top of page

Oppturer i fleng i Holmenkollstafetten med 9.plass og ny lagsrekord kv.elite, 2.plass jr og veteran


Avsluttende del lagfotografering med rundt 50 av Spirits 70 løpere utfor Bisletts maratonport


Alle leverte helt ypperlig gjennom hele løperhelgen i Oslo, men ikke fritt for at klubbens nye unge tilvekst her representert ved lagkaptein Theodor Byrkjedal og trener Albert Mosdal fikk ekstra stor og fortjent oppmerksomhet under den avsluttende løpermiddagen lørdag kveldUllensaker Kisas trollmann Hans Jørgen Borgen så imponert av et flunke nytt juniorlag som maktet å gi hans eget superlag uventede utfordringer at han stakk innom Spirit leiren for å få laget til å stille også på 4x1500m i NM banestafett "for da stiller vi også med et lag som kan gi dere en helt jevn match"De som hadde mulighet å reise tidlig fikk med seg den etterhvert faste tradisjon med å løpe gjennom etappene fra nr 14 til nr 10 øverst i Frognerparken.Reiseleder Einar fikk lagt litt press på utøverne ved å finne frem fløyte og stoppeklokke for å sjekke hvilke to-spann par som greidde løpe en stafettpinne hurtigst gjennom et 20m langt vekslingsfelt. Bestetid 2.97 sek.Løpere på de avsluttende etappene kunne benke seg på Bislett tribunen før man beveget seg ut på ny etappe besiktigelse og oppvarming. For dem som skulle avsted til etappene 8-9 km unna Bislett ble det å starte like etter ferdig lagfotografering. Dermed ble det ikke helt enkelt å få samlet absolutt alle de to-tre kvarter foto seanse og utstyrskontroll varte (ref ingressbilde)Kvinner elite hvor landets 16 beste klubber får plass. To beste klasse kvinner senior rykker opp mens de to siste i eliteklassen rykker ned. Etter 2.plass og opprykk 2013 i Spirits første konkurranse år har laget pendlet rundt 12. og 14.plass før laget i 2019 ble nr 10 tid 65.11.


Trener Einar laget på forhånd etappe budsjett til 65.21 og minnet om at dersom vekslingene gikk bra så kunne vi kanskje slå Lillehammer men neppe greie ny lagsrekord.


I bakre rekke har alle vært med før, Julie Bøtun nr 3 fra venstre foran og Anne Jorunn Hodne har også flere års deltakelse på elitelaget, mens øvrige f.v. Kristin Vabø, Helena Hope, Silje Milenkovic, Oda A. Lundeby og Hilde Marie Vaaga var med for første gang.


FOTO: Geir Søndeland


Så traff vi på Julie Aspesletten. Besserud var hennes årene under og etter Stavanger studier og nå måtte hun bare ta seg en tur innom Bislett for å hilse på gamle kjente samt fortelle at hun var klar for å løpe for oss igjen til neste år. Jippi


Og da vi under middagen skulle markere at ny lagrekord og 9.plass var et faktum, fulgte en hemningsløs nær hysterisk jubel.... at...."så bare knuste vi Einars budsjett"


Vi greidde ikke samle alle 15 til lagbilde da menn senior 2.lags løpere skulle foreviges. Men tidligere besteplassering nr 33 og tiden 62.48 klarte våre oransje helter greitt.


Undheim 3.beste Rogaland lag menn senior bak Spirit 1 på 8.plass 57.17 og GTI på 11.plass 58.35. Og bak Røldals 61.54 fulgte litt nedover på lista Spirits 2.lag på 23.plass med tid 62.10. Bjerkreim som deltok i stafetten for 41.gang !!! ble nr med 68.33 og GTI 2.lag ble nr 30 med 68.51Seneste tre dager før avreise ramlet det inn forfall pga sykdom fra 3 av 75 oppsatte på våre 5 lag. Og noen stilte sporty opp på to etapper når konkurranse reglementet tillot dette. Her er Roy André Erland i gang med oppvarming minutter før start 2.etappe på veteranlaget som startet 5 min etter klasse menn senior hvor han skulle ta seg av 13.etappe på 1080m


Etter å ha roet seg godt ned etter en råtøff 2.etappe ble det å løpe rolig de nær 3km tilbake for å rekke veksling, og det gikk akkurat så vidt....13 av juniorlagets 15 rakk å være på plass innen annonsert lagfotografering kl 12.Hans Petter Aakre på 1.lag menn senior holder pinnen i fast grep når 60 løpere skal forsøke få en plass innerst ved lista inn mot første sving.

Også unge Dennis Ravndal (15) juniorlagets representant som startet samtidig med senior lagene virker veldig konsentrert om oppgaven

Dennis har mistet to ukers oppkjøringstrening inn mot sesong pga sykdom. Frem til 3 dager før avreise var det høyst usikkert om konkurranseløping var mulig. Med dette bakteppe ble vi overrasket at Dennis vekslet kun 6 sekunder bak seniorlagets temporaske 800m løper Hans Petter Aakre. En meget sterk søknad til Spirits lag til NM banestafetter 4x1500m den 5.juniFor en gjeng. Et juniorlag med gjennomsnittsalder 17,5 år kriget lenge om 1.plassen med et Ullensaker Kisa lag som nærmest er å anse som et lite landslag etter at flere juniorløpere helt i Norgestoppen byttet klubb til Ullensaker Kisa før årets sesong. Vi skal være særdeles stolt av juniorenes innsats og de har årene foran seg. Klassen strekker seg fra 15 til 22 år. Kun to av lagets løpere blir neste sesong for gammel for juniorlagetMenn senjor 1.lag fulltallig på plass til lagfotografering. Og mange som har trodd at Ørjan Grønnevig har lagt skoene på hylla må tro om igjen. På sitt beste er Ørjan helt uimotståelig og en del trenerstørrelser vi påtraff på Sp.kl. Vidars seiersfest sent lørdag ville nesten ikke tro det var tilfelle at Ørjan har løpt 10.etappe 2840m på 7.23. Til sammenligning ble 10.etappe av våre løpt på hhv 8.14 (Asgautsen / menn senior), 8.15 Vetle Farbu-Solbakken menn junior, 8.29 (Svein Olav Krakstad/veteran) og 9.01 (Jonas Listøl / menn senior 2.lag)FOTO: Geir Søndeland


Så er det noe i dette med å løpe stafett. Nils Haktor Bua (31) er den eneste på herresiden som har løpt Holmenkollstafetten for Spirit hvert eneste år den har vært avviklet fra 2014 da Spirit deltok med herrelag for første gang. Klippekort på 11.etappe fordi en sammenligning med andre lags løpere forteller at tiden har holdbarhet, samt at han hver gang løper bedre enn forventet.


Helt nøyaktig er hans bestetid 4.27.7 men ettersom tidels eller hundredels sekund skal høyes opp til neste hele sekund ved tid fastsettelse innen gateløp, er den offisielle klubbrekord for 11.etappe 4.28.


Basert på hans relativt beskjedne konkurranse hyppighet seneste år ble etappebudsjett satt til 4.33. Vi antok at juniorlaget så vel som veteranlaget ville presse seg under klubbrekorden, mens vi trodde Nils Haktor ikke kunne greie sitt super nivå nok en gang.


Og hvordan gikk så dette?


4.plass - menn senior 2.lag (Kristian) 5.27

3.plass - menn veteran (Richard) 4.49

2.plass - menn junior (Magnus) 4.31


På førsteplass i klubbmesterskapet for herrenes 11.etappe, den ene av lagets virkelige stafett bohemer Nils Haktor Bua - tid 4.29. Klubbrekorden overlevde med knappest mulig margin


Ellers leverte lagets klart eldstemann i gule sko 12.etappe 370m på vanvittige 54 sekunder. Her var budsjettet 59 sekunder. Styreformann Christer forsvarte laguttaket med glans på en etappe som opp gjennom årene i løpstid har vist seg ligge veldig nær hver løpers årsbeste på en 400m på baneStafetten samlet i år rundt 45.000 deltakere og aller fremst i programmet er start kvinner elite kl 1400. Etter at aktive klasser har kommet seg ut av Bislett og på tur opp "nordabakken" er det kl 1430 start bedriftsklassen og mosjonslag fra St.Hanshaugen.


Bildet viser Mathea Melberg helt bakerst som også var den plan vi la opp til på forhånd idet Mathea overhodet ikke har løpt konkurranser siden i fjor sommer da hun måtte avtjene sin vernepliktMange av landets absolutt beste mellomdistanseløpere føler hverandre på tennene i dette hva vi ofte definerer som det uoffisielle norske mesterskap på 1200m baneløp. Prestisjen er enorm og man skal treffe med dagsformen for å henge med helt inn.

Nina Andersen som var landets beste 400 og 600m løper som 13 og 14 åring og nestbeste på 800m som 15 åring holder klubbrekorden på 1.etappe mee 3.40 og hun har også en gang løpt på 3.43. Så etter dette følger Mathea som ble svært overrasket at det gikk såpass bra og som med 3.47 også knuffet etappe budsjettet med hele 3 sekunder. Så glad som bare det i etterkant løpet. Fordi det er et enormt press å starte hele greia først ut av alle og så prestisje

tungt

Blant Spirit historiens førstedamer er Mari Mauland som løp 1.etappe den aller første gang vi våget å stille lag i Holmenkollstafetten. Det gikk strålende, opprykk elite i første forsøk. Etter dette har Mari blitt selve eieren av 2.etappe idet ingen andre har vært i nærheten av hennes klubbrekord 4.03. Ikke rart at Mari driver som løpinstruktør på Arena treningssenter, ikke mye å trekke på strekken i hofta over Bislett gresset


En annen av klubbens førstedamer Sara Aarseth kunne forøvrig glede seg storligen over at hennes klubbrekord på 4.etappe overlevet og enda bedre at hun knuste trener Einars i år noe optimistiske budsjett for 10.etappe med hele 13 sekunder. Tro det eller ei men dette kan tyde på at Sara nærmer seg gammel storhetOg så nærmer vi oss rosinen i pølsa. Veteranlaget som var fattige 6 sekunder fra klasseseier. Ingen skuffet, selvfølgelig når det går så gysla godt. Om vi i det hele tatt skulle være skuffet, så får det være over dem som valgte oss bort og trodde det var kjekkere å gjøre andre ting enn å være med på landets hvert år største idrettsarrangement målt i antall aktive utøvere


For klubben betyr det enormt at alle bidrar til den brobygging, nye vennskap og miljøtiltak som Holmenkollstafetten representerer. Vær sikker at når tre hele lag forsvant bort fra vi først planla å reise (mens det ennå var rimelig å melde seg på samt kjøpe flybilletter) så vil ledelse i klubben langt tidligere fortelle sine medlemmer om viktigheten av å være klubblojal. Ja om nå dette å være med i en klubb var viktig da.Når Spirit stiller med tre lag på samme start og vi samtidig skal forsøke telle rekkefølge helt ute på 13.etappe kan det hende det løpes så fort at vårt raske kamera knapt rekker formidle. Bjørn Sundvor var så langt bak som bildet viser med snaue 150m igjen til veksling. Da pinnen ble overlevert var han ajour. Også Bjørn var utstyrtelig glad i etterkant fordi alle angrep fra to seniorlag og landets nestbeste juniorlag om å ta hans meget seiglivede klubbrekord for de 1130m på etappe nr 2 (3.30) - den overlevet jammen også i år. Vi hadde sterke kandidater og var overbevist i vår behandling av etappebudsjetter at i år ville rekorden ryke, men nei Bjørn kan sveve i lykkerus enda et år....


Vi gir oss nå med del rapportering fra Holmenkollstafetten. Vi skal rekke flyet og nå som SAS og Norwegian begge har fått det som en vane å fortelle sine passasjerer om hvor mange minutter de er foran schedule landing på Sola, så tas ingen sjanserRykk frem til start og se for en herlig gjeng. Noen sliter med å slippe seg løs, mens andre har fått med seg kraften som ligger i å kunne smile. I midten foran Oda Andersen Lundeby som onsdag fyller 20 og som på sin korte tid med friidrett har rukket å bli en slags mini Queen of Jæren. Hennes første konkurranse utendørs i år endte nemlig med 1.plass på Robustløpets 5 km på BryneNøyaktig en uke før vårt bilde over fra Vigelandsanlegget smiler Oda som bare det igjen. Ny 1.plass på Jæren, denne gang 10km i Undheim halvmaraton og hun perset med nærmere et helt minutt.


Lørdag morgen til ute frokost like ved Slottsparken satt hun inndullet med tepper og slettes ikke klar for å løpe. Men hva skjer?


Av alle elitelagets 15 som løp, tar hun likegodt en imponerende 4.plass på sin 6.etappe også kalt "lille Besserud" strekket fra Vinderen st. til Slemdal skole. 1240m og veldig tøft oppover på etappens midtparti. Anne Årrestad har klubbrekorden med 4.51 fra 2019 da hun vel fikk et slags gjennombrudd med sin råsterke 3.plass i eliteklassen.


Så flesker likegodt også Oda til med en kjempeetappe, 4.57 kun 6 sek bak Anne Årrestads klubbrekord og 4 sek bedre enn det optimistisk oppsatte etappebudsjett.


813 visninger

Comentarios


bottom of page