top of page

Per Svelas løyperekord, 6 klubbrekorder, Omlands ypperlige 600m og 3 Spirit lag som droppet stafett

Oppdatert: 21. mai 2022


Inneklemt blant interessante etappetider merket vi oss Per Svelas nye løyperekord de 1580m gjennom og ut av Frognerparken, 7 sek bedre enn 3.43 løper Sindre Løchting


Sindre Løchting fra Elverum og Tjalve holdt 11.etappes tidligere løyperekord 4.01 satt i 2015. Løchting løp i juli samme sesong 1500m på 3.43.63 i Heusden og 3.43.66 i Gøteborg i august


11. etappe starter i en motbakke, har nok en motbakke nederst i Frognerparken samt en noe drøy motbakke like før veksling, men det meste av etappen går i nedoverbakke. Bjerkreimbu nå Tjensvoll baserte Per Svela fosset gjennom på ypperlige 3.54, løyperekord forbedret med hele 7 sek og holdt 2.33/km i gjennomsnittstempo. Nåværende trener Gjert Ingebrigtsen har tydeligvis igjen noe på gang med sine utøvere. Per Svela er en løper på godt internasjonalt nivå når alt klaffer. Etter oppvisningen gjennom Frognerparken blir det ytterst spennende å følge med hva femtemann i det opprinnelige Team Ingebrigtsen kan trylle frem i sesongen som nå starter.


FOTO: Asgeir Thomassen fra Per Svelas Gular periode med bl.a. Arne Risa som trener16 år gamle Emil Harestad i midten på bildet over med lagets 2.plass premieplakett - løp sin utforetappe 1810m på 4.37 og tok over Kristoffer Werner Hansens 4.39 klubbrekord fra 2018.


Spirit har et flunke nytt spennende juniorlag på gang. Med en gjennomsnittsalder på 17,5 år var laget halveis solid foran et Ullensaker Kisa lag som på guttesiden fikk klubbforsterkninger fra nesten alt som er av farmerklubber i østlandsregionen. Fra sportsklubben Vidar alene gikk 7 unge juniorer på guttesiden over til Ull Kisa. Dette forteller at det på trenersiden drives helt utmerket på Jessheim hvor klubben holder til.

Blant 15 sterke juniorløpere klarte kun 1 å forbedre en Spirit klubbrekord. Ingen blant Spirits 15 utvalgte på et godt veteranlag klarte å gjøre noe med klubbrekorder.


Tor Olav Aakre (30) på 9.etappe ble alene på klubbens to seniorlag som satte ny klubbrekord i Holmenkollstafetten.


Tor Olav Aakres nye klubbrekord på 9.etappe 630m lyder 1.35. Kristoffer Werner Hansen sin tidligere klubbrekord fra 2019 ble slått med 4 sekunder


Før årets stafett stod Bjørn Sundvor og Kristoffer Werner Hansen med 3 klubbrekorder. Mens Bjørn Sundvors sterke 3.30 overlevde nye angrep de 1130m oppoverbakke 2.etappe, mistet Kristoffer Werner H. to av sine klubbrekorder.


Men begge nevnte unge menn viste likevel muskler. I forhold til forventninger på forhånd var begge i særklasse best på veteranlaget. På respektive etapper plukket de nemlig hele 12 sek hver på veteranlagets etappebudsjett, et budsjett der laget i totaltid havnet over to minutter bak forhåndsprognosert totaltid.


Med 4.42 på sin 1810m lange utforetappe er Kristoffer Werner kun 7 sek bak junior Emil H's nye klubbrekord, en Emil som i fjor løp 800m på 2.08 og som i år synes være vesentlig bedre.

Kristoffer finner dermed sin plass i kolonnen nestbeste etappe klubbnoteringHelena Hope med lys blå sko foran var blant dem som overrasket oss mest på elitelaget. En Ann Kristin Mosbron som mistet sin løyperekord til Helena elsket å løpe nedover. Mosbron har deltatt tre ganger i NM på 5000 og 10.000m, vunnet 10km i Stavanger Maraton, har NM bronse på maraton i 2014, 2.plass i Oslo Maraton samt senere representasjonsutøver da hun bak Marthe Katrine Myhre ble nestbeste norske individuelt med sølv i lagkamp under nordisk maraton mesterskap innlagt i Stockholm maraton.


Ann Kristin løp den 1810m lange utforetappen to ganger og stod før årets stafett med beste notering 5.17 satt i 2014 den ene av hennes gode sesonger. Helena som også gledet seg til å få løpe utfor løp på 5.13 og fikset ny klubbrekord med 4 sekunder margin


Arkivbilde fra sist vinters mange tirsdagstreninger på Tau stadion forteller også mer. Vi teller 14 løpere på bildet. 7 av disse 14 var forhindret å stille i Holmenkollstafetten selv om dette store for en breddeklubb - å delta i Holmenkollstafetten - ble annonsert gjennom en rekke forhåndssaker på klubbens nyhetssider med oppstart innsalg fra senhøstes 2021.


Vi har gjennom vårens mange reportasjer skrevet at nær tre hele lag ble borte, videre at vi har antydet at 3 klasseseire var mulig å oppnå for Spirit dersom stafetten ble prioritert like høyt som klubber i de sentrale større norske byer....da med unntak Sandnes og Stavanger....Anne Jorunn Hodnes gode løping er behøring omtalt i stafett rapporter tidligere publisert. Anne Jorunn plukket den andre av Ann Kristin Mosbrons klubbrekorder da hun med 1 sek margin ble ny klubbrekord eier av etappe nr 13 med tiden 3.50.Stående bak fra høyre Janne Elin Vatnaland og Yvonne Smith som ble de to på kvinner elite som forbedret klubbrekordene med størst margin. Janne Elin er blitt mor siden sist vi deltok men fikset likegodt hele 5 sek på sin egen tidligere etapperekord gjennom Frognerparken. De 1580m med opp og nedoverbakker løp hun på 5.15. Lagets stafettspesialist løper fortere og fortere for hvert år, vi undres hvor dette skal ende ?


Så har vi i tidligere rapporter fra Holmenkollstafetten antydet at tider oppnådd på den 370m lange 12.etappe er å sammenligne med hver løpers årsbeste på 400m baneløp. Dette er feil fakta. Fordi, når Skjalgs Paul Anders Holthe står oppført som løyperekordholder med 44 sek fra 2006, vil et sted rundt 2-3 sekunder tillegg være det riktige dersom en sammenligning på 400m bane var aktuell. Det tas her også hensyn til at det er minst ett sekund forskjell mellom stafetters flying start og liggende start fra blokk på en 400m


Yvonne plukket i likhet med Janne Elin hele 5 sekunder på tidligere klubbrekord, årets beste i antall sekunder rekordforbedring - da hun suste gjennom på 61 sekunder !


Dette er så sabla gøy, at vi finner ikke ord....Leif Johannes Omland (40) har ellers levert en aldeles strålende Oslooppvisning som ble helt borte i våre to første rapporter fra Holmenkollstafetten


Først litt om hans utvikling fra han var en av mange i gruppen breddeløpere som ønsket å bli med på intervalltrening for noen år siden. Hans første 800 var nærmere 2.30 enn 2.20 og han var lik alle andre - håpet å greie løpe noen gode halvmaraton og gjerne et maraton


Årsbeste 2020 på 800m 2.20.75. Utendørs 2.14.76 i fjor før han sammen med klubbkolleger i oktober deltok i innendørs NM for veteraner i Hvam. Inne pers med 2.17.21 før han nå sist vinter fikk opp 2.13.56 i januar og 2.12.41 i februar


Og så kommer vi til det veldig spennende. Av alle som gjennom 30-40 år har løpt 3.etappe 600m lett oppover i klasse kvinner elite, står Hedda Hynne som løyperekordholder med tid 1.34 fra 2019. Dette året løp Hynne 600m på 1.29.60 men mer interessant hun løp 800m på 2.03.45 innendørs og 2.00.53 ute.


Leif Johannes Omland til venstre på bildet over løp samme etappe på 1.37. Differansen til Hedda Hynne er fattige 3 sekunder!


Hvert løp har sin egen historie osv. - men dette synes vi er aldeles veldig veldig spennende levert av Leif Johannes. Kanskje til neste 800m - verdt å forsøke henge på klubbens tre 40+ veteraner med 2.08-2.09 på 800m innendørs i år?HVA SÅ MED 2023?


JUNIORLAGET

Alf Ante Idland Tornensis og Even Madland Larsen begge 22 år overflyttes til menn senior fordi de blir ett år for gammel for juniorklassen som skal bestå av løpere fra 15-22år. Men vi besitter sterke løpere som denne gang var forhindret. Preben Bolsøy (05), Sondre Vadla (07), Victor Hoff-Hansen (07), Steinar Frønsdal (04) og Vetle Svanes Strand (02) vil alle være høyst aktuelle om en plass på 2023 laget. Sistnevnte Vetle Svanes Strand løp en ypperlig 6.etappe 1240m klatring på klubbens 2.lag menn senior, faktisk 5 sek raskere enn Ørjan Grønnevig på menn senior 1.lag.


KVINNER SENIOR

Her besitter klubben et ypperlig ekstra lag bestående av hjemmesittere og utøvere som var forhindret på aktuell dato 14.mai. Medlemmer som har vært med en stund vil kunne bekrefte at vi kunne ha stilt opp med følgende råsterke 2.lag, dersom vi hadde jobbet tøffere inn mot hver enkel aktuell på et tidligere tidspunkt


 1. Nina Andersen (løyperekordholder)

 2. Linnea Valhovd Hove

 3. Sara Nustad Mauland

 4. Maria Wiig

 5. Nina Søndenå

 6. Kristina Vaardal Lunde

 7. Julie Aspesletten (3xBesserud for Spirit, dårlig research)

 8. Karoline Dahle

 9. Hanne Sande

 10. Sara Olsen

 11. Minna Lind Christiansen

 12. Bente Gyland

 13. Lucia Thomassen

 14. May-Linn Lauritsen

 15. Katrine Tonning

Anja Kristin Lindanger og Marit Rossing Hatlestad som har levert gode etapper på elitelaget ville også vært med å knivet om en plass på årets elitelag om de hadde vært tilgjengeligMENN SENIOR

Og om noen på følgende lag som valgte bort Holmenkollstafetten hadde takket ja til å delta ville vi nok takket ja til invitasjonen vi fikk fra Holmenkollstafettens daglige leder om å overta en ledig plass i menn elite. Trolig ville nedenstående lag løpt fortere enn samtlige Spirit lag som deltok i år


 1. Ole Martin Vedøy

 2. Marius Skeide Ruth

 3. Fredrik Nordhaug

 4. Håvard Barkved

 5. Kristian Seljeskog

 6. Per Christian Bårholm

 7. Ben Zywicki

 8. Eirik Dalva Skaale

 9. Stig Toadalen

 10. Håvard Andersen Bråthen

 11. Sindre Jørgensen

 12. Ole Martin Åsland

 13. Sjur Ferkingstad

 14. Laimis Verbliugevicius

 15. Espen Swan Rørvik


VETERAN LAG 2023

 1. Harald Bjørkhaug

 2. Lars Ivar Folgerø

 3. Eivind Fjelde

 4. Andy King

 5. Bjørn Ivar Svendsen

 6. Arne André Vetrhus

 7. Sveinar Vadla

 8. Lars Magne Maudal

 9. Geir Lindtner

 10. Erlend Aano

 11. Stig Fjelldahl

 12. Roger Handeland

 13. Thomas Kvalevåg

 14. Steffen Thorsen

 15. Christian Hope


Ytterligere et lag kunne vi ha satt opp som papirlag bestående av medlemmer som har vært på trening, men sannsynligvis ville dette blitt et bredde mix lag for å komme helt til mål
228 visninger
bottom of page