top of page

Forusløpet 6.sept: - 5km mosjonsløp og norsk rekord 3km utfordres. Prisøkning påmelding fra 1.9.

Oppdatert: 2. sep. 2022


Jakob Ingebrigtsens 13.28 står som gjeldende norsk rekord på 5km gateløp. Tirsdag i neste uke vil ytterligere to norske rekorder trolig settes på 3000m, årets nye gateløp distanse. FOTO: Geir Eikeskog


Påmelding og priser 2022

· Påmelding gjøres direkte på eqtiming.no

· Pris er 299 kr fram til og med 31. august

· Fra 1-. september er pris 349 kr

· Påmelding løpsdag er 399 kr.

· For barn født 2006 eller senere, er prisen 150 kr


FOTO: Spirit v/Håkon Aslaksen


Dagen starter med 3.utgave av 5km mosjonsløp for unge og eldre racere kl 1830. Gateløp 3000m (elite) har start kl 1915. Obs. det har vært publisert ulike starttider for løpene. Riktig tid 5km kl 1830 og 3000m kl 1915.


Værutsiktene lover godt nok en gang for nye rekorder i alle aldersgrupper


Forusløpet 6.9.22


Så vel under førstegangs avvikling av løpet den 20.mai 2020 som i 2.utgave av løpet 21.sept. 2021 ble personlige bestetider satt over en lav sko


Jann Post, kommentator i NRK's friidrettssendinger også kjent fra NRK podcast "I det lange løp" tilstede under 2020 løpet mente løypa tåler sammenligning med kontinentets absolutt raskeste gateløp traseer og vil være moden for større anledninger


Gjeldende norsk rekord 3000m menn: 8.20

Gjeldende norsk rekord 3000m kvinner: 9.50


Spesielt på kvinnesiden vil flere av kretsens beste løpere kunne utfordre rekorden. Arrangør Spirit håper etter løpet at Forus vil fremstå som landets ledende nye rekordarena for gateløp ved å sitte på 3 norske rekorder


For flere løpere som planlegger å løpe fort i København halvmaraton den 18.september vil løpet være den perfekte fartstest


Bildet viser oppløpssiden inn til mål. Det løpes utelukkende på sykkelstier i 5km løpet mens den nye 3km traséen dels går på sykkelsti, dels i veibanen i rett linje uten mulighet for å finne en kortere vei rundt 2,5km løypa


Start 3000m vil være like ovenfor Kanalvegen. Løpets første 500m og siste 1300m vil helle svakt nedover - en rekordløype er utviklet


LØYPEMÅLING

Uryddighet hos arrangør med utplasserte kjegler ledet til at en en helt nøyaktig kontrollmålt rundløype på vel 1600m ble gjort tilsammen 12m for kort under et løp rundt Maarud gård i mai 2021. Løpet skulle egentlig vært avviklet på Sand nord for Gardermoen i Viken fylke men strenge pandemi regler i Viken ledet til at arrangementet i hui og hast ble flyttet over i nytt fylke Innlandet. Arrangør fikk på kort varsel besørget kontrollmåling også i løypa ved Maarud Gård, men slurv ved oppsett sperremateriell medførte at løpt distanse viste seg å være rundt 12m for kort. Dette fremkom ved etterkontroll pålagt når rekorder settes. Karoline Bj Grøvdal fikk underkjent ny verdensrekordnotering på 5km gateløp 14.39.


Karolines rekordløp ville uansett aldri blitt godkjent verken av World Athletics eller European Atletics fordi løpet ikke var approbert internasjonalt og knapt nok nasjonalt.


Friidrettsforbundet tok umiddelbart tak i området løypemåling og fikk sammen med aktuelle arrangører innhentet internasjonal ekspertise for å kurse norske løypemålere.


Pr dato har Norge kun en A sertifisert måler som World Athletics krever for å få godkjent evt. Europa eller Verdensrekorder innen norske gateløp i etterkant løpet. WA har strenge regler for godkjenning rekorder og gateløp må også ha status som gold, silver eller bronse med krav om premiepenger etc.


I Stavanger regionen er det nå kun 1 person med forbundets C-sertifikat som gir adgang til godkjenning av korrekt målt distanse. Dersom arrangør venter mulighet for å sette norske rekorder må en etterkontroll foretas av oppmåler med B-sertifikat. En slik etterkontroll ble foretatt i forrige uke og eventuelle norske rekorder vil således få NFIF's godkjennelse.Etterkontroll starter først med kontrollmåling av et 350m langt referanse strekk omhyggelig målt med 50m stålbånd.Så skal det sykles 4-6 ganger frem og tilbake for å finne dagens kvotient som igjen overføres til sykkelens millimeter nøyaktige telleverk før utregning av riktige knepp pr ønsket distanse settes på et stykke papir


Operasjonen tar noen få timer for enklere oppgaver som måling av en 3000m løype men inkl reise fra Bergen og tilbake er det et godt dagsverks arbeid som ligger bak slik etterkontroll.


Forus løypa har etter publisitet rundt Jakob Ingebrigtsens norske rekord i 2020 blitt populær treningsløype for mosjonsløpere i regionen. En populær langintervall økt lørdager kan være 5 x 2,5 km med 2 min pause.
STARTKONTINGENT

Forusløpet holder et helt annet prisnivå enn enkelte andre nasjonalt profilerte løp.


kr 299 i perioden juni,juli,august

kr 349 seneste 5 dgr før løpsstart

kr 399 for påmelding løpsdagen

Løpet kom til på kort varsel under pandemien i mai 2020 og således igangsatt utenom de 3 større mosjonsløp hvor klubbens egne medlemmer har gratis startkontingent basert på fullt innbetalt startkontingent og betinget dugnadsinnsats rundt gjennomføring av klubbens løp


427 visninger

Opmerkingen


bottom of page