top of page

Nyhetsbulletin sist ukes friidrett

Oppdatert: 11. okt. 2023


Backyard ultra - Hinnaløpet - Rosa sløyfe løpet - Verdensrekord maraton - NM terrengløp - Sørfjorden halvmaraton - VG sladder og siste nytt fra Vannassen


(Elendig bilde fra mobil telefon 9.10.23)

Vi starter vår rundreise gjennom sist ukes glemte saker med et bilde fra Hoka Solastranden halvmaraton.


Med 94 dager igjen til løpsstart kan vi melde om over 500 påmeldte til januar løpet. Dette er tall dersom vi regner med at rundt 1/4 del av klubbens medlemmer stiller til start og at rundt 3/4 deler av klubbens medlemmer stiller til dugnad.


Men vårt bilde fra 10km start under årets løp bringer oss over til første egentlige nyhetssak. Like bak unge Oscar Bueno legg merke til løper med startnummer 495 Oddvar Dirdal.


Et par timer etter gjennomført 10km på Sola ses Dirdal i fortsatt burgunder rød lue i vei på halvmaraton med nytt startnummer 1469 et løp han gjennomførte på 1.17.11, sju sekunder saktere enn halveis mot mål i Chicago maraton.


5 uker senere Robustløpet på Bryne. Halvmaraton gjennomføres litt fortere enn på Sola. Tid 1.16.28.


Oddvar Dirdal fra Trekompaniet bil fullførte søndag Chicago Maraton på helt strålende tid 2.33.17 og ikke nok med det. Med Kondis som kilde har en lokal løper med dette fullført samtlige 6 "majors" maraton. I tillegg til Chicago er Tokyo, Boston, London, Berlin og New York løpene som inngår.


Men Chicago vartet opp med mer. I perfekt snill vind og +8 gr løp kenyanske Kelvin Kiptum inn til ny verdensrekord 2.00.35 og ex kenyanske nå nederlandske Sifan Hassan med 2.13.44 løp inn til verdens nest beste tid for kvinner.


Tiden til Kiptum er å løpe 703 stk 60 metere etter hverandre på 10.28 eller 2.51.46 pr 1000m evt 200 metere sammenhengende på 34.29.SØRFJORDEN HALVMARATON - RASKERE ENN KØBENHAVN?

Det ble satt to nye løyperekorder i Sørfjorden halvmaraton i Garnes, Arna kommune utenfor Bergen lørdag. Marius Vedvik var blant flere deltakere som løp halvmaraton raskere enn i København idet hans nye løyperekord lyder 1.06.20 mens han i København løp på 1.06.28.


Line Rivedals nye løyperekord lyder 1.18.45 som er noe bak hennes vinnertid på halvmaraton i Stavanger hvor hun løp på 1.17.19.

Marie Kloster fra Skjalg løper fortere og fortere for hvert år etter at hun rykket opp i veteran klasse 40-44 år fra 2021. Avsluttet som førsteårs veteran med 1.22.54 i Valencia. I fjor 2.plass i Sørfjorden halvmaraton med 1.22.02 før hun i år løp København på 1.20.50. Så gikk turen til Sørfjorden også i år - ny 2.plass på ny pers 1.20.42
Helena Hope løp også Sørfjorden og flyttet Egersund pers 1.23.23 til 1.22.09 og endte på 3.plass


RESULTATLISTE SØRFJORDEN HALVMARATON: https://live.eqtiming.com/64655#resultFLERE NYHETSSAKER - BACKYARD ULTRA

Dersom vi rykker tilbake til forrige helg er vi ved det meget artige løpskonsept Backyard som går på å løpe en 6,7km lang lett kupert sløyfe hvor tilsammen 12 runder løpes for å nå total distansen 50miles.


Start er lagt til Dyrsnes med første start lørdag morgen kl 10:00. To unge utøvere begge fra Spirit vant dame- og herreklassen i fjorårets løp. Begge deltok også i år og selv om jr lagets Preben Bolsøy noterte dagens raskeste runde med tiden 26.02 måtte han gi fra seg seieren sammenlagt til irske Jack Snell ultraløperen som representerer ØL & Kondis og som fullførte på totaltiden 6.29.33. EIK friidretts Kirsti Johnsen tok seieren for kvinner med 7.27.25.


Dessverre arrangementskollisjon med PB mila samme dag, gjorde at løpet mistet deltakere.


ROSA SLØYFE LØPET

Veldedighetsløp til inntekt for kreftsaken ble avviklet torsdag. To runder rundt Mosvannet og Spirit med beste tid i begge klasser.Løyperekordholder Egersund halvmaraton (1.05.57) Ben Zywicki beste herreløper med 22.20.

Arkivfoto fra Karmøy Maraton 2022


Nina Søndenå beste kvinne 24.15 Christina Ingebrigtsen 2.plass med 24.20 og Lene Nevland Sivertsen på 3.plass med 24.31


RESULTATER ROSA SLØYFE-LØPET:

FREDAG (ETTER LUNCH) - NYTT LØPERPAR FRIIDRETT PUBLISERT

FOTO: Bjørn S. Delebekk, VG


I følge Narve er vi visstnok mer eller mindre skyldig i at disse turtelduer fant hverandre. Vi var nok ikke klar over at etter at Narve hadde falt litt pladask av vår fotoserie fra 22 NM i Stjørdal at når vi noen uker senere møttes for trening på Gisken og vi bare slenger ut


"Hei, Narve her har du en som er ganske stor fan av deg"


...at Narve (for en gangs skyld) var nesten målløs og Oda helst ønsket å rømme fra hele greia


Og da vi utover høsten skulle diskutere hvilke artister vi skulle satse på til Sola halvmaraton middagen og det stod mellom et jenteband, Finn Kollstad, Narve eller Rune Bjerga så slapp komitemedlem Oda å ta stilling, ettersom to av de aktuelle ikke hadde anledning å stille...


Omtrent samtidig ved lunchtid sist fredag fikk vi oppslagene både i Aftenbladet og i VG. Først på nett, lørdag fulgte Aftenbladet opp med stort helgeoppslag på papir hvoretter vi i transitt på Gardermoen fra København weekend nykket med oss mandagsutgave VG papir. Den ene bekreftelsen etter den andre ble brettet ut over 3 helsider og senere fulgt opp også utover kvelden på VG.no hvor Gjert antyder de samme muligheter for Narve som også vi var innom gjennom to forhåndsatikler forut for VM finalen på 1500m.


HINNALØPET LØRDAG

Dessverre heller ikke i år er det særlig fremgang å registrere i deltakelsen til dette fine løpet gjennom Sørmarka som hadde fortjent langt større oppslutning. Det er tydelig maraton og halvmaraton løp som står i fokus og maratonløpere er som kjent livredde for å bevege seg i bakker. Egentlig er vi vel alle mosjonister, så hvorfor det skal være så vanskelig å oppsøke fin fine terrengløp som Hinnaløpet vet vi nesten ikke?


I 2020 da Spirit mobiliserte til 8 dobbelt i hovedløpet deltok 70 + 11 i Hinnaberget (6km). Årets tall lyder 54+13.


Arne Gabriel Lindtner best i kortløype Hinnaberget med 25.38, mens Silje Milenkovic vant kvinneklassen med 26.40


Tore Høien best i langløypa med 34.16 med en av de absolutt flittigste å stille i mosjonsløp lokalt Bjøro Nevland, Gjesdal på 2.plass med 34.55 som i klasse 40-44 løp 38 sek fortere enn i 2020 løpet.


Ser vi på Spirits egne har Steven Acarregui 35.23 på 4.plass mot 35.53 for tre år siden. Andre Vetrhus i klasse 45-49 merker alderen tynger i det han med 37.49 var 1.31 raskere i 2020 løpet


Gledelig tilbake etter noen års fravær Eivind Fjelde med 37.51. Geir Lindtner også han blant de virkelig flinke å stille i løp klassevinner i klasse 55-59 år 41.53.


John Nicolaysen, eneste blant etablerte friidrettsklubbenes trenere som stadig stiller i løp - klasseseier 50-54 år med 40.00.

John løp dog fortere for tre år siden 36.03 etter et kolossalt rivaliserende løp mot Spirits 800m løper Odd Einar Tveit


NM TERRENGLØP (SØNDAG

HIL's Morten Gjendem best NM innsats blant Rogalands senior utøvere under NM terreng lang løype i Frognerparken søndag. Med tiden 31.38 på 10km endte Gjendem på en sterk 8.plass og var da 1.08 bak den meget formsterke Senay Fissehatsion fra Ullensaker Kisa.


Sara Busic, IL Skjalg 12.plass i kvinner seniors 8km med tiden 29.11 og var 1,25 min bak årets vinner Ingeborg Østgård, Tjalve.


3.plass J15 til Thea Hia Ommundsen fra Hjelmeland IL på 4km med tid 16.19 som var 1.24 bak vinneren


4.plass J16 til Astrid Cecilie Berntsen, Skjalg med tid 15.29, Inger Bergvik, Skjalg på 7.plass med 16.17 og på 8.plass Oda Rosland Gjerstad, Skjalg gledelig tilbake med 16.35 og var da 2.28min bak klassevinner Wilma Bekkemoen Torbiornsson, U-Kisa med 14.07


Ingen Rogaland representasjon i årets terrengløp lang løype på junior og guttesidenMANDAG - NEST SISTE GANG VI VAR SAMLET VED VANNASSEN

Nok et elendig foto tatt med dårlig mobil telefon kamera. Men vårt bilde fra 25.september treninga viser flere av de samme som også deltok mandag.


Det kan se ut som at noen har tenkt å ta treners lærdom av hvordan terskel trening fungerer og noen som nekter plent å innordne seg. Dem som ikke innordner seg oppnår to ting:


1) Man sørger for å at neste dags trening blir bortkastet, fordi dagens trening er i overkant nedbrytende, samt restitusjonstid blant voksne folk er mye lengre enn ungfoler på 18-20år.


2) Gjennomført trening gir null fremgang kontra dem som trener på riktig side av terskel


I går var vi rimelig streng med tilbakemeldigene og kunne meddele at en større del av dem som løp ikke ville greidd å holde samme tempo i 1 time sammenhengende uten stans. Så da har man forbedringspotensiale til neste gang vi møtes til langintervall mandag 16.10.

325 visninger

Comments


bottom of page