top of page

Stafettglede i Ålgårdstafetten


God tempo og vekslingstrening for deler av Spirits elitelag i Holmenkollstafetten. Med 6 NM utøvere ute maktet de ikke å følge mesterskapsrutinerte jenter fra Sandnes og SkjalgOBS. FAKTA FEIL, ARTIKKELEN ER KORRIGERT RUNDT ØRJAN 2018 ETAPPETID

(oppdatert kl 12.23 fredag)


Spirit stilte med 4 lag i klasse menn senior. Et rent juniorlag best på 2.plass med tid 15.50.0 - anslagsvis 16 sek bak klubbrekord 15.15.1 fra 2018 men korr. for tilsvarende etappe lengde +100m (fra 2019) satt til 15.34. Øvrige etapper identisk med årets stafett.


En formsterk Ørjan Grønnevig løp da 2.etappe (1700m) på 4.51.7 som med gj.snittfart 2.51 tilsier antatt etappetid få sek (om noen) foran Skjalgs Erik Tangen Gundersen som torsdag løp inn til beste etappetid med 5.11.9.


Her har til sammenligning Frew Z. Brkineh en bestetid på 5.12.9, Håvard Øglænd 5.15.1 (fra 2019) mens fjorårets Spirits 3.53.14 jr løper Vetle Farbu Solbakken løp på 5.18.1

Dennis Ravndal satte klart klubb beste på 1.etappe 1000m 2.39.3. Vi har ikke oversikt nok til å si at tiden er ny banerekord for en 1.etappe? Bildet viser Dennis mot passering 400m på 61s mens 800m ble passert på 2.05

Seierspall klasse menn senior


Ellers registreres ypperlige stafett takter av Bjørn Kåre Høie på 4.etappe 1400m med 4.09.6. Her kan opplyses at Bjørn Sundvor i 2018 da klubbrekord 15.15.1 ble satt løp samme etappe på 4.07.8. Det er samme Sundvor som har notert klubbens to beste etappetider på 2.etappe i Holmenkollstafetten (3.30 og 3.32) og hvem hadde før torsdagens stafett fått tildelt samme 2.etappe i årets stafett på Spirits 1.lag?


Jo, Bjørn Kåre Høie!


Sandnes IL med trippel NM gullvinner Vienna S. Dahle på laget, med NM bronsevinner 1500 Christina Toogood på laget og med Tuva Alme på laget som sist helg tok J-15 UM gull under NM terrengløp ble altfor sterke for Spirits noe amputerte lag men for tre av Spirit jentene ble dette deres aller første opplevelse med en stafett medalje for en friidrettsklubbDet ble ellers vist så mye oppsiktsvekkende sterk løping på egne og andre lags etapper at vi nesten ikke vet hvilken ende å begynne i?


Helt til venstre Sindre Jørgensen kjent som mer eller mindre fast redaksjonsmedarbeider i ny lokal podcast lavterskel.no som hver fredag morgen legger ut nye episoder og som har fast lytterskare på 6-7000 faste løpdedikerte lyttere fra hele regionen.


Vi visste at redaksjonen satt på to fartsfantomer ved siden av Sindre også programleder John Hauge som dog ikke følger Sindre på en 1000m. Men at Sindre var så sterk som han viste på Ålgårdstafetten var vi faktisk ikke klar over?


Sindre løp nemlig likegodt fra løperen som inntar 4.plass på årets innendørs kretsstatistikk på 1500m i Rogaland Bjørn Risa Taksdal som ses ved siden av i gul Undheim overdel. Med tid 4.10.69 har han kun Jakob Ingebrigtsen, Narve Gilje Nordås samt fjorårets jr. sensasjon i Spirit Vetle Farbu Solbakken foran seg. Og ikke nok med det Risa Taksdal inntar med 2.04.19 en 6.plass på kretsstatistikk 2023 på 800m.


Så viser altså resultatlista fra Ålgårdstafetten 2.52.7 som etappetid 1000m for Sindre mot Risa Taksdals 2.54.5. Sindre seiler dermed opp som en virkelig "dark horse" i Holmenkollstafetten - ja, dersom han får fri til å stille da?


Og Spirit sitter på flere tempokanoner. Beskjedne Henrik Alvestad som løp samme 1000m etappe for laget Spirit Vannassen & Gisken (treningsgruppe) smelte til også han med 2.54.9 dvs kun 4 tidels sek bak Risa Taksdal


Egentlig - dersom Rune Eie hadde rukket hjem fra Nordsjøen, dersom far og sønn Vadla var ferdig med lemmingå, dersom Jørpelands to beste Henning Tjøstheim, Håvard Bråthen og Tau treningas beste sprinter Simon Bjørheim var disponibel kunne Spirit stilt to muligens tre Spirit team Ryfylke lag i Ålgårdstafetten.


Her ovenfor vises 5 av de 6 som fikk plass i årets team Ryfylke 1.lag i Ålgårdstafetten. 6.mann løp for juniorlaget.


Ikke tilstede da bilde ble tatt som det heter Kristian Seljeskog fikk 5.44.6 på sin 2.etappe og kan slå seg på brystet ved å notere at han løp sekundet raskere enn en annen superkjendis Kristoffer Ingebrigtsen fra Sandnes ILDet er de unge som er fremtiden i norsk friidrett heter det visst selv om vi også synes det er trivelig å følge opp 25+ utøvere. Og her ser vi en utmerket veksling mellom to av Spirits 17 åringer som begge vil være aktuell for å forsvare Spirits junior NM gull på 4x1500m i fjor og som dessuten er blant krumtappene på et juniorlag med høye ambisjoner i årets HK stafett.


Mads løp sin 3.etappe 470m på 69.0 samme tid som en av Spirits absolutt sterkeste på 800m Hans Petter Aakre med med 2.03.29 i år. Magnus som trolig blir blant klubbens neste sub 4 minutter på 1500 er også på oppadgående utviklingskurve og løp på 5.27.7 på 2.etappe og var da kun 7.6 sek bak Spirits 3.56.11 jr løper Johannes Dallands etappetid i fjor

Foruten at Gjesdal Friidrett driver aldeles strålende og har på gang et drømmelag J12-13 år i tillegg til et hav av yngre unger som løp stafett over kortere etapper, handler Ålgårdstafetten for det meste om å teste usikkerhet mhp lag sammensetting til Holmenkollstafetten hvertfall for Spirits totalt 90 løpere i år .


Det ryktes at spillopp maker Silje Milenkovic allerede har ferdigskrevet talen til banketten - men som hun sier den kan ikke vises, det må liksom løpes først sånn at talen passer inn


MED DETTE AVSLUTTES ÅRETS RAPPORT FRA ÅLGÅRDSTAFETTEN - sånn at dem som driver med facebook distribusjon nå fritt kan publisere
375 visninger

Yorumlar


bottom of page