Steinar Nordvoll del av en stor aktiv veterangruppe i Egersund IK. 11.40 sterk tid i klasse 55-59 årFOTO: Sveinar Vadla


Nr 150 Jonas Volland, Bodø Bauta Løpeklubb legger i vei på den første av to runder a 2,5km. Like bak følger Andrea Sætre fra Shell. Stig Toadalen delvis skjult foran løp inn til 17.08, Bjørn Kåre Høie, Kvitsøy IL i bildets høyre kant 17.04FOTO: Svein Magne Løvås


Henning Tjøstheim til passering halveis 5km løpet. 4.plass og best i klasse 35-39 år med sterk tid 16.10FOTO: Svein Magne Løvås


Arne Andre Vetrhus og Kibrom Tewelde holdt følge til passering 2,5km. I mål 17.45 Vetrhus, 17.50 for TeweldeArild Kvalvåg 17.56FOTO: Svein Magne Løvås


Og her har Kvalvåg ved passering 2,5 km halveis fått følge av Ørjan Hviding som fikk til noe som kanskje lignet en negativ splitt ved å være 18 sek foran i målFOTO: Svein Magne Løvås


Andrea Sætre spurte før start om vi visste om en eller annen som løp på 5km på 20 minutter. Geir Lindtner tilbød seg og her løper hun fra sin fartsholder til en tid der omkringFOTO: Svein Magne Løvås


Kibrom Tewelde, Spirit 17.50. I det hele tatt det ble i overkant mye oransje som preget løpet i går og det skyldes nok at løpet helst har vært publisert på klubbens arrangør hjemmesider med ikke altfor mange følgere.


Basert på tilbakemeldinger fra også utenfor klubbens egne, tåler nok disse kveldsløpene ved 19-20 tiden da vinden løyet kolossalt et større deltakerantall.


Trolig settes neste års dato til samme første tirsdag i september dvs. 5.september og med en 30-45 minutter senere oppstart vil vi trolig igjen få opplevere tilnærmet perfekte forhold for nye rekorder


FOTO: Arne André Vetrhus


Kveldens store helt Kristine Lande Dommersnes i seiersintervju med stevnespeaker492 visninger

Comments


bottom of page