Energistafett 1380 lag + GTI, Sandnes og Spirit på pallplass NM halvm i Farsund?
- for 6 timer siden
- 4 min lesing

Med over 10.000 løpere fremstår Energistafetten som tidenes største løperfest i Rogaland.
Kristin Vabø løper inn til dobbeltseier og klart beste tid til regionens suverent beste løpelag alle 3 år Energistafetten har vært arrangert.

Jack Snell løper inn til 3.seier på rad for Spirit friidrett i Energistafetten hvor også klubbens kvinnelag i fjor sørget for dobbeltseier de tre årene siden 2023 stafetten har vært arrangert.
Spirit også påmeldt til morgendagens 4.utgave av Energistafetten, men helt nykomponerte lut fattige friidrettklubber blir trolig kraftig utfordret av en mer profesjonalisert bedriftsidrett.

Sandnesløper Øystein Johannessen inn til veksling etter en fenomenal 1.etappe for Equinor med tiden 3.46 på en etappe oppgitt til 1450m. I dagens papirutgave av Aftenbladet preger Øystein hele førstesiden og i avisens magasindel følger en seks siders reportasje om testløp etc.

Spirit lever antagelig godt med at Energistafettens suverent beste lag ikke er nevnt med et eneste ord i saken. På samme vis som at Spirits utmerkede representasjon av breddeidrett i årets Holmenkollstafett med 1.plass, 8 fullførende lag som en aktualitet, heller aldri har blitt viet et eneste ord.

Når lut fattige friidrettsklubber bygger lag og miljøer som markerer seg innen lagidrett må dette endelig ikke nevnes redaksjonelt, i hvertfall ikke dersom man seneste 15 år har hevdet seg blant landets 16 ledende eliteklubber innen friidrett. Kanskje fordi friidretten oppfattes som en individuell idrett, og hvor man må hevde seg i Europatoppen for å få spalteplass...
Da har vi heldigvis selv anledning å fortelle at Spirit til årets Energistafett har såpass bredde at begge lag er skiftet ut med nye kandidater. 6 av 10 nye på kvinnelaget, 5 av 10 nye på lag for menn, vil bidra til virkelig spenning om seieren, dvs. best tid blant samtlige startende lag

Spirits kvinnelag tilhører som nevnt på breddesiden eliten i norsk friidrett. I år endte et ungt Spirit som 10.beste norske lag i Holmenkollstafettens eliteklasse med over 6 dobbelt antall lag som i Energistafetten.
Her laget som står med best tid kvinner i Energistafetten, 2024 laget som løp på 46.22. I fjor ble vinnertiden 47.53 og i 2023 endte Spirits vinnerlag på 47.52.
Herrelaget har vunnet på følgende tider:
2023 - 42.35
2024 - 41.22
2025 - 40.23
LITT OM ROGALENDINGERS MEDALJE MULIGHETER I FARSUND MARATON - MED NM HALVMARATON START LØRDAG KL 1130 OG HVOR MARATON STARTER KL 10

Når gateløp NM terminfestes i baneløp sesongen og når mesterskapene dessuten tildeles ut i distriktene vil dette føre til en slags B-status.
I 2021 ble halvmaraton NM arrangert sammen med Oslo maraton og vi fikk et kvalitets NM hvor Sondre Nordstad Moen vant med 1.02.43, hvor Marius Vedvik tok sølv med 1.04.27 og hvor Frew Zenebe Brkineh fikk bronse med 1.06.25. To sistnevnte løpere er begge påmeldt årets halvmaraton NM i Farsund.
Løpere som Awet Kibrab (bildet over) og eneste som har slått Ørjan Grønnevigs tidligere løyperekord i 3-sjøers, vil neppe delta i halvmaraton NM noen gang uansett fordi han er nå blitt så god at han kun stiller i løp med høye pengepremier.
Ex afrikanere som i hvert fall til man nærmer seg 40, åpner stort sett alltid sine løp for hardt med den følge at de faller kraftig av i løpenes sluttfase. Det er forresten ytterst få også blant løpenes øvrige deltakere som mestrer det eneste riktige rundt gjennomføring langdistanse løp, nemlig noe så behagelig som å løpe negativ split...

Frew Zenebe Brkineh har rukket å bli litt av en medalje grossist under NM halvmaraton. For noen år siden gikk han helt til topps på hjemmebane i Sandnes og årene etter har han vært på pall plass nesten hvert år.
Vant siste gang i Sandane i 2022 med tiden 1.06.36. Året etter gikk mesterskapet nærmere Oslo regionen i Skien hvor det endte med 3. plass på 1.11.23. I 2024 i Birkeland på sørlandet ble det sølv med 1.09.59 hvor det samtidig ble gull i MV 40-44. Knarvikmila fikk tildelt halvm NM 2025, her ble Frew nr 3 med 1.09.13 og samtidig nytt veteran gull MV 40-44.

Hvorvidt råsterke Frew greier å skaffe GTI et første senior NM gull på noen år gjenstår å se.
Fordi utfordrerne står i kø. En av utfordrerne vil være tidligere klubbkollega i Sandnes Martin Ukkelberg Sløgedal.
Uansett ligger Martin an til gull i mesterskapenes kanskje enkleste klasse - 3 års klassen U23. Så vil tiden vise om sist helgs 10km i Haugesund kan ha kostet for mye?
Nevnte Marius Vedvik løp opp mot 60 konkurranser årlig da han perioden 2013-2018 leverte på høyt nivå så vel i terrenget, på bane og gateløp. Har ikke sett så mye til Marius seneste 2 år, men han var nede på 1.05.50 i april 2024 i Berlin.

For det store maraton publikum vil Spirits Preben Aase kunne fremstå som en "dark horse" outsider etter at han i årets Drammen 10k fulgte Sandnesløper Martin Ukkelberg Sløgedal til mål med hhv. 30.43 og 30.44. Han var med Spirit til Malaga halv men valgte å stå over.

Håvard Langeland Mæle løp sterkt i Siddisløpet 8,1 km hvor han på tredjeplass var kun 14 sek bak formsterke Andreas Penne Nygård som nylig løp 10km på 30.14. Også Håvard kan snuse på en NM medalje dersom alt klaffer?

Sjur Ferkingstad MV45-49 år vil få en tøff duell med Lars Stangeland, Orre IL med 1.15.30 på årets Hoka Solastranden. Sjurs utfordring vil alltid være å greie å holde igjen i løpenes første halvdel. Eirik Dalva Skaale tok 5.plass i fjor i MV 45-49 år med tiden 1.21.34.

Leif Johannes Omland er lokalkjent i Farsund og har deltatt hvert år siste helgen i mai såvel på maraton som halvmaraton. I år påmeldt i klasse MV 40-44 og tar trolig nok en pallplass.
Spirit med ytterligere en veteran påmeldt. Geir Lindtner i MV 55-59 får møte 1 bergenser, 1 fra Bryne, 2 fra østlandet og to sørlendinger i sin klasse.

Grete Egeland til høyre løper helmararaton i Farsund. Trolig vil hun kunne sikte seg inn på en tid mellom 3.00-3.10 hvor sek/m vind i åpent kystlandskap alltid vil kunne spille inn på mulige sluttider.
Grete tok en sterk tredjeplass med 1.26.13 på Hoka Solastranden i januar og fikk fem uker etter en ny tredjeplass på Robustløpets halvmaraton med 1.25.05




Kommentarer