top of page

Liten dedikert ungdomsgruppe mot ny sesong i utvidet treningsfellesskap

Oppdatert: 5. des. 2021


Antall unge under 20 år mangedoblet ila. årets sesong. Lange løp inspirerer, også for unge

Mailekene i Haugesund er sørvestlandets største ungdomsmønstring. Tuva og Melodie blant årets nye medlemmer.


To unge gutter fra Tau, en fra Sola og to fra Stavanger startet høsten 2018 opp m innendørs trening hver torsdag i Sandneshallen. Etter to år var gruppa utvidet til 8, før gruppa fra 2022 vil telle et 20 talls unge utøvereMatas Paulikas i blå shorts foran ble med tiden 10.19 nest beste 15 åring i årets Mosvannsløp bak Spirits Magnus Bøen Hope som løp på 9.32


Hver tirsdag i høst har Matas jogget fra Gosen til Madla Amfi for å henge med Spirit toget til Tau stadion og årets nystartede fellestrening for helt unge og voksneOda Andersen Lundeby og Mathea Melberg er begge 19 og løper best på mellomdistanse. Oda som i hele ungdomstiden har spilt fotball kjøpte seg piggsko første uka i september for å prøve løpe en 1500m på bane. Debuterte på 4.52.79. Tiden langt bedre enn da Mathea for første gang prøvde seg på samme distanse


8-9 måneder etter debutløpet løp Mathea 1500m NM finale i hovedmesterskapet i Bergen i 2020. Bestetid i debutsesongen lavt 4.41 og Mathea har mye å gå påStartfelt 1500 i sesongåpning 12.mai på Stavanger stadion. Mange som løp litt avventende, løpet ville nemlig avgjøre laguttak til NM i banestafetter. 8 Skjalg, 1 Spirit fikk plass i A heatet

Spirits Alf Ante Idland Tornensis var landets beste 18 åring i 2018 og landets 19 åring 2019 på halvmaraton hvor han under Solnedgangens 5km trasé langs Solastranden noterte 15,43. Fra sesongen 2020 byttet han fra Gjesdal til Spirit hvor også interessen for baneløp stimulerte til litt ekstra innsats i treningen. Vel to uker etter 1500m løpet på stadion kunne Alf Ante stolt ta i mot NM gull i 4x800m mix stafett

Som klubbens eneste U23 løper inn mot sesongen 2022, vil nyinnmeldte Skjalg ungdommer bidra til utfordrende konkurranse om hvem som skal utgjøre 1.lag og 2.lag når lag til 4x1500 skal nomineres til NM banestafetter i 2022


Stafett er gøy uansett nivå, fordi man løper for hverandre. Også derfor at Spirit hvert år har deltatt med lag i Holmenkollstafetten. Jentene er lagets stolthet. Hvert år fra opprykk elite i 2013 har lagets jenter/kvinner holdt seg i eliteklassen med god margin. Som kretsens eneste


Også i Spirit er det konfirmasjoner, eksamenslesing eller jobb i Nordsjøen som umuliggjør deltakelse. Vi deltar likevel, fordi stafett er moro, i hvertfall med etapper på flere minutters varighet løping.


En totalt ukjent Spirit løp inn til eliteklassens beste etappetid på 370m HK stafettens korteste etappe det ene året, men det er de lengre tempo etapper som apellerer mest


Spirit arrangerte sesongens første 10.000m løp på bane i april måned på Tau stadion. Her en gruppe distanseløpere i det ene av flere heat på 5000m under et av sommerens kretsstevner på Stavanger stadion


Lørdag 19.desember vil langveisfarende inviterte gjester samt mange av løperne her avbildet stille til Spirit Ryfylkes helt spesielle Adventsløp langs Tysdalsvatnet med start kl 13. Vi er inne i årets siste måned og et spesielt innholdsrikt år er vi i ferd med å legge bak oss


Tirsdag kl 18 kunne klubbens to nye trenere Albert Mosdal og Børge Harestad ønske egne unge utøvere og et knippe 19 år + fra Spirit til inspirerende langintervall v/Stokkavannet


Lørdag forrige uke og i dag gikk det unna da det nye treningsfelleskap under gode forhold gjorde bakkeintervaller langs Mosvannet

Forusløpet, Solnedgangen og HOKA Solastranden er alle Spirit tilbud med 5km på plakaten

Preben 16 år liker best lange løpeturer i fjellet, men etter han tidlig i sommer sluttet seg til klubbens fellestreninger hver torsdag i Sandnes og det også ble gitt mulighet å løpe 5000m ble også baneløp moro


Leif Johannes Omland foran løper i klasse 35-39 år og stiller opp i alt fra 800m til maraton. For noen uker siden tok han 4 medaljer type gull og sølv i veteran NM


Hans Petter Aakre har rukket å trene grunnlag i sommer og utover høsten, har 800m som sin favoritt øvelse og klubbens ene av fem utøvere med senior NM gull sesongen 2021.


Ganske overraskende tok Hans Petter NM gull på 4x800m mix stafett i mai, men det er når vi forhåpentligvis på nyåret får avviklet en innendørssesong at så vel unge som eldre ser frem til å komme igangMads Helland (15) og Victor Hoff-Hansen (14) er to av 12 Skjalg utøvere mellom 14-20 år som har meldt klubbskifte til Spirit fra sesongen 2022. I tillegg seniorutøvere og trenere over 20 årJohannes Dalland (18) foran gjennomførte i år fire starter på 800m. I samtlige løp han under 2.00 en tid som for mange av kretsens mellomdistanseløpere på herresiden har vist seg være en barriere.


Under årets UM forsøkte Johannes seg også på 3000m og noterte 8.50.08 i sitt debutløp. En tid som fristet til enda et forsøk. Under Tyrvinglekene to uker senere perset han med over 15 sekunder til sterke 8.34.89. Med denne tiden er Johannes Dalland klar for deltakelse i neste års hoved NM i friidrett og kan om han ønsker løpe så vel 800 og 1500m hvor hans bestetid i årets sesong stoppet på 4.00.72.Start Mosvannsløpet 2020. I midten med startnummer 207 Sebastian van der Veen. Klubbløs løp han i 2019 på 9.56, mens han i 2020 utgaven løp på 9.37.Etter dette fra 2021 aktiv utøver i Skjalg med fin utvikling under trener Albert Mosdal. 4.01.25 på 1500 og 8.51.46 på 3000m i debutsesongen lover godt og 15.30.47 og 10.plass blant hele 26 startende på 5000m i klasse U20 i junior NM er imponerende løping i første år som aktivOg når man er fra Randaberg og likegodt vinner førsteutgaven av den grønne landsbyens nyskapning "Randabergfjellet Opp" følger her Sebastians første av forhåpentligvis mange seiersintervju med medier som dukker opp. Løpets foreløpige løyperekord lyder 10.43


Sebastian pt på skole utenbys men i følge personlig trener Mosdal vil også han følge lojalt over til Team Alberts nye treningsfellesskap i Spirit
232 visninger

Comments


bottom of page