top of page

HK stafetten: elitelag 2020 uttatt

Oppdatert: 30. des. 2019


Spirit trenernes ambisjon om å utfordre en 5-6.plass i Holmenkollstafettens eliteklasse 2020 - er bare mulig gjennom enda tøffere trening, enda tettere oppfølging. Hva oppfølging betyr er bedre planer fra trenere, samt bedret rapportering eller treningsoppmøte fra hver enkelt


Det uoffisielle NM i breddefriidrett (løp) krever dedikert satsing. Lagledelse har i år for første gang før årsskifte plukket ut sine utvalgte som vi mest tror på enda en gang kan vokse med oppgavenSara Aarseth med stafettpinnen og Mari Arnestad er to av lagets sterkere tempoløpere som er kapabel til å heve seg betraktelig sammenlignet årets innsats. En forutsetning dersom de høyere målsettinger som antydet ovenfor skal kunne utfordresHISTORISK TIDLIG LAGUTTAK - EN PLASS HOLDES ÅPEN....


Tidlig laguttak foretatt slik at hver enkelt alle kan forberede seg til sine etapper. I møte 29.12. gikk trenerne gjennom tilbakemeldinger på interesse forespørsel, ref. sak publisert på lagets hjemmeside - hvem som virkelig vil, hvem som satser, hvem som avventer?


Spirit har et lite håp om at også klubbens nest beste lag på kvinnesiden kan løpe seg til mål som Rogalands nest beste kvinnelag. Foreløpig oversikt viser at 2.laget ikke enda har nivået for opprykk til elite, og om vi ikke blir stoppet av konfirmasjoner og mulig eksamenslesing er det mulig at også et 3.kvinnelag kan bli påmeldt i april, når vi har mer endelig oversikt


1. ETAPPE (BISLETT) OG 2.ETAPPE (BISLETT-NORABAKKEN)

Lagleder Einar sjekker at nervene er under kontroll for to 1.etappe løpere og en på 2.etappe 4 timer før start Holmenkollstafetten 2019.


Silje Torsvik til venstre meldte relativt tidlig i fra om at hun ønsket seg 1.etappe også i 2020 med håp om å bruke årets erfaring til å komme nærmere tetskiktet etter ferdig løpt 1200m


Mari Mauland i midten er nylig nominert som en av tre til avstemming årets norske ultraløper


Mange gode løpere har prøvd de 7 årene vi har deltatt men ingen har vært i nærheten nivå som Mari har vist på den meget vanskelige 2.etappen.


Det var absolutt ingen tvil om hvem som skulle få de første to etappene3.ETAPPE (600M) OG 4.ETAPPE (1960M)


Ålgårdstafetten avvikles hvert år siste onsdag i april og et ypperlig tilbud når omrokkeringer som følge av nye forfall lettere kan avklares.


Yvonne Smith i midten foran på bildet fra årets Ålgårdstafett skal løpe 3.etappe på neste års elitelag i Holmenkollstafetten. Med få unntak har distanseløpere i friidrett sin bakgrunn i ball idretter, hvorav noen med hurtighet som konkurranse fortrinn.


Håndballspiller Yvonne er blant veldig få som har gått foran og våget å konkurrere også på bane. Det har gått bedre og bedre for hver start. Yvonne er blant lagets raskere kortdistanse løpere og får opprykk fra 1.lag kvinner senior til 600m slagt oppover på elitelaget


Sara Aarseth til venstre på lagbilde Ålgårdstafetten er elitelagets kaptein. Sara får prøve seg på 4.etappen lagene normalt setter opp sin beste eller nest beste mellomdistanseløper. Før i tiden når etappen var nesten 300m kortere og av alle ble omtalt som "berg og dal" var dette etappen til bl.a. OL gullvinner på 800m Vebjørn RodalFra Fisterløpet 2019 Kr. Himmelfartsdag. På papiret er 3 damelag og 4 herrelag satt opp for å gi mulighet til at alle som ønsker, skal kunne bli med. Ryfylke representert på alle lagene som foreløpig er satt opp


5.ETAPPE (1260M)

At Ørjan Grønnevig med 37 mesterskapsmedaljer - uten noe fiksfakserier, alltid har sagt ja til å stille i Holmenkollstafetten har gjort det lett å få også andre til å lojalt løpe for klubben den ene gangen i året når også klubb har prioritet


Mathea Melberg til venstre på vårt bilde fra Fisterløpet er i likhet med Ørjan treningsflink og nå innlemmet i Spirits nye spennende mellomdistanse satsing med unge løpertalenter. Etter 4-5 uker sammen på trening i Sandneshallen vet vi nok til at Mathea har en sikker plass på et spennende lag i Holmenkollstafettens eliteklasse. Mathea skal løpe 5.etappe 1260m


6.ETAPPE (1240M)


Anja Kristin Lindanger trolig mest pliktoppfyllende i Spirit i forhold til å løpe bakkeløp. 9.mai har hun fått tilliten å ta seg opp stafettens bratteste motbakkeSteintøff dame mot mål på Rådhusplassen. Vinner Oslo trippelen 2019 hvor helmaraton bare var første øvelse. Etter kort pause halvmaraton og så 10km.


Sammen med Mari Mauland på 1.plass er Anja på 4.plass årets høyest plasserte Spirit løpere på årets Norgesstatistikk med sine topp plasseringer i yngste veteranklasse på maraton


7.ETAPPE - 1790 M (BESSERUD)


Maria Wiig (20) løper Besserud. U23 NM bronse halvmaraton i fjor. Med tid 18.24 løper Maria her inn til 3.plass på 5km i Stavanger Maraton

Maria Wiig (20) løper 10km i Oslo Maraton samme dag som hun ble innlemmet i Team Ingrid Kristiansen. Maria sesongåpnet med å vinne Orremila på 38.36, i sterk vind 2,26 min foran en av kollegene i Team Ingrid Kristiansen Stords Katrine Hillestad
8.ETAPPE - 1800M (UTFOR)


Ambisiøst 2019 etappe budsjett slått med 6 sekunder. Tone Sundvor takket for tilliten i årets stafett og noterte klubbens nest beste etappetid på en etappe vrien å løse


Dermed fornyet tillit. Tone er Lillehammer basert og sjelden mulighet å følge fellestreninger9.ETAPPE 630M

Kristin Vabø, ny innmeldt sterk debutant10.ETAPPE 2840M

FOTO: Sigbjørn Lerstad, fototeam Blodslitet 2019


Janne Elin Vatnaland spesialist på stafettens lengste inn til Frognerparken og er alene i Spirit og på kvinnesiden i Rogalandsklubb med deltakelse på elitenivå hvert år fra oppstart i 2013.


9.22 og 9.26 på nær 3km er fort og det blir helt feil å forvente et slikt supernivå nok en gang.11.ETAPPE 1530M


Mari Arnestad har rukket bli en klasseløper etter at hun i 2017 løp 11.etappe på 5.27. Etappe budsjett er satt 12 sekunder bedre. Maris halvmaraton marsjfart er forbedret med 17 sek/km siste 3 år. Like treningsflink i mai som idag, kan dette bli spennende12.ETAPPE - 370M

Karen Helland13.ETAPPE - 1080M

Uttak stod mellom to tidligere medaljevinnere i NM Maraton. Anne Jorunn Hodne med sterk 6.plass (37.46.30) på 10.000 i årets NM og Ann Kristin Mosbron med to NM starter på 10.000.


Bilde fra årets Egersund halvmaraton hvor Ann Kristin vant på 1.24.21 kun 4 sekunder foran Anne Jorunn på 2.plass.14.ETAPPE - 720M

Rebecca Rage Gundersen har 3 ganger løpt 14.etappe gjennom Josefinesgt til Bislett og i alle 3 forsøk i høyt tempo. Eliteklassens 5.beste etappetid og 2.12 som bestetid15.ETAPPE - 500M - TESTLØP

Siste veksling utfor Bislett murene for Spirits 1.lag i klasse kvinner senior. Charlotte Mæland overleverer pinnen til Sara Mauland. Laget endte på 13.plass blant 19 startende.Forbehold om mulig endret etappelengde men før årets stafett var 1.43 og 1.47 etappens to beste Spirit tider.


Elitelagets Katrine Tonning løpte på 1.38, ny klubbrekord med klar margin

1.lag kvinner seniors Sara Mauland løpte på 1.40


30 jenter som foreløpig ikke har fått plass på elitelaget vil fremover slåss om 1 eventuelt flere ledige plasser dersom skader, eksamenslesing eller konfirmasjoner hindrer Oslo reise


Som siste to år vil vi også til neste år melde på 2 damelag og 2 herrelag. I utgangspunktet vil alle som ønsker å delta få delta, men ut fra erfaring må ytterligere 20-25 melde interesse før vi i april tørr å evt etteranmelde et 3.lag hhv kvinner og menn

291 visninger

Comments


bottom of page