top of page

NM 18-20.september - Siddisløpet 3.okt. - Sandnesløpet 24.okt. - Hålandsvannet 10.aug.

Oppdatert: 4. apr. 2020


Skjalg, Sandnes, GTI og Spirit vil etter alt å dømme kunne gjennomføre sine større mosj.løp


- Idag bestemt at årets hoved NM i friidrett i Bergen er flyttet til helgen 18-20.september.


- Påmelding til Hålandsvannet halvmaratons 7 eller 21km midlertidig stoppet....


- Hva angår Hålandsvannet halvmaraton vil påmeldte deltakere få mulighet å delta 10.august evt. velge å stå over, slik at innbetalt startkontingent overføres for deltakelse i neste års løp


- Skjalg har idag publisert at man har valgt 3.oktober som ny dato for Siddisløpet


- Sandnesløpet har fått ny dato lørdag 24.oktober. (mer om Sandnesløpet nedenfor)


- Mailekene i Haugesund uavklart / fortsatt på vent


- Haugesund halvmaraton uavklart / fortsatt på vent


- Diamond League Bislett Games er foreløpig ikke avlyst mens Holmenkollstafetten og NM banestafetter i Stavanger er blant større profilerte arrangement som er besluttet avlystSørfylkets større mosjonsløp har denne uka kommet opp med nye datoer for løp opprinnelig oppsatt for avvikling i april/mai.Idyllisk rundt Stokkavannet i april men også en lørdag i oktober kan vise seg bli en slager. At man for mange år siden bestemte at Siddisløpets distanselengde var 8,2km gjør det vrient å fortelle at løpets korrekte distanse er 8053m.


Etter tilbakegang i antall fullførende fra 2016 (1056) til 2017 (627) til bunnrekorden i 2018 med 522 fullførende, opplevet Siddisløpet økning i 2019 hvor 621 fullførte hovedløpet og i tillegg 72 fullførte alternativt løp. Barneløp uten tidtaking kommer i tillegg.Hyggelig at friidrettsklubbene støtter hverandres løp hvor inntekter går til klubbenes arbeid med å utvikle fremgang og trivsel for barn og unge innen aktiv friidrett. At disse prioriteres foran private aktørers kommersielle tiltakMed foreløpig 447 påmeldte til Siddisløpet før all idrettslig aktivitet ble stanset, tyder mye på at Skjalg igjen vil kunne notere flott økende oppslutningSandnesløpet er utsatt fra 9.mai til 24.oktober.Når Holmenkollstafetten (9.5.) i mange år har vært Rogalands største mosjonsløp, åpner det seg utsikter for en helt annen oppslutning når nå dette populære løpet er flyttet til en dato på høsten
# 325 tidligere Spirit løper Morten Vestvik fra Haugesund koser seg i Sandnesløpet året løpet gikk på en av sommerens varmeste dager. Vestvik stevneleder under fjorårets innendørs NM og ble så utpå våren valgt til styreformann i HIL. I HIL avventer man utvikling mhp hvordan et større idrettsarrangement kan ha stort korona smitte potensiale
- 466 påmeldte til Sandnesløpet pr dato, 2020 utgaven kan bli et kjempearrangement


Grønne parseller også i Sandnesløpet. GTI løpsleder Johannes Økland vil formodentlig trygt kunne gjennomføre fylkets største fast etablerte mosjonsløp i november.Så håper vi alle at vi også får mulighet å skape liv igjen i Stavanger sentrum ifm. Stavanger Maraton som tradisjonelt avvikles siste helg i augustSom fartsholdere eller som forsøkskaniner hvorvidt premiepall til Hålandsvannet halvmaraton holder mål, dette er to av Spirits faste gjøglere under løpene langs Solastranden midtvinters eller i Randaberg hvor start og målavvikling foregår for Spirits neste løp mandag 10.august.Også for arrangementsstab skal det være moro å være med. Bildet forteller at vi trolig er i en sluttfase av et løp idet funksjonærer speider langt etter neste løper å serve samtidig som at en annen løper har inntatt massasjebenkenSpirit følger friidrett tett over hele fylket fordi vi er en løpeklubb med målgruppe Rogaland.

Her fra start en av barneklassene i Fisterløpet som hvert år arrangeres Kr. Himmelfartsdag.


Ikke blant de største løpene men Fisterløpet har noe for hele familien og Kr. Himmelfartsdag har alle god tid for hverandre. En av medlemmene i Spirits sportslige utvalg mener løpet er det absolutt kjekkeste i Ryfylke


Spirit har løpere som hevder seg godt nasjonalt og internasjonalt, på og utenfor bane. Spirit er som nevnt i tidligere saker landets ledende gateløpklubb for kvinner. Vi er da klar over at Vidar Oslo i flere NM har tapetsert premiepall langdistanse kvinner. Vår målinger tok for seg topp og bredde etter antall topp 100 noteringer på Norgesstatistikk 2019 for 10, 21 og 42km


(22 noteringer mot Vidar Oslos 17)Les gjennom en gang til nyhetssak publisert fredag om oransje klubbens nye prosjektgruppe unge, hvor også klubbens trenere er presentert. Zerei Kbrom Mezngi i så måte en ny verdifull tilvekst

Dagsavisen Rogalands Avis (RA) publiserte torsdag en nettsak hvor det bl.a. handlet om at langdistanseløpere er blant få idrettsaktive som ikke er særlig hemmet av korona krise. Fordi disse ordner sin trening mer eller mindre på egenhånd. Også Spirits navnesak nevnt i RA sak


JA, HVA VAR SÅ KLUBBENS EGENTLIGE NAVN?

- litt mer utfyllende om at navnesaken har fått ny aktualitet48 klubber er registrert i Rogaland Friidrettskrets. Med noen få unntak er dette klubber med aktivitet for barn/unge i sykkelavstand til anlegg. Dvs. nærmiljø klubber. Når en eventuell ny klubb skal oppstå, bygger norsk navnelovgivning på en forutsetning at det kun er barn/unge som driver med idrett.


For å få registrert en ny klubb i Brønnøysund registerne, må en kontor adresse oppgis. Spirit hadde ikke kontor og ikke klubbhus da klubben ble stiftet 2.10.2012. Første styreleder hadde bosted Stavanger, daglig leder jobbet i Stavanger.


Klubbnavn ble dermed klubbet registrert som Stavanger Friidrettsklubb. Navneloven hadde ikke tatt høyde for at det allerede var en friidrettsklubb med navn Stavanger Idrettsforening og som var tilsluttet Friidrettskretsen.


Utøvere i denne andre klubb (Stavanger IF eller SIF) leverte resultater frem til og med 2019.


Spirit var aldri et valg dersom man kunne tenkt seg stille opp i et baneløp. Ikke satt alle i et klubbstyre, ikke var de jus utdannet, ei heller var friidrettens dommerkurs gjennomført. Våre utøvere var kun en helt vanlig alminnelighet


Stavanger IF kunne ikke strykes fra registrene fordi Spirit utøvere fortsatt så at enda var ikke Spirit kommet opp som valg. Løsningen ble å ikke melde seg på i det hele tatt, eller måtte velge blant to klubber man ikke hadde hørt om?


At resultater for to av klubbens største profiler i flere sesonger har blitt sortert under SIF eller Stavanger IF fikk vi nå leve med. Noe verre blir dette når også penge overføringer går til feil klubb

Spirit må ikke hete Stavanger Friidrettsklubb. Et ukjent navn for 95% av medlemmene.Men med så langt begrenset aktivitet innen banefriidretten har vi ikke svettet av mye energi eller fokus på dette tulleproblemet


Spirit er gjerne mest kjent for sine mosjonsløpstilbud. To av disse avvikles i Sola Kommune, ett i Randaberg kommune.


Vi er en interkommunal klubb og kanskje er det i Sandnes at det svettes mest?


Hver torsdag seneste 8 år har Spirits fellestrening vært avviklet i Sandnes. Fra mai-september rundt Gisketjern, høst/vinterhalvår basis kondis trening i Sandneshallen.


"Klubbhuset" er på tribunen i Sandneshallen dvs. i Sandnes kommune. I friidrettens storstue gjennomføres ukas fellestrening med høyest oppslutning, hvor det aldri regner aldri blåser...Spirit har hatt postadresse Stavanger, nå Sola. To i denne gruppa fra Frøylandsvannet rundt har bosted i Stavanger. Øvrige + en utenfor bildet fra Sandnes og sørover


Spirit har i disse dager oversendt Norges Idrettsforbund via Idrettskretsen ny søknad om at klubbnavn som kun noen veldig få kjenner til, endres lik døpenavn generalforsamlingen og senere årsmøter har besluttet.


Byråkratiet må slutte opp med å være bremseklosser for idrettslig pågangsmot og nye idéer

Byråkratiet må slutte opp med å lage lover og regler som i praksis ikke er til å leve med fordi de for idretten er hemmende for utvikling.


Nærmest hver gang vi besøker landets større løpmønstringer i Oslo blir vi påminnet hvorfor får dere ikke ordnet klubbnavnet til det navn det etter gjeldende norsk navnelovgivning for idrettslag er mulig å bruke?


Svaret er alltid: vi liker best å utvikle gode utøvere gode lag. Nå som korona virus har gitt oss mer tid, forsøker vi enda en gang


Når et etter forskriftene fullt lovlig klubbnavn "Spirit friidrett" skal påtvinges endret til noe nesten ingen i medlemsmassen har noe forhold til, da skjønner man at navnelovgivning har som utgangspunkt at idrett er noe man kun utfører i et lite nærmiljø


Enda mer håpløst ble medlemsmassen i GTI latterliggjort av idrettsbyråkratiets misforståtte arbeidsoppgaver da "GT International" - GTIs døpenavn - ble tvangsbesluttet å måtte hete noe så forferdelig sammensatt som "Glad Trim Internasjonal idrettslag".


Etter 3 års kamp mot byråkratiet kunne et GTI medlem endelig for et par år siden få lov å kalle seg en GTI utøver. At noen også trimmet der, er også mulig.
223 visninger

댓글


bottom of page