top of page

Mangeårig drøm ble til virkelighet - Hanne og Hugo fullførte NORSEMAN fra Eidfjord til Gaustadtoppen

Oppdatert: 10. aug. 2021


3,8 KM SVØM + 18 MIL SYKKEL + 42,2 KM LØP (mål på Gaustatoppen, 1.850 moh)


(ARTIKKEL OPPDATERT / AVSLUTTET - KL 1445 TIRSDAG)


- Anerkjent som verdens hardeste triatlon på IRONMAN distansen (Wikipedia)


- Årets bragd av Spirit triatletene Hugo Barateiro (40.plass) og Hanne Sande (4.plass)


To medhjelpere pr utøver tillatt. På bildet flankeres våre helter av Roald Aga (triatlon repr i sportslig utvalg) videre aktiv triatlet Joel Honkanen til venstre samt Leif Terje Aamodt og Jan-Morten Ra til høyre


RESULTATER: nederst i sakenDe fleste av reportasjens bilder er tatt av utrettelige altmuligdame Guppi som også har vært sentralt med i planlegging/gjennomføring av prosjektet sammen med ektemann Jan-MortenAge group VM gull vinner, senior norsk mester i langdistanse triatlon, fortsatt hardtsatsende Jan-Morten Ra er utdannet trener friidrett og triatlon. Tross stengte svømmehaller og andre utfordringer gjennom korona pandemien har triatlongruppas sjefstrener Jan-Morten og den alltid humørfylte brobygger Guppi holdt engasjementet oppe, sørget for at triatlongruppa er i fortsatt vekstHer prosjektleder Jan-Morten Ra's rapport, krydret med bilder tatt av Guppi Ra, Roald Aga og Joel Honkanen med tillatelse til publiseringNorseman Xtreme Triathlon 2021


- 3.8km svøm i Eidfjord

- 180km sykkel over Hardangervidda og Imingfjell til Austbygdi

- 25km rimelig flat løp før 17km til fots, mer eller mindre rett opp fra Rjukan til Gaustatoppen.


Altså en maraton med nesten 1800 høydemeter!TOTALT OVER 5000 Høydemeter på sykkel og løp!


(Fra start i Eidfjord måtte man først opp Måbødalen og langstrakte Hardangervidda til Geilo. Så tre klatringer til snaufjellet etterfulgt dype daler før man ved Bjørkeflåta kunne ta fatt på sykkeldelens siste tøffe klatring opp til vakre Imingfjell platået)


Dagen starter med frokost ca 02.00 i Eidfjord for Spirits to utøvere - Hanne Sande og Hugo Barateiro. Begge har hatt tett oppfølging fra klubbens egen trener Jan-Morten Ra det siste året for opptrening, strategier og forberedelser til en konkurranse de har drømt om i flere år.I forkanten ble det lite og urolig søvn i påvente på startskuddet både for utøvere og støtteapparatet.


Hver utøver får ha med seg to hjelpere i support teamet sitt, trener og venner fra klubben stiller selvfølgelig opp for å hjelpe. Deres oppgave er å sørge for å få dekket alle behovene til sin utøver underveis fra start til slutt. Fra næring, til tøy, til motivasjon og sist men ikke minst følge til fots de siste 17km av turen fra Rjukan opp til Gaustadtoppen.


Ferjen forlater kaien kl 04.00 ca 4 km ut i fjorden. Her skal triathletene klargjøre seg til hoppet fra båten og svømme 3,8 km mot land i nattemørket. Årets utgave med motvind og kraftige dønninger gjorde at svømmetider hos alle deltakere ble en del lengre enn normalt.

Hanne kommer som nr2. Kvinne opp av vannet! Mens Hugo må jobbe litt til i fjorden som holdt imponerende 17-18 grader. (mot 11-15 grader de fleste tidligere år)Det gjelder å jobbe fort i skiftesone, tiden går. Her står support teamet klar til å hjelpe til med alt som skal av og på, sykkelen er klargjort etter konkurranse reglene og det gjelder for supporten å være skjerpet og klar slik at utøveren kun trenger å tenke på å gjennomføre.


Hanne og Hugo har en sykkel etappe på 180 km med 3300+ høydemeter foran seg. Årets utgave byr på motvind og enda mer motvind. Selv om de slipper unna med lett yr er det er kaldt og tøffe forhold med vindkast opp til 20m/s over Hardangervidda mot Geilo. Litt bedre forhold siste halvdel, stemningen blandt utøvere og support er god.


Inn i T2 (Transition) fra sykkel til løp står supporten klar til å ta imot sykkel, har joggesko, samt annet løpe utstyr og ernæring klart. Beina har jobbet tungt oppover på sykkel, så nå skal de få løsne litt og finne rytmen på flata før de begynner klatreetappen opp "Zombie hill" (svingene bratt oppover fra Rjukan til Gaustablikk platået blir kalt dette da utøvere har en tendens til å gå inn i en Zombie tilstand når de går her etter en lang dag med innsats) og deretter avslutter med fjelletappen til Gaustatoppen.Det er en bragd bare å fullføre dette løpet på grunn av alle bakkene, og spesielt med de tøffe forholdene som var i år!


Men våre utøvere hadde et enda tøffere mål, og det var å klare å komme til 32.5km på løp før det hadde gått 14.5timer fra start kl 05.00 om morgenen. Da får en tillatelse til å fullføre løpet helt oppe på Gaustatoppen, hvis været tillater det, og får tildelt SORT t-shirt. De som kommer for sent, får også fullføre distansen nede på platået uten fjelletappen, og får da HVIT t-shirt.


Begge våre utøvere klarte å nå "cut-off" kravet ved 32.5km på løp med god margin og fikk ta turen opp til toppen, siste halvdel i tåke, sterk vind, regn og 4-5 grader.

De kjempet, plukket andre deltagere og nådde til slutt målet i dette eventyret, en drøm var blitt virkelig!
Hanne nettopp lagt i vei fra Austbygdi, maratonløpets lettløpte del langs Tinnsjøen


På grunn av Covid-19 pandemien var årets utgave sterkt redusert (spesielt blant utenlandske utøvere). 110stk til start i år.


Av de 110stk som stilte til start var det ca 20% som måtte bryte underveis i løpet på grunn av utmattelse i de tøffe forholdene. I tillegg var det ca 15% som ikke nådde frem til "cut-off" tidsnok og fikk kun fullføre til HVIT t-shirt.


Løpet ble i år vunnet av:

Jon Sæverås Breivold for herrer med tiden 10t:21min på herresiden


Og tidligere Spirit utøver

Julie Aspesletten med tiden 12t:39min på kvinnesiden.


Både Hanne og Hugo hadde disponert kreftene riktig denne tunge dagen og klatret enormt på resultatlisten i løpet av den avsluttende maratonHanne, i sitt første forsøk på fulldistanse Triathlon.


Hanne viste ingen svakhetstegn og fikk oppfølging og support fra Jan-Morten Ra og kjæresten Leif Terje Aamodt, med Guppi Ra i bakgrunnen som klubbens media ansvarlig for å følge løpet til begge utøverne våre, ta bilder og dele fremdriften på sosiale media.

Hanne nådde Gaustatoppen på 14timer og 14minutter! Med det, en fantastisk 4.plass blant damene, mindre enn 3 minutter bak 3.plass etter å ha hentet inn over 10min på de siste 5km på fjellet! 30.plass totalt med herrer! SORT NORSEMAN T-SHIRT!


Hugo, fikk testet full distanse triathlon i Haugesund 2018. Norseman er samme distanse, men betydelig mer ekstremt, mer høydemeter og avhengig av egen support.

Etter en fantastisk løpe etappe der han plukket kjempemange slitne deltagere og satte en uoffisiell pers på halvmaraton, kjempet han seg opp til Gaustatoppen sammen med support Joel Honkanen og Roald Aga til en 49.plass totalt (40.plass herrer) og tiden 15timer og 42minutter. SORT NORSEMAN T-SHIRT!


Vi gratulerer begge to med bragden og ser nå frem mot høstensesongen der det er flere konkurranser på gang blant klubbens utøvere.PS! Det er enda god plass på klubbens faste tider for svømmetrening (inne og ute) og løpetrening (sammen med løpegruppa) som allerede er i gang etter sommerferien, så det er bare å ta kontakt og stille opp.


Mvh Jan-Morten RaTRIATLON I VINDEN


- 3 NORSKE INDIVIDUELLE WORLD CUP VINNERE SOM ALLE DELTOK I TOKYO OL

- OL GULL til Kristian Blummenfelt etter mer enn 10 års nitidige forberedelser

- 1400 TIMER trening hvert år eller mer

- TRIATLON en av verdens hurtigst voksende idretter


Ikke veldig langt bak våre triatlon topper to vanvittig sterke triatlon utøvere som begge flere år på strålende vis har bidratt til å sette også SPIRIT FRIIDRETT på kartet- Julie Aspesletten vinner Stavanger Maraton. Deltaker hoved NM og innendørs NM 2018 og 2019. Løpt nøkkel etapper flere år i Holmenkollstafettens eliteklasse for Spirit. En lang rekke 1.plasser gateløp som Spirit løper på østlandet etter årene som Stavanger student


- Kristian Ottestad Rød, triatlon NM bronse elite senior, vinner Egersund halvmaraton, har 4-5 ganger løpt for Spirit i Holmenkollstafetten. Lørdag i Julie Aspesletten support team

JULIE ASPESLETTEN, QUEEN OF THE 2021 NORSEMAN EXTREME


Med 6.50.38 på de 180km fra Eidfjord til Geilo og videre sydover over fire fjellpass avgjorde Julie årets Norseman nær 22 minutter foran nest beste kvinne.

GLA'JENTA JULIE er blitt eminent flink syklist men det er løp som er hennes favoritt disiplin. Å løpe 42km motbakke maraton på 4.20.16 ved målpassering på Gaustadtoppen er enormtNORSEMAN Extreme - tidligere vinnere

 • 2003 Menn: Christian Houge-Thiis (Stavanger, Norge) 12:48:28

 • 2004 Menn: Rune Høydahl (Sande i Vestfold, Norge) 11:30:08

 • 2004 Kvinner: Trude Andersen, (Stavanger, Norge) 13:15:20

 • 2005 Menn: Björn Andersson (Sverige) 10:30:09 [2]

 • 2005 Kvinner: Trude Andersen, (Stavanger, Norge) 12:21:31

 • 2006 Menn: Ole Stougaard (Danmark) 10:49:57

 • 2006 Kvinner: Marie Veslestaul (Høydalsmo I.L, Norge) 14:46:25

 • 2007 Menn: Lars Petter Stormo (Team Oslo Sportslager, Norge) 11:25:18

 • 2007 Kvinner: Emily Finanger (Inside Triathlon, Norge) 13:01:00

 • 2008 Menn: Øyvind Johannessen (Norge) 11:08:10

 • 2008 Kvinner: Jenny Gowans (New Zealand) 14:02:00

 • 2009 Menn: Tom Remman (Norge) 11:19:48

 • 2009 Kvinner: Susanne Buckenlei (Tyskland) 13:21:48

 • 2010 Menn: Henrik Oftedal (Norge) 10:59:57

 • 2010 Kvinner: Susanne Buckenlei (Tyskland) 13:13:03

 • 2011 Menn: Tim DeBoom (USA) 11:18:52

 • 2011 Kvinner: Susanne Buckenlei (Tyskland) 13:10:44

 • 2012 Menn: Henrik Oftedal (Norge) 10:23:43

 • 2012 Kvinner Annett Finger (Tyskland) 12:17:04 (Rekord)

 • 2013 Menn: Markus Stierli (Norge) 11:25:16

 • 2013 Kvinner: Inger Liv Bjerkreim Nilsen (Norge) 12:43:14

 • 2014 Menn: Allan Hovda (Norge) 10:52:07

 • 2014 Kvinner: Line Foss (Norge) 12:56:27

 • 2015 Menn: Allan Hovda (Norge) 09:43:37 (halv svømmedistanse)

 • 2015 Kvinner: Kristin Lie (Norge) 11:50:48

 • 2016 Menn: Lars Petter Stormo (Norge) 10:22:37 (Rekord)

 • 2016 Kvinner: Kari Flottorp Lingsom (Norge) 12:24:52

 • 2017 Menn: Lars Christian Vold (Norge) 9:52:19 (Rekord)

 • 2017 Kvinner: Anne Nevin (Norge) 12:04:19 (Rekord)

 • 2018 Menn: Allan Hovda (Norge) 10:05:48

 • 2018 Kvinner: Mette Pettersen Moe (Norge) 11:16:10 (Rekord)

 • 2019 Menn: Hans Christian Tungesvik (Norge) 09:59:40

 • 2019 Kvinner: Lucy Gossage (Storbritannia) 11:27:12


Fra WIKIPEDIA:


Norseman Xtreme Triathlon er et årlig triatlon-stevne som arrangeres i Norge. Løpet starter med 3,8 kilometer svømming i Hardangerfjorden fra en ferge inn til Eidfjord, deretter 180 kilometer på sykkel fra Eidfjord, over Hardangervidda mot Geilo og videre til Austbygde ved Tinnsjøen. Der starter løpeetappen på 42,2 kilometer (en full maraton) som går mot Rjukan og opp til toppen av Gaustatoppen på 1883 moh.

Løpet er anerkjent som verdens hardeste triatlon på Ironman-distanse.[1] Det maksimale antall deltakere er 250. Noen plasser blir tildelt norske og utenlandske eliteutøvere, resterende plasser deles ut ved loddtrekking. Norseman ble første gang arrangert i 2003 og har vært arrangert årlig siden.


Norseman Xtri 2021 - 07/08/2021

What an amazing and long hard day! If not only for the difficult course, this year there was an added real Norwegian weather perk to make it Epic.

Difficult to express in words the but it will remain in my heart for the years to come. I had a slow swim, struggled mentally and faded physically on the bike but came back strong in run/hike. If not only for Roald Aga and Joel Honkanen (aka awesome support team) it could have add a different outcome. To them, to coach Jan-Morten Ra and Spirit TRI Public (best Triathlon Club) my greatest gratitude. This dream would have not have been possible without the patience and love from Patricia Anjos, to whom I hope to inspire our kids Adrian and Claudia by showing them that with hard work and dedication you can make your dreams come trough, even if they might seem a bit crazy.


I'm so happy for you!

Awesome support team too

Not many can imagine how though the race really is, the challenges you met on race day and the job you have done prior to tackle this though race

Congratulations

once again #proudcoach


Julie Aspesletten er sammen med Kristian Ottestad Rød og 7 andre

Norseman du ga oss mye, på godt og vondt, og en opplevelse jeg vil huske lenge!

Min første langdistanse ble Norseman.


Tanker om vær, punktering, mageproblemer, næring, kramper hadde vært gjennom hodet så mange ganger. Jeg var så nervøs, men samtidig så klar for å komme igang med det jeg hadde trent mot de siste månedene.


Jeg klarte å holde badehetta og brillene på når jeg hoppa i vannet. Det og vanntemperaturen(19) var det eneste positive der. Det er tidlig å føle seg hjelpesløs etter 5 min. Bølgene spiste meg rått.


En lang og seig kamp i vinden på sykkel, men den var meldt og jeg forbrdete meg så godt jeg kunne. Kroppen fungerte, beina var gode, nok klær, inntok næring og satt komfertabelt på sykkelen. Krøp sammen i vinden og så frem til motbakkene fra Geilo en stillingsforandring og møte familie og venner. Dette var energi! Dere ga meg det hele veien. Smil, motiverende ord, musikk og heia - det var sukker rett i blodet!


Løp, det jeg så mest frem til. Lettet for at alt hadde gått som planlagt til da. Løp de første 25 km i farta jeg hadde trent på, support fortsatte å brilliere, og kroppen sa fortsatt ja takk til gels og sportsdrikk. Den var helt rå til å samarbeide og ga ingen magekramper, kvalme eller gnagsår.


Så, Zombie Hill, bakken som opplevdes så mye lengre enn noen gang før, og jeg ble en zombie i hodet. Tungt å løpe, tungt å gå, og jeg ble visst helt stille i uraTanken på seier turte jeg ikke tenke før 500 m før mål. Jeg hørte familien heie fra toppen, og da kom gledestårene! Plutselig ut av tåka kom mål til syne. Seier i Norsman 2021 ble punktum på denne rå reisen!


@kristian_rod og @markuzlindgren dere er helt enestående! Dere la alt tilrette så jeg fikk ut mitt beste. Vi klarte det! ingen reise uten dere!


Og hele familien som var med fra start til slutt og delte dagen med meg. Tusen takk til @mpmcoaching for at du har gitt meg trygghet i treningsarbeidet og troa på det jeg gjør.

@marius_nordby tusen takk for at du gjorde min lille blå raceready og rask! @argon18norway

Tusen tusen takk for hyggelige hilsner og lykkeønskninger


RED. ANMERKNING

Vi takker ex Spirit Julie for lån av interessant egenmelding rapport samt teamets foto ved

@blenne, @komelau, @mariusNordby og @monasterska


824 visninger

Comments


bottom of page