top of page

Fellestrening Spirit: Mosvangen camping

Oppdatert: 20. nov. 2019


Andedammen en av byens mange flott tilrettelagte turstier velegnet også for intervalltrening

- 600, 1000 og 2000m rundløype blant valgene for treningslystne unge nye og etablerte


- FREMMØTE: Mosvangen camping - oppstart mandag 25.november


- kl 1530 start felles oppvarming prosjekt unge gutter og voksne med fleksibel arbeidstid

- kl 1715 start felles oppvarming løpere med ambisjoner og mosjonister


30 fremmøtte til klubbens to faste mandagsøkter denne uka rundt Vannassen. Mottatt info om at turstien rundt Vannassen må stenges ut året pga kutting av trær og park vedlikehold, er grunnen til at klubbens fellestreninger nå flyttes til stiene ved MosvannetHVORDAN TRENER MAN I SPIRIT, KAN MAN VÆRE MED UANSETT NIVÅ?


Alle kan bli med fordi trening tilpasses hver enkelts nivå ved oppstart / fremmøte. Likevel er det slik i løpeklubber at det ikke legges ned forbud mot å bli god til å løpe. Vi skal visstnok være kjent for å være flink på individuell tilpasning / oppfølging


Etter sesongslutt i september er det i friidrettsklubber alminnelig praksis at man bevilger seg 3 uker sesongpause før man retter fokus mot neste sesong.


Denne praksis følges av løpere som holder såpass høyt nivå at man er kvalifisert for å delta i norske mesterskap, løper nasjonale banestevner etc.


Spirit er en klubb som har løpere som representerer Norge i internasjonale mesterskap, hvert år flere løpere som deltar i hoved NM på bane og som eneste klubb i Rogaland - fra opprykk i 2013, hvert år har deltatt i Holmenkollstafettens eliteklasseSpirits langdistanse kvinner har markert seg i en rekke løp utenfor bane. Sportsklubben Vidar i Oslo og Spirit har begge 5 kvinner innen topp 40 på årets Norgesstatistikk halvmaraton. Ser vi videre opp til Norgesstatistikkens topp 46, er Spirit største halvmaratonklubb i Norge med 8 mot Vidars 5.Spirit har en større kontingent løpere fra Ryfylke. "Strandamila" med rundt 700 deltakere og som hvert år arrangeres 1.mai, videre "Fisterløpet" Kr. Himmelfartsdag, "Ryfastløpet" samt Spirit treninger på Tau stadion har vært hyggelige lagmønstringer i 2019Det prates løping i det uendelige før og etter større løpermønstringer som årets Stavanger Maraton. Her noen av klubbens større profiler.


Jan-Morten Ra til høyre er klubbens flaggskip innen triathlon med veteran VM gull i fjor og NM gull langdistanse triathlon året før


Han helt bak holder seg ofte helt i bakgrunnen selv om han i Sandneshallens stigningsløp på torsdagstreningen er uslåelig. Og selv om tider "på skolen" alltid må tas med en klype salt, er det neppe noen oransje som kan skilte med 6,9 på 60m på skolen. Det er en stund siden men nå kan man jo prøve...


Foran Svein Magne Løvås, klubbens eneste med NM gull både i 2018 (halvmaraton 45-49) og 2019 (maraton). Svein Magne meget seriøs i sitt treningsarbeid og søndag løp han en 37km i helt nydelig vær og helt nydelig tempo. Dermed helt klar til Valencia Maraton 1.desember


Med solbriller Lawrence fra Finnøy, vinner av Hålandsvannet halvmaraton for et par år siden og akkurat nå med sesongpause litt lengre enn løpere helt der oppe


Friidretts NM er alle satsende friidrettsutøveres hovedmål hver sesong og friidrettens største utstillingsvindu. På seniornivå og spesielt på herresiden har kun et fåtall distanseutøvere fra Rogaland greidd kvalik krav for å få delta i NM. Sara Aarseth startet å løpe konkurranser for 3 år siden. Hun greidde etter to år ikke bare kvalik grensen (5000) men de seneste 5 år har hun levert klubbens beste NM plassering på bane. 4.plass 2018 på så vel 5000 som 10.000m


Bjarte Hjelmen med Maraton NM bronse i år delvis skjult i bildets venstre kant. Bjarte har et ønske før han om knappe to uker løper maraton i Valencia. At det fra et eller annet hold i klubben kan trylles frem en oransje singlet eller t-skjorte størrelse large - slik at han føler seg vel sammen med løpe-kompis Løvås og unge Asgautsen i Valencia Maraton


Et lite knippe Spirit løpere blant (forhåndsreserverte 40) løpere til pizza i Kongsgårdbakken - etter ferdig løpt 5, 21 eller 42km i Stavanger Maraton. Det er Silje klubbens raskeste på 10km i år som her utveksler treningstips med 29.20 løper Ørjan Grønnevig.


Hva Ørjan knapt tenker på er at løpekompis Håvard Lalit Øglænd til høyre for Ørjan - faktisk står som klubbens beste 10km herreløper 2019.


Tja, det er jo enda et gjenstående 10km løp, noen bedre ?


117 visninger

Comments


bottom of page