top of page

Solastranden løpsrapport del 2 - Resultatliste

Oppdatert: 17. jan. 2019


FOTO: Svein Erik Fylkesnes, Stavanger Fotoklubb


Vel blåst! Dette foto vil være en klar kandidat til å illustrere uttegning av løpsmedalje 2020. Evaluering av arrangementet pågår, vi gleder oss til neste år - ennå flere områder å forbedre.FOTO: Privat - Elise Hay Opsahl facebook


Spirit takker deltakere og bidragsytere for denne gang. Neste løp Hålandsvannet 21 & 7 km - mandag 8.april. Vi vil om kort tid legge ut løpsannonse for påmelding til 2019 løpet


- Blant mange bilder og kommentarer som følger senere i uka under denne del 2 rapport, først om Elise Hay Opsahl (bildet over) - som tre ganger ble ropt frem til premiescenen


1) Premiesjekk for "overall" 3.plass halvmaraton fra løpets hovedsponsor TIMEANDDATE

2) Premiesjekk som beste kvinnelige veteran 40-49 på 21km fra SPORT 1 Sola Sport & Fritid

3) Gavepremie uttrukket på startnummer tilfeldig blant samtlige deltakere


FOTO: Svein Erik Fylkesnes, Stavanger Fotoklubb


Og når fotografene dukker opp langs løypa - damene smiler...herrene tja....men noen hadde tempo så høyt at smilene fikk vi vente med til premieutdelingenFOTO: Svein Erik Fylkesnes, Stavanger Fotoklubb


Monika Vassbø, Bjerkreim blant deltakere på høyere nivå som virkelig slo til med kjempeløp. I Egersund halvmaratons 10km (sammen med Karmøy blant fylkets absolutt lettløpte 10 km traséer) - løp Monika i fjor på 44.03. Lørdag med stedvis heftig vind: 41.38 knusepers 3.plass!


FOTO: Svein Erik Fylkesnes, Stavanger Fotoklubb


Mens vi på teater/revy/kino eller på Viking kamp må betale for å se kunstnere utfolde seg er det helt gratis å ta turen til Solastranden å heie på sine egne. Det er dessuten så forfriskende moro. Det er hverdagsheltene som selv er artistene. Man gir alt av seg selv enten med eller uten et startnummer


FOTO: Svein Erik Fylkesnes, Stavanger Fotoklubb


Jan Hetland - på bildet foran til venstre - blant mange sterke veteranløpere som leverte bra i Solastranden halvmaratons 21km. Med 1.43.25 ble Hetland utropt som klassevinner 60-69 år.


- Med lang reise fra Egersund rakk ikke Egersund løperne hele premie seansen. Jan Hetland samt kl.vinner 10km KV40-49 Mona Young får ut sine gavekort hos Sport 1 Sola Sport & Fritid


FOTO: Spirit Steffen


Beste U20 løper under fjorårets NM halvmaraton i 3-sjøers representerer Gjesdal og leverte sist høst flere gode prestasjoner. 33.12 nytt superløp nærmest bak Ørjan Grønnevig på 10km


FOTO: Svein Erik Fylkesnes, Stavanger Fotoklubb


Mens det var klart kvinnelig overtallighet på 10km deltok flest menn på 21km. Yngste voksne klasse (23-39) med 17 års aldersforskjell, veteraners standard 5-årsklasser gjort om til 10 års klasser


I likhet med i veteranklassene, en rekke flotte prestasjoner også i klasse 23-39. Sammenlignet tidligere års utgaver var Anne Årrestad fra Sola en av disse. Spirits Thomas Kvalevåg i gul lue fra Tananger med 37.50 skrives også på konto for super fremgang


FOTO: Svein Erik Fylkesnes


Alexander Skurve, GTI løp 5km på 16.13 under Stavanger Maraton. Oskar Pedersen - 2.plass bak Skurve på bildet, løp Aibelsprintens kontrollmålte 5km på 16.38.


- Ved samme vindforhold på Solastranden som i nevnte løp ville 10km normalt gått unna på 32.50 eller bedre v/samme energi bruk.


Når Skurve fikk 33.55 som løpets 4.beste på 10km på Sola, er tider ca. minuttet bak egen PB helt i tråd med hva en titt på øvrige løperes kapasitet er på en normal dag - i nær vindstille.


FOTO: Spirit, Steffen Thorsen


Vind og vær er litt av sjelen i dette løpet. Vårt eksempel viser ganske eksakt antall sekunder / minutter som løpsdagens vær stjal fra en mulig langt bedre sluttid. Som profil vil vi mene at denne løypa er på høyde med de absolutt raskeste 10km traséer i landet


Oskar Pedersen forsøkte denne gang noe han aldri har sjekket ut i tidligere konkurranser, å ta sjansen på høy åpningsfart. Rennesøy SKs Andreas Penne Nygaard (# 468) bildet over løp Bryne Sentrumsløp (11,44km) 39 sek fortere enn Spirit Oskar i høst.


Lørdag endte Penne Nygaard på 5.plass med tiden 34.08. Spirit Oskar stivnet fullstendig i vinden mot mål og endte på 16.plass med 36.35FOTO: Spirit v/Steffen Thorsen


Solastranden halvmaraton har fått seg merkevare navn. Løpere fra inn- og utland tar turen til den nesten helt flate løypa nær flyplassen.


Johannes Thomsen fra Stord løp Karmøy Maratons 10km på 34.13 for 8 uker siden. Tiden på Solastrandens 10km ble 35.25. Så da må enten 10km på Karmøy være raskere eller så er det vel bare skylde på vinden....


FOTO: Trine Nessler Wichmann, Stavanger Fotoklubb


Håkon Fram Stokka i gult er et funn av en fartsholder. Humørskaper av rang underveis for sin valgte gruppe. I tillegg gjør Håkon noe viktig også flere av oss kunne tenkt over. Etter fullført løp og en skvett drikke i mål, legger Håkon ut på ny tur. Han gledes storligen over å hjelpe også løpets deltakere langt langt bak de siste tøffe metere inn til mål


Dette er herlig idrettsglede Håkon. Spirit har fått uttallige tilbakemeldinger på hvordan dette settes pris på av løperne


FOTO: Svein Erik Fylkesnes, Stavanger Fotoklubb


GTI Friidrett nest største breddeklubb i årets Solastranden halvmaraton med 34 deltakere. Roman Benz (bildet) en av klubbens veteraner med uttallige sterke maratonløp på merittlista

FOTO: Trine Nessler Wichmann, Stavanger Fotoklubb


Silje Torsvik tok 3.plass på 5km under Stavanger Maraton på gode 17.59. Senere halvmaraton i København på 1.22 tallet i september. Lørdagens 10km vinner brukte løpet som oppkjøring til halvmaraton i Wien første helgen i april, før hun vil prioritere fartsøkter og muligens kunne utgjøre en forskjell som en av 15 jenter med ambisjoner i Holmenkollstafetten.


- Etter en prøveøkt med Spirit i høst ble det promte bestemt at hun vil representere Spirit i stafettens eliteklasse i mai måned.FOTO: Trine Nessler Wichmann, Stavanger Fotoklubb


Eivind Fjelde fra Hjelmeland har etter 1.19.21 under høstens Sandnes halvmaraton og flere løp på tider like bak klart indikert at han holder 1.18 kanskje høyt 1.17 nivå på halvmaraton - dersom en lettløpt flat utenlands trasé ble valgt. Takket være solid arbeid på treningsfronten er Eivind nå på rask vei mot toppen av klubbens adelskalender. Beste Spirit løper lørdag på herresiden, hvis man ser bort fra Thomas Asgautsen som løp 5km for langt, men likevel fikk tildelt 1.plass

FOTO: Spirit v/Steffen


Nordsjøens bølger har vært mer rådende i tidligere januar løp enn i år. Vaktpost v/innkjøring til en nesten full parkeringsplass ved Rægestranden fortalte etter løpet at de sterke vindkast noen ganger gjorde det umulig å stå oppreist. For løperne kom imidlertid vinden fra siden her hvor man er nærmest havgapet


FOTO: Spirit Steffen


Torjus Lindanger (16) i oransje t-skjorte er en av flere unge gutter som høsten 2018 ble med på Spirits nye tilbud om fellestrening i Sandneshallen hhv kl 16 og kl 19 (oppvarming kl 1840)


Dennis Ravndal (12) som ikke løp på Sola og Magnus Hope (13) er to av klubbens usedvanlig ivrige unge som 5-6 uker hver eneste gang har møtt tidlig opp på trening og som torsdag er påmeldt i COOP Jærcup i Sandneshallen. Her er det sprint øvelser fra kl 17, mens rundbane følger noe senere i stevnet (tidsskjema legges ut dag før stevnedato)


FOTO: Trine Nessler Wickmann, Stavanger Fotoklubb


700m fra start halvmaraton. Som man nesten alltid oppdager under løp og på bilder. Løp er for damer slik meningen var - en god opplevelse. Når herremenn på bildet synes usannsynlig seriøs, i hvertfall alvorlige, så er vi ikke sikre på om det hjelper...


Blant de alvorlige Atle Holgersen. Som rask løper korrekt antrukket i løpeshorts. På trening så uvanlig imøtekommende, så smilende, så rask på intervallene, raskere enn halvmaraton tider oppnådd skulle tilsi. Halvmaraton i byen på 1.35 for 1,5 år siden, 1.46 på 3-sjøers, 1.46 i Sandnes halvmaraton. Rekordraske Egersund to ganger såvidt sub 1.30 under gode forhold


FOTO: Svein Erik Fylkesnes, Stavanger Fotoklubb


Vi har studert Atle Holgersens Strava passeringstider. Om det ikke var bakker eller vind ville Atle ha klokket omtrent på sekundet samme tempo pr km fra start til mål. Søndag kontaktet vi to løpere blant de mange som ikke deltok på "after run" samlingen sent lørdag. Vi visste hva løpingen betyr i Atles hverdag. En fornøyelse å gratulere med gjennombrudd: 1.27.14

FOTO: Tor Helge Torgersen, Stavanger Fotoklubb


Tidligere vinner av Stavanger Maraton Erlend Aano, formidlet lille nyttårsaften et ønske om å få løpe i oransje fra sesongen 2019. Ettersom det på norsk jord er vanskelig å finne virkelig lettløpte halvmaraton konkurranser har Erlends PB stoppet på 1.15 tallet. Foreløpig.


Med 1.15 også under 3-sjøers, vet alle som følger regionens ledende maratonløpere tett, at Erlend holder et langt høyere nivå enn hva statistikkene forteller. Dersom løype og forhold ellers er sammenlignbar med en maraton trasé, er det enkelt å finne frem til antatt optimal maraton tid oppnåelig ut fra en test på 10km. Halvmaraton tid x 2 pluss 10min er ellers kjent indikator som stemmer nesten uansett sluttid, såfremt da at man ikke jukser med treningen


FOTO: Svein Erik Fylkesnes, Stavanger Fotoklubb


Erlend Aanos 10km på 34.11, en løper som absolutt har distansegrunnlaget i orden lover bra før neste delmål halvmaraton i Barcelona. Her løper også Eirik Dalva Skaale til venstre. Eiriks 34.52 lørdag vurderer vi til å være en over halvminuttet bedre 10km enn Hytteplanmilas 34.25


Lett å smile til fotografen når man trener mye og treningen gir responsFOTO: Spirit


Deltakere i rullestol hører med i alle profilerte massemønstringer. Denne gang fikk ikke Spirit helt ordentlig planlagt et optimalt opplegg for denne del av konkurransene. Forhåpentligvis vil årets fine innslag bidra til enda mer oppmerksomhet i neste utgave av løpene. Styreleder i Spirit heier entusiastisk årets ene rullestol deltakere mot mål


FOTO: Spirit


Årets pokaler litt spesiell design men ordnet i såpass liten størrelse at kanskje vil nettopp disse få en sentral plass i premiehylla. Og i gateløp er en slant cash alltid noe som hører med


Fra venstre Anne Årrestad 39.13 - Silje Torsvik 39.02 - Monika Vassbø 41.38

FOTO: Svein Erik Fylkesnes


I flere år har Sola Røde Kors bidratt til å sikre avvikling mot uønskede hendelser. Travelt for alle i teamet. Årets samlede evaluering ikke ferdig gjennomgått. Spirit ønsker å fortsette det flotte samarbeid med vårt dyktige hjelpekorps i Sola. Med enda flere deltakere følger også økt oppmerksomhet mot å optimalisere HMS tiltak


FOTO: Spirit


GTI veteran Olav Hagland introdusert som den i vår region som ikke usannsynlig har gj.ført flest antall løpkonkurranser på og utenfor bane - som aktiv friidrettsutøver, bedriftsløper eller som sterk veteran med uttallige norske mesterskapsmedaljer. Etter fylte 70 år kan premiesjef Bente Gyland gratulere Olav som vinner i klasse 60+


FOTO: Svein Erik Fylkesnes


Dugnadsånden helt strålende, unge og voksne synes det er gøy å hjelpe... Katrine Tonning - den i arrangørklubben med flest antall gullmedaljer (6 stk) i mesterskap i 2018, stilte lørdag som fartsholder. Fartsholdere et bra tiltak, selv om opphoping deltakere gir drikke-vakter litt av en utfordring. Katrine en av 3 utøvere som mottok ærespris under middagen lørdag kveldFOTO: Svein Erik Fylkesnes, Stavanger Fotoklubb


De første årene Spirit arrangerte januar løp langs Solastranden ble det åpnet for jente/gutte klasser fordelt i 2 års klasser over og under 12 år. Glassplaketter med inskripsjon som premie. I år ble dette kuttet ut som følge av at kun en håndfull unge deltakere har vist interesse


FOTO: Spirit Steffen


Håvard Hartvigsen Bråthen er navnet på siste tilskudd av ambisiøse distanseløpere som har søkt om å bli opptatt som medlem i Spirit. Med 36.13 på 10km (15.plass) hadde Håvard kun 4 Spirit løpere foran seg. Kampen om å kapre en etappe på Spirits 1.lag i Holmenkollstafetten hardner seg til.


Bosatt på Jørpeland ligger også "Strandamila" 1.mai an til å bli en "høydare" for Håvard. Et 15-20 talls løpere m/support var samlet til pizza etter fjorårets raske 10km mellom Jørpeland og Tau City.


FOTO: Spirit Steffen


Etter noen korte partier med lett slalåm rundt motgående trafikk - ref utsendt observatør - kunne Ørjan Grønnevig tilbys fritt leide fremover. Etter EM terrengløp 9.desember fulgte vel 3 ukers sesongpause. Løpet på Sola ble Ørjans 3.fartsøkt etter sin forholdsvis lange ferie fra systematisk trening.


Ørjan vant Solastrandens 10km i fjor på 33.08, med 32.17 som vinnertid i år fastslås at Ørjan har hatt en steike god sesongstartFOTO: Spirit v/Steffen Thorsen


Sola Strandhotells servitører besørget flere ganger påfyll varm suppe, slik at alle deltakere som tok turen innom storstua ble behørig dandert. I tillegg sørget lagets medlemmer for et enormt antall ulike typer hjemmebakst. Alt gratis.


FOTO: Spirit


FOTO: Spirit


30 minutter etter start halvmaraton ble 10km løperne sendt i vei. Løpets drikkesponsor TRST bidro med sportsdrikke eller vann til såvel løpere som vakter/funksjonærer før/etter løpsstart. Startportal godt sikret mot stadig økende vindkast ved team TRST's erfarne riggere.


FOTO: Spirit


Start korridor halvmaraton ble gjort trangere enn vanlig - litt for å ikke hindre biltrafikk, aller mest for å sikre deltakere enda mer treffsikkerhet tidtaking

FOTO: Trine Nessler Wickmann, Stavanger Fotoklubb


Geir Olsen foran har med stødig hånd ledet relativt unge Karmøy Maraton til nordfylkets største mosjonsløp blant løp med 10km, halvmaraton og maraton på programmet. En sprek løpsleder idet 21km på Sola ble gjort unna på 1.37 talletFOTO: Spirit


Ut fra foreløpig tilbakemelding deltakere gikk startavvikling på begge startsteder greitt. De uttallige antall deltakere som kort tid før start fant ut at de ikke hadde rukket å trene nok til å løpe over 2 mil ble etter det vi hører også tatt hånd om


FOTO: Svein Erik Fylkesnes, Stavanger Fotoklubb


Siri Lunde fartsholder til gruppa som satset på å greie 2,10 på halvmaraton. Inklusiv øvrige fartsholdere, løpere registrert som Stavanger Friidrettsklubb eller andre lagnavn, har 50 Spirit løpere gjennomført årets januar halvmaraton. Spirits løypesjefer som løp en siste inspeksjons runde sent fredag ettermiddag inngår også i tallet 50 fullførende fra Spirit. Vakt mannskaper med eller uten sertifikat for trafikk dirigering biltrafikk og løpere, vakthold på arenaer ute og innendørs, på drikke poster, til transport mv. utgjorde et 50 talls frivillige.


LØPSRAPPORT DEL 2 - SLUTT.


- KLAR FOR DISTRIBUSJON FACEBOOK

846 visninger

Comments


bottom of page