top of page

Stjernespekket felt i gigantiske dueller om pallplass og mulige løyperekorder i 3-sjøers lørdag

Oppdatert: 8. nov. 2019


BUL løper Weldu Negash Gebretsadik (i gul skjorte) løp 3-sjøers i 2017. Weldu igjen tilbake i Stavanger som en av løpets sist påmeldte. Forlengst som norsk statsborger ble han i årets friidretts VM 6.beste europeiske løper på maraton. Han passerte halvmaraton på 1.06.51.


Med 2.11.48 på maraton i april og 2.09.14 fra Rotterdam 2014 har han holdt internasjonalt godt nivå i en årrekke.


- Men vinner han 3-sjøers halvmaraton?


- Og vil noen i tidenes sterkeste 3-sjøers felt ta Ørjan Grønnevigs løyperekord 1.05.02?


Runa Skrove Falch fra Sportsklubben Vidar norsk halvmaraton mester 2018 etter å ha vunnet 3-sjøersløpet på 1.15.30. Vienna Dahle fulgte 21 sekunder bak. En måneds tid senere viste Vidar løperen hvilken klasseløper hun er ved å løpe maraton på 2.33.52


I år er sesongens hovedmål å løpe maraton i Valencia første helgen i desember. Vi kjenner ikke til Runas formutvikling i år men kommer hun opp på fjorårets nivå vil neppe noen greie å hindre henne i ta en ny seier i også 2019 utgaven 3-sjøersløpetRuna Skrove Falchs løyperekord fra gulløpet i fjor tror vi lever farlig. Britiske Rebecca Hilland fra BFG Bergen Løpeklubb med # 2243 fra 2017 løpet er påmeldt, vi tror hun kan vinne.


Tøffe bakker rundt Hålandsvannet samt det utfordende avslutningsparti mellom 17-19km er Rebecca nå kjent med. Med Jan Fjærestad som trener synes hun å ha ytterligere utviklet seg og fremstår med årsbeste 1.15.09 i Bergen som bedre enn noen gang.3-sjøers løpet er et tøft løp å gjennomføre. Selv etter lettløpte Mosvannet får løperne enda en drøy motbakke opp til landets trolig mest påkostede sykkelrundkjøring. Prislapp 143 mill.


Vienna Dahle har seneste to sesonger mistet litt overtaket og tapt spurtdueller mot Pernilla Epland fra Stord. Her imidlertid suveren i spurten mot Rebecca Hilland under 3-sjøers 2017


På årets halvmaratonstatistikk figurerer påmeldte Pernilla fra Stord 22 sek foran og Vienna 9 sek foran Rebecca Hilland. Men Pernilla og Viennas tider ble oppnådd i mer lettløpt trasé i nederlandske Venlo enn i Rebeccas løp i Bergen.Årets deltakerliste teller en rekke meget habile løpere. Et tett godt felt av kvalitetsløpere og tilnærmet perfekte løpsforhold med hardt underlag og nær vindstille er hva som skal til for at rekorder åpenbart ligger an til å bli forbedret


- Det vil bli råkjør i kvinneklassen blant 4 helt jevne løpere....?

- Det vil bli råkjør i herreklassen blant 4 helt jevne løpere....?Skjalg trener Albert Mosdal har flere sterke outsidere i sine rekker. Får vi et Skjalg eventyr av topp plasseringer som i 2017?I 2017 ble det hjemmeseier til Skjalg i både dame og herreklassen. Vanvittig spennende når fire skarpskodde jenter lørdag møtes i ny duell


I gryende høstform løp nå nylig Vienna Dahle 10km på ny PB 33.57 i Hytteplanmila og mulig gryende høstform kan det også virke som at Zerei Kbrom Mezngi har på gang.Vel 9,8km ut i 2018 løpet forsøkte Okubamichael Fissehatsion i tet å skaffe seg en luke. Når imidlertid vinden etterhvert tok seg veldig opp utover i løpet og man er alene med vinden er det nærmest umulig å prestere topptider


Store premiebonuser ventet og idet pengejagende løpere med afrikansk opprinnelse har ankommet Mosvannsparken langs Madlaveien er kontakt oppnådd.Også løpets rekordholder Ørjan Grønnevig kavet lenge alene med vinden i fjorårets løp. Bak til neste løper med afrikansk opprinnelse trippelvinner Frew Zenebe Brkineh, konstaterer her Ørjan at han har sikker avstand i kampen om NM bronsen. Frew endte nesten 2 min bak men er eneste blant fjorårets duellanter som igjen er klar for start


Da Ørjan i 2015 satte løyperekord var forholdene gode. Han viste dessuten at han er på sitt beste jo lengre ut på høsten man kommer. Påfølgende høst knuste han hele nordens beste terreng løpere da han ble nordisk mester i Kristiansand. Også i fjor var Ørjan beste norske i terreng nordisk på Island


Og selv om ny jobb og nye studier denne høsten har hindret Ørjan å kunne trene det som er nødvendig for å slåss på internasjonalt nivå, er planene klare for å komme sterkt tilbake til neste sesong

Ørjan holdt en snittfart varierende mellom 3.05 (Stokkavannet) og 3.07 (motbakker Stokka) pr 1000m i sitt rekordløp. Zerei på bildet under noterte på tilsvarende strekk et snitt tempo på henholdsvis 3.08 og 3.12.Hele sesongen 2017 ble en eneste opptur for Zerei her med "reserve mamma" fra Tananger. Etter NM gull på 10.000 avsluttet han sesongen med 3-sjøers seier.


Med vinnertid 1.05.44 er han den som har kommet nærmest Ørjan Grønnevigs løyperekord.


Selv om man løper samlet viser ansiktsuttrykk at vinden røyner på. Foran løper Halfdan-Emil Færø fra Varegg, Marius fra Skjalg, Ronny Losoa fotballspiller til langt opp i senior alder samt bakerst Kristian Tjørnhom fra Kvinesdal og som nå løper i nye Kristiansand Løpeklubb stiftet av Finn Kollstad i 2014.Skjalgs Marius S. Ruth ønsker kollega Zerei lykke til før start 2018. Marius løp et fenomenalt godt maraton nylig og på hjemmebane vil trolig unge Marius med bakgrunn som tidligere eliteløper i skiskyting selge seg dyrt i årets 3-sjøers


Men, i tillegg til tilreisende store profiler, er to karer fra Sandnes IL også aktuelle for å ta opp kampen om pallplass.Årets sensasjon Narve Gilje Nordås med 28.51.15 på 10.000m i år er påmeldt. Her Narve idet han 100m før mål i Copenhagen half maraton spurter fra Abdi Hakan Ulad - nordens beste halvmaraton løper i forrige friidretts EM.


Også i København blåste det en del i år, derfor er hans 1.04.57 neppe representativt for hva vi kan forvente fra en annen av Gjert Ingebrigtsens elever. Fra enda en som aldri løper fort på trening. Å løpe fort på trening, er det bare mosjonsløpere som holder på medFOTO: Svein Hagen, Stavanger Aftenblad


Det er også trippel vinner i 3-sjøers løpet Frew Zenebe Brkineh. Et råsterkt NM halvmaraton i mai endte med sølv. I august NM gull på maraton. Frew i superform hele sesongen 2019 vant Ryfastløpet med 10 sekunders margin til Skjalgs Zerei


Bildet over fra 2014 løpet. Også dette året var løpsforholdene glimrende, kaldt rolig høstværFOTO: Haugesunds Avis


Frew gikk forøvrig glipp av en fin mulig 1.premie i Djupadalten, hvor løper i klar ledelse for 3.gang siste 6 år løper feil grunnet for lite vakthold i kryss hvor det er mulig å velge feil.


Frew i superform hele sesongen 2019 vant Ryfastløpet med 10 sek margin til Skjalgs ZereiWeldu Negash Gebretsadik åpnet i 3.01 fart de første 5km da han sist deltok i 2017. Frem til passeringspunkt ved 11,7km (uten nedoverbakker) gikk marsjfarten oppover til 3,10 pr km


Etter dette måtte han slippe de for dagen mer temposterke løpere og farten frem til 16,5km ble målt til et snitt på 3,13 pr km. Så kom den del av 3-sjøers som slettes ikke er for maraton løpere, lange seige motbakker. Tiden pr km på Weldus siste 4,6km gikk opp til 3,27 pr km


Hvem skal vi så tro på med størst vinnersjanser lørdag?

- Vil Narve G. Nordås med kretsens gjennom alle tider 8.beste halvmaraton 1.04.57 vinne ?


- Vil klubbkollega Brkinehs 1.06.29 i tøff NM løype i Sandnes i år holde til seier, pallplass?- Hva med alltid superblide Zerei, har han noe på lur?
Meget alvorlige herremenn og smilende unge damer tar halvmaraton løping som en lek.


Fra fjorårets NM løp bl.a.Tim Bennett, løypesjef Oslo Maraton samt sjefredaktør i Kondis. En annen profil Håvard Austevoll anonymt med mørk blå capsStord løper Oddmund Roalkvam har rukket å bli 61 og blant de mer flittige å delta i 3-sjøers.

Oddmund er klar for 3-sjøers også i år


Da han 29 år gammel tok med seg en av regionens mest kjente løp speakere Atle Tanum til et halvmaraton i Rotterdam, snakker vi om dato 20.desember 1987 og det gikk virkelig unna.


Oddmund ble nr 3 med 1.03.06. Den to år yngre Atle Tanum nr 7 med tiden 1.04.34. De løp i Rotterdam begge for Sandnes IL:


Det er kun OL deltaker Urige Buta fra Haugesund som med tid 1.02.35 har løpt halvmaraton fortere mens man representerte en friidrettsklubb i Rogaland.


Ved siden av å være kretsens nest beste halvmaratonløper gjennom alle tider, er Oddmund fortsatt en av landets sterkeste veteranløpere. I fjor løp han halvmaraton på smått utrolige - 1.19.55 i Praha. Han toppet Norgesstatistikkens veteranklasse med nær 5 minutters margin til nr 2 i klasse 60-64år. La oss lørdag gi en applaus til noen av dem som virkelig kunne løpe fort og som fortsatt løperFOTO: Strandbuen


Rundt 5500 løpere fullførte Ryfastløpet. Har man tenkt over at tilstrekkelig antall uker fritatt for fart etter et krevende halvmaraton faktisk også gjelder en selv? I så fall kan muligheten til å løpe enda fortere i 3-sjøers faktisk være mulig?
Anne Årrestad til høyre en av 36 påmeldte oransje Spirit løpere. I fjorårets 3-sjøers 31 fullført med tilknytning oransje enten gruppe friidrett eller gruppe triathlonBlant helt unge spennende startende lørdag Adele Henriksen her avbildet under terreng NM i Vik med startnummer 101 da hun tok gull i klasse J-15.Adele fra Gneist, Bergen var påmeldt også til fjorårets NM halvmaraton men ung som hun er startet hun forståelig nok ikke i en jr klasse inkluderende hele 8 årsklasser fremadstormende unge.


Vi tok Adele med i vår forhåndssak fordi hun i år 17 år gammel har 35.36 på 10km samt med 1.19.45 er over minuttet foran ovennevnte Anne Årrestads 1.20.49 i København halvmaratonMaria Wiig har enda ikke fylt 20 år og var bare 12 år da hun første gang deltok i 3-sjøersløpet siste gang løpet startet fra Mosvannsparken i 2012. Maria som nå studerer på østlandet har i 4 sesonger representert Spirit og tok i fjor 18 år gammel NM bronse i 3-sjøers i klasse U23. Vi er veldig spent hva Maria greier få til lørdagTonje Gresslien Oslo jente utflyttet til Haugesund og HIL leverte et sterkt 3-sjøers i fjor med tiden 1.23.23. Tonje vil nok være med blant de første til målpassering i kvinneklassen


Blant andre lokale på kvinnesiden er 42 år gamle Elisabeth Tangen Haug en løper som har markert seg. Hun løp inn til 5.plass i Ryfastløpet på imponerende tid 1.30.49Mange nye løpere har markert seg på Spirit treningene med fornuftig gjennomførte økter. Sist mandag løp Nina Søndenå 4x2000 med fin margin til terskel. Da alle ble bedt om å gjøre en maks 1x1000 som avslutning, var Nina blant dem som leverte. Vi er veldig spent hva Nina gjør lørdag. Hennes 1.39.09 vil bli knust med et hav av minutter


GTI løper Therese Iversen har 1.28.57 fra Amsterdam, Flekkefjord og Skjalgs Ida Tjørsvaag er også blant dem vi venter tidlig i mål ved Siddishallen.FOTO: Steffen Thorsen, Spirit


Ida Tjørsvaag løp 2-3 sesonger for Spirit men med bopel like ved Stavanger stadion og med en travel hverdag ble det mer praktisk å trene med Skjalg og etterhvert fikk Ida også betalt jobb på klubbhuset


I årets København halvmaraton leverte Ida ny knusepers med 1.26.17 på en dag vinden ikke var spesielt vennlig med løperne.I det ypperste toppskiktet bak kvinneklassens fire beste vil vinner av Ryfastløpet Skjalgs Elise Hay Opsahl være langt fremme.


Bjerkreims Monika Vassbø er også en ny dame som har markert seg med flere gode løp i årThomas Asgautsen vant årets Oslo Maraton, tok NM sølv i Stavanger og maratonbronse i fjor i Oslo. Thomas startet 2019 sesongen formidabelt. Skjalgs spurtsterke Simen Bergseth med 10.000 PB 31.21.25 i år ble i svært vindutsatte Orremila slått i samløp av Thomas med 12 sek.


Helgen før løp Thomas side om side med Bergseth i Egersund halvmaraton bak årets Skjalg komet Marius Skeide Ruth. Bergseth vant årets Egersund på 1.07.56 tidels sekund før Marius


Sist Thomas løp 3 sjøers løp han på 1.18.06, i år står 10km vinneren i Egersund med rundt to min svakere halvmaraton tid enn sine Skjalg konkurrenter. .


Hva Simen, Marius og Oslo baserte Thomas fra Tjensvoll kan få til lørdag blir spennende....Tom Erik Halvorsen nr 3 i Ryfastløpet snaue 2 min bak formsterke Zerei Mezngi fra Skjalg. Når Ryfastløpets løpsvinner Frew Z. Brkineh løper nesten alle sine halvmaraton på 1.06 tallet blir det i år spesielt spennende å følge Tom Erik som var kun 2,07 bak Frew i mål etter 6-7 km i oppoverbakke opp til SolbakkSpirits 3 musketerer fra Strand like etter 3-dobbelt i årets Strandamila 1.mai. I midten fra Tau Kjell Harald Dalehaug med vinnertid 35.29. Håvard Hartvigsen Bråthen på 2.plass (35.35) har i sommer skiftet navn til Håvard Andersen Bråthen, mens Svein Magne Løvås på 3.plass 4 sek bak Håvard, er fornøyd med å være klubbens eneste med individuelt NM gull i friidrett både i 2018 og 2019


Vi er vel helst redd for at "de gamle er eldst" når de alle tre skal forsøke seg på Tjensvoll på lørdag. Og tidtakingen tror vi helt sikkert arrangør GTI tar seg av, så fremt man ikke tuller for mye med å også ta tiden selv. Dette kan i mange tilfeller hindre at tider registreresHer kommer Alf Ante Idland Tornensis susende mot mål under fjorårets U23 NM på solid tid 1.14.07. Om gateløp hadde samme klasseinndeling som i løp på bane ville det blitt NM gull til Gjesdalgutten som best av alle menn under 20 år i NM løpet.Løpets varierte løyper og grønne profil er tiltalende. Før Håvard Lalit Øglænd dro på idrett utdanning i Nederland fikk han også med seg et godt løp i 3-sjøers. Her Mosvannsparken


FOTO: Arrangør fototeam
FOTO: Steffen Thorsen, Spirit


3-sjøers løpet 2015 med 3 løpere som alle har markert seg som gode løpere i Spirit. Håvard Lalit Øglænd løp 3-sjøers på 1.12.39 og endte på 10.plass mens han ennå var 18 år. 3000m i UM sesongen 2014 gikk unna på 8.29.65 og flott UM bronse.


Marius Skeide Ruth som to sesonger løp for Spirit tok før han startet som Skjalg løper, U23 NM bronse på halvmaraton under Oslo Maraton 2015 med tiden 1.11.43


Bak Simon Løvås i OSI singlet, laget han løp for som Oslo student. Kun en gang har en Spirit løper gjort Besserud unna på kjappere etappetid enn temposterke Simon som i årets stafett dog måtte slippe på med noen sekunder


Håvard fikk det ikke helt til å stemme i "Hytteplanmila" denne høstens hovedmål og Spirits beste 10km løp sesongen 2019 ser dermed ut til å bli Håvards 31.35 fra april i Nederland. På Karmøy 23.11. finnes enda en mulighet og om været er like bra som i fjor har Kopervik løypa vist seg å gi veldig gode tider.


Og Håvard ser nå bare fremover mot nye muligheter i 2020.Om vi tok for oss det hav av oransje løpere som ventes i mål på tider mellom 1.18 og 1.28 er de to vi ser i bildets høyre kant Odd Einar Tveit i klasse 40-44 og i blått under fjorårets løp en annen spennende start.


Espen Swan Rørvik startet å komme fast på Spirit trening for 4 uker siden. Espen var nok den som overrasket mest på siste langintervall økt. Til og med Ørjan måtte hatt en god dag for å holde seg foran, når mandagens oppgave gikk på å først levere passe fornuftig på de første 4x2000, før det skulle løpes 1000m formtoppingSer man godt etter finner man 6 Spirit løpere på dette bildet. Ikke alle fikk skaffet seg riktig antrekk innen også reservelager var utsolgt. Det er å håpe at alle fikk med seg siste mulighet for å kjøpe seg løpeklær i riktige farger utgikk 20.oktober.


Vi er en friidrettsklubb som driver med løping, ikke i klesbransjen. Leveringstid er 8 uker og vi sitter ikke inne med klær på lager. Det gjelder å følge godt med på klubbens hjemmeside for å få med seg alle nyheter og hva angår klær er det i Spirit som det er i Sandnes og Skjalg - som etter noen år valgte samme leverandør Trimtex. Spirit har holdt på Trimtex siden første bestilling ble effektuert høsten 2012.
I blått en løper å merke seg til lørdagens 3-sjøers. Kim Andre Haugstad løper i klasse 35-39 og har i år hatt en eksepsjonell fremgang. Relativt tungløpte Gjesdalmila gikk i fjor unna på 37.32, i år ble tiden 34.38. Kun løpsvinner Simen Bergseth og Tom Erik Halvorsen løp fortere


Sist lørdag løp Kim André 5384m (2 runder) i stedvis tøffe motbakker i Rogaland Arboret på tiden 17.53.3, Iflg arrangørs referat til Aftenbladet er det kun et fåtall løpere som har notert like gode tider i Arboret Trimmen.


Og timene etter nytt gjennomført løp er det bare å forsyne seg fra arrangørs topp deltaker - dandering, prate og kose seg. I nær 20 år har løperparet Roman og Regine Benz hygget seg gjennom konkurranser og trening


397 visninger

Comments


bottom of page