top of page

Fellestrening 2.pinsedag kl 1830 Stokkavannet, hvordan vi trener viktigst - når vi trener...


Normalt utgår fellestrening på "røde dager"men mandagstrening til vanlig tid 1830 imorgen fra Trafoen stor parkeringsplass nedenfor Madla AmfiVed Siddisløpets målområde ligger rundløypa som inneholder det meste av hva man kunne ønske seg i en god treningsøkt. På nullpunkt nivå, konkurranse-mosjonist eller man er blant regionens raskeste løpere, er mandagstreningen populær og vi våger påstå en trening med kvalitetDersom trener tar med kamera er det gode muligheter for at man skjerper seg mhp alt man har lært hvordan løpe billigst mulig?


Korte skritt med høy frekvens eller lange kraftkrevende enten det går flatt fremover eller som her hvor bakker kommer tett, korte etasjevis oppover eller lange slake nedover...


Rulleteknikk?


å, sier du det, var det også noe?


Pusteteknikk, kroppsspråk, progressiv trening, må holde litt igjen, ja hvorfor det egentlig?


Temaene kan variere, trening sommerstid varierer fra dag til dag fra sted til sted. Noen økter moderate noen tøffere enn noen gang i vinterhalvåret


Magnus Grønås foran har seneste 3-4 år vært rimelig fast innslag på treningene mandager v/ Stokkavannet. I april løp han sitt første helmaraton i Paris helt perfekt etter læreboka, dvs litt høyere fart på siste halvmaraton - også omtalt som negativ splitt.


Denne sommeren er klubbtrenerne mye på reise uten mulighet å følge opp hver enkelt løper tett slik intensjonen er.


Hovedtrener Einar skal avvikle to høydetreningsopphold. Først 18 dager i barske/vakre fjell i Ål, Hol og Hemsedal. Deretter nye 16 dager direkte til Denver Colorado med Loiseville som destinasjon og hvor det meste av treningene vil foregå på i overkant 1700moh.


Tor Bøifot klubbens formelt best utdannede trener, oppholder seg hver sommer på Møre fra Holmenkollstafetten til ultimo august


Jan-Morten Ra, nr 3 fra venstre på bildet over er klubbens 3.løpetrener. Som NM gullvinner på langdistanse triathlon er Jan-Morten svært mye på reise ifm treningssamlinger og stevner utenlands i triathlon sesongen.Hvorfor kommer fremgangen så fort ? Dette bildet illustrerer noe av hemmeligheten. Sara er over 30 og startet å løpe for 4 år siden. I sesongen 2017 og 2018 forbedret Sara med svært få unntak egen pers i samtlige løp.


Se nøye på bildet. Ansiktsuttrykket. Det er midtveis i treningen. Undommelig pågangsmot sammenlignet kontrollert voksen vurdering av riktig terskelnivå ved utførelse intervall 6x7min i rundløypa ved Stokkavannet. Oskar har PB 16.37 på 5km. Etter en lengre skadeperiode som følge av mulig stor iver i treningen, har Oskar denne våren blitt satt litt tilbake. Et kontrollert og godt gjennomført halvmaraton i Haugesund nylig gir nå flott inspirasjonen til ny utvikling


I et opplegg hvor det for mosjonister er unødvendig å følge opp laktatverdier, vil nøaktighet i treningsutførelse gjerne gi god utvikling også via verktøy som trenere i Spirit benytter


Ingen av klubbens profilerte løpere langdistanse har hatt skader som følge av feiltrening. 19 år gammel konverterte Ørjan Grønnevig fra fotball til friidrett. Under oppvarming i april i år til Hålandsvannets 7km tråkket Ørjan over, men har ellers aldri vært skadet i sine 10 sesonger med friidrett.Det vil ellers bli banetrening tirsdag på Stavanger stadion fra kl 1530 og torsdag Gisketjern kl 1830. Spirit har også et spesialopplegg for talentfulle helt unge gutter

73 visninger

留言


bottom of page