top of page

Sara Busic 2.08.75, nestbest i Norge 2019 på 800m, idag løper Sara 1500 på Bislett


På en dag m/spennende løpsøvelser i Egersund (5000m kl 1830) og på Bislett, først nyheten om enda et topp mellomdistanseløp fra Skjalgs 17år gamle høyreiste Sara Busic


OBS... fellestrening uten trener idag, klubbtrenere prioriterer stevnedeltakelse (Egersund)

Skjalgs talentfulle Sara Busic har igjen løpt utenlands. Med pacemaker som åpnet forrykende (for) fort med 59 sek på førsterunden, greidde Sara å henge noenlunde med under et stevne i Watford nord i London.


Med 4.plass og 2.08.75 er Sara nå på nivå med 80 tallets storhetstid hvor flere jenter i kretsen løp 800m på mellom 2.05-2.09. Og kanskje mest oppsiktsvekkende Kirsten Hausken,HIL som med Kåre Osnes som trener startet å løpe godt opp i 30-årene og som 38 år gammel løp på 800m på 2.08.64.


Sara Busic er en seriøst satsende og veldig spennende løper som trenes av Asle Tjelta. Tiden 2.08.75 gir henne 4.plass på Skjalgs gjennom alle tider klubbstatistikk og Sara har kun foran seg klubbens største profiler Christin Sørum 2.05.4, Maiken Sørum 2.06.52 samt Brit Olsson 2.08.47 som alle løp på landslaget.


Bak Sara på Skjalg statistikken følger Ingrid Christensens 2.09.7 oppnådd i 1981 fra årene Ingrid bodde og trente i Stavanger og ettrhvert ble gift med Arve Kristiansen fra Kopervik og så flyttet til Oslo og langt større meritter...5000M EGERSUND

Tradisjonelt er 5000m løpet i Egersund sesongens største lokale langdistansefelt på bane. Når friidretten i Egersund kun disponerer hovedbanen på torsdager vil tetthet stevner i juni samt forøvelser på Bislett som for noen er viktigere å se på enn å løpe selv, kunne være en begrensende faktor for deltakelse.


Spirit har gjennom flere nyhetssaker publisert at arrangør lang tid i forkant har lovet distanse miljøet tidlig start kl 1830, så her er det bare å møte opp. Distansen er dessuten en ypperlig oppkjøring til 10.000m som GTI har på plan ifm sitt åpne klubbmesterskap tirsdag 18.juni på Stavanger stadion. NM kvalifisering (31.59.99) vil for noen være aktuelt.


I sesong (15.mai-25.august) tones i utgangspunktet mosjonsløp ned og all vår fokus er rettet mot baneløp. Mosjonister står likevel fritt til hvilke løp man prioriterer
DIAMOND LEAGUE BISLETT - FLERE LOKALE UTØVERE DELTAR

Gulars tidligere gode distanseløper Anders Huun Monsen har trappet ned egen satsing men istedet blitt den norske skribent som på ypperlig vis gir de mest friidrettsinteresserte av oss detaljerte gode forhåndssaker og objektive kløktige vurderinger av prestasjoner i etterkant.


Her er en omfattende forhåndsrapport Huun Monsen har skrevet for det norske folk før 2019 - utgaven av Bislett stevnet som starter om få timer:3000M TYRVINGLEKENE - Julie Aspesletten og Sara Aarseth deltar....


FOTO: Julie og Sara passe utslitt etter NM terrengløp (10. og 11.plass) 2017 i Vik i Sogn. Nå er begge klar for 3000m under Tyrvinglekene som avvikles ved 20 tiden fredag


Julie Aspesletten og Sara Aarseth er klubbens stolthet på kvinnesiden som eneste som tørr å stille opp i NM på bane, friidrettens største utstillingsvindu. I fjor løp begge to 2 gjennomført gode 5000 løp på Bislett og fortsatte i samme spor under NM i Byrkjelo. Julie hoppet av i sitt 5000m løp - sett i ettertid litt for tidlig, en 5000m hvor Sara tok en svært overraskende 4.plass


Denne våren har diverse plager hindret de helt store oppvisninger men friidrettssesongen er enda bare såvidt kommet igang....


NYTT BANEDEKKE SANDNES STADION - KM FLYTTES ?

Når våre friidrettsanlegg krever oppgradering må dette å legge nytt toppdekke fortrinnsvis måtte gjøres sommerstid hvor det gjerne også er terminfestet stevner samme sted. Været er helt styrende og noe stevnearrangører ikke har styring med


Vi leser fra lokalavisen at Sandnes vurderer å be Gjesdal om å stille sitt anlegg disponibel i tilfelle Sandnes stadion fortsatt holdes stengt for trening og stevner

144 visninger

Comments


bottom of page