top of page

Spirit in the sky! 8 års navne strid med idrettsbyråkratiet endelig løst


Spirit friidrettsklubb endelig godkjent klubbnavn. Løpere fra 7 kommuner (bildet) slipper å si de representerer en Stavanger klubb


Av 18 løpere avbildet etter stafett på Ålgård i april 2018, sa samtlige de løp for Spirit. Noe annet navn kjente de ikke til.Norsk navnelovgivning kjente ikke nok til hvordan norsk idrett drives når man forsøkte skrive ned en formulering om hvilke klubbnavn som er lov å bruke, hvilke som var ulovlige


- Det ble opp til idrettsbyråkratiet å bruke sunn fornuft, være støttende til nyetableringer, nye initiativ i idretten, eller fullstendig slå på bremsene


- Når lovgivning sier at geografisk tilhørighet helst skal følge navnet, greier man å tolke ordet helst til å bety må


- Når et samlet klubbmiljø har funnet at ordet Spirit er et enkelt ufarlig ord for det særpreg som gjennomsyrer virksomheten (inspirasjon/gå på humør), greier idrettsbyråkratiet få det til at ordet Spirit ikke er en del av det norske språk og slik sett ikke kan godkjennes


- Når vi minner lovtolkere på at navnelikhet mellom to klubber fra samme sted samme idrett, er ulovlig, må vi bare pent høre etter at det ikke er idretten selv som vet sitt eget beste.
I klubbens 1. og 2.styremøte var navnesaken brennhett tema. Klubbens 3-4 første uformelle henvendelser hvor vi pent ba om å bruke sunn fornuft og la den nye klubbens drivere få lov å drive idrett og ikke jus, ble det no-way...


Vi gledet oss i stedet med medlemsvekst og entusiasme for klubbens mange nye initiativ, nye mosjonsløp i fin utvikling, eller å dra sammen til nye løp som Haugesund halvmaratonØlmedalen rundt 6,7km mosjonsløp i Vindafjord hvert år 2.pinsedag samler alltid en VM eller OL gullvinner på ski som topp plakatnavn. Event maker Tor Eivind Skeiseid hentes fra Finnøy for å skape stemning når rundt 1000 går turmarsj, før "verdens beste skiløpere" får grundig bank av etablerte mosjonsløpere mens de ennå er off season


Turer sammen rundt omkring er hva som trigger når friidrett faktisk kan være noe også etter man har fylt 17, og mer enn 90% av barn/unge "som alt handler om" bare kutter friidretten


Det er når det rundt om i Rogaland finnes flust av ex løpere som kanskje likevel kunne tenkt seg å fortsette med løpingen, at navnet Stavanger Friidrettsklubb, blir så fullstendig feil


Spirit var direkte involvert i oppbyggingen av Karmøy Maraton årene 2013-2014. Når man retter en skriftlig sponsorhenvendelse til Skudenes og Åkra Sparebank med vennlig hilsen Stavanger Friidrettsklubb, da skjønner alle at dette funker kun en gang. Navnet Stavanger Friidrettsklubb hindret at Norsk friidrett ville fått sin andel av startkontingentene. Ledelsen valgte fort bort Stavanger og omgjorde arrangementet til et privat anliggende hvor andre idretter enn friidrett fikk en stor del av kaka, selvfølgelig også fordi man velvillig stilte opp


obs. Karmøy - i befolkning større enn Haugesund, har ingen aktiv friidrettsklubb, men andre idretter driver godt på Karmøy
Lørdag morgen 5.mai 2018. Frokost ved Slottsparken. Med aner fra Rogaland, som student i byen eller man er oppvokst i regionen så tilbyr klubben felles moro - en langweekend i Oslo hvor man løper for hverandre.


Bildet viser et fåtall av de 60 løperne som representerte klubben i 2018. Holmenkollstafetten er brobygging, å bli skikkelig kjent med hverandre.


I det minste har klubbens særpregede oransje vært samlende - frem til 1.februar da klubben mottok brev med tittelen "Spirit in the sky" og undertittel "Spirit friidrettsklubb" godkjennes som klubbnavn


Formelt gjenstår en formalitet. Et årsmøte - som neppe har godkjent navnet klubben ble pådyttet - skal nå formelt ha årsmøte vedtak på å få lov å hete det navn klubben opprinnelig hadde som fødenavn "Spirit friidrett" eller som nå foreslått "Spirit friidrettsklubb"


For Ørjan Grønnevig har klubbnavnet Stavanger Friidrettsklubb aldri vært hemmende. Han vinner de fleste av løpene han løper uansett. Og i år er Ørjan igang med comeback.


Alle gleder vi oss mot en ny sesongEn innendørs NM gull vinner i friidrett på 200m svinger seg elegant ut av startblokkene på Gjesdals nye friidrettsanleggDe voksne holder de unge på avstand. Hvis man er skadefri og i form. Men det koster å få til noe i eksplosive friidrettsøvelser som sprint. Om disse hadde hatt mulighet å følge Zerei's 45 min oppvarming med drill og stigningsløp, før intervallene startet ved 0830 tiden tirsdag, så ville nok også sprint løping vært mindre utsattBjørn sterk som en Bjørn og når han bare fyres opp, løper han motbakke etapper så fort at vi etterpå kanskje får oss servert kommentaren:


"Han løp så fort at folk som stod og så på var i tvil om etappen i det hele tatt var løpt!"


Råsterke etappetider settes for å bli utfordret av kommende slekter.


For dem som kjøper seg kr 5 abonnement av Dalane Tidende kan underholdes av et lengre portrett intervju nettopp presentert av ett av flere løperpar i Spirit


266 visninger

Comments


bottom of page