top of page

3-sjøers del 2: Ukjente Ane Brekke på sensasjonell 3.plass i 3-sjøersløpet - og oppdatert resultatliste

  • katrine12008
  • 11. nov. 2025
  • 9 min lesing

Oppdatert: 13. nov. 2025

Ane Brekke representerer Førde IL, fyller 25 i desember og har i voksen alder løpt to løp. Er i fjor oppført med 36.52 på 10km og 1.20.10 fra Drammen halv - 48.plass Norgesstatistikken.


1.20.40 og 3.plass i landets kanskje største rendyrkede halvmaratonløp vil vi betegne som en liten sensasjon, intet mindre.



Vårt foto fra Hålandsvannet hvor 3.beste løper klasse 50-54 Tom Ole Dalsrud (1.19.10) tar det meste av oppmerksomheten var også med i 3-sjøers rapportens del 1 men uten kommentar.


For her kan vi fortelle at årets sensasjon på kvinnesiden Førde friidretts Ane Brekke faktisk holder følge i fart til 1.19.10 idet vi ser henne til høyre for Skjalgs spreke ungfole Dalsrud.

Med tiden 1.19.42 ble Sara Busic nr 2 i kvinneklassen. Sara Busic vant Stavanger halvmaraton etter å ha slått i samløp Sandnes ILs Sara Svarstad med 1.15.45 fra København halv 2024.

I intervju med stadion speaker Jørund Kopren minuttet etter målpassering fortalte Busic at hun var ekstremt sliten og at løpet også er mye lengre enn distanser hun normalt satser på.

Vi spanderer likegodt foto nærmest sakens ingress bilde idet vi likegodt med en gang bare må bli bedre kjent med damen som kun ble slått av eliteløper Sara Busic med 58 sekunder.

Løpets største profil Kristine Lande Dommersnes sa i Direktesports TV intervju at hun nå så seg ferdig med en lang suksessrik sesong og at hun gav absolutt alt for å sikre seg rekorden - en rekord vi i første sak har definert som en tid tilsvarende høyt 1.10 i en flat Valencia løype


Kristine 25 år fra HIL er som tidligere nevnt en av få utøvere som fortsatt ikke har vært på treningsleir i høyden. Hun forsøkte komme med i årets Valencia halvmaratons elitefelt men ble avvist bl.a. fordi 3 min + fratrekk teller ikke. Nettopp derfor er det viktig at landets beste halvmaraton løpere får innpass i de mer lettløpte traséer på kontinentet

På 4.plass blant elite kvinner Gulars Ingrid Syltern Nerland med 1.20.55. Da vi møtte henne dagen før så hun frem til løpet hvor hun i fjor fikk opp kjempetiden 1.18.46 som gjorde at vi ranket henne som løpets 4.beste før start.


Ingrid Syltern Nerland fotografert i fjorårets løp hvor hun også ble nr 4. Før årets løp hadde hun treningsmessig kopiert fjorårets suksess oppskrift og gledet seg til å løpe.

Fin stemning i målområdet og overalt vi beveget oss rundt i løypa. Før vi presenterer flere herreløpere her Kristin Vabø som rykket frem fra 11.plass i fjor til 6.plass i år.


Tiden 1.23.59 var Kristin slettes ikke fornøyd med og da får man ta det for gitt at bedre tider er i vente for løperen med årets beste Spirit plassering i 3-sjøersløpet.

Med tiden 1.06.20 leverer Kiruhura Emmanuel Ntagunga fra Sandnes IL et bra løp men ikke på høyde med sitt suverene seiersløp under Stavanger Marathon på 1.05.20. Formiddagens høye luftfuktighet under løpet i august gjør at vi rangerer dette løpet som en klart sterkere prestasjon.


En pur ung Siddis og veteran Frew Zenebe Brkineh like etter målpassering hvor det er mulig å se at begge løperne har gitt alt i kamp om den prestisjetunge 3.plassen.


Vi er da fremme ved tidenes lokale legende i 3-sjøersløpet, som 41 år gammel sannsynligvis har gjort tidenes nest beste 3-sjøers prestasjon.


Frew Zenebe Brkineh vant 3-sjøersløpet i 2012, 13 og 14 hvor han i 2014 for 11 år siden 30 år gammel noterte sin bestetid 1.06.58. Han har videre 1.07.50 fra 2019 året da de ytre forhold i likhet med i år var perfekt men hvor underlag var mer tettpakket, hardt og mer løpervennlig.


Vi holder derfor årets 1.08.12 som en sterkere prestasjon fra løperen som dermed drar seg foran et år yngre Andreas Sjurseth på årets norske veteranstatistikk kl. 40-44, en tid Sjurseth forøvrig oppnådde i Drammen halv som kan defineres som opp mot 3 min raskere løype.

Vi synes Sandnes ILs veteran legende Frew Zenebe Brkineh har fått tildelt altfor lite kred for sine oppsiktsvekkende resultater fra han kom til Sandnes for 15 år siden. I 2022 fikk han for første gang anledning å delta i et løp på kontinentet da han løp København halv på 1.04.49.


Men årets sesong har kanskje vært hans aller beste. Under Sentrumsløpet i Haugesund i mai måtte fjorårets 4.mann på 10.000m i Sandnes NM, HILs 30.06.44 løper Tedros Haile ta ut sitt ytterste da han slo Frew med 2,8 sek og seiret med 30.24.9. Frews 30.27.7 opphøyet til 30.28 gir ham førsteplass på årets norske 40-44 veteranstatistikk også på 10km, forøvrig delt med Andreas Penne Nygårds 10km i Drammen 10k.

Lars Stømer Grøsvik (22) født og oppvokst i Stavanger representerer Strindheim IL under sitt studieopphold på NTNU i Trondheim. Hans videre planer går på å få til et bra løp under Hoka Solastrandens 10km den 10.januar, men er også blant dem som har bedt Spirit sette opp 3000m under sitt tradisjonelle romjulsstevne i Sandneshallen....


I et spennende oppløp spiste han seg meter for meter inn mot en mulig 3.plass men havnet 3 sek bak i mål, etter å ha satt 3-sjøers pers med nær 4 minutter!

Vi tror Lars Stømer Grøsvik med 30.52 på 10km i øs pøs regnvær under Oslo Maraton sier seg godt fornøyd med sitt besøk i hjembyen, spesielt med kjærkomment tilskudd kr 5.000 i studietiden


Neste tema handler om løpsgjennomføring, hvordan få ut den beste versjon av seg selv. Vi starter med Spirits Håvard Langeland Mæle. I et løp hvor negativ split nærmest er utelukket grunnets løpets løypeprofil har Håvard funnet frem til superoppskriften, nemlig at med rolig åpning og at langdistanseløp handler om mest mulig jevn fart fra start til mål, det er da man får ut det optimale.


I kontrollert lav åpningsfart, en ren og skjær kopi av hvordan Jakob Ingebrigtsen åpner alle sine løp, klokker Håvard inn til første passeringspunkt på 14.56. Han er hele 29 sek bak Lars Aanonsen som lenge lå på 8.plass men som endte på 11.plass 6 sek bak Håvard på 10.plass.

Spirits Preben Aase i mål på 12.plass 4 sek bak Lars Aanonsen fra Lyn Sånum / Flekkefjord Sparebank som for Mandal & Halse friidrett tok 5.plass i fjorårets NM halvmaraton (1.10.51). Mens Lars Aanonsen løp første 4,5km i 3.11 fart til passering 14.17 passerte Preben samme punkt på 15.21.


Nå står begge nevnte løpere med 31.28 som årsbeste på 10km. Vi er overbevist om hva som er den beste oppskrift selv om langrennsløpere på elitenivå neppe noen gang har praktisert negativ split, selv om ex verdensrekordholder på 5000, 10.000 og maraton, treningsrådgiver Ingrid Kristiansen etter det vi vet heller ikke noen gang løp med negativ split.


Uansett hvor mange verdensrekorder en Jakob Ingebrigtsen negativ split oppskrift leder til, uansett hvor mye alt var bedre før i tiden - kan man i hvertfall enes om at negativ split er en adskillig mer behagelig oppskrift for optimal gjennomføring av løp.



Piera Tobiassen, Løpeklubben Friskt Alternativ - 13.plass med 1.12.22

Hans Petter Rolke, Kristiansand Løpeklubb 1.13.01


I elegant driv over mål tidligere jr NM gullvinner på 4x1500m banestafett for Spirit Johannes Dalland inn til 1.13.19.

Oslo basert eminent stafettløper for Spirit Håkon Aalbu inn til ny kjempepers 1.13.24. Under Holmenkollstafetten 2024 løp han den 2860m lange 10.etappe på 8.20, var 57 sek bak Ørjan Grønnevigs smått utrolige klubbrekord.


I år på veteran 35+ laget var han på samme etappe 5 sek bak seniorlagets Abdalla Targan Yousif som på 3000m hinder i Sandnes NM tok en 5.plass med 8.55.68. Med en fremgang på 1.23 min er det virkelig grunn til ny optimisme i Spirit leiren foran neste års stafett.

Leif Christian Tollaksen, Kristiansand Løpeklubb 1.13.40

På 20.plass omtrent likt over mål med deltaker på 10.000m i årets friidretts NM - Undheims Heine Fjellhaug - en tilsynelatende uberørt Gaute Byberg med tiden 1.14.45. Som relativt nybakt pappa litt mindre tid til trening og noe svakere enn fjorårets 1.13.06.

Det sies at løping er gøy.


Mens det finnes folk som løper maraton hver dag, finnes det også løpere som løper lengre konkurranser hver uke, hver måned eller slik trenere anbefaler, max to helmaraton pr år.


Første mann ut i bolken nylig fullførte maraton 53 år gamle Stig André Fjelldahl. Han løp sist søndag New York Marathon på 3.22.54, nær timen fortere enn undertegnede med 2.58 PB's to mislykkede forsøk i New York


(begge mislykket pga trening også i den viktige 3 ukers restitusjonstid etter forrige maraton)


Stig André valgte å slenge seg med i 3-sjøersløpet året begge anledninger var mulig å få til. Vi ser ut fra tiden 1.43.38 at vår venn Fjelldahl har holdt samme marsjfart i begge løp.

Håvard Andersen Bråthen løp Amsterdam Marathon 20 dager før lørdagens 3-sjøersløp. Inn på solide 2.47.46 i sitt debutløp på maraton. Nå er konkurransesko maraton i en helt annen befatning enn på 80-90 tallet noe som reduserer restitusjonstid fra 4 uker til kanskje ned mot 2 uker før første forsiktige intervall økt kan anbefales tillatt.


Da såfremt at forrige løp ønskes som bidrag til ny karrieremessig utvikling.


Håvard fikk trent hardt og godt inn mot sitt Amsterdam maraton, kanskje dette var årsaken til at det med 1.18.03 endelig løsnet også på halvmaraton.


Ytterligere to Spirit Amsterdam farere løp 3-sjøers. Stephan Brandasu med 2.42.23 inn til 1.19.32. Simon Bjørheim med 3.02.40 i Amsterdam inn til 1.27.36 i 3-sjøers.


To tomler opp for Torgeir Aarlot. Han er sammen med Henning Verstegen, Hinna Friidrett og Kjetil Roalkvam fra IL Skjalg de eneste som har deltatt i samtlige 3-sjøersløp.


Torgeir som løper for IL Skjalg er den av de tre som dessuten hevder seg i toppen av listene - klassevinner 60-64 år på imponerende tid 1.32.13.

Så en kjapp tur innom medie kjendiser. Fartsholder i gult til venstre Sindre Jørgensen med i podcast Lavterskel. Med 15000 ukentlige lyttere er redaksjonen ledet av John Hauge blitt en sentral bidragsyter til regionens store løpinteresse.


T.h. for løpets faste 1.30 fartsholder Eirik Dalva Skaale i rød t-skjorte Oddbjørn Mihle Strand - en fotballguru av rang som fast kommentator i Aftenblad TV's mange fotball overføringer.

Dessuten er Oddbjørn med i alt som rører seg i Midtbygden IL og nå er han dessuten blitt så god til å løpe at man ikke skal se bort fra at han med 1.27.24 på 3-sjøers er helt der oppe i medietoppen.

RA-Stavanger redaktør Geir Søndeland forteller om skaden han pådro seg på treningsturen han rakk å få flettet inn i en hektisk medie-hverdag. I tvil om han i det hele tatt ville greie å fullføre startet han et stykke bak i 1.35 puljen. Det gikk over all forventning, 3-sjøers debuten ble en konsentrasjons utfordring da flere hundre løpere ble passert inn mot tiden 1.32.54.

Ingvild Roti følte seg ikke helt bra etter målpassering. I 2023 løp hun 3-sjøers på 1.39.04 før hun i fjor flesket til med 1.30.54. Og mer vil ha mer. I år 1.29.30, en tid som ville gitt en tid på 1.26 tallet dersom hun fikk anledning å bli med når et 60 talls Spirit løper Malaga halv i mars.

Uansett er Ingvild superaktuell for Spirits 35+ vinnerlag i Holmenkollstafetten som nestbeste Spirit i klasse 35-39 år.

Blant et 70 talls fullførende Spirit løpere inkl et ukjent antall påmeldt under arbeidsgiver ses fremst Julian Minde og Anders Fosså fra treningsgruppe Vannassen samt Sindre Eide Olsen som representerte Bouvet og som med 1.28.57 hadde klart best tid av nevnte 3 Spirit'er.

Likt over mål men vannari tidene - Anders Fosså 1.31.41 og Julian Minde 1.29.04.

Tidligere løyperekordholder Pernilla Epland fra Stord i bakgrunnen inngår i samling 100-vis bilder som ikke holder tilfredsstillende kvalitet for publisering. Noe ufortjent - idet hun ble klar vinner av klasse 35-39 år med tiden 1.22.17 og på 5.plass totalt i kvinneklassen.


Per-Christian Bårholm i den råsterke klasse 40-44 år med landets to toppløpere Brkineh og Penne Nygård holder tommelen opp for sterke 1.16.56 på 6.plass i klassen men egentlig på 4. plass blant vanlige dødelige.


I samme klasse satte en av Spirits sist innmeldte stafett forsterkninger Sebastien Dufour på 3.plass faktisk ny halvmaraton pers med sterke 1.14.53.


Vi er kommet til november måned og selv om noen få blant 3-sjøers deltakerne også stiller opp fk. lørdag når 1.løp i løpskarusellen "Arboret Trimmen" lengst sør i Melsheia, er det nok Karmøy Maraton og dets 1500 deltakere som vil danne første grunnlag for hvor mange lag det er realisme i å stille opp med i landets største løpsarrangement Holmenkollstafetten til våren.


I oransje med solbriller like bak 1.25 fartsholdere skimtes en av klubbens krumtapper i laget som skal utgjøre et mulig Spirit topp 3 lag i klasse 45+

Vi er mot slutten av vår 3-sjøers rapportering og er fremme ved avdeling ubrukelige bilder - men slettes ikke ubrukelige løpere. Kjetil Seime Ingebrigtsen er mannen som sørget for 45+ lagets største knusing av Spirits forhåndsbudsjett ved årets Holmenkollstafett idet han på sin 10. etappe plukket hele 57 sekunder på sin etappe alene. Snakk om undervurdeling fra lagledelsen!


Men ikke så rart da, blant samtlige Spirit 45+ som løp 3-sjøers og som vil bli vurdert til neste års lag i superveteran klassen var Kjetil med 1.24.52 klart best med en imponerende 6.plass i klasse 50-54 år.

Eirik Jonassen bekreftet sitt kandidatur til en plass på neste års 45+ lag som 7.beste Spirit og inn på 90.plass i klasse 45-49 år.

Espen Berget leverte rett og slett et fantomløp under fjorårets 3-sjøers hvor han med tiden 1.14.36 slo seg inn til en imponerende 18.plass. Fortsatt høyt oppe på 30.plass med 1.16.10 og 6.beste Spirit i klasse 23-34år. Dersom han ønsker gå for en plass blant Spirits 15 som vil utgjøre et 1.lag er han foreløpig sjanseløs, sannsynligvis også på et menn senior 2.lag som i likhet med 1.laget har mulighet å løpe seg inn mot en plass i stafettens eliteklasse fra 2027.

Vetle Svanes Strand løp ifjor 3-sjøers på 1.19.30 og uttalte kjempeambisjoner om sub 1.18 før start - noe han ikke fikk treners støtte for.

En av Spirits beste bakkeklatrere i Holmenkollstafetten fikk det ikke til å stemme. Vi fikk nok et eksempel på at å sprengåpne etter typisk skiløper maner nærmest er dømt til å mislykkes. På passeringspunktene 4.5 - 11.5 - 16.0 - 19.7 og 21.1 km registrerte vi følgende tempofall pr pr kilometer: 3.30 - 3.43 - 3.55 - 4.34 og 5.07.


Haugesundstudent og ex Spirit utøver Silje Milenkovic viser stolt frem sitt håndfaste bevis som årets vinner av jentenes U23 klasse med tiden 1.28.00. Silje Torsvik medlem av sportslig utvalg i Spirit og mamma Siri Vaule stiller gladelig opp sammen med den stolte prisvinner.


SLUTT RAPPORTERING 3-SJØERS 2025

 
 
 

Kommentarer


bottom of page