top of page

Oransje løftprosjekt mellomdistanse

Oppdatert: 3. apr. 2020


Bildet kan være historisk, et 800 felt med 8 løpere hvor samtlige representerer samme klubb.


ARTIKKEL OPPDATERT FREDAG


- Spirits spissede ungdomsprosjekt mellomdistanse spennende å følge opp. Nå følger også senior utøvere opp på rekke og rad.


På jentesiden hadde Spirit planer om å stille lag på 4x800m i klasse kvinner senior under NM banestafetter. Dessverre kom i går den uungåelige melding om at mesterskapet er avlyst


********************************************************************************************

Rogalands Avis - eller Dagsavisen.no/Rogaland - har torsdag ute en nettsak friidrett hvor det skrives om at friidrettens langdistanser er dem som minst rammes av korona pandemien. Det vil følge sak i papirutgaven fredag

*********************************************************************************************Mailekene 2019: Dennis Ravndal, en 12-åring fra Tau løper 1500m rolig avspent i Haugesund. Til passering 1 runde før mål ligger Dennis på 4.plass. Fremst Amund Hella Berge-Soldal fra Uskedalen IL som vant løpetMailekene og Framo lekene på Fana stadion er hver sommer vestlandets største mønstring for unge som ønsker måle krefter på tvers av flere friidrettskretser.


Mailekene som i 2020 er terminfestet lørdag 6.juni har noe så sjeldent som klasser fra 7 år og oppover.


Bildet fra 1500m klasse G13: Skjalgs Emil Harestad til passering 700m foran i oransje Spirits Magnus Bøen Hope, hans debutløp utendørs på bane. Utenfor bildet Jeremiah Alstveit fra Finnøy IL som ble klassevinner med rundt 10 sekunders margin


MAILEKENE er et storstevne i friidrett som i fjor gikk over to dager.BESTEMANNSPREMIER 2019 (etter Tyrvingtabellen)

RESULTATLISTE MAILEKENE 2019 - KOMPLETTRune Eie foran til venstre er tidligere aktiv syklist, idag en ildsjel og idéutvikler innen friidrett på Strandalandet. Som medlem av Spirits sportslige utvalg henvendte Rune seg høsten 2018 til klubben om muligheten for at to helt unge gutter kunne fått en prøvetime i Sandneshallen


Foto fra "juleløpet" hvor Rune sammen med friidrettsdommer og altmuligmann/medhjelper Odd Einar Tveit (like bak med oransje sko) løper 10km langs Tysdalsvatnet (bildet over)


Dennis Ravndal og Magnus Bøen Hope er blitt løperkompiser og spydspisser i Spirit ungs nye spissede mellomdistanse prosjekt. Spissede fordi dette er to helt uvanlig ambisjonsrike og motiverte unge.


Begge har med seg sine yngre brødre på fellestrening. Superflinke med egentrening slik det skal være hvis man er dedikert.


Fra guttenes foreldre hører vi mer det handler om å bremse enn å pushe.


Rune Eies initiativ har gjort Spirit til noe mer enn en klubb for terrengløpere og gateløpere.Selv 1.42..85 og flere sekunder forbedret 600m pers holdt ikke til bedre enn 9.plass på årets innendørsstatistikk. På 1500m topper Dennis Ravndal Norgesstatistikk G13 innendørs, mens kompis Magnus havnet på 2.plass i sin 14 års klasse med 4.41.25. Tiden til Magnus er 40 sek bedre enn tiden han oppnådde i sitt debutløp under Mailekene vist ovenfor


Thomas Salvesen Brueland er klart hurtigste blant alle Spirit gutter under 15 år. To ganger på fellestreningene i år samt forrige vinter ble hurtighet målt ved at vi tikker i gang klokka idet man etter 20-30m løping har oppnådd toppfart og vi teller sekunder/tideler/hundeler på en 40m med "flying" startSom det er med nesten alle som er med i friidrett også som junior og senior, er bakgrunn fra håndball, fotball etc. vanlig. Håvard Øglænd var 14 da han gikk fra Hinna fotball til friidrett. 3,5 år senere i februar 2015 etter uttallige bakkeløp hver tirsdag med Spirit, løp Håvard 1500 på 3.57.53 og ble nr 7 i innendørs NMs A-heat. Torjus Lindanger (bildet) har også spilt fotball i Hinna, også Torjus har som Håvard falt pladask for løpingen etter et par konkurranse forsøk


Bildet som i dette tilfelle mer fokuserte Bjørg Risa og Ingrid Ingebrigtsen viser Torjus 17 år i avspent positur som helt fersk friidrettsutøver. Prøver seg på en 800m for aller første gang. 2.17.24 gir Torjus 29.plass på G17 innendørsstatistikk, men "dette var gøy" sa Torjus etterpå og "jeg har mye mer inne..."På samme vis som det høsten 2018 ble igangsatt et mellomdistanse prosjekt for unge gutter ble det senhøstes 2019 startet et lignende dedikert prosjekt for unge jenter. Seneste to år er nå 16 tenåringer (og enda yngre) blitt med innen løp fra sprint og oppover.


Fra Sandneshallen 20.2.20: I bane 3 Karen Oftedal Helland, i bane 1 Mathea MelbergKompetanse på trenersiden er bra. En del av pakken man får med seg om man ønsker å ta del i Spirits mellomdistanse prosjekt for unge er å få spesial oppvartning fra landets pt. klart beste løper på 10km gateløp Zerei Kbrom Mezngi. Zerei besitter kompetanse innen drill og bevegelighet, en nødvendighet for å satse på mellomdistanse.Tor Bøifot er forbundstrener i friidrett, dvs. han har forbundets høyeste trenerutdannelse. Tor startet med friidrett i Skjalg da han var rundt 30 og var på sitt absolutt beste nivå da han tok EM og VM medaljer i klasse 40-44 (800 og 1500m).


Einar er lagets hovedtrener og sportslige leder. Innen mellomdistanse er årene som Håvard L Øglænds personlige trener med UM bronse på 3000 (8.29.65) samt A-finale og 7.plass 1500m i innendørs NM 2015 (3.57.53) så langt vært karrierebeste for Håvard i norske mesterskap.


Senere i samme sesong var Håvard 2/100 dels sekund fra NM finale på 1500m i Haugesund. Ble slått på målstreken i heat av 4-årig NM gullvinner på mellomdistanse Morten Velde. Etter sesong 2015 dro Håvard til Nederland for å trene under meritterte Honore Hoedt, men har i årene etter dette ikke vært i nærheten å lykkes i norske mesterskap


I februar dro Einar til Rio for å hente inspirasjon til mulige nye drilløvelser som her like under "Sukkertoppen". Ørjans 37 mesterskapsmedaljer nasjonalt/internasjonalt hvorav utnevnelse "månedens friidrettsutøver i Europa" (Oktober 2013) er høydepunktet som personlig trener for byens mest profilerte langdistanseløper seneste 10 år.Også Ørjan - her på høydetrening i norske fjell - har i noen sammenheng bidratt som trener. Ørjan har studert idrett på Høyskolen i Hedmark (Elverum) og dermed kvalifisert kompetanseI tillegg er vi styrket ute i satelitt avd av Spirit. På Ålgård er Anders Tornensis tett på Alf Antes seriøse langdistansesatsing. Anders har løpt 10.000m godt nede på 32 tallet og har kompetanse så det holderI tillegg har klubbens store profil innen triathlon, tidligere senior NM gullvinner Jan-Morten Ra de seneste to sommere vært en flott inspirator og erfaren trener under Tor og Einars ferie fravær. Jan-Morten har stor kompetanse med basis trenerkurs løping, samme innen triathlon som friidrettKM 800 J18/19: gull Thea Austbø (19) Skjalg 2.17.94, sølv Mathea Melberg (18) Spirit 2.21.48 og bronse Kristine Alne (18) HIL 2.24.81

Else Storhaug med flott deltakermedalje etter avsluttet Coop Jærcup. Mathea og Karen vil få delta i klasse J-17 dersom konkurranser utenlands blir aktuelt frem til de fyller 18 år i oktober og november. Etter norske konkurranseregler blir det å løpe i klasse J18/19 denne og neste sesong og dermed forhåpentligvis enda tøffere motstand.


Begge legger for tiden ned enorme treningsmengder. Vår filosofi er at ingen snarveier finnes


Det må løpes ekstremt mye mengde enten man velger å løpe langt eller kortere distanser. Uoppmerksomhet fra trener eller løper (egentrening) ikke i forhold til mengde, men ene og alene i forhold til intensitet, er å be om å bli skadet.


Driver man i sprint eller mellomdistanse bransjen er man i langt større grad utsatt for skader. Blir man ikke skadet da trener man ikke hardt nok, et ikke uvanlig utsagn i konkurranseidrett. Heller ikke Spirit unngår skade problematikk og da gjerne flere uker med alternativ trening.


Ole Martin Åsland har i år gjort noe så sjeldent som å få registrert tid på 60, 200 og 400m.


Mens Sandnes IL på årets innendørsstatistikk for Rogaland topper med 97 noteringer hvorav 60 innen sprint øvelser, er Spirit foreløpig noe svakt plassert med sine 4 noteringer.


På mellomdistanse samlet for alle utøvere over 15 år har Spirit 2.plass på mellomdistansene med 21 noteringer. Sandnes best med 37, HIL på 3.plass med 17, Skjalg 10 og GTI 6. Vi har da talt noteringer på 800, 1500 og 3000m.


Ingress bildet øverst i saken viser tre Spirit løpere bak løpsvinner Hans Petter Aakre (2.05.62). Alle tre holder til i aldersgruppe 35-39 år og herNORGESSTATISTIKK innendørs MV35-39 år, sesongen 2020

- 2 (MS) Sandnes, COOP Jærcup 3 - 03.03.2020


- 4 (MS)Sandnes, KM Rogaland inne 2020 26.01.2020


- 1 (MV)Sandnes, KM Rogaland inne 2020 26.01.2020


- 8-h1 (MS) Bærum, Thon Hotels Tyrvinglekene 09.02.2020


5) 2,36,84 Per Ole Mostrøm, Osterøy IL 17.12.1985

- 2 Leikvang, NM Veteran 2020 innendørs 01.03.2020
LITT MER OM UTVIKLING, før man gjerne foretrekker lese påskekrim....Hanne Sande. Jo, men Hanne er da ingen baneløper og vi vet heller ikke om Hanne har slike planer å driste seg ut på noe så farlig som å løpe med piggsko.


Sara Aarseth en av klubbens gateløp profiler skulle absolutt ikke løpe i det hele tatt et halvt års tid etter at pappa Gunnar hadde gitt henne et sett oransje løpetøy til jul. Det gikk nesten et år før Sara våget seg på trening med en friidrettsklubb. Hun løp sin første halvmaraton på - vi husker ikke helt 1.48 eller 1.52 eller der omkring?


To, tre år senere ble Sara nr 4 på 5000m i NM, en distanse med NM kvalifiseringskrav og hvor det ikke er uvanlig at 12-15 jenter melder seg på. Noen færre i 2018 da Sara ble nr 4 på både 5000 og 10.000.


Hanne Sande ja. Hun løp halvmaraton på 1.48.42 i 2018. I fjor gikk de 21km unna på 1.39.58. Bildet over viser en sprudlende Hanne i årets Egersund halvmaraton. Tiden ble 1.33.44. Hun er fortsatt godt innenfor på årets Norgesstatistikk.foto: Jan-Morten Ra


Når vi er innom fremgangsrike utøvere i oransje og hvor konkurranser på bane er der friidrett skiller mellom løpere og mosjosnløpere, så kommer vi ikke utenom Silje Torsvik og sesongen hun leverte i 2019.


Bildet viser Silje tett bak Ingrid Kristiansen, en ekte siddis og merittert mellomdistanseløper i BUL Oslo. Bildet tatt vel 900m før mål under Stavanger Maratons 5km hvor Silje måtte melde pass for temposterke Ingridfoto: Steffen Thorsen


4.juni løp Silje en noe uryddig 1500m på Sola stadion. Uryddig fordi det uten større erfaring med baneløping ble altfor høy åpningsfart. Hennes 1500m debut endte på 4.59.55.19.oktober forbedret Silje sin 10km pers med flere minutter til 35.38 i Hytteplanmila. Her løp forøvrig Vienna Dahle fra Skjalg på råsterke 33.57. I likhet med Silje viste Vienna i Egersund i mars i år frem et løp fullt på høyde om ikke enda bedre da hun i relativt tøffe vindforhold var såvidt bak egen løyperekord på 10kmSilje i flott driv opp den siste tøffe bakken mot mål i Egersund halvmaraton. Ny løyperekord med tiden 1.19.49. Foreløpig bestenotering på norsk jord halvmaraton kvinner.Og ettersom alt som heter konkurranser er satt på vent, vil Silje kunne nyte en god stund til å figurere som - uansett bane - landets 7.beste kvinnelige halvmaraton løper.


På stafettfrokost i Oslo ses ellers med ryggen til Siljes 1.etappe kollega Oskar Pedersen, Mari Mauland (2.etappe) og en som på sosiale turer som dette helst holder seg bak kamera.


Alle må vi liksom løpe halvmaraton hvis man liker å løpe enten man har anlegg for å løpe fort på bane eller ikke. Vi vet ikke om en rolig avslappet ung mann som Espen Swan-Rørvik vet at han er nr 2 på en offisiell norsk friidrettsstatistikk på bane. Oversikt vist ovenfor...Alf Ante Idland Tornensis var langtidsskadet da han meldte klubbskifte til Spirit fra sesongen 2020. Nå løper han igjen og han gjennomfører mellom 12-14 økter hver uke når han er 100% klar.


Som Gjesdal løper var han beste U20 løper under NM halvmaraton i 2018. På 2018 statistikk finner vi en løper med bedre tid fra Drammen maraton. For å sammenligne Drammen med 3-sjøers fratrekkes 1,40 min.


Alf Ante landets beste U20 junior på halvmaraton i 2018 og 2019. Hans tid 1.13.24 i 3-sjøers 2019 (bildet over) tilsier 1.11.44 overført til en lett løype som i Drammen. At løypa dessverre viste seg å være 115m for kort hindret Spirits Julie Aspesletten å få offisielt godkjent 1.19.42 som en reell ny pers (basert på løpets gjennomsnittsfart)


Så håper vi det skal være til motivasjon og spirit mer enn ryggsekk at da Ørjan Grønnevig i 2010 like gammel som Alf Ante tok sitt første junior NM gull, da ble vinnertiden 1.12.16 og dette NM gikk som mange vil vite i en lett løype rundt flyplassen på Sola.


Rune Eie nevnt ovenfor var tidligere en aktiv syklist. Her nedenfor en ex triathlon utøver hvor sykkel er en del av pakken, en sykkeløvelse som i en større sammenheng mer stagnerer enn utvikler et løpenivå. Han har en krevende jobb og anser seg selv som hobby mosjonist


Thomas Kvalevåg vant årets Prekestolen halvmaraton 1.mai og blant ikke altfor mange som i 2019 tok steget og løp et baneløp. Sjansene for bredere presentasjon på Spirits nyhetssider økes dermed betraktelig. Da vi klokket hver eneste runde på hans 10.000m baneløp i juni, var det mindre enn 2 sekunder avvik mellom dårligste/beste 1000m passering. Tid 37.18.20 "jevn som en klokke".


Thomas med fin utvikling halvmaraton (3 sjøers) etter at han mer og mer sluttet å sykle


2016 - 1.31.13

2017 - 1.29.38

2018 - 1.24.55

2019 - 1.22.57


Thomas her i Frognerparken hvor NM terrengløp lang løype ble avviklet 13.10. i en krevende men skikkelig artig publikumsløype. En "back to the nature" løype som også var slogan i VM terrengløp 1989 avviklet på Stavanger Golfklubbs anlegg ved Store Stokkavannet.
Visste du forresten at Ryfast sjef Gunnar Eiterjord har løpt halvmaraton på 1.10.01 og at han vant sin klasse (55-59) i Ryfastløpet med over 2 minutter margin til en såpass sterk løper som Torgeir Aarlott fra Aker Solutions / Skjalg. I en løype uten bakker løp Gunnar Berlin halv i fjor på 1.19.39 mens tiden i Ryfastløpet - inkl. mange gratulasjonshilsener underveis ble 1.25.36.


Vi er stolt over å ha en kvalitetsløper som Gunnar Eiterjord og hans enda sprekere kone Kari-Anne over i oransje fra sesongen 2020. Hovedgrunnen for klubbskifte var at Spirit helt sikkert ville ha gode lag i Holmenkollstafetten. Og Korona hadde vi ikke hørt om før årsskifte...Aksel Østerhus, onkel til en av Spirits spennende 800m jenter var en av Strandalandets store løperprofiler for en del år tilbake. Når 1.32.45 kun holdt til en 11.plass i klasse 50-54, sier det noe om at nivået var høyt blant de 5331 fullførendeBildet viser at man like før mål måtte ta en ekstrasløyfe slik at også Ryfastløpet ble nøyaktig 21.097,5m - som må til for at et løp skal godkjennes som et halvmaraton


Vi avslutter saken med flere bilder fra tunell åpning på Solbakk som en påminnelse om at ca. 2km unna ligger et flott Tau stadion med ypperlige løpebaner og hvor det ikke er stengt for trening.Zerei bor i Tananger og løper 10km oppvarming, 10km nedjogg etter å ha gjennomført ukas lang intervall økt 10x1000m på Sola stadion. Drag fra nr 5 til 8 skilte mindre enn halvsekundet og farten på hans siste to tusenmetere vil vi ikke rapportere


Også grusbanen på Tananger stadion er prøvd ut. Underlaget er rett og slett i en så dårlig forfatning at Zerei var nær ved å pådra seg sin første idrettsskade som Spirit medlem. At det i kommunens budsjetter er avsatt midler er en mager trøst. Uten en skikkelig opprustning vil stadion i Tananger for friidretten kun være som en lekekasse for mindreårige.


Vi synes synd på Havørns friidrettsgruppe. Her har foreldres intensjon om å rekruttere mange til friidretten vært strålende i en årrekke. Det er fornuftig å investere i barn og unges trivsel.


Mulig vi tar en tur ut med kommunens politikere, vi har en eminent ungdomstrener på gang238 visninger

Comments


bottom of page