top of page

NM maraton i Oslo lørdag og Spirit persetokt søndag i København halv blant helgens nyheter

Oppdatert: 15. sep. 2023


Ingen Spirit fellestur Køben i år men Shezad (foran), Silje (bak) og Nina nr 4 fra høyre er blant fjorårsdeltakere som ikke greidde holde seg og satser på knusepers søndag

Med stort og smått stilte Spirit med 35 deltakere i fjorårets København halvmaraton, til neste år tror vi enda flere. GTI stiller med 50 i år, Sandnes 17, Skjalg 13, Spirit 10 + fotograf & trener

Lave skuldre avslappet stemning før start i fjor...

Ikke alle våre hadde like lave skuldre innover mot mål som den tekniske løpsbegavelse Zerei som her passerer 21km skiltet på vei mot ny pers 1.00.01

Løypa i København er definert som sannsynligvis verdens mest lettløpte halvmaraton trasé. Årets løpstrasé er imidlertid endret forhåpentligvis til noe enda bedre? Her står vi ved 3km merket og vi rakk akkurat såvidt målavvikling med rask gange tilbake etter at våre passerte

Spirit troppens absolutt beste løper Henning Tjøstheim med erfaring fra ultraløp med kondis som en hest og med 9.06.30 innendørs på 3000m sist vinter la opp til et kjempeløp i fjor og var klart først blant våre til passering 3km.

Men Henning dukket aldri opp da vi skulle telle ham inn til en kjempepers. Ved inngangen til det 800m lange oppløpet gikk han på en kollaps, ambulanse neste stoppested etter at noen av våre hadde sett til at han var i de beste hender og smilende dukket opp et par timer etter.MEN HVEM SKAL LØPE I ÅR OG KAN VI FORVENTE PERSER I FLENG LIKSOM?


Spirit stiller med følgende 10 løpere:


Anders Haugen, Bjørn Ivar Svendsen, Thomas Kvalevåg, Vetle Nevland, Shezad Inayat, Steffen Thorsen, Karoline Hidle Lien, Nina Søndenå, Silje Torsvik og Silje Gundersen.


Bjørn Ivar har meldt rusk i maskineriet og Thomas er vel heller ikke der han var på sitt beste for noen år siden da han vant Prekestolen halvmaraton og deltok i NM terrengløp.


Men for alle øvrige ligger det muligheter og vi er helt sikre på pers for troppens yngste Anders Haugen og Vetle Nevland

Anders Haugen meldte seg på København med angitt tid 1.45, vårt justerte tips 1.33.30

Vetle Nevland 35.52 på Forusløpets 10km, indikerer halvmaraton tid 1.18.45 er oppnåelig.

Silje Torsvik er i kalasform og vil knuse Kristin Vabøs klubbrekord 1.16.54 med over 2 minutter

Silje Gundersen løp halvmaraton i Stavanger på ny pers 1.31.18. Dersom hun greier forsere sperringene ved start og kommer i gruppe 1.25-1.29 da løper hun København på 1.28.50 evt litt bedre

Karoline Hidle Lien har pers 1.26.45. I København løper hun i 3.55 fart fra start til mål og får da tiden 1.22.38, dvs. pers med vel 4 minutter

Nina Søndenå tv. sammen med Karoline Lien etter årets Egersund halvmaraton hvor de løp på hhv 1.28.01 og 1.26.45. Nina løp København i fjor på 1.28.38 og løper i år på 1.24.30. Dvs vel 4 minutter fremgang også for Nina. Hvorfor vi tror at de begge løper vesentlig fortere er fordi de begge har trent vesentlig bedre. Så enkelt. Just do it.


OSLO MARATON MED INNLAGT NM MARATON

Anne Jorunn Hodne er på startlista for årets NM maraton men vil i utgangspunktet ikke være i stand til å holde følge med to helt klare NM favoritter


Kristine Waaktaar Opland løp Berlin Maraton i fjor på 2.44.28, har i år gjort Fredrikstad halv på 1.15.49 og vil være vår klare NM gull favoritt


Siri Schøne Ness fra Lyn ski har 2.46.08 fra Valencia maraton 2022 og løp Oslo maraton på 2.48.02, en tid fullt på høyde med Waaktaar Oplands 2.44.28 i Berlin. Siri Schøne Ness har nylig gjort unna Drammen halvmaraton på 1.17.51.


Anne Jorunn løp Hamburg maraton i april på 2.54.32 og dersom hun får til et like bra løp i Oslo kan hun kanskje snuse på en NM bronse?


Ellers stiller Spirit sterkt i Oslo trippelen hvor 2019 vinner Anja Kristin Lindanger er meldt å være klar for start. Anja løp første distanse helmaraton på 3.06.59 før hun vel 1 time senere fortsatte med å løpe halvmaraton og tilslutt 10km.


OCR VM I HELGEN - SPIRITS ESPEN BERGET UTTATT PÅ NORGES LAG

Espen Berget, NM gullvinner OCR hinderløp - et NM sortert under Norges Friidrettsforbund løper i mål som 6.beste herreløper med tiden 16.52 på Forusløpets 5km. Forrige ukes løp var hans siste testløp før han til helgen deltar i det offisielle OCR VM i Belgia


Lørdag 16.september går påmeldingsfristen ut for deltakelse i Coop Jærcup 8 på Sandnes stadion - kretsens siste baneløp sesongen 2023. Og før vi tar sesongpause for aktiv friidrett oppfordres alle til å søke ISONEN og Sandnes i søkefeltet for å få opp alternative øvelser som 200, 600, 2000 og 3000m.


Helgen etter er det duket for Berlin Maraton hvor vi er meget spent på bl.a. Einar Sande og Richard Kvernelands seriøse satsing mot å komme lengst mulig ned på 2.30 tallet

Ellers kan vi melde fra torsdagens fellestrening på Stavanger stadion at Spirits bronsevinner fra fjorårets Veteran VM på 3000m hinder Svein Olav Krakstad til venstre fra bildet fra veteran NM, viste skrekk inngytende takter under sin 2 timers fartsøkt (inkl drill & w.up)


Svein Olav fremstår blant klubbens foreløpig to eneste elite veteraner dvs utøvere kvalifisert for internasjonale friidrettsmesterskap og er nå i ferd med å gjøre siste forberedelser til årets EM for veteraner i Italia mot slutten av måneden.


I går ble valget tatt mellom å gå for eller ikke gå for 3000m hinder i tillegg til 5000m, men da han ikke sa seg helt fornøyd med 5000m løpet på stadion 17.august blir det "all in" for 5000.

Fra seiersseremoni under fjorårets VM for veteraner i Finland


Svein Olav er ellers en kapasitet for klubben på flere områder. I tillegg til å bidra i Hinna IL's barnegruppe friidrett som trener + gjennomføre egne daglige treningsøkter, har han bidratt som trener & rådgiver for Silje Torsviks spennende utvikling etter hun kuttet sitt langvarige treningssamarbeid med Ingrid Kristiansen


PÅMINNELSE KLUBBTØY

I helgen er ellers siste frist for bestilling klubbtøy fra nettbutikken. Det er klubbens eminente 1.etappe løper i Holmenkollstafetten Andrea Sætre som står for å samle tråder rundt Trimtex og hun har nylig fått overført Kristin og Einars lagerbeholdning hvorav noen plagg bestillt før i tiden selges for en svært rimelig penge. Andrea kan treffes rett som det er på treningsfeltet - bl.a. er hun rimelig fast på tidlig ettermiddags økter på stadion samt på Vannassen mandag så lenge det varer


FREMTIDSUTSIKTER

..så lenge det varer...dem som frekventerer Vannassen treningseldorado med sine velegnede

tursti alternativ har trolig sett Stavanger kommunes oppslagsskilt som forteller at Vannassen vil bli stengt for trening fra høsten 2023 til våren 2025. Grunnen er at det skal utføres et større vedlikeholdsarbeid i sørøstre kant av dam anlegget


Dette vil medføre at Spirit vil måtte flytte sine treninger sannsynligvis til Stokkavannet med oppmøte fra Trafoen. Når anleggsmaskinene melder sin ankomst vil hjemmesiden komme tilbake med mer info.


Ellers blir det oppstart i Sandneshallen i uke 41 og torsdag 12.oktober med oppmøte på tribunen fra kl 1815 for sosialt kvarter før fellesoppvarming starter kl 1830. Det vil bli løpt kort intervaller med oppstart hvert 2.minutt og som vinter grunnlag med særdeles korte pauser


Så anbefaler vi dem som ønsker å prøve seg på et hel eller halvmaraton om å være tidlig ute med sin påmelding dersom man tenker København, Berlin eller Valencia for å nevne de mest attraktive klassikere i 2024.

Vi ser ellers frem til en hektisk helg ifm NM / Oslo Maraton (i skrivende stund) fredag, videre til København etter Oslo Maraton, krydret med Diamond League finaler i Eugene, lokalderby FKH mot Viking samt Høstlekene på Sandnes stadion hvor nok en Spirit veteran stiller meget sterkt på 600m.

254 visninger

Kommentare


bottom of page