top of page

Bilderapport nr 2 Holmenkollstafetten - med flere oppturer og resultatliste

Oppdatert: 17. mai 2022


Avslappet posering for proff fotograf Rune Eie. Fra vekslingstrening i Frognerparken fredag


Elite kvinner bedre enn etappe budsjett på 11 av 15 etapper, 1.og 2.lag menn senior begge med 5 noteringer foran etappebudsjett som gir delt 2.plass i klubbmesterskapet fordi både Børge Harestad på 2.lagets siste 500 så vel som Thomas Asgautsen tangerte etappebudsjett med 8.14 på 10.etappe. Jentene tok gutta, ja vel så vet vi det også...God fornøyelse, det tar 5 min å lese, litt mer hvis du skal sjekke om noen har øynene igjen på bildene...
Det er tilbakemeldt gode vekslinger, trening hjelper. Her Mari Arnestad og Teo Bjørnestad Eliassen som skal forsøke sette banerekord i hurtig veksling gjennom stafettfelt


Vi eier FrognerparkenJr guttas Magnus Hope i grønt leverte først til Teo i blå sko foran Mari, Thomas, Jonas, Silje

FOTO: Rune Eie, alle fra vekslingstreningen


Richard Kverneland signerte Spirit etter fjorårets utgave av Sandnesløpet. Lørdag følger 2022 utgaven av løpet, et av regionens aller største mosjonsløp

Gjensynsmoro for 2018 kameratene Bjørn Sundvor og Kristoffer Werner Hansen som begge kuppet etappe budsjettet med hele 12 sekunder respektive etapper. Hvor tar de det fra?

Alf Ante Idland Tornensis løper mye og langt og da er det sånn at kroppen etterhvert finner frem til den ideelle mest økonomiske løpteknikk. Riktig 90 gr vinkel i såvel kne som albu, lave skuldre, armer som ikke hives hulter til bulter sidelengs og presis rett loddrett vinkel mellom hodet og hofteregion. I bakgrunnen GTI coach John Nicolaysen klar til å heie frem sine 2 lag i klasse menn senior som startet samtidig med Spirits gode juniorlagMathea Melberg helt uten konkurransetrening bestemte seg for å legge seg sist fra start.Og her har Mathea startet opphentingen, hun hadde tre lag bak seg ved veksling20 min bak kvinner elite startet tre Spirit lag, to GTI lag samt lagene til Undheim, Røldal og Bjerkreim med flere, tilsammen over 30 lag i seniorklassen, nesten 60 løpere totaltFilip Oanes er fortsatt bare 25 og hadde 1.plass fra to meritterte løp i mai måned med seg i sekken til Oslo. Blant Spirits tre lag som startet 14.20 var menn senior ved Hans Petter Aakre først til veksling og dermed Filip først på vei mot maratonporten og ut i gatene


Jonas Listøl en av Spirits mange individuelle vinnere under stafetthelgen i Oslo. Først til Oslo blant alle som ikke bor like ved en flyplass. Jonas kommer fra Sauda og løp en overraskende sterk 10.etappe 2840m lett nedover mot Frognerparken. FOTO: Rune EieJuniorlaget med fire løpere som også løp NM terrengstafett i Trondheim for tre uker siden. To av disse har tatt senior NM krav og tok individuell sølv og bronsemedalje under fjorårets NM terrengløp. Når noen undret hvorfor man ikke lykkes å knuse klubbens etappebudsjett, var det gjennomgående svar at jo mer merittert man er eller jo mer man trener, jo høyere vil budsjett lista legges


Matas Paulikas til venstre foran hadde fast fremmøte på Amfi Madla kl 1715 for å rekke bli med på klubbens felles banetrening tirsdager på Tau. Dette var i fjor høst. Så ble han som så mange andre som vil veldig mye rammet av en noe uforståelig skade. Senere har han deltatt i også andre deler av byens samlede kulturtilbud med øvinger og opptredener. Hva kunne vi da forvente av en helt fersk løper som var nest beste 15 åring i fjorårets Mosvannsløp? Med 1.37 på den 630m lange 9.etappe kuppet Matas juniorbudsjettet med hele 11 sekunder og satte samtidig ny klubbrekord med 2 sekunder!


Teo Bjørnestad Eliassen foran i midten er 16 i år og løp en flott 3.etappe hvor han med 1.41 tangerte etappebudsjettet for juniorlaget.


I andre rekke litt skjult bak Matas Even Madland Larsen som bor i Klepp kommune men som etter stafetten sier han ble så inspirert at han nå ville prøve å rekke Team Albert treningene kl 18 hver tirsdag og kl 1730 torsdager, begge tidspunkt for når felles oppvarming starter. Også Even løp fortere enn budsjett på 15.etappe til applaus fra ventende klubbkolleger på Bislett


Ullensaker Kisa i midten og Ren-Eng til høyre har i en årrekke vært store profilerte klubber i norsk friidrett med meget dyktige trenere og som leverandør av løpere til våre landslag. Å ta en 2.plass i dette eksklusive selskap skal vi være stolt av og juniorlagets gjennomsnittsalder er bare 17,5 år. Fremtiden ligger foran oss det er bare å begynne å glede seg. Foto: Theodor

FOTO: Theodor Ersland Byrkjedal, lagkaptein juniorlaget


Mads Helland i blå jakke foran Stortinget viste finfin fremgang på trening i vår frem til påske da det gikk galt med skulderbrudd på ski i påskefjellet. Usikkert hvorvidt Mads i det hele tatt kunne rekke stafetten og vi våget ikke sette ham opp på noe annet enn stafettens korteste.


Så leverer Mads bare helt strålende, viste muskler så det holdt. Knuste etappe budsjett med hele 6 sekunder. 52 sek på den 370m lange 12.etappe er tre sek bak Finn Christian Aasheim Skimmelands klubbrekord satt det ene året året herrelaget løp i eliteklassen. Tiden 49 sek og 1.plass elite kl. få tideler foran Tjalves løper som var NM kvalifisert på både 100, 200 og 400m


Gla'gutter på juniorlaget etter å ha mottatt det synlige bevis plakett med inngravert 2.plass. Emil Harestad som satte ny klubbrekord på sin utforetappe stupbratt nedover Holmenveien har all grunn til å smile samt holde plaketten høyt. Vetle Farbu Solbakken til høyre for Emil har forlengst lagt inn søknad om å få løpe stafettens lengste etappe 2840m også neste år og Johannes Dalland ytterst til høyre løp den 1910m lange kuperte 4.etappen så fort at jr vinner Ullensaker Kisa vekslet nærmere 200m bak Spirit etter at Dalland hadde levert sitt kjempeløpIdentitetsbærere i Spirit. Kan se ut som at nesten alle er fornøydNorge egentlig fattig på kultur om landets største attraksjoner skulle måtte sammenlignes med Firenze, Paris, Roma etc. i øvrige verdensdeler. Gustav Vigelands velkjente mesterverk i Frognerparken hjelper noe men uten folk i byer og anlegg blir det liksom ikke det helt store. Da hjelper det med friske glade ungdommer i klubbtøy med særpregSpirit Oslo var for noen år siden en noenlunde homogen treningsgruppe mest bestående av løpere med tilknytning Stavanger som studenter, pendlere eller familie tilknytning Spirit. I tre eller fire år har Kristian Heggebø fra Ølen funnet veien til Spirits løpertilbud blant mange der ute som egentlig sliter med å finne lag som uansett er tilpasset egne behov. Unge Heggebø fra Ølen fikk fort kontakt med unge Albert Mosdal fra Ølen, og sånn går nu dagan....


På bildet fra vekslingsted like ved Frognerparken hvor 12.etappe starter og 11.etappe slutter ser vi to stafettløpere tilsluttet Spirit Oslo som selv mest definerer seg som tur-joggere hvor dette å flyge over (=løpe over) Valdresflya under tradisjonsrike "Norske fjellmaraton" m/mål på Beitostølen er blant årets viktige høydepunkter.


Kristian Lauritsen i oransje bidro til at Spirit 2.lag i klasse menn senior fikk delt 2.plass i klubb mesterskapet med hele 5 etapper hvor det gikk fortere enn etappe budsjett og hvor så vel 1. som 2.lag menn senior i tillegg hadde en tangering av oppsatt etappebudsjett. Kristian på bildet ordnet 11.etappe med 1 sek margin til etappe budsjett, mens Ølen Kristian i år igjen slo til - denne gang med 6 sekunders margin på Besserud etappen. Well done, all of you....

FOTO: Rune Eie


Svein Olav Krakstad, Spirit troppens kanskje mest ryddige og beskjedne, men for en løper han er. Fyller 41 sent i høst og løper 10.etappe 2840m kun 14 sek svakere enn jr lagets Vetle Farbu Solbakken som selv også var veldig fornøyd med eget løp. Vi synes da det er på sin plass å minne om at junior Vetle er lagets raskeste på 3000m med 8.34.75 som igjen betyr at han er kvalifisert for årets Hoved NM i friidrett. 3000m er distansen som i løpstid blir nærmest 10.etappe. 14 sekunder bak Vetle trenger ikke bety at Svein Olav er i stand til å løpe på 8.48 - 8.49 men vi har i tidligere publiserte saker antydet noe rundt 8.52 +/- så da er vi der kanskje?


Nå vet man jo at alle løpskonkurranser har sin historie hvor f.eks. dagens ytre forhold spiller en stor rolle. Det kan være motvind eller nesten enda verre høy luftfuktighet eller høy grad av pollen allergi


Skulle vi dratt denne enda litt og sier at diff mellom Vetles 8.15 og PB like oppunder 8.35 er 20 sekunder, så vil f.eks. Ørjan Grønnevigs 7.23 på samme etappe tilsi at Ørjan kunne løpt et 3000m gateløp på 7.43. Ørjan løp fra OL deltakere og noen av europas toppløpere da han i 2016 ble nordisk mester i terrengløp men på 7.43 nivå var han ikke.


Selv ikke med nåtidens skomodeller var Ørjan helt der oppe, bare noe like i nærhetenDet lå an til at 9 lag var mulig å få til dersom alle aktuelle bekreftet å kunne være disponibel. 6 lag virket realistisk å få til. 6 lag påmeldt. Da Odd Einar Tveit dro for å hente startnummer var det 5 lag vi tilslutt fikk skrapet sammen.Cochs pensjonat, fin beliggenhet 300m nedenfor 14.etappe, underkant 1km til Bislett søndre sving. Her introduseres fredagens joggetur med besigtigelse 14.til 10.etappe Frognerparken


Odd Einar Tveit er akkurat gammel nok til å få lov å delta også på et eventuelt superveteran lag for løpere over 45. Men fortsetter Odd Einar å levere like bra som seneste to sesonger vil det bli heftig slåssing om hvem som får ham på sitt lag. Nå tillater konkurransereglene faktisk å løpe to ganger dersom man løper i ulike klasser.Simon Bjørheim er altfor ung for å løpe på veteranlag hvor man må bikke 35 for å være blant de aktuelle. Kun en sprinter fra Strandalandet løper vesentlig raskere enn Simon når det av og til gis mulighet å dra til på en 200m på Tau treningen. Vedkommende er mye yngre og er forlengst blitt en tilvekst i en av landets beste sprintmiljøer i Skjalg. Simon leverte bare igjen hele 4 sekunder bedre enn forventet på 15.etappe inn world record track på Bislett. Hans tid 1.23 er 5 sek bedre enn juniorlaget og kun 1 sek bak klubbrekorden til Kristoffer Nordhus - en løper som et par år senere viste seg stabil på tider ned mot 2.00 på 800m


Attention, her kommer maratonløper Anne Jorunn Hodne. Stafett etapper ned mot 1000m er jo egentlig hinsides altfor kort


Elise Selvikvåg Molvik vant i 2014 "Wings for life world run" og passerte maraton på 2.52 før hun etter 53km ble plukket opp av arrangørbil som satte høyere fart jo lengre løpet varte. Elise har en sterk 3.plass fra Sentrumsløpet og har klubbrekorden opp til Besserud med 7.15. Elise har også en 8.plass fra Amsterdam Maratons eliteklasse da hun løp på lavt 2.48 - totalt utmattet et av årene hvor Amsterdam hadde ekstrem høy luftfuktighetKlubbens foreløpig beste maratonløper er imidlertid Anne Jorunn Hodne bildet over fra den 13.etappen i Oslo. I 2019 var hun klubbens eneste deltaker på kvinnesiden i hoved NM. Det hyggelige synes vi er at Anne Jorunn fortsatt opprettholder bra nivå og at hun synes løp på bane er kjekkest synes nok vi også er ekstra kjekt


Med 2.47.15 på maraton under NM i Tromsø i 2009 slo hun i samløp den gang klubbkollega i GTI og sølvvinner Wenche Lægraid Kvæven med over 7 minutter etter en av tidenes råeste prestasjoner blant jenter fra vår region. Wenche stod den gang med to løp på 2.48 tallet fra meget lettløpte Berlin og Chicago MaratonDet er først når de større bredde bataljoner bedrift, mosjon og mix klasser kommer mot mål at det kan bli trangt på vekslingene. Her på den 1080m lange 13.etappen er det som oftest "mye vann mellom båtene" sånn tidlig på dagen. Når vi spent venter på hvilken plassering våre egne lag holder blir det å sjekke f.eks. hvor mange lag med startnummer på 800 tallet som er foran når Spirits godt synlige oransje lag kommerÅrets meget unge juniorlag med gjennomsnittsalder 17,5 år i en klasse hvor lagene kan stille med løpere opp til 22 år gjorde en meget respektabel første entré med sin 2.plass. Dennis Jepsen kunne lite gjøre for å innhente suverene Ullensaker KisaNesten alle som løper har tidligere bakgrunn fra fotball eller håndball. Henning Tjøstheim er en av disse, er enormt flink å stille på fast på tirsdagstreningen og er i eventyrlig fremgang. GTI's nye britiske kvalitetsløper klarte kunststykke å slå sterke Tom Erik Halvorsen i motbakke testløp for å finne ut hvem som skulle løpe Besserud etappen. Da samme brite fikk bra heng på Henning + noen til oppoverbakkene under 7-nutsløpet Jørpeland rundt i april, var uhellet ute og briten mistet kontakt med Strandalandets supertravere i nedover. Henning vant dette populære løpet med god margin og hva ble premien? At budsjettet for hans 1910m lange 4. etappe ble satt så ekstremt høyt at det ble umulig å slå. Uansett Henning leverte med glansStrandalandet og Ryfylke har et oppkomme av unge og etablerte løpere. 10-12 dager før vi skulle avsted til Holmenkollstafetten fikk klubbens sportslige leder tilbake troen på at likevel ville vi få til fulltallige tropper til fem påmeldte stafettlag.


Olav Fjell fra Tau men bosatt i byen var en av disse som kom oss til unnsetning på Vannassen treningen. Stor velvilje merket vi også da lag skulle komponeres til Ålgårdstafetten, den siste

generalprøve før avreiseNoe av det fine med å campere på Cochs er den korte vei til "after run" enten man drar så tidlig fra Bislett at man rekker en dusj eller man bare dasker nedpå med en gang kjentfolk fra byen påtreffes og det er jammen ikke vanskelig kan man si


Noen som har hørt om utestedet Lorry? Det er her avgående regjering i samlet flokk drikker gravøl etter regjeringsskifte, etter siste middag med Kongen på Slottet. Det er her en rundt bardisken man vet hvor Rolling Stones gitarister befinner seg hvis de i det hele tatt er i Oslo?


Vi er på et kjendissted med hotellveggen til Cochs såvidt skimtende i bakgrunnen. Kjendisen i forgrunnen heter Roy André ErlandMen er han virkelig god nok for 1.laget menn senior da ville mange vite, han er jo alltid helt der bakerst på intervallene rundt Vannassen....? Gimmicken med å sette opp nåværende og tidligere styreleder på samme etappe hhv menn senior og kvinner elite ble akkurat den pang suksess vi på forhånd kunne ane. De er begge over 40 men løp som om de var 19!


Begge kuppet etappebudsjettene med god margin, og da er det lov å ta seg noe i glasset etterpå. Vel blåst Holmenkollstafetten 2022 og God 17.mai !
473 visninger

Comments


bottom of page