top of page

NM banestafetter: Sandnes 2 gull 1 sølv, Skjalg 2 gull, Spirit 1 gull


Gular og U-Kisa sjanseløs mot Spirits unge jr lag på 4x1500 under helgens stafett NM på Ås. Tjalve (2012 +14) og Stord (2013) eneste juniorlag som har løpt 4x1500 fortere seneste 15 årHistorisk Spirit opptur ettersom dette var klubbens første junior mesterskapsmedalje for lag. Seneste 15 år har Ullensaker Kisa på juniorsiden tatt 6 NM gull, Tjalve har 2 mens Strindheim, Gneist, Stord og Spirit alle står med 1 NM gull hver på 4x1500m


På vinnerlaget løp fv. Johannes Dalland (4.etappe), Dennis Ravndal (1.etappe), Magnus Bøen Hope (3.etappe) og Vetle Farbu-Solbakken (2.etappe). Tiden ble 16.49.90


Innen stafett NMs mange sprintøvelser har Sandnes og Skjalg begge representert Rogaland på en utmerket måte i en årrekke. Tre av Sandnes IL's junior NM gullvinnere på 4x100m ser vi her under Mailekene 2021. Fra venstre Selma Ims, Nora Haugen og i gule sko Elsie H. Seger.


Laget hvor Elise Eikeland var lagets 4.løper feiet inn på strålende tid 47.40 som er 0,26 bedre enn hva klubbens seniorlag (Emilie, Nora, Agathe og Hanne Berit) noterte på samme øvelse i fjorårets NM.Og her tre av fire Skjalg jenter som leverte en av mesterskapets mest oppsiktsvekkende tider idet # 76 Astrid Cecilie Berntsen, Mathea Lægran (ikke på bildet), # 91 Oda Gjerstad og # 85 Line Safaa Al Saiddy løp 4x600m på 6.39.75.


Laget løp i jenter klasse 16 år og tiden gir et gjennomsnitt pr løper på 1.39.94, meget meget imponerende ! Om man sjekket norsk årsbeste jenter 16 på 600m noen sesonger tilbake i tid vil man se at det individuelt bare unntaksvis i det hele tatt er løpt så fort av jenter 16


Mens det på mellomdistanse har vært relativt stille på lagnivå blant utøvere fra Rogaland på herresiden, er det jentene som i en årrekke har ordnet finaler i mesterskap individuelt og lag.


På sprint er Rogaland imidlertid med og i årets mesterskap sikret Skjalgs lag i klasse menn senior gull på 4x100m med tiden 41.50, mens Sandnes sikret NM gull menn junior med tiden 42.91. Sandnes guttene tok også sølv i seniorklassens 4x100m med tiden 42.33.


Skjalgs raskeste bestod av Erik Steinsland, Simen Tjelta Larsen, Mathias Hove Johansen og Mike Lubsen. Skjalgs 4x100m kvartett løp i fjor på 40.78. Tiden gir et 100m snitt på 10,195


Sandnes sine raskeste 4x100m løpere var sølvvinnerne i klasse menn senior Jonas Fjordholm, Alexander Skrede, Eskild Hillesund og Jonas B. Skåden som dro stafettpinnen gjennom på 42.33.
Ansgar Ravndal fra Tau er personlig trener for sine unggutter Dennis 15 på bildet og Thimon som enda må vente litt før han får mulighet å løpe på juniorlaget. Ansgar er også engasjert primus motor når klubbens aller yngste og ekstremt dedikerte hver torsdag og lørdag møter til fellestrening "i byen"Dennis (15 år) med uoffisiell etappetid 4.16.1 og Magnus Bøen Hope (16 år) med 4.16.5 løpte begge mindre enn sekundet bak sine sesongbeste individuelt på 1500m.


Når 1.etappe løper Dennis etter få sekunders løping bare distanserte samtlige konkurrenter ble stafetten for Spirit en eneste lang og tøff kamp mot seg selv som eneste motstanderEtter oppturene i Holmenkollstafetten, løpene på Jessheim, i byen og på Ås kan man ikke se bort fra at Spirit til neste år kan være en medaljekandidat så vel på junior som seniorsiden.


Sebastian van der Veen i midten 21 neste år, Johannes Dalland og Vetle Farbu-Solbakken er begge over på seniornivå slik klassene i banestafettene nå er satt opp. Så vel oppover som nedover i alder vil mange aspirere til ledige plasser som byr seg


Og dersom klubben valgte å stille veteranlag vil trolig to av tre medaljer stå utsatt til

Når Vetle uoffisielt noterer 4.10.4 på sin etappe og Johannes Dalland løper kontrollert inn på 4.06.9 er dette hva som normalt skiller mellom dette å løpe 1500m solo kontra å løpe i felt.


Da er det bare å ta livet helt med ro til neste anledning byr seg til å finne sterkere motstand også på 1500m. Vetle og Johannes imponerte begge med utmerket gjennomføring av sine 1500m løp på Jessheim sist torsdag. Neste oppgave nå blir Tyrving lekene hvor distansene er 800 og 3000mAlbert Mosdal juniorlagets hovedtrener gnir seg i hendene og gliser i skjegget over en riktig så hyggelig stall av unge gutter med fremtiden foran seg.

223 visninger

Comments


bottom of page