top of page

Holmenkollstafetten: Spirits reservelag som ville rykket opp til elite kl men som ikke kunne stille

Oppdatert: 6. mai 2019


Uten offshore jobb, konfirmasjon, treningsleir, etc. - om også klubbens nyinnmeldte løpere hadde stilt seg disponibel, ville laget vi presenterer nedenfor løpt på 54.01 og rykket opp til eliteklassen, dersom fjorårets resultater ble lagt til grunn


6 løpere fra fjorårets 1.lag var forhindret å stille til årets største norske løpermønstring hvor det nå er klart at over 50.000 etapper skal løpes. Noen har kommet til at trening er viktigere enn å være med på dette, noen har gode grunner for å ikke stille opp


Det er ikke dette laget, men løpere fra "papirlagene" da vi tidlig i planleggingen hadde 6 herrelag som kunne ha stilt dersom absolutt ingen hadde noe som kom i veien for å stille


Den aktuelle løpers tidligere oppnådde tider på hver av de 15 etappene er lagt til grunn når tiden 54.01 er sluttresultatet vi har kommet frem til for dette herrenes "Spirit Dream Team"


Ørjan Grønnevig klubbens største profil har aldri vært i tvil om å delta i Holmenkollstafetten. I gryende vårform gleder han seg enormt til muligheten å kunne utfordre landets eliteløpere på stafettens lengste etappe 2840m.


Når Spirit i år stiller med to sterke lag i menn senior som begge vil hevde seg langt fremme og som på hver etappe har løpere som alle forsøker sette ny pers på sin tildelte etappe, er man med på noe som er litt av vitsen med å danne en løpeklubbRune Eie foran ble nylig innlemmet i Spirits sportslige utvalg som representant for flere unge og voksne fra Ryfylke som har funnet ny motivasjon i å få kle seg i oransje. Rune måtte jobbe 1 uke ekstra offshore mens temposterke Laimis Verbliugevicius (bak på bilde) ville fått 1810m utforetappen fra Besserud hvis han var tilgjengelig.


Rune ville fått mulighet å sette ny Ryfylkerekord på stafettens nåværende utgave av tempo etappen som følger etter 12.etappe, hvor eliteklassens raskeste sprinter i 2017 skulle forsøkt å gjenta sin 49.0 etappetid på 370m. Dersom vi hadde våget å utsette ham for belastningen


Laimis utfordring ville vært å løpe på 4.38 dvs. identisk med Kristoffer Werner Hansens klubbrekord.


Også Spirits lag i kvinner elite hvor "papirlaget" lå an til en mulig 5-6.plass har blitt svekket bl.a. av at Maria Wiig skulle i konfirmasjon og at superraske Nina Andersen med 2.14 på 800 som ungjente og med 3.40, 3.43 og 3.45 på sin 1200 på Bislett, ikke har vært disponibel i år.

Håvard Øglænd er trolig tilbake på 2016 nivå da han løp 1.etappe 1200m på Bislett på 3.05 - samme tid som menn elite ble vunnet på i 2018. Håvard løp jevnt med Ørjan og Frew Z. på 1800m etappen under Ålgårdstafetten, men var uheldig og tippet rundt på glatt underlag og skadet seg i Siddisløpet, en konkurranse Håvard hadde høye forventninger til


Bildet fra Djupadalten 2017 hvor Håvard tar soleklar 1.plass på den innlagte sprint (1000m) foran Ørjan, Urige Buta, HIL og Lars Lunde, Stord


Håvard har hele tiden hatt Holmenkollstafetten 2019 i sine planer og således aktuell i Spirits "dream team" men endte opp med å ikke bli medKristian Ottestad Rød med overraskende bronsemedalje under NM Triathlon i Kristiansand i fjor, har 3 ganger løp for Spirit i Holmenkollstafetten og løp Hytteplanmila i fjor på 31.41. Her i fjorårets utgave mot slutten av 4.etappe. Kristian har i mange uker vært utenlands med Triathlon landslaget og kan heller ikke han stille opp til årets stafett


Kjell Harald Dalehaug var forhåndsuttatt til Spirits 1.lag i Holmenkollstafetten og sees her på vei til mål som klar vinner av "Strandamila" på en tid langt nede på 34 tallet om motvinden i løpets siste halvdel hadde vært snillere med løperne. Også for Dalehaug kom konfirmasjon i veien for deltakelse.


For lagleder Einar har ikke en konfirmasjon eller noe annet kommet i veien. Kl 09.15 fredag morgen er vi sammen med de første som setter seg på flyet til Oslo. Som løper/lagleder har Holmenkollstafetten blitt prioritert hvert år siden 1980 da vi 1.gang falt pladask for den unike opplevelse dette er når man driver innen underholdningsbransjen. Vi er med for 40.gang.


Spirit har med i sitt team to løpere/ledere som har vært enda lengre. Dette og mer til vil vi i neste uke komme tilbake til. Også det gledelige at i klasse menn senior deltar hele 8 lag fra sør Rogaland.


Så gøy! Og hvem av disse havner så blant klassens beste 3.del som gir lagpremie?


Bak landets 16 beste lag (eliteklassen) er ikke nivået større enn at Spirit tross de mange som ikke fikk anledning å stille, likevel vil kunne henge noenlunde med helt fremme i tetskiktet og dette er da mye morsommere enn å bli fraløpt helt bak i eliteklassen. Ikke sant vel?Ben Zywicki med løyperekord 1.05.57 i Egersund halvmaraton kom første uka i april løpende mot oss i sine oransje tekstiler i kanskje enda bedre form enn da han løp 10.etappe på 7.42 mens han var fast bosatt i Sandnes. Jobber dels i USA dels i Asia men har ingen annen klubb han representerer og anser seg fortsatt som Spirit medlem.


Trond Arne Rugland som har 30.09 som 10km pers og klubbrekord på 4.etappe med 5.35 er fortsatt i nærmest daglig trening men på langt nær i samme form og ikke funnet god nok til å komme med i vårt "2019 Dream Team". For Trond Arne er Holmenkollstafetten den eneste konkurranse som frister dersom han igjen skulle konkurrert.


"2019 Spirit Dream Team" etappe for etappe som med antatt sluttid 54.01 ville plassert seg på sikker plass i fjorårets eliteklasse og som ville tatt 2.plass i klasse menn senior og dermed rykket opp til eliteklassen


1.etappe 3.05 - Håvard Øglænd, i superform - men det passet ikke

2.etappe 3.30 - Kjell Harald Dalehaug ville vært debutant men må i konfirmasjon

3.etappe 1.37 - Vaidas Prucinskas, testløp og Ålgårdstafett likt nivå Evens 1.37

4.etappe 6.00 - Erlend Aano, tiden er 12 sek svakere enn Kristian Røds 5.48 i fjor

5.etappe 3.41 - Hans Petter Aakre, løp etappen på 3.41 i fjor, og på samme nivå i år

6.etappe 4.32 - Sindre Jørgensen, fikk ikke fri. Løp etappen på 4.32 i 2017

7.etappe 6.23 - Kristian Rød, løp etappen på 6.23 i 2017, er vesentlig bedre nå

8.etappe 4.38 - Laimis Verbliugevicius, rå tempoløper, estimert tid lik Werners klubbrekord

9.etappe 1.45 - Torjus Lindanger, talentfull 16 åring, estimert lik Jørgen (16) Nilssen 2016 tid

10.etappe 7.42 - Ben Zywicki, nordens nestbeste VM halv 2017 slått i samløp, bor i Colorado

11.etappe 4.27 - Håvard Austevoll, B.T.K.Tarangers 40 års dag, samme tid som Buas klubbrek

12.etappe 0.49 - Finn Chr Aasheim løp 49 i 2017, avrevet achilles 2 g., nylig skadefri, tørr ikke

13.etappe 3.08 - Rune Eie (offshore) tid satt lik Jan Ove Amdals klubbrekord fra 2015

14.etappe 2.02 - Torstein Barkve, sa også i fjor han ikke følte seg bra nok - han løp da på 2.02

15.etappe 1.26 - Alexander Haga, superrask, mestrer utfordringer, tid 5 sek svakere enn 2018

220 visninger

Comments


bottom of page