top of page

Halvmaraton verdensrekord og rekord ras for mange norske også blant de 21 team Spirit

Oppdatert: 17. sep. 2019


Sondre Nordstad blant 21 afrikanske løpere som passerte 3km på 8.00 og hvor startnummer 1 Geoffry Kipsang Kanworor, Kenya forbedret sin bestetid fra 58.54 til 58.01 ny verdensrekord


Sondre her som nr 7 endte på 9.plass 1.00.20, karrierens nest beste tid.


Kondis.no: RAPPORT & RESULTATER med alle norske fullførendeTo veteranløpere fra Skjalg løp gode løp, her et sted den ene av dem


Fra tribunen fin oppdatering på storskjerm hvor man først kunne søke forvarsel oransjetrøyer før de plutselig suste forbi oss 100m før mål. Her Sara og Henrik i godt driv 100m før mål

Mye flott Spirit i København og den første vi fikk øye på til passering ved 3km Henrik Braune

Med 1.22.37 ble Henrik 9.beste Spirit løper i mål


Yvonne Smith sterk på trening i sommer og en tid rundt 1.23-1.25 ville ikke overrasket oss. Her ved 3km gikk det fortsatt i slalåm løping

I startgruppe langt bak løpere som kunne løpe ble de første kilometere en kamp om å finne åpninger helst via plass helt inntil gjerdene.


Yvonne mot mål til 13.beste tid i sin klasse 1.26.48


Løpere i området 1.18 til 1.20 virket å ha god tumleplass 3km ut i løpet

Årets vinner av Prekestolen halvmaraton Thomas Kvalevåg super pers med flere minutter til 1.20.38 og 4.beste Spirit løper


Over 23.000 løpere til mål av de 25.000 påmeldte. Vi talte 909 nordmennn når vi søkte Norge på startlistene. Kondis sin rapport har eksakt antall norske fullførendeAnne Årrestad glemte igjen den oransje på hotellet, bare såvidt vi greidde fange hennes helt utmerkede løp. Mot mål til 1.20.48 - 8.plass i sin klasse 30-34 og 5.beste Spirit i KøbenhavnSilje Torsviks oransje singlet ok til premieutdelinger men for trang i snittet til å løpe med. Vi fik dermed aldri fanget opp Silje ute i løypa. Også Silje en av flere Spirit kvinner mot tider under 1.20 når dagsform og ytre forhold ligger til rette.


1.21.38 totalt gir en 7.plass blant alle oransje, dvs. inne blant Spirits beste tredjedel


Julie, Bente og Iselin


Super organisator Bente omgitt av Spirit andel løpere hvor det smiles hele ruta gjennom og etterpå. Vi rakk ikke frem til bursdagen men kjekt nederlenderne ble med og feiret deg med en bursdags allsang i etterkant hvert fall


Rune Eie bare sånn passe fornøyd med 1.18.54. Han ble herreklassens og Spirits beste. Nest beste Spirit Trond Kenneth Kindervåg ble medlem i mai, løp søndag sitt første halvmaraton på 1.20.01 og ellers en glimrende etappe på klubbens 1.lag i Holmenkollstafetten.


Sara Aarseth hadde et hav av Spirit løpere foran seg på vår meldepost ved 3km men avslutta sterkt og 1.21.59 er blant hennes bedre halvmaraton løpLars-Ivar Folgerø har virket være fatslåst på tider mellom 1.24-1.26. Idag 1.23.49 og ny persI mylderet av løpere å følge underveis er vi avhengig av klubbdrakt for å kunne fokusere. Ida Tjørsvaag i Skjalg kan også glede seg over dagens innsats. 1.26.17 antagelig pers her ogsåBasert på tilbakemeldinger fra løpere som ble liggende lenge alene, hadde vinden meldt til styrke 7 m/sek en del å si for mulige sluttider. Steven Acarregui mener vi skal være god for et sted mellom 1.18 og 1.19. Tiden 1.20.13 fra vår venn fra Colorado som alltid møter til trening holdt til en 3.plass blant 21 fullførende Spirit løpere


Her gruppa bak 22-manns gruppa med Sondre Moen og de 21 fra Kenya (17), Etiopia (3) og Uganda (1). Vi ser de 3 danske som slåss om pallplass i det innlagte danske mesterskapet m/ gull vinner Abdi Hakin Ulad i rød singlet fremst. På rekka bak følger britiske Charlie Hulson, svenske David Nilsson i grønt samt bakerst Vidar løper Dadafo Dhaqabi


Et stykke bak gruppe 2 følger så Narve Gilje Nordås. Som en ekte elev av Gjert Ingebrigtsen er rolig åpning en selvfølgelighet. Det er bare mosjonsløperne og noen til som løper for fort fra start


Noen fine spurtdueller følger. De viser hvordan noen har litt ekstra å spe på med ved hjelp av speakertjenesten og flott engasjement fra publikum


Sondre lå bak ved passering 21km, i mål skilte 5 sekunder


Den danske halvmaraton mester og dobbelt nordisk mester i terrengløp Abdi Hakin Ulad er en alltid utrolig hyggelige og imøtekommende løper vi ofte møter på i Eremitageløpet. Her virker nesten skremt når en annen nordmann kommer overumplende bakfra


Bilder uskarpe men vi ser klart hvordan Narve Gilje Nordås drar seg forbi når 100m gjenstår. Resultat Narve 1.04.57 og 4.beste ikke afrikaner, Abdi Ulad 1.05.02, dvs at 5 sekunder raskere siste 100m


Andreas Myhre Sjurseth en av landets absolutt ledende maraton løpere etter 2.17.15 under Frankfurt Maraton i fjor. I fjor løp han Køben på 1.06.45 i år 1.05.38. Det løpes fortere hvert år også blant de aller besteKlubbkollega i Vidar Dadafo Dhaqabi 4 sekunder bak Sjurseth med tiden 1.05.42. Dadafo løp også København da byen var vertskap for halvmaraton VM i 2014, det er dette året han satte sin pers på 1.04.55. Året etter ble han beste norske under nordisk landskamp innlagt som del av Stockholm Maraton. Dadafo med foreløpige maraton bestetid 2.21.40 fra København i fjorDadafo - nå med norsk pass - vekker assosiasjoner. Hans løp den 2.6.2012 som lenge handlet om vår egen elev Trond Arne Ruglands duell de første 14km under NM halv på Hegra 15 min kjøring fra Værnes


På siste jobbreise som trener og sportslig leder i GTI husker vi løpet særdeles godt ettersom løpet kanskje ble ett av Ruglands største. Også her (selvfølgelig) en sjenerende motvind som tok en del peppen ut av løperne. I betraktning de ytre forhold er tidene henholdsvis 1.06.12 (Dadafo) samt 1.07.55 og NM sølv for Rugland solid

FOTO: (bildet over) - Helge Langen (for Kondis.no)

Thomas Kvalevåg 1.20.38, kjempepersOdd Einar Tveit relativt langt fremme ved vår fotopost ved 3km


Odd Einar har trent veldig godt i år og hadde et lite håp om sub 1.20 et eller annet sted. Det ble litt over.


Vi hørte det allerede var bestemt å gjøre København en gang til neste år. Odd Einar eller en annen huskes ikke. Fordi, det ble ganske så hyggelig rundt langbordene sammen med dutch gruppa i den italienske stilige kjeller restauranten i sentrum. Men kanskje allerede planlegge en reprise. København alltid hyggelig


Åse Oliv Bjørge blant halvmaraton debutantene i Køben. Flott 1.gangs løp på 1.51.24. Hadde ytterligere to Spirit jenter bak seg i mål


2017 Oslo Maraton: Kristoffer Werner Hansen 1.24.58, Sara 1.25.01. København 2019: 1.21.59 for Sara og Kristoffer 1.23.32. Dermed kjempepers også for KristofferEtter passering 10km på 27 tallet rykket den nye verdensrekord holder fra. Hans pacemakers orket ikke mer, og de neste 5km gikk bare enda fortere. Han holder København som favoritt bane og i oktober skal han være fartsholder da det skal forsøkes løpe maraton under 2 timerDette er løperen som sørger for at København kan slå seg på brystet med etiketten verdens raskeste halvmaraton trasé. Vi talte 4 pacemakere som tok i mot det som var av motvind

Geoffrey Komworor hever armene over hodet etter å ha passert mållinjen til ny halvmaraton verdensrekord 58.01


Med 1.19.39 fra Berlin holder Ryfast-sjef Gunnar Eiterjord fortsatt 2.plass i klasse 55-59år på årets norske veteranstatistikk. Med tyngre forhold på denne "verdens raskeste halvmaraton" løp Gunnar søndag på 1.20.48. Mads Iversen fra Freidig tok 3.plass i samme klasse m/1.20.09


Fartsholdere mosjon løp med rød ballonger og det blir rimelig tett og stresset når så mange f.eks. skal drikke samtidig i fart og samtidig holde jevn flyt.

Se på den gutten! Ikke i stand til å trene normalt seneste 4-5 uker, likevel gjør klubbens store PR mann og teknokrat Steffen Thorsen en fenomenal jobb i København. Hele oppløpet her vi står kunne vi se Steffen filme løpere og miljøet langs løypa.


Se hans lille kamera - samtidig løper han inn på god tid 1.42.28 som ikke skal være mulig når man ikke har mulighet å gå på trening


Birhane Dibaba Adugna 1.05.57 en supersterk tid men kommer litt i skyggen av Sifan Hassan sitt løp her i fjor på vanvittige 1.05.15


Illustrasjon hvordan løpere merket PACE guider fremkommelighet for beste kvinne mot mål


Superløp av GTIs Alexander Skurve 1.15.26.


Mange gode norske kvinnelige prestasjoner i København, spesielt imponerende Nina Wavik Ytterstad 1.22.56 i klasse 55-59år og Synnøve Brox 1.25.55 i klasse 60-64. Begge sistnevnte løper for Vidar og begge tok hver sin klasseseier. Også klasseseier til Adele Henriksen 17 år som løp NM halv i Sandnes på 1.22.11 og som nå forbedret seg til 1.19.45.


Bildet viser Katrine Hillestad fra Stord ved passering 3km. Flott ny pers 1.27.38 i København.Mens Katrine Hillestad bildet over nettopp har kommet i avtale med Team Ingrid Kristiansen er Hanne Mjøen Maridal (i blått) samt Heidi Pharo blant København deltakerne som har fulgt løperlegende Ingrids opplegg i noen år. Hanne i mål på tiden 1.17.06, Heidi 1.17.54Stords Lars Lunde er etter det vi husker førstegangsløper i København halvmaraton. En flott debut med 1.07.11Ut fra rekkefølgen på vår fotoserie skal dette være Martin Finne fra Gular. Ser ikke bort fra at også Finnes tid 1.06.56 er ny PB men et lite ID forbehold for en relativt fersk gateløper vi ikke helt kjenner igjen fra før

"Because you're mine, I'll walk the line" - quizz frem til vi møtes til middag

485 visninger

Comentários


bottom of page