top of page

Solastrandens rekordløyper....dersom man treffer på gjennomføring

Oppdatert: 25. mar. 2022


Jarle Risas halvmaraton løyperekord 1.10.13 satt i vindstille i januar 2013 for tøff denne gang men HOKA Solastrandens flate 10km er det få traséer utover Hytteplanmila som matcher. FOTO: Geir Eikeskog


ARTIKKEL OPPDATERT / AVSLUTTET FREDAGFOTO: Geir Eikeskog


Erik Tangen Gundersen og Andreas Penne Nygård foreløpig 1.og 2.plass på årets norske 10 km statistikk. Penne Nygård topper dessuten veteranklasse 40-44 med sin tid 31.48

Ettersom EQ Timings resultatoversikter har tørket bort hundredels/tidels sekunder, skal alle tider i statistikksammenheng justeres opp med ett sekund, såfremt ikke sluttid ender på..,00 som hundredel.


Dette betyr bl.a. at Johannes Dallands 14.59 i resultatlista offisielt kommer ut som 15.00 på offisielle gateløp statistikker.


Erik Tangen Gundersens 31.22 blir til 31.23, mens Silje Torsviks 35.59 blir til 36.00. Slik er reglene.FOTO: Trine Nessler Wichmann, Stavanger Fotoklubb


Tider oppnådd under årets løp langs Solastranden anses være gode prestasjoner spesielt på herrenes to korteste distanser samt 5 og 21 km kvinner.


5km trasé flat men ikke helt enkelt å holde jevn god flyt slik man innen baneløp opplever gir vesentlig bedre sluttider. Før 5km traséens første 1000m ble passert måtte løperne gjennom to svinger med nær 160gr skarp svingkurve, senere fulgte fire relativt skarpe 90gr svinger. For løpere som holder tempo ned mot 2.40 pr kilometer blir sammenligninger med baneløp ikke helt relevant.


10 km traséen er spesielt for løpere på mosjonsnivå å anse ekstremt lettløpt i første halvdel. En kort men relativt bratt motbakke møter løperne etter ca. 5,5km. Så følger delen av løypa man selv lett greier å ødelegge for en god prestasjon. Kunnskap om løypas profil med dertil mulig justert marsjfart er en forutsetning for en optimal utnyttelse av egen løpsstyrke


Noe motvind fra sørøst i tillegg til 600m partiet fra 7km merket (2moh) til ca.16moh kan være utslagsgivende for løpets siste 2,4km dersom man ikke hensyntar dette ressurskrevende lille parti av løypa, dersom man tror at samtlige 10km av traséen er helt flat. Som vi forsøker å si i sakens overskrift, det er mulig å løpe fort i Solaløypa, men uten å treffe med gjennomføring - ikke muligFOTO: Helene Pahr-Iversen, Solabladet


Carlo Brekken like før passering 8km merket på halvmaraton. Undheim løperen blant flere som løp halvmaraton fort også for to uker siden i Egersund halvmaratons lettløpte trasé. Tid Egersund 1.17.06 ble senket til gode 1.16.01 og dette i en løype som noen deltakere meldte å måtte være 200m for lang.


Klubbkollega Jarle Risa som følger like bak holder fortsatt løyperekorden på Sola med tiden 1.10.13 fra januar 2013 - første gang løpene ble arrangert med ny arrangør Spirit friidrettFOTO: Helene Pahr-Iversen, Solabladet


Tom Erik Halvorsen er løpsmaskinen fra GTI med flere halvmaraton seire i Sola løypa. Alltid tøft ut fra start, og noen forsøkte henge på ettersom flere års oppsamlet løyperekord bonus ventet for utbetaling i Rygersenteret. Tom Erik - spesielt sterk i motbakker ser tilsynelatende ut til å ha ristet av seg 1.07 løper Marius Skeide Ruth oppover mot 8 km passering og selv om Ruth igjen fikk kontakt i løpets sluttfase, kunne Tom Erik som fyller 42 i år innkassere nok en seier


FOTO: Philip André Bergset, Solabladet


Sara Busic, Skjalg - på bildet bak Henrik Langdalen, Emil Harestad og Laimis Verbliugevicius - har 1500m som sin spesialdistanse. Lørdag overraskende sterk også på 5km hvor hun med tiden 16.39 inntar en foreløpig 2.plass på årets 5km Norgesstatistikk


Også Christina Toogood fra Sandnes IL har 1500m som sin spesialdistanse men har seneste sesonger deltatt på flere lokale 5 km gateløp. Hvert år siden 2017 har Christina jevnt og trutt forbedret seg fra 18.38 (2017) til 17.20 i fjor, før hun lørdag klemte til med solide 16.46


FOTO: Philip André Bergset, Solabladet


I tillegg til fotokavalkade presentert på løpets hjemmeside ved Stavanger Fotoklubbs faste medarbeidere, vil abonnenter av Solabladet kunne velge mellom nær 500 bilder fra 5, 10 og 21km. Videre vil Kondis om noen dager presentere en utvidet løpsrapport fra løpene på Sola med utsøkte blinkskudd fra Kjell Vigestad spesielt invitert til løpet samt lokal fotoleverandør til Kondis. Ingolf Dale.


Vi har tillatt oss gjøre et lite selektivt utvalg og ser fra stranden at det tidlig morgen ved 5km starten var tilnærmet vindstilleFOTO: Philip André Bergset, Solabladet


Det ble levert en rekke oppsiktsvekkende resultater i godværet lørdag. Blant klasserekorder og årsbeste i Norge resultater oppnådd er kanskje 11 år gamle Othelie Stave Wigenes 5 km tid 17.59 den mest imponerende. Mer om Othelie nedover i saken

FOTO: Geir Eikeskog


Sist lettbente Bjørg Hagen i blå t-skjorte løp 10km på Solastranden i 2017 satte hun ny norsk klasserekord klasse 75-79 år. Lørdag var Bjørg igjen på plass for å utfordre klassrekord i klasse 80-84 på drøye 61 minutter. Med tiden 56.53 ble klasserekord 80-84 forbedret med nærmere 5 minutter. Et utrolig sterkt løp.


Ingunn Ytterhus (71 år) og Sølve Ims Ottesen (72 år) var de eneste over 70 år som i fjor løp 10 km distansen raskere enn Bjørg Hagens nye rekordnotering.
FOTO: Geir Eikeskog


Arrangør Spirit med en friidrettsgruppe som kun teller et 90 talls aktive medlemmer, hadde 57 forhåndspåmeldte løpere. Noen frivillig som fartholdere, resterende del av klubben holdt engasjert i stevnestaben dager i forveien samt fra tidlig morgen til sent på kveld løpsdagen


To av klubbens unge juniorløpere sørget for en pangstart på dagen ved å ta dobbeltseier på 5 km med start kl 09.30. Også i de voksnes rekker løpes det fort her representert v/ Henning Tjøstheim fra Jørpeland. 1.plass klasse 23-39 med 33.04 (tid opphøyet for statistikk formål)


Men se oransje løper like bak Tjøstheim. Fortsatt bare 15 år er Magnus Bøen Hope blant de virkelig hardtsatsende seriøse distanse utøvere tilsluttet klubbens ungdom elite gruppe
FOTO: Geir Eikeskog


Magnus har de gangene luftveisproblematikk har hindret ham å fullføre ligget på puls i god avstand til terskel. Likevel skjer uforståelig noe som gjentatte ganger har gjort det umulig å fullføre i tempo han normalt har full kontroll over


I løpets sterke seniorklasse passerte Magnus 6km på fortsatt 6.plass med tiden 20.04. Tilsier fart 17.94km/t eller 3.20 pr km. Med samme tempo helt inn ville sluttid vært 33.20, samme tid som lå i plan basert på hva lavterskel langintervall indikerer. Men likevel uinteressant når løp ender med å spasere de siste kilometer inn til målFOTO: Trine Nessler Wichman, Stavanger Fotoklubb


5km løpsvinner Johannes Dalland til venstre med klubbkollega i Spirit jr gruppe Vetle Farbu Solbakken delvis skjult bak # 2018 Filip Oanes.


Tidene hhv 14.49 og 15.02 holder seg godt i statistikk sammenheng gateløp på norsk jord, hvor det da som nevnt påplusses 1 sekund ift EQ Timings generelle resultat listingFOTO: Philip André Bergset, Solabladet


1600m ut i løpet er det HIL løper Morten Gjendem som holder tempoet oppe tett fulgt av Skjalgs Nikolai Gundersen samt Spirit løperne Vetle Farbu Solbakken og Johannes Dalland - tre sistnevnte alle juniorløpere (under 20 år)


Til mål kom nevnte fire løpere i omvendt rekkefølge


Går vi 10 år tilbake i tid ville Johannes Dallands 15.00 toppet årsstatistikk i Norge jr 18-19 år i årene 2013, 15,16,17 og 18. Disse samme årene ville også Vetle Farbu Solbakkens tid 15.03 holdt til 2.plass på en norsk 5 km årsstatistikk


I 2014 noterte Kristian Tjørhom norsk klasserekord i 18-19 års klassen med 14.51. I 2019 satte Jonathan Vedvik ny klasserekord med 14.26 før nye sko, nye treningsmetoder og superraske løpsfelt utenlands bidro til at årsklassens nye bestetid i år er senket til 13.56 ved 19 år gamle

Sandefjord baserte Abdullahi Dahir Rabi. Runar løperen markerte seg allerede som 17 åring som et løpertalent utenom det vanlige. I Monaco noterte Rabi så supertiden 13.56.


Samme Rabi var forøvrig Spirit løper Zerei K. Mezngi's daglige treningskamerat og samboer under sist sommers høydetrening i St Moritz


FOTO: Trine Nessler Wichmann, Stavanger Fotoklubb


Filip Oanes (25) foran løp to gode løp i juni 2021 hhv 15.28.74 på 5000m og 1.12.40 like etter på halvmaraton. Etter dette har Filip slitt en del i treningsarbeidet før han lørdag igjen var på plass med startnummer på brystet. Sterk 5.plass med tid 15.43, kun 26 sekunder bak Skjalgs juniorløper Nikolai Gundersen som på årets innendørsstatistikk figurerer på 16.plass på 3000 norsk seniorstatistikk med tiden 8.34.33.
Også under avviklingen av Forus rekordløp var det i fjor som året før gode løpsforhold, tette gode løpsfelt og dermed også gode tider. 5km på Forus ble første gang avviklet 20.mai 2020 og løpstraséen fremstår idag som offisiell norsk rekord arena 5km gateløp med 13.28 satt av Jakob Ingebrigtsen. Neste rekordløp på Forus er terminfestet til tirsdag 6.september, mens det langs Solastranden er duket for ny 5km sent på kveld 15.juni da "Solnedgangen" igjen er oppsatt i forhåpentligvis flott midtsommers kveldssol en onsdag


Før disse nevnte tilbud kommer nå først allerede tirsdag 5.april SPIRITS neste løpstilbud


HÅLANDSVANNET 7KM OG HALVMARATON - hvor løpets nettside nettopp er oppdatert og hvor det nå er mulig å melde seg påSUSANNE WIGENE - EM sølv 10.000m 1986 - nå knuser datter Othelie norske klasserekorder


11 år gamle Othelie Stave-Wigene, tro det eller ei, hadde kun to løpere foran seg i mål på lørdagens 5km, landslagsløperne Sara Busic, Skjalg og Christina Toogood, Sandnes IL.


Othelie fra Haugesund IL deltok også på Forus løpet i september (bildet over) hvor klasse rekord 11 åringer ble notert med tiden 18.38 selvom hun egentlig den gang var 10 år.


I år har imidlertid Othelie alder inne og den nye norske klasserekord for jenter 11 år på 5km skriver seg nå fra Spirits andre rekordarena Solastranden. EQ tid 17.59 som til statistikk listing da blir til 18.00 som offisiell ny klasserekord.FOTO: Philip André Bergset, Solabladet


Trippelen var en innlagt konkurranse i årets HOKA Solastranden halvmaraton som man måtte lese informasjon nøye for å oppdage. Selv med bare 8 påmeldte tyder mye på at arrangør vil forsøke dette 4.konkurranse alternativ også ved neste års løp langs Solastranden


Bildet viser Preben Bolsøy 17 år fra Spirit som med 17.58 (5km), 39.03 (10km) og 1.36.46 (21.1 km) ble den første vinner av TrippelenFOTO: Helene Pahr-Iversen, Solabladet


Spirits Richard Kverneland løp i desember Malaga maraton på 2.40.04 som gir ham 89.plass på fjorårets Norgesstatistikk. Å fullføre et maraton med stil er gjerne den ultimate målsetting for alle som gir seg i kast med løping, og er man blant dem som trener mer enn tre ganger i uka er dette å sikre seg en plass på Kondis statistikkene gjerne hva man søker å oppnå


1.18.29 på 3-sjøers i november for Richard forbedret til 1.15.38 på Sola. Tiden indikerer noe utvikling men ikke mer enn det bør være dersom målsetting er enn topp 50.plass innen årets Norgesstatistikk skal gjøres opp.


Hele 33% av de over 1100 påmeldte møtte ikke til start. Basert på tilbakemeldinger dager før og etter Brynes Robustløp i februar, Egersund halvmaraton for to uker siden samt løpene på Sola, er det fortsatt stor korona smitte innen idretten som ellers i samfunnet. Bent Høie - tidl. Helseminister - sa i et intervju med NRK morgenlokalen at mellom 3-4 millioner nordmenn vil bli smittet i løpet av 2022, før han tilføyet:


"Men det er ikke noe å være særlig redd for, har man tatt vaksiner vi så sterkt har anbefalt vil man knapt merke at man er syk!"


Vi vet ikke om også Vienna Dahle har hatt befatning med koroana. Denne gang var hun ikke til å kjenne igjen. NM gull halvmaraton i 2020, NM gull på 10.000m i 2017 og 2020, flere sølv og bronsemedaljer i norske mesterskap indikerer at Vienna i normalt god form problemfritt ville holdt følge med løpets tettrio, fortere gikk det ikke. Heldigvis det er ikke i mars måned de største konkurranser avvikles, og mange er inne i en tøff tung treningsperiode


Rapport Hoka Solastranden 2022 avsluttes med disse linjer. Etter Hålandsvannet halvmaraton og 7km mosjonsløp som følger allerede 5.april, er det tid for å se fremover mot sesongstart.


På treningsfeltet vil månedsskifte mars/april være tiden hvor vinterens grunntrening avsluttes og hvor mer fartsbetont trening påbegynnes. I april kommer de første mesterskap / stafetter og første uka i mai starter banesesongen. For å unngå skader er det viktig å vise tålmodighet også når fartsdel fasene av årshjulet skånsomt skal drilles inn436 visninger

תגובות


bottom of page