top of page

Friidrettstinget, halvmaraton og testløp i helgen

Oppdatert: 17. mar. 2019


Gateløp, stafetter og terrengløp samt årsmøter, krets- og forbundsting preger nyhetsbildet idet innendørssesongen er over og det våres i luften.


RESULTAT UNDHEIM HALVMARATON 16.MARS: https://live.eqtiming.com/47219#


I klubber som Spirit hvor testløp Holmenkollstafetten har stort fokus, løp Oskar Pedersen en sterk 1200 test som sikret ham plass på Spirits 1.lag i Oslo. Et gjennomført godt løp avsluttet med en sisterunde 31.90 i Deepocean Arena lørdag. (Bildet fra stevne Sandneshallen 14.2.)


Det er også gode nyheter fra treningen til klubbens mange øvrige 1.lags løpere som ikke til daglig kan følge klubbtreningene i Sandnes og Stavanger.


Dag Einar Bøtun med innendørs KM sølv på 800 (2.00.08) og 1.etappe (1200) på Bislett 5 sek svakere enn eliteklassens vinnertid i fjor, er forhåndsuttatt samme 1.etappe i år. Dag Einar har som fortsatt student trent hurtighet med en sprintgruppe i Sogn og ser frem til 3 tøffe runder på Bislett lørdag 11.maiGunnar Aarseth løper ikke Holmenkollstafetten men er på plass i Gdynia for å gjennomføre årets 5.halvmaraton søndag. I likhet med Solastranden halvmaraton i januar vil Gunnar være en av fartsholderne når regionens best selgende halvmaraton avvikles mandag 8.april. Mer ang lokale massemønstringer nederst i saken


Foto: Heming Leira, Kondis


Ikke helt ukjente Sondre Nordstad Moen er også på plass i Polen for å gjøre sitt første halvmaraton siden høsten 2017. Friidrettsblogger Anders Huun Monsen skrev denne forhåndsomtale for friidrett.no


Gdynia Polmaraton: Sondre Nordstad Moen gjør sitt andre løp for året når han løper halvmaraton i Gdynia i Polen på søndag. Trønderen løp distansen på fantastiske 59:48 i Valencia i oktober i 2017 og har ikke løpt halvmaraton siden det. Han imponerte stort i sitt første løp i år med 13:36 på 5 kilometer gateløp i Monaco for en måned siden. Etter et trøblete 2018 kan man ikke forvente at Moen skal kunne sette norsk rekord, men en tid under 62 skal kunne være mulig.


Gdynia arrangerer forøvrig VM halvmaraton i mars neste år.
TIDLIGERE VINNER AV SOLASTRANDEN HALVMARATON RASKEST PÅ UNDHEIM

Det er idag ellers avviklet halvmaraton på Undheim med Jarle Risa som vinner i herreklassen med tiden 1.14.34 som er 58 sekunder svakere enn hans tid under årets Egersunds 21km for 2 uker siden. Ola Tjensvoll leverte et sterkt løp på 2.plass kun 18 sekunder bak Risa.FOTO: Arrangør Karmøy Maraton 2018

Inger Elisabeth Mæland som i år løper for Undheim og Tonje Gresslien, HIL på bildet over er blant fylkets ledende kvinnelige maratonløpere. På Undheim idag forbedret Inger Elisabeth sin bestetid på halvmaraton fra den Haag i fjor med 30 sekunder til 1.21.00.


Klar seier i kvinneklassen på Undheim, 7.plass på årets foreløpige Norgesstatistikk og en flott sesongåpning for seriøst satsende Inger Elisabeth som iflg siste Kondis har fått selveste Leif Inge Tjelta som trener/rådgiver.KRETSTINGET I HAUGESUND

Tor Eiane, GTI gjenvalgt som kretsens styreleder da Rogaland Friidrettskrets avholdt sitt ting i Deepocean Arena lørdag. Tidligere kretsleder Bjørn Erik Vesterås fra Lye Friidrett og Erling Bleie fra Finnøy takket av etter mange års bidrag i kretsstyret.


Styrets økonomiansvarlige kunne meddele fremmøtte delegater en intensjon om å kunne levere et regnskap uten større overskudd eller underskudd, om en solid egenkapital og et mindre 5 siffret overskudd som siste års resultat.


Interessante foredrag ved representanter fra to av kretsens storklubber om hvilken enorm frivillig dugnadsinnsats som leveres og som fortsatt forventes levert når større og mindre friidrettsmesterskap skal planlegges og gjennomføres.1.DIVISJON EUROPACUP FINALE - SANDNES STADION I AUGUST


Avansert teknisk utstyr inklusiv ny storskjerm skal rigges opp testes fra mandag morgen siste uka før stevnestart. Sandnes krysser fingre for stabilt sommervær ettersom stadion skal være renovert med nytt toppdekke samt nytt dekke for oppvarming sprint og hekkeløp. De første av stevnets 400-500 frivillige vil da være i sving.


Rundt 550 aktive og 200 trenere/ledere fra 12 nasjoner er ventet å innta Sandnes. Første dag med aktiv idrett - fredag 9.august - vil det nesten utelukkende være kvalifiseringsrunder for best mulig heat når det kun avvikles finaler lørdag/søndag 10-11.august. Billettsalg startet fra 1.mars. 4100 nummererte sitteplasser hvorav 1200 reservert skole, aktive, sponsorer, officials.


På nettsiden Sandnes2019 vil all info legges ut. 1 deltaker pr nasjon pr øvelse. Norge rykker opp blant Europas 8 ledende friidrettsnasjoner dersom vi blir beste nasjon. Det er nemlig nettopp besluttet at kun 1 nasjon rykker opp til friidrettens champions league finale Europas 8 beste nasjoner mot idag 12 nasjoner. Det er også nettopp bestemt at friidrettens Diamond League stevners TV sendte hovedøvelser skal ha en max varighet på 90min.


5000m dermed lengste langdistanseøvelse i E Cup mens 3000m blir lengste løpsøvelse i DL


I likhet med Sandnes som 25.mai for 2.gang i år er vertskap for et norsk friidrettsmesterskap - har også Haugesund IL seneste år påtatt seg avvikling av flere norske mesterskap. Innendørs i år og i 2013, hoved NM i 2015.


Bildet viser parti fra Haugesund halvmaraton 2014 da det for første gang ble funnet frem til en rundløype rundt vann og skogstier med start og mål på byens nye flotte friidrettsanlegg ikke langt fra Haraldsvang.


Det er i Haraldsvang det også straks er klart for HILs tradisjonsrike og meget populære terrengløpkarusell, en karusell som avvikles 3 ganger i midtuke. HIL arrangerer ellers senere i sommer Mailekene - vestlandets nest største friidrettsstevne for ungdom etter Framolekene som arrangeres på Fana stadion tidlig juni


Såvel Sandnes som Haugesund IL har fått nye styreledere, i GTI og Spirit fortsetter sittende styreleder mens Skjalgs årsmøte nylig avholdt foreløpig ikke har funnet ny styreleder.


HAUGESUND gjennomførte nylig NM innendørs med 290 deltakere og 490 starter. Nyvalgt styreleder orienterte om hvordan det gikk


Etter over 23 års virke i Bergen flyttet Morten Vestvik til Haugesund og ble del av Spirits nye nordfylke avdeling som på det meste perioden 2013-2015 talte vel 20 medlemmer. Nylig ble Vestvik valgt til ny styreleder i Haugesund IL, etter å ha levert en fremragende flott jobb som leder av innendørs NMs hovedkomite


Vestvik fremholdt i sitt innlegg utfordringene som for arrangør ligger i dette at norsk friidrett sentralt enda har en del å gå på mhp hvordan bl.a. stevnekollisjoner leder til at det fortsatt ikke er noen søker til neste års innendørs NM. Også manglende langsiktighet i styring av medienes påvirkning ved avvikling mesterskap og stevner er saker som bør opp til drøfting når ledelsen i klubber og forbund møtes til friidrettstinget i Bergen senere i mars


Det skal være gøy med friidrett ikke bare for aktive men også for publikum samt dette å påta seg større arrangement. Når så det tillates at større konkurrerende stevner stjeler friidrettens største profiler fra et norsk mesterskap og dermed såvel publikum som oppmerksomhet, da vil arrangører som i HIL oppleve å bli frontet med dette gull egget - overskriften fra byens største mediehus som følger:


"landets beste friidrettsprofiler stiller ikke i innendørs NM"TETTPAKKET TILBUD OGSÅ FOR MOSJONISTENE - tidenes største i oktober


"Ryfastløpet"


i oktober er utsolgt med 7000 påmeldte løpere, dvs. tidenes klart største i Rogaland. En "once in a lifetime happening" hvor gjerne møteplass og opplevelsen av å gjennomføre vil være det spesielle.


For "menigheten" konkurranse mosjonister opptatt av å få oppnådd sluttid registrert i de offisielle statistikker kan Ryfastløpet bli en nedtur. Ikke fordi traséens opptur vil bli fryktelig mye tyngre enn første unnabakkeløping, men fordi tider ikke vil kunne statistikkføres og dermed et løp gjennomført, men ikke et offisielt halvmaraton


Arrangør har nemlig avvist en henvendelse om å foreta kontrollmåling av planlagt distanse fra start til mål. Dette er foreløpig status, og en helt enkel sak å få løst. Og selv med all mulig respekt for millimeters nøyaktighet ved utskyting tunnelmasse og senere kontrollmålinger, er likevel reglene slik at arrangør ikke på egenhånd har anledning å få godkjent at distanse i et eget løpsarrangement er den korrekte distanse jfr internasjonale oppmålingsbestemmelser - for faste distanselengder gateløp.


Norges Friidrettsforbunds utpekte konsulent for kontrollmåling gateløp i Norge er Kondis og

det er en rekke hensyn som skal tas når slik måling skal gjennomføresNORDMENN DRAR UTENLANDS FOR GODE LØPSOPPLEVELSER

Mens oppslutning om massemønstringer utenfor bane i Danmark, Sverige og kontinentet holder seg stabilt høyt og mangedobbelt oppslutning sammenlignet nasjonale og regionale større løpstilbud, kan Spirit fortsatt vise til gledelig utvikling i oppslutning om sine løp


Kondis som - avhengig av løpsrapporter innsendt fra lokale reportere - følger tett alle større og mindre løp rundt om i bygd og by, melder at trenden for oppslutning mosjonsløp siste år har vist en minimal økning på rundt 1% om hele landets største løp sammenlignes

Lokalt har Solastranden halvmaraton hatt en formidabel økning etter Spirit revitaliserte løpet fra 2013. Fra rundt 100 fullførte har oppslutningen økt til tett opp mot 1000 fullførende i år. Herav i overkant 50 ikke betalende fra egen klubb


Foreløpige prognoser for Spirits neste løp Hålandsvannet halvmaraton tyder på en økning fra 2018 til 2019 på rundt 25%. Dette innebærer at 500 stk spesialdesignede medaljer er satt i produksjon. Med den naturlige "no-show" tendens på rundt 15% som er gjennomgående vil samtlige fullførende få sin medalje såfremt ikke flere enn rundt 600 melder seg på


PÅMELDTE TIL KOMMENDE STØRRE LOKALE LØPERMØNSTRINGER PR 17.3.


Hålandsvannet halvmaraton 364

Sandnesløpet 354

Siddisløpet 319

Stavanger Maraton 251

3 sjøers løpet 221


Når Hålandsvannet halvmaraton den 8.april er løpet blant de større lokale mønstringer som datomessig er nærmest, er det naturlig at Hålandsvannet foreløpig har størst oppslutning

181 visninger

Comments


bottom of page