top of page

HK stafett 14.mai kv.elite: 9.pl. realistisk, 25sek til 5.plass. Mulig 4.plass kv.senior?


Også andre kriterier enn å løpe fort er viktig for en klubbs brobygging og fellesskap.


Reise egenandel, Oslo weekend hotell på klubbens regning. 4 forhåndsrapporter publisert Her forhåndsrapport & mulighetsstudie nr 5


"Oppkjøring har startet" - publisert 28.september

"Aktiv champion de Spirit" - publisert 15.oktober

"Mange nysigneringer åpner mulighet" - publisert 10.desember

"Spirit går for 1.plass menn jr og menn senior" - publisert 28.desember2018 - året det var så bratt. Når man skal i gang med 5.etappe (bildet) merkes ikke i det hele tatt at det går oppover de første 15 sekunder av etappen.


At trener ofte minner om at første 15 sekunder av enhver løpskonkurranse er helt avgjørende for at gjennomføringen blir bra eller bare sånn passe, ja dette glemmes jo i dimman når man får pinnen i hånden og skal gjøre alt vi kan for laget

Blir det mix lag også i år, eller vil kabalen gå opp i 15 - antall løpere det er plass til pr lag? Alle som tidlig kjøper seg flybillett eller på annet vis kommer seg rimelig til Oslo er garantert å få løpe, samt hotellweekend i Oslo på klubbens regning.


I klubbens første 7 år før landets største idrettsmønstring for voksne aktive ble covid rammet, har alle som ønsket å bli med uansett bakgrunn/nivå fått prøve seg. Alle bidrar, enten under selve stafetten eller etterpå når vi er litt mer kjent med hverandre....


Det anbefales å trene litt og om du i tillegg setter av tid til å treffe oss på fellestrening, er du nesten garantert å slippe å løpe på mix laget. Spirits mix lag er "absolute music vol.1" - man er med, man kan drømme seg litt bort, fart er absolutt ikke viktigste kriterium


Hva vi ikke visste da vi sist meldte på lag i mixklasse var at nye påmeldte lag måtte starte sent helt sist på dagen lørdag. Våre mest treningsekstreme med starttid kl 1400 eller 1430 var allerede skrubbsulte og klar for banketten før mixlaget hadde startet. Men alt sånn praktisk løser vi, just do it - det viktigste er å delta.


Kristina Vaardal Lunde th. bak på arkivbilde 2017 er ikke med hvert år og mange som har blitt med i flere år er ikke disponibel til årets lag. Kristina er av og til på mandagens fellestrening i flott parkterreng rundt Vannassen. Men Kristina vet neppe selv at årene vi har deltatt har kun to Spirit jenter løpt stafettens bratteste bakke fortere. Jeg er jo ikke no' sier dem nesten alle


Anne Årrestad med 4.51 fikk i 2019 eliteklassens 3.beste etappetid. Therese Nordbø vår nest beste med 5.03, mens Kristina glimrer på 3.plass med 5.07. Man må like å løpe motbakke for å snuse på etappens klubbrekord. Eliteklassens realistiske budsjett er noen få sekund bedre enn Kristina, kvinner senior laget noen få sekunder saktere


Noe av det fine med at lagledelse tar med sine unge håpefulle til Frognerparken for fredags vorspiel er at også ledere rett og slett må komme i form for å henge med. Har man det ikke i bena er det gjerne armstyrke som vises frem. Eller begge delerNina Andersen bak tv. har løpt 1.etappe 1200m (Bislett) på 3.40 og 3.43 på elitelaget mens vi på seniorlaget har hatt noteringer på så vel 4.09 som 4.50 de seneste årene. Hvis vi gjør 3.40 påny er vi topp 5 eller 6 dvs. helt fremme.


Realistisk budsjett sier at vi etter de tre første etapper skal være 10 sek raskere til veksling og da er ingen av lagets 3 beste brukt opp.


Katrine Tonning bak til høyre er en av tre blant lagets 15 som glimrer med å være innehaver av to Spirit etappe rekorder. Og Katrine er allerede godt i gang i Sandneshallen med trening når nasjonale bestemmelser tillater at voksne over 20 får lov å trene inne.


Idag torsdag trener vi rundt Gisketjern og treningen er tilnærmet lik fast torsdagsopplegg vi gjør i Sandneshallen. Det er oppmøte kl 1830 for felles oppvarming og fra kl 1850 er vi igangDet var Holmenkollstafetten som var først ute med uttrykket vårens vakreste eventyr for mer enn 50 år siden. Stafetten har tradisjoner. En idrettslege fra Stavanger og en av landets topp friidrettstrenere fra Nærbø øser hverandre opp hvert år om hvem som faktisk kan skilte med stafettens flest antall år på start for et eller annet lag. Den ene av disse har rekorden....


At Holmenkollstafetten er et viktig mål for treningen bekreftes av historien rundt Julie Bøtun. Hennes tilknytning til Spirit er at hennes mor er fra Stokka i Stavanger. Oppvokst og i mange år bosatt 6-7 timers kjøretur fra Stavanger og omtrent like langt over fjellet til Oslo for å løpe en kort eller lang etappe i Holmenkollstafetten.


Når det er dobbelt så langt til Haugesund som motsatt vei, og det viser seg være altfor langt å kjøre helt til Sandnes for å trene, blir slike sammenligninger spesielle. Julie har mottatt pris under Sola middagen som en av klubbens mest trofaste, fordi dette å kjøre 6 timer en vanlig hverdag for å delta i klubbens løp rundt Hålandsvannet er som "just a piece of cake"


Indirekte har Julie bidratt til at klubbens mosjonsløp har hatt en eventyrlig deltakerøkning og dessuten løper hun over gjennomsnittet fort som nesten fast på elitelaget. Etappe nr 9,13 og 15 har hun prøvd seg på og i den lengste av disse etapper har hun kun en løper foran seg på klubb oversikt etappe rekorder.11 av stafett etappenes klubbrekorder innehas av 8 av jentene på dette lagbildet fra 2019.


Nr 2 bak fv. Mari Mauland (Ultraløper og vinner av det første Lysefjorden rundt)

- Ingen i nærheten å dundre opp Norabakken (2.etappe 1100m) så fort og stødig som Mari. Har 4.03 som bestetid men har flere løp på 4.10 og 4.11.


Nr 4 bak fv. Sara Aarseth (To 4.plasser på 5000 og 10.000m i NM 2018)

- Klubbrekord 4.etappe 1910m (meget kupert) med 6.38. Har også nestbeste etappetid med 6.48 foran Anne Jorunn Hodne med 6.52


Nr 5 bak fv. Anne Årrestad

- Klubbrekord 6.etappe 1240m (stefettens bratteste) med 4.51.


Nr 2 foran fv. Janne Elin Vatnaland (Maraton NM sølv senior, U23 NM gull halvmaraton)

- Klubbrekord 10.etappe (stafettens lengste 2840m) med 9.22. Har også 9.28 og 9.41

- Klubbrekord 11.etappe (1530m Frognerparken) med 5.20. Anja Kristin Lindanger sittende th. for Janne Elin har 3.beste Spirit tid med 5.26


Nr 4 foran fv. Silje Ramvik

- Klubbrekord 12.etappe (370m) 1.06


Nr 5 foran fv. Ann Kristin Mosbron (norsk lagsølv nordisk maratonlandskamp Stockholm)

- Klubbrekord 8.etappe (1810m utfor fra Besserud) 5.17. Tone Sundvor bak th. nestbest 5.24

- Klubbrekord 13.etappe (1080m langt nedover og langt oppover) 3.51. Bente Gyland 4.06 (3)


Nr 2 foran fh. Rebecca Rage Gundersen

- Klubbrekord 14.etappe (720m) 2.12. Har også 2.17 og 2.19


Nr 1 foran fh. Katrine Tonning

- Klubbrekord 9.etappe (630m) 2.01. Marie Stensholt nestbest med 2.05

- Klubbrekord 15.etappe (500m) 1.38. Sara Mauland nestbest med 1.40


Etter det denne oversikt viser vil flere av klubbrekordene ryke den 14.mai. Budsjett for første tre etapper kvinner elite nevnt ovenfor. For siste etappe er realistisk budsjett satt til 1.38 for elitelaget mens 1.45 er satt opp som budsjett for lag i klasse kvinner senior. Om vi tar på den litt mer optimistiske hatten skal det være mulig å plukke mange sekunder på 15.etappe for begge Spirits kvinnelag

121 visninger

Comments


bottom of page