top of page

Oda, Helena, Silje og Einar søker flere ledere til å delta i neste fase lavterskel løpegruppe


Det er utrolig givende å jobbe som frivillig, ta i mot nybegynnere som tørr å ta steget å våge oppsøke en løpeklubbs lavterskel tilbud


Vårt bilde viser en av Spirits viderekomne løpegrupper som mandager kl 1715-1730 møtes for felles oppvarming ved Vannassen løpepark på Auglendsmyra.


Tre av klubbens utdannede løpetrenere Oda, Silje og Helena har selv en egen løpskarriere å ta vare på med daglige treningsøkter i tillegg til skole/jobb forpliktelser. Oda blant nevnte er kommet lengst med sølv og bronsemedalje i sist vinters innendørs NM.


Likevel stilte Oda seg disponibel som frivillig for 1,5 times nybegynnertrening onsdager kl 19 v/Stokkavannet. Oda kan igjen være klar til å bidra men kun dersom 4-5 frivillige fra klubben blir med i en ledergruppe som på skift setter opp en vaktliste hvor minimum to ledere stiller hver gang. Hovedtrener Einar vil som ved forrige oppstart bidra med sin kompetanse og vil peppe opp både nye treningsveiledere og nye folk som tørr passere dørstokken og hive seg ut i alt dette hva løpeturer bringer med seg av spennende opplevelser


Så derfor kjære løpevenner tenk dere om husk hva klubbens NM løpere Oda og Kristin Vabø sa under intervju i


Podcast Lavterskel.no


om hovedtrener Einars råd for å bli god til å løpe:


"Det er ikke mulig å løpe for sakte på langtur"


Meld dere frivillig til å bidra i trener fellesskapet. Selv har jeg bidratt som trener i over 40 år. Å sette av tid en onsdagskveld for en prate trening, spandere noen smil, noen vitser, ha det gøy sammen - mer skal ikke til


Så dersom vi innen utgangen av denne uka har fått 4-5 nye frivillige til å stille som trenere litt på rundgang for ny løpegruppe onsdager fra kl 19 ved Trafoen, så kan vi allerede neste uke annonsere at del 2 av lavterskel løpegruppe er på stell


Som nevnt Einar er på farten for 5 ukentlige treningsforpliktelser året rundt. Her fra en av de særdeles hyggelige intervalltreninger på Tau stadion hvor Team Spirit Ryfylke forsterket med en og annen byass storkoser seg i flomlyset med oppmøte hver tirsdag fra kl 18


I tillegg til dobbeløkt unge og voksne hver torsdag i Sandneshallen møter Einar team Albert hver lørdag formiddag for bakkeintervller med medbrakt kaffe, samt gr mosjon halvmaraton hver mandag kl 1715.


Mandagens langintervalltrening rundt Vannassen hvor det løpes i runder på hhv 973 =1000, 550 og 280m på ekstrem ulik fart i 6x7,5min med start hvert 9.min.


Dvs. vi løper basis intervaller i vinterhalvåret som ren grunntrening i 45 minutter. Dette er mer enn gjennomsnitts mosjonister, nettopp derfor blir Spirit løpere også gjennomgående bedre enn en gjennomsnitts mosjonist når det kommer til løpskonkurranser.


Så gøy er det å være med i en løpeklubb at tro det eller ei, så er det innendørstreningen i Sandneshallen som er ukas klart mest populære. 8 unge tilhører fast stamme på den tidlige ettermiddagsøkta og et sted mellom 15-25 møter opp til 1830 økta hvor vi innimellom løper med verdensartister som Jakob Ingebrigtsen og andre størelser


Her har vi utvidet fra fast opplegg seneste 4-5 år med 2 serier 8x400m med 1 minutt pause til 3 serier 8x400 med start hvert 2.minutt og hvor 400m distansen varieres fra 300, 260 til 200m - og tro det eller ei, alle synes være særdeles fornøyd med å kjenne litt på fart 1 gang i uka


OPPSUMMERT

- Spirit søker trenere til lavterskel løpegruppe for rundt 45-50min trening ved Stokkavannet. Stillingen er usedvanlig dårlig lønnet, siden friidrettsklubber driver på frivillig basis209 visninger

Comments


bottom of page