top of page

Skjalgstevnet 25.5.22 - resultater 1500m 15+ menn

Oppdatert: 26. mai 2022


11 Spirit løpere på rekke og rad. En nyttig gjennomkjøpring før NM banestafetter 4x1500m 1.pinsedag i Ås


Dessverre teknisk svikt med tidtakingen da det tilsynelatende ble levert helt utmerket sprint i et 150m heat hvor vindmåleren for en sjelden gang viste sprintvennlige 1,5 m/sek medvind


Her følger komplett resultatliste for gruppa avbildet

Line Myrestøl Johansson stod med årsbeste 4.48.11 på 1500m fra i fjor. Liggende fullstendig alene fra start til mål blir det utfordrende å gjøre noe med tidligere bestetider. Når dessuten vinden også denne kvelden spiller løpere et puss alene i felt, ble løpet også for Line å se på som en nyttig konkurranse gjennomføring.


Fem forhåndspåmeldt, 3 jenter fullførte stevnets første 1500m heat alle fra Skjalg. Vinnertid ikke tilgjengelig i skrivende stund men vi klokket Line på 4.54 talletFra høyre Sebastian, Johannes, Vetle, Magnus, Dennis, Håvard, Hans Petter, Mads, Kibrom, Laimis og Steven vel 200m etter start. Ytterligere to Spirit løpere påmeldt, en for ung for 15+ mens den andre har slitt med sykdom seneste ukaEn fin gjennomkjøring mot større anledninger hvor også fartsholdere settes opp. For unge Magnus Hope (16) og Dennis Ravndal (15) var tempo mot 300m passering ikke større enn at det ble mulig å følge like bak juniorgruppas eldre løpere formodentlig god for sub 4.00 tider når konkurransene samler enda større deltakelse, hvor det satses mer fra start


Vindforholdene gunstigere enn yr's varslede 6 m/sek. Magnus Bøen Hope foran stod i fjor 15 år gammel med 4.23 som 1500m pers. April og mai måneds viktige oppkjøringsperiode ble i år spolert av uhell under trening. Magnus har dermed mistet alle konkurranse tilbud og fartstrening frem til han løp utesesongens første konkurranse ifm Holmenkollstafetten


På denne bakgrunn skal Magnus si seg særdeles fornøyd med sin utendørs sesongåpning på bane. Mer konkurransetrening inn mot de viktige ungdomsmønstringer senere i sesongen vil gi Magnus helt andre tider enn der vi endte opp i dette første forsiktige forsøk


Bak Magnus fikk Dennis Ravndal (15) og Håvard Andersen Bråthen (29) en fin reise.


Jørpeland baserte Håvard har hele vinterhalvåret vært den i treningsgruppa på Tau som har imponert oss veldig med så vel kontinuerlig godt oppmøte og fine fremganger. Etter tirsdag treningen denne uka meddelte han langt yngre Dennis at "imorgen går jeg for å bli Ryfylkes beste på 1500 i Stavanger"


"Ja, det får vi nå se da" smilte Dennis tilbake. Litt selvsikre ambisiøse utøvere krydrer enhver treningsgruppe. Resultatlista over forteller at kun 0,31 sek skilte de to kamphanene i mål.


Laimis Verbliugevicius ytterst foran rapporterer om tre gjennomførte 1500m på 4.28 tallet på stevner ute og innendørs i sitt opprinnelsesland Lithauen. På best gjennom alle tiders 1500m Spirit statistikk står imidlertid Laimis med sin offisielle beste tid på norsk jord - 4.32.26.


Basert på noteringer innmeldt norsk friidretts årsstatistikker tilgjengelig pr krets og øvelser (friidrett.no) stod Laimis på en 12.plass på Spirit klubbstatistikk. Selv om Laimis kunne glede seg over en 4.28 notering også på norsk jord, må han leve med å ha falt noen plasser ned på klubblista. Så her må det trenes mer og mer riktig for å ta tilbake 12.plassen!


KibromTewelde (25) har vært med oss et knapt års tid. Løp onsdag sin første konkurranse på 1500m og da selvfølgelig pers.


Mads Helland (16) stod med 4.50.60 som årsbeste i fjor. Foreløpig noterer vi oss 4 sek pers for en unggutt som også har fått sin oppkjøring forstyrret av en ikke løpsrelatert skade. Man skal ikke se bort fra at treningsvillige Mads etter sesongslutt står igjen med klubbens største fremgang på 1500m i løpet av en sesong?Kibrom Tewelde kom til Norge fra Eritrea. Litt venner med Zerei og ønsket dermed da han søkte medlemsskap å prøve seg i samme klubb. Jobber mye på kveldsvakter å får ikke med seg alle treninger, men har seneste tid fått med seg tirsdagstreningen i Team Albert fra kl 18 under broen nedenfor Amfi MadlaVi fikk ikke fokusert nærbilder av alle 11 som gjennomførte 1500m onsdag. Bakerst i feltet ser vi førsteårs veteran 35 år gamle Steven Acarregui som den ene av klubbens tre medlemmer fra høydetrenings paradiset Colorado med maratonløper Ben Zywicki som mest merittert.


4.42.36 som "season best" 2021. 4.30.86 er "knusepers" for nok en særdeles treningsvillig i Spirit. Om Steven leser denne 2.dags oppdaterte stevnerapport får han få med utfordingen vi forsåvidt trives med å presentere alle øvrige som stolt forteller de er løpere men aldri tørr å løpe en 1500m


På denne samme stadion var det at trener Einar løp nesten alle sine baneløp konkurranser. Med løpemiljøets svakeste 100m pers på 14 tallet, ble det selv etter mange års 1000m øving ikke mulig på trening å tyne den anaerobe max 1000m lengre ned enn 3.06. Dette er en tid usedvanlig mange greier i dag. Å ta Einars 1500 pers 4.26.3 - imidlertid usedvanlig mange som skygger unna....hehe....


Så kan man finne kalkulatoren å få svar på hvor mye man kan tyne seg i konkurranser kontra max fart på trening

Johannes Dalland (19), Sebastian van der Veen (20) og Vetle Farbu-Solbakken (19) som alle løp nøkkeletapper på Spirits juniorlag i Holmenkollstafetten og som la bak seg alle norske juniorlag som våget melde seg på - med unntak Ullensaker Kisa

Mads Helland og Magnus Hope begge 16 samt Dennis Ravndal 15 unge gutter vi garantert vil høre mye mer fra utover i sesongen med mer konkurranse tetthet
511 visninger

Comments


bottom of page