top of page

Mailekene, ukjent 14 åring 11.33 på 100m - norsk bestenotering gjennom alle tider

Oppdatert: 18. mai 2021


Neo Dobson 11.33 på 100m 0,14 sek bedre enn Pål Haugen Lillefosses norske bestenotering i klasse gutter 14 år. Tid oppnådd i finaleheat i godkjent vind +0,2.


RESULTATLISTE KOMPLETT


En høyreist ukjent sprint talent dukket opp på HILs sprint trening sist tirsdag. Med # 175 ses Neo Dobson før start forsøksheat kl 14 lørdag


På resultatlistene figurerer denne totalt ukjente super sprinter i klasse G15, etter opplysning fra sin klubb Haugesund IL skal han imidlertid fylle 14 år i årVi tar med et 3.bilde av Dobson som ses som nummer to fra venstre. Fremst Sandnes ILs 10- kamp utøver Jonas Berggår Skåden som noterte 10.95 i sitt beste forsøk lørdag


800m jenter under 20 år ble et virkelig kvalitetsfelt under gunstige vindforhold for rundbane løping. # 52 Nora Jakobsen fra HIL løp i vinter på 2.21.66, kretsens eneste registrerte J14 tid


Lørdag i eksklusivt felt med superkjendis Ingrid Ingebrigtsen ble tiden flyttet til supersterke 2.18.39. Ingrid som fyller 15 i år perset fra 2.24.82 i fjor til finfine 2.20.59 lørdag i Haugesund


Men mest imponert ble vi av de mange 14 åringene i feltet som lot seg friste til å få løpe mot TV kjendis Ingrid fra Sandnes. Her etter 350m av løpet ses på 3. og 5.plass to Skjalg jenter vi trolig vil få høre mye mer fra fremover. Flere bildekommentarer følger nedover i saken

Enten vi snakker Ølmedal rundt (2.pinsedag) eller Mailekene, til de større mønstringer finner vi langveisfarende flotte idrettsungdommer. Fra skibygdene Hjelmeland og Sauda vokser det frem sterke utøvere som fra 1.mai hvert år starter satsingen mot en ny sesong og fortrinnsvis vil løping være dominerende. Et resultat ser vi her - tredobbelt Sauda i en av klasseneInga Rabben Reimers toppet J15 Norgesstatistikk i kule og spyd sesongen 2020. Da hun tok innendørs UM gull 7.mars ifjor støtte hun 3kgs kula 13.22m. Samme resultat oppnådde Inga med samme redskap i Mailekene søndag.


Enda bedre gikk det for Inga lørdag da hun flyttet pers med 500gr spyd med flere meter til 46,96m. Hun topper selvfølgelig Norgesstatistikken igjenTo unge Spirit debutanter speider utover arenaen fra VIP tribunen hvor hoved NM i friidrett i 2015 ble arrangert. Inspirerende. Som for "alle andre" det starter med ballidretter, men med de mange begrensninger lagidrettene har vært underlagt, er det nå bare løping som gjelder. Klokken er 1430 lørdag og kun 5 minutter gjenstår før 45 min oppvarming skal startes.Effekt av dokumentarserien Team Ingebrigtsen, eller hva vet vi? Strålende løping av 3 Skjalg jenter på 800m. Her fremst Astrid Cecilie Berntsen. 12.juli fyller hun 14 år. I fjor sommer løpte hun 800m på 2.37.41 en ok tid for en 13 årig jente. Lørdag 2.21.93 en formidabel fremgang. Tett bak jevngamle Oda Rosland Gjerstad i Skjalg treningsgruppe med nyvalgt styremedlem i friidrettskretsen May Karin Mannes som trener. To måneder yngre Oda løp 800m på 2.40.38 i fjor, lørdag gikk det virkelig unna med 2.23.20

Denne Skjalg løperen Line Safaa Al-Saiddi la vi merke til også i fjorårssesongen da hun 14 år gammel løp 600m på 1.40.76. På Mailekenes 1.dag parkerte Line samtlige jenter i feltet og suste inn på sterke 2.16.8 etter klok taktisk løping. Hennes bestetid i fjor forbedret med 15 sekunder

Og da er det lov å være sliten etterpå

Sandnes IL i en årrekke blant landets topp 3 friidrettsklubber. At klubben får frem flere sterke mangekamp utøvere er en del av dette. Håvard Haugen er nestemann ut på arenaen blant friidrettens virkelige mannfolk. Å løpe mellomdistanse er bare en av 10 øvelser på seniornivå, 7 øvelser på juniornivå. Her strålende gjennomført 800m på 2.05.81100m jenter 15+. Men er det ikke Sandnes IL i front også her?Jo mere vi er sammen, er sammen, er sammen osv.....Tre Sandnes jenter etter et 100m heat


Myndig flink startordner forteller hvordan startavvikling foregår for nervøse debutanter. Da er det godt å ha foreldre på italiensk vis aldri mer enn 1,5m unna


Noen folle folle fart fra start, noen ser det litt an. Melodie Holgersen kjent for god rød farge i kinnene allerede etter et par tre intervall drag elsker å løpe langt og om oppvarmingen varer en time eller mer, syns hun nesten det er en fordel.

Noen av fordelene med å holde et visst nivå når man er bare 10 år gammel er at foreldre må skjerpe seg i treningen de også. Pappa Atle har fulgt Melodie tett siden hun var 7-8 år men nå som hun løper Mosvannet på høyt 11 min er det bare såvidt pappa greier å holde følge

Om toppidrett var slik anlagt at alle konkurrerte på samme vilkår ville ex HIL og Tjalve løper Susanne Wigene i bakgrunnen hatt et EM gull hengende i premieskapet etter sitt fantomløp på 10.000m i Gøteborg EM for 15 år siden. Dessverre gikk det noen år før konkurrenten hun ikke tok igjen ble tatt for doping. Hennes 10 år gamle datter Othelia skulle egentlig løpt her i klasse J-10 år men var ikke helt klar for start og fikk løpe i 11 års klassen senere i stevnet.Melodie 10 fra Forus og Tuva 12 fra Jørpeland. Fant sammen på trening i Sandneshallen, litt senere på fellestrening på Tau tirsdager. Og nå melder Trimtex at halvårsbestillingen av nye oransje klær er på vei. Da blir det hel oransje fra topp til tå også for Melodie, her etter ferdig løpt 600. Og Tuva Løvås Tjøstheim neste Spirit ut å løpe....Ja, hvor god til å løpe er du egentlig? spør en litt nervøs Tuva før start henvendt til en ett år eldre jente fra Hjelmeland som er så god at det nok blir komplett umulig å forsøke følge...Det virket nesten som om bare 200m skulle løpes, det gikk virkelig unna, umulig å følge...

Sekunder etter start kunne resten av 600m jenter 12-13år bare betrakte helene til 13 år gamle Thea Hia Ommundsen fra Hjelmeland IL.Solid ledelse etter 400m av 600m løpet. Thea fra Hjelmeland soleklar bestetid med 1.49.9Flott driv, fin teknisk løping også av vinner i 12 års klassen Tuva fra Spirit. Siste 200 gikk unna så fort at vi bare kunne glede oss til neste start 1500m på søndagen


Stilstudie Victor Hoff-Hansen Skjalg som i klasse G14 her løper inn til god tid på 800m sent på dagen lørdag. Det startet med øvelser for 7-8 åringer grytidlig formiddag. Så etter regler om smittevern måtte stadion tømmes før de eldre ungdomsklassene kunne starteVi tok likegodt turen til Mailekene også 2.dag søndag. Og behov for ledere ble det jammen. Det er nemlig slik at idretten har stelt i stand så ualminnelig krevende rutiner i forhold til det å melde seg inn i en klubb eller å delta i stevner at man kunne få fnatt av langt mindre.


Min idrett, sportsadmin, vi har Spoortz en av flere leverandører som anser seg selv perfekt for medlemsregistrering. I praksis noe helt annet om man skulle finne på å bli med på noen av de mange ulike stevnetilbud som tilrettelegges.


Systemene snakker ikke sammen. Man skjønner knapt at det også finnes løp utenfor bane og da har vi enda mer å forholde oss til. Lykke til.


Lucas Andreas Bøen Hope til venstre er 12 år og påmeldt til 1500m. Tur til Haugesund med morfar. Spirit sjef Einar hadde ingen anelse at klubben også hadde gutter påmeldt i stevnet?


Fordi vi på forhånd hadde sjekket startlister i samtlige klasser for ungdomsgruppas mulige aktuelle øvelser.


Ved ankomst sekretariat for henting startnummer - "nei, noen har hentet konvolutten"


Å ja, pussig det for her var jo ikke et eneste Spirit menneske å se. "Systemet" problemene som ligger i det å melde seg på til løp hadde puttet Spirit Lucas påmeldt under IL Skjalg. Lucas har aldri vært på en Skjalg trening, har betalt sin medlemskontingent punktlig i år og i fjor, er ordentlig registrert i medlemsregisteret, deltatt tidligere i mange stevner under Spirits krets-konstruerte navn Stavanger Friidrettsklubb.


Spirit vil endelig få klubbens døpenavn Spirit friidrett godkjent i det kommende årsmøte. Jus innen idretten som jo er mye viktigere enn å skape gode øvingsmiljøer måtte endelig gi seg for fornuften og overmakten....


Alt ordnet seg. Sånn foreløpig. Vi fikk tak i det riktige startnummer og vi håpet sekretariatet hadde kontroll på at klubbnavn måtte endres innen start. Etter to tre ekstraomganger da vi for ordens skyld sjekket innom stevnekontoret på vei hjem, fikk man endelig de riktige data på plass. Nei, lett skal det ikke være

Det viktige var at Lucas fikk starte og Lucas leverte som mange andre. Det er liksom noe som skjer med utøverne når man er med på noe større greier. Også Lucas forbedret sin tidligere bestetid med rundt 15 sekunder til 5.32.29. Noen løp fortere men alltid fornøyd når vi knuser egne perser...Og her sjef over alle sjefer blant unge mellomdistanseløpere. 1.31 på 600m nylig er enormt. Sauda ILs Elias Dybing fylte 13 år i januar. Under klubbens eget Maistevne 7.mai gikk 1500m unna på meget solide 4.31.7.

Ingen i nærheten av å kunne følge i Mailekene. Etter mye tøff skitrening og også noe konkurranser pent og pyntelig inn til 4.37.60 søndag i HaugesundSauda gutter foran og bak på 1500m, bakerst en HIL løper som vi garantert får høre mye om i fremtiden. Begge foreldre har nemlig pallplasser i fleng og godt også internasjonalt nivå på sine respektive distanser. Epler faller ikke så langt fra stammen heter det visst....Elias Landøy Rasmussen suveren 1.plass i klasse G12 på 1500m med solide 4.50.471500m i stevnets eldste jenteklasser, men de fleste her veldig unge og i finfin fremgangTuva Tjøstheim Løvås (12) viste fin løping også søndagEmma Apeland Rinde til passering 800m i klasse J13 med Tuva i J12 ikke langt bak. Opp til passering 1100m ble HIL jenta nesten innhentet av en jaktende Spirit jente. Så stoppet hun plutselig helt opp like etter passering. Hadde hun bommet med en hel runde?


Nei, svaret var astma medisinen, tok den så tidlig på morgenen at effekten var borte. Noen ekle sekunder/minutter fulgte, helt forferdelig å ikke få puste....Til neste løp tror vi på å treffe bedre. Trøsten får være at noen også greier å løpe av seg astma utfordringerOscar, Lucas, Thimon og Elias er sammen med Melodie og Tuva de 6 yngre i Spirits prosjekt mellomdistanse unge opp til 15 år. Lucas samt Melodie til venstre på bildet løp 600m også i Coop Jærcup på Sandnes stadion tirsdag hvor tidene ble 1.59.34 Lucas og 2.00.08 Melodie. Når så Tuva lørdag løpte på 1.57.52 i Haugesund vil gruppa her telle 3 som med fordel kan holde samme fart på intervallene

1 880 visninger

Comments


bottom of page