top of page

Spirit friidrettsklubb: uforpliktende løpe fellesskap for studenter, unge voksne og noen veteraner

Oppdatert: 10. aug. 2023


København halv og Holmenkollstafetten samt lokale mønstringer som HOKA Solastranden, Siddisløpet, PB mila og 3-sjøers er blant løpsmønstringer som trigger til treningsfellesskapÅ være med i det oransje treningsfellesskap er nesten gratis, eller kr 15 pr uke. En samlet års kontingent kr 800 som også gir fri deltakelse i de tre største av klubbens fire mosjonsløp. I tillegg dekker årskontingent deltakelse i stafetter samt evt. startkontingent i NM, UM og KM.Selv om bredde aktiviteter samler de fleste av klubbens 170 medlemmer besitter klubben en gruppe yngre utøvere på ekstremt høyt nivå bl.a. belyst ved at klubbens juniorlag vant årets Holmenkollstafett med god margin.


Klubben har utdannet fire løpstrenere foruten klubbens hovedtrener Einar Søndeland samt juniorlagets hovedtrener Albert Mosdal.


Bildet over fra fjorårets København halvmaraton viser foran til venstre den ene av klubbens faste stand-in trenere Silje Milenkovic (19) som leder mandagens langintervall trening rundt Vannassen med oppmøte kl 1715 for felles 15 min oppvarming før stigningsløp og program langintervall starter.Parkanlegget Vannassen like ovenfor Hetlandshallen på Auglend inneholder flere alternative turstier nærmest perfekt tilrettelagt for løpegrupper på mosjonsnivå. Her i fin vinterskrud.

Klubbens andre større breddetrening består i kortintervaller og er lagt til Sandnes kl 1830 - hver torsdag med oppmøte Gisketjern og noen ganger også banetrening oppe på stadion.


Fra midten av oktober til etter påske pågår torsdagstreningen samme tid i Sandneshallen.


Vi definerer alle som vinnere, uansett nivå ved oppstart er man hjertelig velkommen til en av våre alltid svært uformelle økter. Men den der å måtte trene litt først før man tørr å møte opp den avviser vi på det sterkeste. Det er jo nettopp derfor vi er til for å hjelpe forsiktig igang


Her årets vinnere av Energistafettens kvinneklasse.

FOTO: Samuel Hafsdahl


Og her Trondheim student Oda som meldte seg inn samtidig med oppstart 4 års jus studier i Stavanger og som etter ett års trening tok en 5. og 6.plass i junior NM


Klubben besitter ellers foruten unge gutter med raske briller, også en anstendig helmaraton gruppe hvor 15-20 løpere løper under 3 timer. Disse utgjør 10-15% av klubbens medlemstall.


Bildet over viser to av klubbens hardsatsende maraton'ere i front løpe stigningsløp oppover bakke før Vannassen langintervaller. Colorado Steven foran og Richard fra Tananager like bakTORSDAGS INTERVALL - GISKETJERN, SANDNES IDRETTSPARK

Helt siden oppstart i 2013 har Spirit med omtrent like mange medlemmer fra region Sandnes som fra Stavanger og region Ryfylke (trening tirsdager kl 18 Tau stadion) avholdt fellestrening rundt Gisketjern.


Mens Narve Gilje Nordås løper sitt faste 10x1000 program her hver torsdag, er det 16x400m på programmet for Spirits Sara Aarseth her i front foran unge voksne breddeutøvere.Hva som kanskje kjennetegner klubben er trenernes evne til individuell oppfølging hvorav en nitidig påpasselighet om å ikke løpe fortere på intervallene enn at man ikke må noe når det butter i mot - at man gjennomfører alle som stod i plan og tørr å møte treneren ansikt til ansikt etter hvert drag

Foruten å delta på bane og gateløp, har klubben utøvere med på alternative aktiviteter som fjell løping, ultra løping, hinder løping og en egen gruppe utøvere som deltar i triatlon

192 visninger

Comments


bottom of page