top of page

Årskavalkade - utvalgte Spirit høydepunkt 2018


Bakkeløp så slagt oppover at det er mulig å løpe uanstrengt fort, samt fokus på negativ splitt - siste halvårs stadig tilbakevennende temaer. på trening og i konkurranser


Terreng EM avsluttet en strålende friidrettssesong. Spirit & Ørjan var med i det gode selskap

Stolte supportere under prestisjetunge EM terrengløp hvor Norge ble beste nasjon.


Sammen med Jakob, Filip og Henrik Ingebrigtsen ble Ørjan Grønnevig eneste Rogalending som greidde det usedvanlig trange nåløyet - å få representere Norge under EM i terrengløp


Mot Europas ypperste på mellom/langdistanse/hinder (bane), terreng og gateløp tok Ørjan 71.plass på sine to tidligere starter - hvert års kanskje tøffeste internasjonale konkurranse.


Forbundsledelsen tildelte karakteren helt utmerket til Ørjan for 43.plass. Nær samtlige foran på lista med 5000 PB godt nede på 13 tallet, 10.000 på 27/28 tallet, evt EM finale 3000 hinderFlere enn Ørjan har styrket Spirits anseelse sesongen 2018. Vi starter ved årets begynnelse
JANUAR / MÅNEDENS PROFIL: SOLASTRANDEN HALVMARATON

Å løpe over 2 timer sammenhengende for egen maskin, å kunne greie noe man nesten ikke trodde var mulig, og gjerne enda mer trigget av mulig uvær, har tydeligvis appell


Når løpet i år ble utsolgt ved 900 påmeldte og antall fullførende økte med nær 70% fra 2017 til 2018, har Spirit funnet en suksess formel med sitt så langt største arrangement


Timeanddate som løpets hovedsponsor og ypperlig support også fra Sola Strandhotell har sterkt medvirket til løpets kvalitetsløft. Ellers fin dugnadsånd fra såvel klubbens medlemmer som bidrag fra utenforstående, har vært avgjørende for den høye grad av tilfredshet meldt tilbake fra deltakere etter årets løpSekretariat sjefene Bente og Hilde fullt konsentrert med klargjøring før storinnrykk deltakere. Spirits alltid imøtekommende styreformann Magnus Grønås kan fornøyd konstatere at det er rimelig god kontroll, at team Spirit og Solastranden halvmaraton har styrket sitt varemerke.


FEBRUAR / MÅNEDENS PROFIL: JULIE ASPESLETTEN

To dager etter at Julie Aspesletten løp sin første 1500 og 3000 på bane i NM innendørs den første helga i februar, kunne hun ønske velkommen til Spirit Oslos første innendørs trening. Mens det ennå var vinterlig underlag ble treningen gjennomført under tribunene på Bislett mens man utpå våren løp ute. Samtlige på bildet løp Holmenkollstafetten for Spirit i maiFlott NM debut. Blant 20 påmeldte på 3000 stilte 15 til start. Med 10.26.36 fin 10.plass blant løpere med norsk pass. Julie i midten på bildet, Sara like bakFOTO: Per Inge Østmoen, Kondis


17.febr. - Bislett 50km - 90,5 runder innendørs løping


Kondis.no: Julie Aspesletten debuterte med bravur.

Julie hadde aldri løpt verken ultramaraton eller maraton tidligere, og fikk med seg to flotte personlige rekorder med 3:15:22 på maraton og 3:54:16 på 50 kilometer.

Topp 10 kvinner: (sakset fra Kondis)

1 Ninette Banoun, Romerike Ultraløperklubb 3:45:50

2 Louise Skak, Romerike Ultraløperklubb 3:46:37

3 Julie Aspesletten, Spirit Stavnger Friidrettsklubb 3:54:16Utover sommeren gjennomførte Julie et nærmest umenneskelig tøft konkurranseprogram. Etter 5000m på Bislett, fulgte seier i Rallarvegsløpet (81km) i juli. 5000 og 10.000m i Byrkjelo NM fulgte noe tidlig mhp restitusjon og ny formoppbygging. Kanskje litt for tidlig ble valget tatt om å bryte en 5000 hvor hun lå fint til


Uka etter NM, klar seier i Stavanger Maraton og i lys av en nesten ufattelig medgangsbølge - kun 3 uker senere NM Maraton i Oslo. Julie brøt tom for krefter NM maraton etter 32km


Etter noen uker tilnærmet sesongpause, har batteriet igjen så smått begynt å bli oppladet. Vårt fyrverkeri av en løper, vår Oslo baserte jernkvinne, er ikke usannsynlig klar for Sola 12.1.
MARS / MÅNEDENS PROFIL: KRISTIAN OTTESTAD RØD

Kristian Ottestad Rød med imponerende bronse under årets triatlon NM i Kristiansand, viste solid løpsform da han med 1.10.03 vant årets Egersund halvmaraton.


Kristian er landets klart beste triatlonløper på halvmaraton i år etter å ha forbedret pers med nesten 7 minutter

Fjorårets 10km pers 31.47 ytterligere forbedret til 31.41 i år og som en av klubbens raskeste distanseløpere får Kristian tildelt en av Holmenkollstafettens lengre utslagsgivende etapper
APRIL / MÅNEDENS PROFIL: SPIRIT TRI

April måneds store nyhet. Spirit Tri formelt registrert i Norges Triathlonforbund.FOTO: Ragnar Egset, Spirit Tri


Guppi Ra opp av vannet, sykling neste, så løping. Det startet i februar da Team Ra inviterte sportslig leder hjem for å se om det var praktisk mulig å få en egen TRI avdeling registrert i forbindelse med klubbens årsmøte. Guppi ble med som styremedlem, Katrine Tonning ble valgt som TRI leder, Svein Ove Andersen,lagets 3.medlem av TRI styret.


FOTO: Ragnar Egset, Spirit Tri


Øystein Petersen, Guppi Ra, Jan-Morten Ra og Maren Kloster Sandnes sørget for klubbens historisk første NM medalje for lag innen triatlon, bronse i mix stafett på Bryne

På Bryne ble Jan-Morten Ra ellers under 1.dags individuelle konkurranser "overall" vinner av Bryne Triatlon. Monika bak til høyre på bildet ovenfor tok 2.plass i NM sprint AG45-49, Maren foran til høyre (bildet over) tok tilsvarende 2.plass i AG


Geir Glesnes, tidligere toppsvømmer leverte en av sesongens virkelige superprestasjoner da han i det internasjonalt store IRONMAN Haugesund tok en imponerende 3.plass i AG 50-54 i en klasse som talte 56 fullførende utøvere. (obs. vårt bilde fra Bryne Triathlon 2.juni)
MAI / MÅNEDENS PROFIL: BREDDEN, stafett lagene, innmarsj Ryfylke

Ålgårdstafetten siste uka i april ble innledningen til herlig eksponering av alt idretten innbyr til - en arena for idrettsglede, livskvalitet, samhold, inkludering og vennskap.1.mai Spirit samling ifm "Strandamila" - 4.mai Spirit samling i Oslo: 60 etapper i HK stafetten


Vårens vakreste eventyr, floskel som gjerne Holmenkollstafetten var først ute med å ta i bruk


Strandamila fra Jørpeland til Tau stadion langs riksveien. Odd Einar Tveit ex Skjalg 800 løper i front foran flere Spirit løpere bosatt i Strand og Hjelmeland. Selv med noen drøye bakker er Strandamilas 10km blant norske gateløp hvor det er mulig å notere årsbeste. Sara løp her sin årsbeste 10km på 36.32, Ørjans 31.07 inklusiv feilløping like før Tau stadion vel 2 min raskere enn i vind utfordringer langs Solastranden i januar


Spirit Stavanger Friidrettsklubb er registrert som Stavanger klubb men med flest medlemmer i Sandnes kommune. Mange medlemmer også fra Ryfylke, øvrige Jæren og nordfylket samt utflyttede med ex tilhørighet Rogaland. Selv om norsk navnelov ikke tillater navnet Spirit, er dette å kunne finne hverandre uansett postadresse hvorfor vi gir full spirit, er fullblods Spirit
JUNI / MÅNEDENS PROFIL: KATRINE TONNING

Ålgård 13.juni "Banerekord stevne II" - i et stevne hvor resultater tilsynelatende ikke er meldt inn til Friidrettsforbundets statistikker


Katrine Tonning ny flott klubbrekord på 400m med 65.49. Et løp hvor alt stemte sånn omtrent nesten perfekt. 15 år gamle Helen Solheim Volden fra Gjesdal som vant 400m på 63.28 (PB), har forøvrig heller ikke fått sin 400m pers oppdatert


Etter KM gull på 200m tid 29.60 (klasse KV35-39) legger Katrine i vei på 800, hennes 2.øvelse i KM. Innenfor seg har hun Ann Kristin Mosbron i samme klasse KV35-39, foran løper noen av landets ledende mellomdistanse løpere - i sine klasser. KM gull nr 2 for Katrine tid 2.34.12.


I likhet med Katrine tok også Kristoffer Nordhus og Gunnar Aarseth KM gull i øvelsene de valgte å stille opp i. Dette er utøvere som føler stolthet over dette å være med, kan lite gjøre med alle som ikke kan stille opp i et bane KM... hvis de ikke kan ta flyDaglig leder i Rogaland Friidrettskrets Signe Emilsen gratulerer Katrine med KM gull 200mSelv om Ørjan Grønnevig har vært beste norske løper i sin klasse i 13 av 20 gjennomførte løp sesongen 2018, er det Katrine som i mesterskap har tatt flest antall medaljer. NM innendørs 2 gull, KM utendørs 2 gull, Veteran NM 1 gull (på 1 start)


Juni måned er ellers en måned hvor tradisjonsrike Frøylandsvannet rundt har appellJULI / MÅNEDENS UTØVER: ØRJAN GRØNNEVIG

Å vinne Siddisløpet gir ikke den største nasjonale oppmerksomhet uansett om man leverer et løp helt i Europatoppen (2016) eller et mer moderat løp som her i sesongens 1.plass nr 4.


Mens Ørjan i nesten samtlige av tidligere sesonger har prestert middelmådig i juli måned ble juli 2018 en måned hvor Ørjan viste en ny side av seg selv, til og med på bane


FOTO: Kjell Vigestad, Kondis


Okubamichael Fissehatsion og Ørjan Grønnevig vekslet om å dra under sluttfasen av 5000m løpet under Audun Boysen memorial 5.juli på Bislett. Sigurd R. Skjeseth slet tilsynelatende med å få kontakt, men lyktes 300m før mål. Takket sine to fartsholdere for jobben og spurtet fra til flott pers 13.56.54. Ørjan også fornøyd, selvtilliten steg mange hakk etter knusepers m/ nesten 10 sekunder til 14.01.98


40 timer etter 5000 pers på Bislett, klart for "Norges raskeste 5km" i Nesbyen. Første 1000m passering på 2.50, dvs 14.10 i indikert sluttid. Med 2-3 litt krappe svinger, ingen konkurrenter og uvant høy temperatur, ble det tøft å holde 2.50 fart. Norsk årsbeste og løyperekord 14.44 ble en ny bekreftelse på form i anmarsj.


Magnus Lindahl trener for Sondre Juven (som noen dager etter leverte Hallingdals beste VM plassering i en sommeridrett - 1500m), løpsleder og journalist i Hallingdal i intervju m/ Ørjan


Med NM, Nordisk og EM terrengløp som målsetting, gikk treningsturene enda lettere i juli - spesielt når ukas 17-18 mil kunne løpes på relativt ukjente fjellveier mellom Ål og Hemsedal
AUGUST / MÅNEDENS PROFIL: SARA AARSETH

FOTO: Tom Roger Johansen, Kondis


Etter en fenomenal fjorårssesong med ny pers i samtlige konkurranser med unntak Karmøy Maraton (sesongpause, ny oppbygging), er det august vi velger som årets største for Spirits mest profilerte utøver på kvinnesiden.


Sara Aarseth imponerer mest da det gjelder som mest. Hennes 3 NM starter forut for hoved NM i Byrkjelo endte med tre 12.plasser eller 11.plass blant 15-20 startende om bare norske statsborgere regnes. NM på bane er friidrettens største utstillingsvindu. Det er til hoved NM i friidrett landets største profiler forsøker å finne toppformen. Uansett status, samtlige som er frisk og skadefri melder seg på for å løpe hoved NM. Er man ikke der har man bommet med sine forberedelser


Da klokka ringte med 400m igjen på Saras 5000m var det tilsynelatende avgjort. Sara skulle ta en flott 5.plass, fordi hun lå 50-60m bak Askers Christine Næss med 23 sekunder bedre PB på 3000m. Men - så var det noe som het negativ splitt


Alle er vi optimister fra start, det mest vanlige er å brenne kruttet i første fase av ethvert løp. Sara bare helt utrolig, plukket opp hele forspranget og imponerende 4.plass 17.13.22. Etter sosialt hyggelig på Byrkjelo camping, rolige turer påfølgende dag før 10.000m søndagen. Ny 4.plass også på 10.000m etter igjen flott taktisk velberegnet løp


6 dager etter NM, nytt imponerende løp som halvmaraton vinner i Stavanger Maraton. Og så med vel en times hvile, i duell med NM bronsevinner på 1500m Christina Toogood på 5km. Hakket for tøft men pallplass igjen og mer valuta til innkjøp av mer mengdetrening sko.


AUGUST - STOR AKTIVITET - MANGE TOPP PRESTASJONER - VANSKELIG Å VELGE....

Norsk årsbeste på 5km for 2.gang og på sterk tid, når Ørjan videre har i særklasse flest antall sekunder direkte NRK eksponering under 5000m (løp fra samtlige norske med unntak EM sølvvinner Henrik Ingebrigtsen), når Thomas Asgautsen sjokkerer i Stavanger Maraton med å utklasse 2.25-2.26 nivå løpere på maraton - også dette i august. Og når heller ikke et VM gull til en Spirit utøver i AG triatlon tidligere på sommeren er funnet verdig plass som månedens profil, da har det virkelig hardnet seg til, når helt ulike konkurranser skal vurderes/settes opp mot hverandreSEPTEMBER / MÅNEDENS PROFIL: THOMAS ASGAUTSEN


Etter Ørjans NM sølv på 5000m + bronse på halvmaraton er Thomas Asgautsens bronse på OL distansen maraton sesongens høyest rangerte senior NM resultat


Thomas Asgautsen er annerledes løperen i Spirit. Hadde ingen anelse på hvor fort det gikk da han julaften vant juleløpet rundt Stokkavannet, fordi han løper ikke med klokke. Intervall trening er heller ikke noe som har hatt særlig appell for Thomas. Pulsklokke, å hvorfor det?


Det blir spennende å følge Thomas videre mot 2019 sesongen. Spesielt etter hans 2.29 løp i Frankfurt hvor Thomas igjen uten klokke passerte halvmaraton på 1.12.20. Vi tror Thomas kan tenke seg slåss for en pallplass også i neste års maraton NM. Det går nemlig i Stavanger
OKTOBER / MÅNEDENS PROFIL: JAN-MORTEN RA

FOTO: Ragnar Egset


Hva som skal rangeres høyest i Jan-Morten Ras supersesong kan diskuteres. VM gull AG35-39 ITU langdistanse på Fyn i juli vil helt sikkert være et karriere høydepunkt.


Kalmar stevnet i august hvor han kvalifiserer seg til det største en triatlon utøver kan tenke seg - IRONMAN HAWAII.


Når så mange års trening har som mål å engang i fremtiden kanskje til og med greie nåløyet Kona, Hawaii og alle helt spesielle opplevelser som følger med en deltakelse, så velger vi å peke på oktober måned når vi skal velge en måned hvor seiers maskinen Jan-Morten skal gis anerkjennelse.


Med så mye formtopping aktiviteter skal gjøres sommerstid for i det hele tatt nå dette mål, er bare dette å ha vært der et minne for livet, for vårt triatlon ess og hans flotte medhjelper Guppi - som alltid er tilstede i alle viktige konkurranserNOVEMBER / MÅNEDENS UTØVER: SVEIN MAGNE LØVÅS

Det var forut for 2017 sesongen at Svein Magne Løvås fra Jørpeland fortalte om entusiasme for løpingen litt utenom det vanlige. Utveksling av treningstips ledet til innmelding i Spirit og selv med grusomt fall på is-holka nedover bakke etter 7km av Solastranden halvmaraton for nesten 2 år siden, ble løpet egentlig veldig bra.1.18.45 var tiden på egen klokke da målstrek ble passert i Holmestrand Maraton i april. Noe tilfeldig merking / vakthold ledet imidlertid Svein Magne ut på en ekstra runde tilbake igjen i riktig trasé og tiden ble dermed en god del sekunder misvisende i resultatlista.


Når Svein Magne Løvås etter en tett duell med øvrige medaljekandidater under halvmaraton NM i Stavanger løper den tøffe 3-sjøers løypa på 1.19.41 og tar et velfortjent NM gull i klasse MV 45-49, er liksom alle tidligere uhell glemt.


Flere ganger i våre spalter har vi forsøkt dokumentere hvorfor den virkelig tøffe motvind i deler av løypa samt den ellers relativt tøffe løypeprofil kan lede til et fratrekk på opp mot 4 minutt i sammenligning med en lettløpt rett fremover bane utenlands.


Det er bare å applaudere for en helt prima november prestasjon ved mannen som ledet til at et stort antall løpere fra Strand og Ryfylke har funnet veien frem til de oransje løpstekstilerDESEMBER / MÅNEDENS PROFIL: UNGE GUTTER

Om det skulle vært delt ut en pris for best fremmøte torsdager i desember - ville denne gått til Thimon og Lucas - en vi bare såvidt kjenner igjen - samt Dennis og Magnus.


Da 3.54 (1500) og 8.29 (3000) løper Håvard Øglænd - fra vårt ingress bilde øverst i saken - løp nedjogg med desember måneds 4 utøvere med best treningsfremmøte, når det også ble tid til en kjekk passiar med Norges første Europamester i terrengløp for våre unge gutter, da var det givende å være i Sandneshallen


GODT NYTT ÅR !

403 visninger

Comentarios


bottom of page