top of page

Nyheter friidrett, medier og kultur

Oppdatert: 7. feb. 2021


Spirit unge trener bakke hver lørdag. Disse tre stiller hver gang. Perfekte forhold også idag


AVLYST: - 5KM ÅLGÅRD tirsdag 9.februar

Dessverre er også det 5.løp i Sandnes,Gjesdal og Spirits vinterløpserie besluttet avlyst. Disse uventede utfordringer var ikke det bildet vi så for oss da samarbeidsklubbene i november la planer om å få avvikle 2 + 2 + 2 mosjonsløp.


ÅPENT BREV

Friidrettsforbundet skrev torsdag et åpent brev til NIF, det redegjøres for betydningen av å opprettholde aktivitet når en større del av idrettens tilbud i bl.a. vår region anses som totalt risikofritt.


HELGENS IDRETT

Denne peker viser oversikt over hva som rører seg av friidrett ute og hjemme: https://www.friidrett.no/nyheter/flere-topputovere-i-aksjon-i-helgen/TRENINGSLÆRE

Mens vi venter på resultat rapporter innledes helgerapport med litt repetisjon treningslære


Tåhev eller hoppetau 2.hver dag er det enkle effektive men gjerne det kjedeligste alternativ. Å løpe bakkesprint enda enklere og et konkurranse fortrinn dersom hensikten med å trene var å bli god til å løpe. Å løpe lange eller bratte bakker funker ikke, det er høy fart som må til


Noen glemmer frekvens hvor man helst ikke skal ha særlig avvik fra 180 skritt pr minutt. Med færre enn 180 blir det noen ganger krevende å få satt foten under seg istedet for foran seg


Sykkelstien ved siden av turstien rundt Mosvannet har den perfekte helning oppover retning Vålandsskogen. Og sykkelstien er holdt helt tørr og ren for snø, hver lørdag etter det ellers er vinterlig og glatt rundt omkring


NORSK INNENDØRSREKORD IGJEN

Sondre Guttormsen er en av mange norske medaljehåp til innendørs EM i Polen første helg i mars. Sondre stjeler de største overskrifter når friidrett.no oppsummerer første del av en ny helg med nye fremganger. https://www.friidrett.no/nyheter/norsk-innendorsrekord-av-sondre-guttormsen/


MEDIENES BETYDNING

Spirits oppdateringer rundt regional friidrett har ved en rekke anledninger pekt på hvordan mediedekning påvirker beslutninger og utvikling. Vi har etablert uttrykket "medieidrettene" når vi ser hvordan individuelle idretter totalt forbigås. Når ikke idretten selv får være med å avgjøre om aktivitet som f.eks. tennis fortjener total utelukkelse eller aktivitet opprettholdes.


Friidrett er verdens mest utbredte idrett. I Sverige viser en fersk undersøkelse at bak fotball og ishockey er friidrett landets mest populære idrett. Hvorfor? Jo, fordi sportsjournalistikk har medarbeidere med også annen bakgrunn enn fotball. Men, det viktigste friidrett er viktig i mediebildet. SVT forlenget nylig sin avtale med de største stevnene gjennom en ny 5-årig avtale. Fra Friidrott.se sakset vi følgende:


SVT fortsätter sin friidrottssatsning med Svensk Friidrott och förlänger samarbetet fem år (2021-2025) där de största tävlingarna, BAUHAUS-galan, Finnkampen, Folksam GP och friidrotts-SM ingår. Avtalet innebär mer friidrott i huvudkanalerna SVT1 och SVT2 än tidigare, samt en särskild redaktionell satsning på Finnkampen inför hundraårsjubileet 2025. "SVT är en mycket viktig samarbetspartner för Svensk Friidrott som ger oss möjlighet att nå ut brett med vår idrott till hela landets befolkning. Vi har sett en väldigt positiv utveckling när det gäller tittarsiffror de senaste åren och vi har dessutom flera av våra aktiva i den absoluta världseliten. Det känns mycket positivt att fortsätta det framgångsrika samarbetet med SVT, kommenterar Johan Storåkers, ordförande i Svensk Friidrott. "TV-produktion i världsklass" I rättighetspaketet ligger Nordenkampen, samtliga Folksam Grand Prix-tävlingar, Friidrotts-SM, Finnkampen och Diamond League-tävlingen BAUHAUS-galan som arrangeras på Stockholms Stadion. ”Det är glädjande att BAUHAUS-galan får fortsätta sitt långa samarbete med SVT, en av världens bästa tv-producenter för friidrott. Det är mycket betydelsefullt att ha en tv-produktion i världsklass eftersom galan sänds i så många länder (158 st förra året), och detta är svensk friidrotts fönster mot världen”, säger Jan Kowalski, tävlingschef för BAUHAUS-galan. Flera stora friidrottstävlingar i SVT Sedan tidigare har SVT rättigheterna till VM 2022, Diamond League (delat med TV4/CMore) till och med 2024, EM inomhus och utomhus till och med 2023. Dessutom sänder SVT flera inomhustävlingar med bland andra Armand Duplantis under våren. Friidrott i SVT 2021 9 februari: World Indoor Tour, Liévin 17 februari: World Indoor Tour, Torun 4-7 mars: Inomhus-EM, Torun 13 juni: Folksam Grand Prix, Sollentuna 4 juli: BAUHAUS-galan, Stockholm 27-29 augusti: SM, Borås 4-5 september: Finnkampen, Stockholm Folksam Grand Prix: 2 ytterligare deltävlingar, datum ej fastställda Diamond League: 7 tävlingar, datum ej fastställda /Gustav OrbringByens nyhetshus tar aldri noen gang et initiativ for å oppsøke trening eller lokale stevner. Man har ikke tid fordi man skal rekke å følge hele treningen til et fotballag med eller uten ski på bena. År ut og år inn handler alt om Team Ingebrigtsen.


Til uka kommer Stavanger Aftenblad med en forhåpentligvis større sak rundt Zerei Mezngi's forberedelser for å kvalifisere seg for Tokyo OL. Heller ikke om man er OL aktuell, fortjener liksom publikum å få vite. Saken ville ikke ha kommet medmindre idretten selv tar initiativ


Vannsport er idretten hvor Norge med kanskje størst sikkerhet tar OL og VM medaljer eller i det minste finaleplasser. Stavanger Roklubb har gjennom generasjoner levert toppidrett på høyeste internasjonalt nivå. Er dette virkelig en idrett kun for menigheten, vi bare spør?


Norsk friidrett er inne i en ny gull alder, menigmann får imidlertid bare i ytterst liten grad info


Vi har pekt på at lokale nyhetshus tar feil når man sier at en sak om friidrett ikke selger. Vårt tilsvar er at når nyhetsredaksjonene ikke selv tar noen initiativ i det hele tatt, da er man totalt uinteressert, da lages ingen saker. Uten saker skapes ingen interesse.


Plikten man har å dekke folkelige massemønstringer som 17.mai, Sesilåmi (hvis arrangert), 3-sjøers, Sandnesløpet, Stavanger Maraton o.l. er ingen erstatning, fordi det er idrettene i sterk utvikling, idrettene hvor nordmenn markerer seg internasjonalt vi savner dekning for. Aftenbladet skal nå utvide avdeling sport med nye medarbeidere.


Hvorfor det? Svar: Jo, det er et ønske om å dekke fotball enda mer....


SVENSK FRIIDRETT

er mer enn USA baserte Armand Duplantis som åpnet innendørssesongen med 6.01 i stav forrige uke i Dusseldorf og som lørdag kveld i det Eurosport sendte stevne i franske Rouen svingte seg over 6.03


25 år gamle Andreas Almgren fra Tureberg satte 31.januar ny nordisk innendørs rekord på 3000m med 7.41.6. Tiden er 19 sek under EM kvalik krav innendørs og 7 sek under hans egen svenske rekord. Oppsatt fartsholder orket ikke holde høyere tempo enn til passering 3.57 på første 1500m. Da Almgren selv overtok føringen gikk de siste 7,5 runde i tempo til +/- 30 sek pr runde og en siste 1500m på 3.44.5!


Den forrige nordiske rekord 7.44.76 ble satt av en dansk bronse vinner fra innendørs EM så langt tilbake som i 1991. Hans navn var Mogens Guldberg.


En artig digresjon er at da GTI gjennomførte sitt aller første friidrettsstevne den 7.mai 1991, vant samme Mogens Guldberg tidenes eneste 5km løp arrangert rundt Breiavatnet med mål i Byparken. Tesfaye Bekele - en kanskje større fargeklatt enn Guldberg - deltok i samme felt. I samme felt deltok også en av tidenes største norske langdistanseløpere Lars Ove Strømø fra Stord som noen år representerte GSK Sandnes.


Rogalands Avis spanderte mest trykksverte på nevnte arrangement som i følge avisen samlet et publikum på 7000 i Byparken. Gratis arrangementet "Idrett og kultur i nært samspill" ble forøvrig "The September Whens" aller første ute konsert etter at bandet ble utvidet fra tre til fem medlemmer som følger: Morten Abel, Morten Mølster, Helge Hummervoll, Gulleif Wee og Stene Osmundsen. Tre av band medlemmene løp samme år (1991) New York Marathon på oppsiktsvekkende sterke tider. GTI laget et solid treningsprogram som fulgte på bandets utsolgte Norgesturné.


2021 LØPSKALENDER - SPIRIT ARRANGERER 4 MOSJONSLØP

Utover "Vinterløpserien"s 6. og siste løp som vi fortsatt håper blir gitt lov å arrangere, er plan å gjennomføre klubbens øvrige 4 løp på datoer som følger:


20.mars - SOLASTRANDEN HALVMARATON

6.april - REKORDLØPET FORUS med innlagt europarekord forsøk 5km gateløp

17.juni - SOLNEDGANGEN - flyttet fra september til midtsommers

16.aug. - HÅLANDSVANNET HALVMARATON

241 visninger

Kommentare


bottom of page