top of page

Spirit - også de voksnes løpeklubb - et reisebrev om fem maraton på fem dager langs Costa del Sol


Cannonball landslaget + 1 nordmann.


50 dansker og 1 norsk kunne forrige uke velge mellom 5 Costa del sol maraton. I gårsdagens Karmøy Maraton presentasjon skrev vi om Spirits Hans Petter Severeide fra SørmarkaFra Gibraltar i vest til Malaga i øst arrangeres hvert år maraton i dansk avslappet positur. Her nedenfor reisebrev fra en som løp tre maraton på 4 dager

Her Hans Petter Severeides reisebrev:


Har vært medlem i noen år men nå er det første gang jeg legger noe ut på siden. Kom hjem etter 8 uker i Spania. Fra 23.10.22 til 27.10.22 deltok jeg i Costa del Sol serien som er fem marathon fem dager. Det startet i Gibralter,Estepona,Ronda,Marbella og Malaga. Det var arrangert av Dansker og kalles cannonball. Dette var Dansk cannonball på sitt ypperste. 50 danske marathon løpere og jeg var enenste nordmann. Dette var andre året på rad jeg var med og to nye steder var nye. Jeg gjennomførte 3 marathon på fire dager og er godt fornøyd med det. Holder helsen så ser jeg ikke bort fra at det blir ny tur neste år"


Spirit er barn, unge, voksne, noen få elite & mesterskapsløpere og voksne litt mer laidback som elsker hverandres løpefelleskap.


Mange - spesielt våre Spirit Ryfylke venner - velger gjerne lange løpeturer i fjellet, slett ikke unaturlig med de mange utfluktsmuligheter i Ryfylke heiene


Man kan velge de ekstreme utfordringer som en uke sammenhengende løp i Jotunheimen eller som vår ultraløp kjendis Mari Mauland.


For noen år siden løp Mari Storbritanias 100' miles ultra - dvs litt mer enn fire maratonløp sammenhengende. Ikke en gang men fire ganger. Hun vant alle fire og tok en Grand Slam.


Eller man velger noe midt i mellom som Gunnar Aarseth (på bildet over fra København halv 2019). Etter noen sesonger med minst 25 halvmaraton årlig valgte Gunnar "trappe litt ned" med noen ultraløpHer er Gunnars lille reisebrev etter helgens utflukt:


Sportslig utvalg sin utsending har brukt søndagen til å løpe ultra i Bærum/Oslo.


Jar Allehelgens ultra ble arrangert av Spirit-vennen Svein Erik Bakke og kona Torunn.


Vi hadde flott forhold i høstsola, det var shortsvær og alle fikk flott medalje. 50+km halvt om halvt asfalt og sti.

Vannassen 2021. Til venstre styreformann Christer så sprek at han etter uttakingsløp faktisk kapret en plass på menn senior 1.lag i Holmenkollstafetten og løp kortetappen på tidenes nest raskeste Spirit etappetid med god margin. Men Spirit bestetid 49.1 på 370m greidde han ikke, og vil aldri greie det...


Vannassen tidlig høst 2022 fra mandagens breddetrening. Jentene med tommelen opp som vel betyr de trives i unge menns selskap?


I går var forresten deltakerantallet fordoblet og vi løp så bra alle. Fordi alle gjennomførte. Vi løp intervaller med fellesstart hvert 9 minutt. Flere grupper i gruppa 6 x 7,5 minutt med start hvert 9.minutt og alle samlet seg rundt trener etter hvert drag for å vise ansiktsfarge. Tempo varierende fra rundt 5.30 til 3.45 pr kmLegendarisk bilde fra en torsdagstrening i Sandneshallen. Ved inngang til november er det mengde som har fokus også innendørs.


Klubbens filosofi er at å løpe baneintervall minst en gang i uka året gjennom m/ korte pauser er sikkerhetsgaranti for både økt muskelstyrke i legg samt dermed også skadeforebyggende


Sist torsdag løp vi tre serier 8x80sek med start hver annet minutt. Seriepause 3 min og valgt komfortabel fart for alle ved at noen valgte 400m noen 350 og noen 300m som avpasset fart innen tildelt tidssone slik at trener Einar kunne godkjenne riktig farge i kinnene og om mulig en kjapp vits mellom slageneDet sosiale er nesten hvorfor vi løper. Her del av en Spiritgjeng samlet over to langbord etter

Stavanger Maraton.


Om knappe to uker er det klart for å løpe 3-sjøersløpet . I går da vi sjekket Spirit påmelding til årets løp, var ingen påmeldt. Eller mer presist - ingen var påmeldt under klubbens riktige navn Spirit friidrettsklubb.


Årsak:

Noe så banalt som at Ultimate Sport - danskenes velbrukte påmeldingssystem - ikke tillater at vi bytter klubbnavn fra det navn vi en gang i tiden hadde.


Vi er foreløpig 18 som har prøvd å bytte klubbnavn til det riktige - Spirit friidrettsklubb. Status ingen har greidd det


Så skal sies at heller ikke andre påmeldingssystemer er spesielt "kundevennlige" Lett skal det visst ikke være. Men vi løper lell


145 visninger

Comments


bottom of page