top of page

Treningstider Spirit

Oppdatert: 4. okt. 2023


Spirits rundt 20 potensielle kandidater til neste års NM i Sandnes er ferdig med sesongpause og starter opp igjen ved Stokkavannet idag tirsdag med oppmøte kl 18 under broa nedenfor Madla Amfi. Treningen er åpen også for studenter og viderekomne mosjonsløpere

Spirit friidrettsklubb har seneste sesonger ridd på en utrolig medgangsbølge og det skyldes at vi trener litt mer enn de andre og stadig kommer nærmere Norgestoppen i friidrett. Vårt bilde fra bakkeløp ved Mosvannet i februar 22 viser et utsnitt fra en typisk Spiritøkt der 1 har satset jobb og sluttet mens de øvrige 3 deltok i årets hoved NM på Jessheim


UTVIDET TRENINGSTILBUD UNGDOM OG VIDEREKOMNE MOSJONSLØPERE

Fellestrening hver tirsdag og torsdag m/ intervalltrening på grus i riktig kontrollert fart, samt lørdag formiddag m/ 20x200m bakkesprint i lett motbakke. Uka avsluttes med en terskeløkt tidlig lørdag aften og 1,5 times rolig variert langtur på søndagen.


Deltakere med fast treningsfremmøte vil få tilbud om individuelt tilpasset treningsprogram & oppfølging fra trenere med betydelig kompetanse fra norsk friidrett


OVERSIKT SAMLET TRENINGSTILBUD SPIRIT

Mandag kl 1715: Vannasssen, basis grunnlag langintervall 6x7,5min. Start hvert 9.minutt

Tirsdag kl 1545: Stav.stadion, basis langintervall med eller uten piggsko

Tirsdag kl 1800: "Under broa", grusintervaller etter program ledet av Albert Mosdal

Tirsdag kl 1800: Jørpeland stadion: variert bane intervall ledet av Einar Søndeland

Torsdag kl 1545: Stav.stadion, kort intervaller med eller uten piggsko

Torsdag kl 1730: "under broa", grusintervaller etter program ledet av Albert Mosdal

Torsdag kl 1830: Gisketjern Sandnes: standard kortintervall 2 x 8 x 400m m/1 min gå pause

Lørdag kl 1000: Trafoen: Bakkeløp 2x10x200m + terskel kveldsøkt som egentrening

Søndag: Langtur som egentrening evt avtales innbyrdesOPPSTART INNENDØRS FRA TORSDAG 12.OKTOBER:

- Samtidig med oppstart innendørstrening i Sandneshallen fra torsdag 12.10. opphører banetrening tidlig ettermiddag på Stavanger stadion. Både tirsdag og torsdag utgår. Også grustrening kl 1830 rundt Gisketjern flyttes til Sandneshallen og fortsetter hver torsdag frem til påske. Innendørstreningen vil være mengdebasert kortintervall hvor vi fra november mnd vil øke belastning fra 2 x 8 x 80-85 sek med start hvert 2min til 3 x 8 x 80-85 sek med samme startintervall og med 4 min seriepause. Det skal ikke løpes over konkurransefart 5km. Ulikt nivå avstemmes med start fra ulike startpunkt rundt banen (400-350-300m)


SPIRIT ER EN SOSIAL KLUBB

- Damelaget har en uformell samling i byen imorgen onsdag, ta kontakt med Andrea eller Silje for mer info.


- Til treningen i Sandneshallen er vår samlingsplass fra øverst til nederst på midtre tribune. Flere og flere har valgt å komme tidlig for en "garderobeprat" i forkant oppvarmingsfase som starter presis kl 1830.


UNGE JENTER & GUTTER

- Et mini parti helt unge jenter og gutter gjennomfører spesialtrening mellomdistanse fra kl 1545-1715 hver torsdag i Sandneshallen med oppstart etter høstferien

Spirit har på sine 10 første driftsår rukket å favne medlemmer fra hele Rogaland og selv etter flytting til andre deler av landet velger medlemmer å opprettholde sitt medlemsskap. Dette skyldes det store øvelsesspekter klubben satser på men kanskje aller mest fellesprosjektene Holmenkollstafetten og København halvmaraton


Bildet fra 7-nutsturen Jørpeland rundt viser tre av klubbens ypperlige ultraløpere Rune Eie, Henning Tjøstheim og André Vetrhus. Alle tre inngår i klubbens faste felles baneintervaller hver tirsdag kl 18 på flunke nytt dekke på Jørpeland stadion

Spirit har rundt 200 medlemmer hvorav 70-80% er alminneligheter her ved Geir Lindtner som kanskje har løpt flest mosjonsløp av dem alle, men som ikke nødvendigvis satser på å oppnå en plass på Kondis sine mange Norgesstatistikker

Klubben besitter et meget ungt seniorlag kvinner og menn men har også markert seg innen veteran mesterskapene. Her ses til høyre Børge Harestad bronsemedaljør i årets veteran NM på 800 i klasse 40-44 år. Svein Olav Krakstad tok nylig en imponerende EM bronse på 5000m under veteran EM og har seneste sesonger etablert seg som medaljegrossist i veteran NM

Å ikke bare delta men også markere seg innen gateløp har blitt en sentral del av klubbens virksomhet. Thomas Asgautsen er tidligere vinner av så vel Oslo, Bergen City som Stavanger maraton og har dessuten sølv i maraton NM.


Anne Jorunn Hodne er norsk mester på så vel maraton, halvmaraton og 6 timers ultra NM og ses her på seierspallen under årets Oslo maraton hvor hun sikret nok en mesterskapsmedalje på seniornivå etter at to løpere foran på resultatlista ikke hadde husket å påmelde seg i NM.

Klubbens trenere kan vise til en sterk merittliste. Ørjan Grønnevig ble i 2013 kåret månedens europeiske friidrettsutøver, sikret 37 norske & internasjonale medaljer på og utenfor bane før han tok en midlertidig pause grunnet jobb/utdannelse.


Over en 10-års periode var Ørjan Grønnevig regionens beste langdistanseløper med bl.a. 4 seire i Siddisløpet og med en historisk løyperekord 1.05.02 fra 2015 i 3-sjøers løpet. Historisk ettersom løypeprofil er endret til årets løp.

Zerei Kbrom Mezngi ble etter at han skulle gi opp karrieren høsten 2019 bygget opp igjen til å levere karrierens to beste sesonger som Spirit utøver med ny pers i 12 av 13 konkurranser i 2020 hvorav et par gateløp av ypperste verdensformat sensommer/høst 2020.


Sesongen 2020 ble rundt 950 dugnadstimer lagt ned alene på trening/oppfølging Zerei, noe mindre i påfølgende sesong av ulike årsaker.

Zereis 2021 sesong var om mulig enda bedre ved å løpe karrierens beste 10.000m i duell mot Mo Farah i vind 7m/sek i Manchester, hvoretter han på høsten løp inn til 5.plass i København halvmaraton og et par uker senere slettet Jakob Ingebrigtsens gateløp rekord på 10km på ny norsk rekord 27.39. Begge disse prestasjoner ledet til at han toppet Europastatistikk dette år på hhv. 10km og halvmaraton.
519 visninger

Comments


bottom of page