top of page

Rolig trening med god uttelling for oransjeflokken når det skulle løpes - Nytt stevne onsdag

Oppdatert: 23. jun. 2021


Rune Eie 35.11 Forus ifjor, 32.58 Sola i år. Kristin v/siden PB hver gang hun løper....


15 Spirit løpere under 40 minutter på 10km lørdag langs Solastranden. Samme utvikling også på halvmaraton med dobbeltseier til - innen langdistanse - ungdommene Asgautsen/OanesFOTO: Tore Kommedal Asheim, Solabladet


Etter påske har Spirit hver tirsdag gjennomført felles banetrening på Tau stadion. Helt hekta på løping er Filip Oanes fra Jørpeland den første som møter opp. Helt unge, lovende senior løpere og gode veteraner har latt seg trollbinde, oppmøte er solid og fremgangen kommer


Mest selvfølgelig fordi kvalitet i egentreningen er såpass god, men impulser og inspirasjon det gir i et større treningsfellesskap hjelper.

På halvmaraton stod Filip Oanes med pers 1.15.06 ifjor før innmelding til Spirit sist høst. Lett og ledig løp Filip inn til 1.12.39. Med samme forhold som under 10km løpet ville sluttiden for samme prestasjon ligget godt nede på 1.11. tallet.


I morgen tirsdag er det igjen dags for ny fellestrening på Tau.


KjempekjektFOTO: privat


Kjempekjekt er livet også for en annen av arrangør klubbens løpere. Etter at hun sesongen 2018 satte pers i hvert eneste løp, kom de berømte motbakker når en suksess sesong skal måtte forsvares.


Den del av regionens løpermiljø som husker hvordan Sara Aarseth på kort tid løp sine perser i senk kunne vi lørdag uten unntak se strålte ved synet av å ha mor Sara tilbake i manesjen


FOTO: Torleif Berg


Vakkert på Solastranden tirsdag. Dette bildet tatt samtidig med at Danmark scoret mål etter mål mot Russland i Parken, København. Idet landet er iferd å bli gjenåpnet assosieres vi med klubbens siste kjekke fellestur til København halvmaraton med start og mål vegg i vegg med samme "Parken"


Etter flere år sammenhengende med september kvelder i vindstille og solnedgang ble idéen om "Solnedgangen" - 5km mosjonsløp - født. Årene etter fulgte overskyet vær eller som sist vi arrangerte - vind og regn som bøtta ned.


2021 utgaven av Solnedgangen er avlyst. Covid 19 pandemien besørget nye utsettelser til det uvisse, Spirits andre 5km tilbud i rekordløypa på Forus først berammet til 6.april, senere utsatt til 20.mai har i år fått prioritet, men til neste år håper vi alt er tilbake ved det normale


****************************************

NYE BANESTEVNER - PÅ KORT VARSEL

****************************************


I tillegg til Stadionmila som avvikles til helgen i Kristiansand er det nettopp kommet opp et nytt lokalt stevnetilbud fra kretsens super arrangør Sandnes IL

Sandnes IL melder at stevnet i morgen onsdag har påmeldingsfrist idag tirsdag kl 23.59 og er åpent for klassene fra 13 år og oppover


100m hekk, 110m hekk, 100m, 200m, 1500m, diskos og spyd.
Obs. SKO SKJEMA OBLIGATORISK TIL ALLE BANESTEVNER

forbundets lovkomite har nå nylig funnet frem til en ordning for skobruk i banestevner som i praksis kan kaste store deler av landets mosjonsløpere ut fra banefriidretten. Idet pandemien er i ferd med å bli historie, ser vi for oss tilstander fremover hvor langdistanseløp på bane vil telle 1-3 deltakere pr øvelse.


Intensjonen kan oppleves ryddig, det skal konkurreres under like konkurransevilkår. Men i lys av at butikker ikke kan tilby "alle" samme mulighet for skokjøp som til løpere med de riktige kontakter, blir det igjen et nytt tilfelle hvor jus blir viktigere enn å skape aktivitet og utvikling. Foreløpig er dermed dette ikke "fair-play"


Nær samtlige mosjonsløpere som i fjor gjennomførte "Stadionmila" i Kristiansand løpte med sko som dagen før stevnedato ble forbudt å bruke på bane. Forbundets lovkomite hadde da i praksis ingen andre valg enn å bare godkjenne samtlige oppnådde tider


Som arrangør er Sandnes IL forpliktet å lojalt følge alle pålegg. Kopiert fra stevneinnbydelse


"Registrering av sko for bruk på SI-stevne 4"


Med bakgrunn i regler innført i 2020 må alle utøvarar frå og med 18 år (og yngre som deltar i seniorklassar) registrera informasjon om sko som skal brukast i stevner arrangert i regi av NFIF.

Informasjon om skoreglement finn du på friidett.no, https://www.friidrett.no/nyhet/2021/hvordan-skal-sko-reglene-i-tr-5-praktiseres/ Deltar du i fleire øvingar med ulike sko må du svara på dette skjemaet ein gong pr sko-par.


*Må fylles ut


- Epost adresse - * Klasse * - Menn / Kvinner


- Skomerke (Nike, Adidas, ..) *


- Sko-modell (f.eks. Air Zoom Pegasus, Adizero Pro ..) *


Sko storleik (pga tillegg på tjuknad for sko-storleik 42 og større) *


Storleik opp til og med 41, Storleik frå og med 42


Kommentar (td bruk av ortopediske innleggssålar som påverker tjuknad på sko)


Pandemien er ikke over.


For å få adgang til friidrettsstadion som publikum skal man søke om adgang.


For aktive handler det om å ha kontroll på hvorvidt nyeste sko man har kjøpt er lovlig for løping på bane


*******************************************************************************************

ARTIKKEL FORTSETTER - vi ser litt mer på hvordan kontinuitet i treningen, hvordan dette å kunne snakke sekunder etter utført intervall drag, dette å løpe så sakte at man opplever noe mens man løper, løpe så sakte at det er mulig å se enda mer av vår vakre natur langs stranda eller i fjellet

********************************************************************************************


FOTO: Turid Veggeland, Kondis


Kristin Vabø hadde gode 1.29 som halvmaraton pers og rundt 40 min som pers på 10km da hun for vel ett år siden valgte å følge klubbens fellestreninger. Oppnådde såpass fremgang at hun fikk seg tildelt treningsprogram. Et treningsløp senvåres på halvmaraton gikk unna på 1.21 tallet.


22.mai var Kristin sterkt medvirkende til at IL Skjalg egentlig var sjanseløs å holde følge med Spirit i NM banestafetter 4x800m mix senior. 1.januar vil Kristin kunne pynte seg opp for å få tildelt Ordførers heder som norsk mester i friidrett på senior nivå.


Kristin flink å følge treners råd som i hovedsak begrenser seg til å løpe sakte nok når sakte nok egentlig er hemmeligheten bak alle fremganger. 150m før mål løper Kristin fra gruppen hun løp sammen med gjennom store deler av 10km løpet. Ny pers igjen 36.31FOTO: Kondis ved Turid Veggeland


Vienna Søyland Dahle er dobbelt norsk mester på 10.000m baneløp (2017 og 2020). Lørdag var hun ikke fornøyd, hadde ikke overskudd. Nå som banesesongen har startet er overskudd avgjørende. Vi kjenner ikke til hvordan Vienna trener men går 1000m intervallene fortere enn 3.29 kan dette være en forklaring. Vi vet ikke


Denne sak skulle handle om Spirits egne løperes status. Hvorfor man står på stedet hvil eller hvorfor man oppnår fremgang uansett tidligere nivå. Tok også med Vienna fordi vi finner det noe uforståelig hvordan det er mulig å løpe 10km 1,42 min svakere enn pers under årets nær ideelle forhold?


FOTO: Solabladet, Tore Kommedal Asheim


Dette bildet tatt idet 2/3 del av 10km distansen er gjennomført, det punkt av gjennomføring langdistanseløp hvor løpet virkelig starter. Her er flere forhold å ta tak i dersom hensikt med å trene er utvikling.


Maria Wiig foran kunne trolig tatt 2.plass i kvinneklassens hovedløp. Kunne løpt 10km godt nede på 35 tallet. Hun er god nok til det om forberedelser og gjennomføring var annerledes enn slik det ble lørdag. Dersom standard råd for gjennomføring konkurranse ble fulgt. Vi har alle våre rutiner for hva vi tror er best. Ment som en illustrasjon vil vi peke på noe som vil gi bedre uttelling ved neste anledning


Pkt 1 oppvarming

Man møter frem til en konkurranse mellom 1 og 1,5 time før start. Forsøker hygge seg med omgivelsene, tar seg god tid med forberedelsene. Kanskje finne bekjente i klubben, gjerne løpe sammen med kolleger under oppvarmingen. Tulle og tøyse litt. Dette hjelper vitterlig på anspentheten som gjerne oppstår før viktige konkurranser. Helst 15 min før, minimum 10 min før starttidspunkt skal oppvarmingen være ferdig. Dette betyr at løpere med ambisjoner om å være med "i finalen" slåss om en topp 6-8 plassering starter oppvarming 1 t. før start


Man kan også velge å ikke varme opp i det hele tatt. Oppvarming 10-15 min før en tempo øvelse som en 10km er, er egentlig bare bortkastet energi. Løpet blir garantert fiasko.


Pkt 2 - gjennomføringen - ønsker løpe fortere enn sist, fortere enn pers

Har man ikke varmet opp, er det ikke engang vits i å prøve. Det går ikke. Det er nettopp når man ikke prioriterer oppvarming at å løpe fort fra start blir feil. Har man gjort sin oppvarming etter boka, løpes ikke fortere fra start enn beste 10km tids gjennomsnittsfart.


Pkt 3 - flytfart til løpet begynner

Alle oransje bak Maria på bildet valgte å dra fordel av å ligge samlet i gruppe. Posisjonerte seg for fortsatt tøft tempo da løpet egentlig starter ved passering 7km merket. Legger man seg foran gir man fra seg flere konkurranse fortrinn. Da det historiske 117 år gamle hotellet var i sikte og spurten skulle åpnes for, var Maria sjanseløs å holde følge.


Løpsvinner Vienna Dahle og Maria Wiig løp begge stort sett alene løpet gjennom. Begge åpnet trolig i overkant optimistisk, begge løp mellom 1 og 1,5 minutt saktere enn de faktisk er i stand til når alt stemmer


I hvit lue løper Bjørn Ivar Svendsen treningsløp halvmaraton på Forus. I hvit swix supertrøye foran løper Rolf Jegervatn. Begge løp 10km i samme gruppe på Sola lørdag. Løper sammen på alle klubbens langintervaller. Sistnevnte Rolf har på trening holdt vesentlig høyere tempo enn treningskollega Bjørn Ivar. Dermed skal også Rolf være vesentlig bedre i konkurranser?


Og da er vi inne på det helt vesentlige i en utviklingsfase. Når det går fort på trening hva har det og det draget på en intervalløkt kostet? Tørr man snu seg mot trener - til og med fortelle en vits, i det minste snakke sammenhengende eller snur man seg bort slik at trener slipper å oppdage at kanskje gikk det litt for fort, jeg kom visst ikke billig til dette ene draget?


Det vil være null problem både å løpe fortere på langintervall, kortintervall og samlet volum pr uke enn sine treningskamerater. Men å løpe fort på trening er som oftest hovedgrunnen til at en forventet fremgang uteblir.


Et annet viktig punkt å huske for langdistanse utøvere. For hver konkurrert mil følger 1 uke pause. Pause betyr at man ikke løper intervall eller andre fartsøkninger. Man skal trene seg til form, man skal ikke trene seg ut av form. For å greie dette skal overskuddet være enormt når man først møter frem til en konkurranseFOTO: Trine Nessler Wichmann


Kim André Haugstad, Gjesdal var to sekunder fra seier sist gang vi møttes på Solastranden i fjor den 7.september. Lørdag ingen tvil, med tiden 32.32 klar førsteplass


Resultat Solnedgangen 7-9.20 https://live.eqtiming.com/53423#result

FOTO: Trine Nessler Wichmann


Med 18.57 på "Solnedgangen" i september var Rolf Jegervatn 32 sek foran treningskollega Bjørn Ivar Svendsen på halve distansen av lørdagens 10km.


FOTO: Trine Nessler Wichmann


Som nevnt i vår første løpsrapport fra Solastranden halvmaraton Bjørn Ivar Svendsens 36.19 lørdag ville gitt ham en 11.plass på norsk veteranstatistikk klasse 50-54 i 2020. Med grunnlag 19.29 fra "Solnedgangen" (bilde over) er våre veteraners løp lørdag formidabel fremgang


Rolf og Bjørn Ivar representerer klubbens veteranmiljø på en flott måte. Å løpe 6x2000m hver mandag i mørke og regn vinteren gjennom ved Stokkavannet er kjedelig men slik kontinuitet i treningen er avgjørende for fremgang.


Rolf viste på seneste treninger at formen er helt utmerket. Historien viser at nettopp når man føler formen er helt på toppnivå, er det at muskulatur er mest skjør og slik potensielt utsatt for strekk. På vei mot en tid på 35 tallet kom muskelstrekken. Satte en stopper for at det som skulle bli den løfterike dagen. Bekreftelsen for veldig godt treningsarbeid. Rolf fikk karret seg til mål men tiden 37.06 representerer ikke hans riktige nivå idagFOTO: Trine Nessler Wichmann


Medlemstallet i Spirit varierer fra uke til uke. Vi teller noe over 100 medlemmer friidrett og noen og 40 medlemmer i triatlon gruppa. Blant mange som det enda ikke har passet for å møte på fellestrening er Fredrik Nordhaug. Som innflytter fra østlandet ble Spirit hans valg. Bildet viser ham løpe 5km langs Solastranden på 17.07 i september. Lørdag flott 8.plass når resultater fra begge 10km heat var satt sammen. Tid 34.48 forteller om at klubben besitter en lang rekke løpere med sub 35 min på 10km


Nedenfor en Spirit løper som da han startet i oransje løp som de fleste andre mosjonister - i overkant fort på trening. Som nå følger store deler av treningsrådgivningen som fremgår av de mange løpsrapporter på denne nyhetsside friidrettRune Eie løper timesvis i fjellet i ulent terreng. Han løper i snakketempo. Fordi Rune løper så veldig sakte på sine turer så kommer han meget lengre, han opplever meget mer og han har med seg overskudd som løpingen kan gi dersom man prioriterer variasjon


Sittende foran oransje flokken etter Hinnaløpet i fjor høst er det nettopp Rune vi valgte oss som del av såkalt ingress foto øverst i saken om Solaløpene lørdag


Fordi Rune følte seg ualminnelig opplagt før start. Fordi Rune selv om han løp alene fra start til mål satte en ny fenomenal 10km pers på Sola. Som nevnt i innledning, 10km i rekordløypa på Forus 21.mai i fjor gikk på 35.11. Nå gikk samme 10km unna på 32.58FOTO: Tore Kommedal Asheim, Solabladet


Roy André Erland fra 1.15.22 Karmøy i november til 1.14.35 og 6.plass lørdag. Frode Tjelta fra 1.16.06 i Egersund i mars 2020 til 1.14.15 på Sola. 4.plass du og du så kjekt Frode. En opptur før neste oppgave maraton NM i Jølster


Tom Ole Dalsrud som satte veteran kretsrekord på 5000m nylig, fortsetter å imponere. Tider på 1.13 tallet er solid. 3.plass men ingen flott seierspall denne gang. Dette kommer når alt er tilbake ved det normale


FOTO: Tore Kommedal Asheom, Solabladet


Leif Johannes Omland er som tidligere omtalte Kristin Vabø og Sara Aarseth. Setter ny pers i hver eneste konkurranse. Fast fremmøte på torsdagstreningen kl 1740 i Sandnes, en trening som går på bane når plass tillater, men mest legges denne treningen til runder rundt de 356 kontrollmålte meter rundt Gisketjern. Og da vet alle som leser denne at når man løper 1000 metere rundt Gisketjern så er distansen ganske mye for kort....


Til saken - Leif Johannes sin nye 10km pers lyder 36.23. Utrolig hvordan det hjelper å holde igjen på intervall øktene
Hvis man ser bort fra Zerei som på trening i fjor løp 800m solo på lavt 1.55 og 1500m på lavt 3.39 er Hans Petter Aakre klubbens beste 800m løper. Belønningen for dette ble NM gull på 4x800m mix stafett 22.mai i år.


Vi er fæl til å glemme viktige fakta men etter det vi husker ble 10km lørdag på Sola debutløp for Hans Petter Aakre som er løperen med lysest hårmanke. Tiden 36.05 var den eneste tiden blant samtlige deltakere som ble meldt savnet. Klokkene for hovedtidtakingen fungerte. Vi er heldige som har TIMEANDDATE som løpets hovedsponsor. Da var også reserveklokkene igang og riktig tid ble sporetFOTO: Tore Kommedal Asheim, Solabladet


Tor Olav Aakre håpet på sub 1.30 på halv, jogget uanstrengt inn på 1.24.48


Mulig vi rekker mer....om også andres fremganger, alltid kjekt når man lykkes


874 visninger

Comments


bottom of page