top of page

Sterke jr, senior og veteranløpere har meldt klubbskifte til Spirit


Gjesdal og Skjalgs beste langdistanseløpere har meldt klubbskifte. Ørjan med lag gull samt individuell 6. og 9.plass i EM terrengløp vil fra sesongen 2020 få selskap i sin videre satsing - og Spirits gode elitelag kvinner vil bli ytterligere styrketHalvmaraton NM 2018: 3 løpere, fire år eldre enn Gjesdals Alf Ante Idland Tornensis fordelte NM medaljene mellom seg i yngste jr. klasse U23. Alf Ante ble nr 4. Fra 2020 sesongen løper Alf Ante for Spirit


Alf Ante fra Ålgård NMs beste U20 jr løper. Sesongen 2019 topper Alf Ante Norgesstatistikk halvmaraton gutter 18/19 år etter sitt 1.13.24 løp i 3-sjøers.


I likhet med en rekke idrettsutøvere er Alf Ante allergi plaget. Dette har hindret ham prestere sommerstid på bane. Resultater i løp utenfor bane i god utvikling. Hans 15.42 på 5km holder til 5.plass i klasse 18/19 år på Norgesstatistikk 2019For å oppnå støtte for elite satsing i Spirit er deltakelse i Holmenkollstafetten obligatorisk. Klubbens to største NM profiler kvinner og menn har deltatt samtlige år de har vært medlem


Vårt bildet viser Alf Ante i tet på 1.etappe av Ålgårdstafetten 2019 hvor Gjesdal vekslet 1 sek. bak Sandnes sitt 1.lag med Spirits 1.lag 10 sekunder bak hhv. 2.45 og 2.55 som etappetid på 1000m baneløpAlf Ante sammen med Thomas Hetland primus motor for "Kystløpet" som for sin innsats for mosjonsbevegelsen i Rogaland, som inspirator, løpsarrangør og mangeårig Kondis reporter fikk tildelt Friidrettskretsens ærespris da 100-års jubilanten EIK friidrett arrangerte KM terr.løp


Alf Ante er nå inne i en ressursperiode trening hvor mest mulig grunnlag type rolig løping er fokus. Dermed ingen konkurranser første to måneder
Ørjan Grønnevig har 23.33 som bestetid i Siddisløpet. Etter 2018 løpet gratuleres Ørjan med seier 3.året på rad av løpets 2.mann Zerei Kbrohm Mezngi. Sesongen før leverte Zerei sin så langt beste sesong med NM gull på 10.000m (28.56.95), samt bronse på 5000m (13.49.12).


Også utenfor bane gikk 2017 sesongen på skinner. NM sølv halvmaraton i Oslo med 1.04.55. Zerei og Ørjan har hatt noen treningsturer sammen etter dette. Fra 2020 sesongen blir løper kopisene faste treningspartnere

Zerei vil ved siden av sitt store løper talent langdistanse også bidra med solid kompetanse til treningsgruppa. En ressurs som spesielt klubbens nye dedikerte mellomdistanse prosjekt for unge gutter vil få stor glede av.


Bevegelsestrening, coretrening, drill er i mange treningsmiljøer løp et forsømt område som Spirit nå ønsker å prioritere. Mens noen av Polens mellomdistanse løpere har gjennomført 9 sammenhengende år uten en eneste idrettsskade, uten 1 dag mistet trening pga sykdom, er tilsvarende bevissthet for forebyggende helse & trening mangelvare i deler av norsk friidrett

Zerei rømte fra krig i Eritrea i 2012. EM gullvinner i terrengløp i desember 2019 var en av flere som dro sammen med Zerei og endte opp i Skandinavia.


Zerei har fosterforelde i Tananger. I sin første sesong og i sitt første store løp etter Kåre og Helga ble hans nye foreldre, ble det et hjertelig gjensyn etter seier i 3-sjøers løpet i 2017.

Av alle som har prøvd seg i 3-sjøers løpets tøffe trasé, har Zerei Kbrohm vært nærmest Ørjan Grønnevigs løyperekord 1.05.02.Det er ellers klart nå som vi denne uka vil få oversikt over alle klubbskifter at Håvard Øglænd fra 2020 sesongen har meldt overgang til Sandnes IL


Samtidig har klubben på gang flere realtivt unge sterke mellomdistanse løpere som vil kunne ta over Håvards tiltenkte plass i det uoffisielle NM i 1200m løping - 1.etappe HK stafetten
Kari-Anne Veen elsker å løpe og har trent og konkurrert siden hun som senior utøver løp den kontrollmålte 10km rundt "Limavatnet" på Ålgård på drøye 38 minutter. Kari-Anne er fortsatt en klasseløper faktisk bedre enn noen gang. Fordi hun i 2018 løp 10km fortere, gjennomførte 10 for Grete på tiden 38.18.


Fra sesongen 2020 konkurrerer 49 år gamle Kari-Anne som yngst i klasse KV 50-54 og med klubbskifte fra Skjalg til Spirit.Travel jobb og som småbarnsmor vil kun et fåtall utvalgte konkurranser være mulig å få til.Frøilandsvannet rundt 2017. Også for Kari-Anne er det å kunne løpe for et lag, ha litt sosialt samvær, skryte og tøyse om hverandres innsats noe av det som mest trigger dette å være i en friidrettsklubb.


I hennes nye konkurranse klasse løp landets to beste på 10km i 2019 på hhv 38.51 (Hytteplan) og 38.58. På 5km løp Kari-Anne i 2019 sesongen på 19.01. Norsk årsbeste i KV 50-54 var hhv. 19.21 og 20.05 på 2.plassOg mens klubbenes beste løpere velger å trene i stedet for å konkurrere i mosjonsløp som det nå er tilbud om nærmest hver helg året rundt, er aktiviteter som en tur på Solastranden fin rekreasjon. En mandag medio september arrangerer Spirit 5km mosjonsløp og turmarsj - nettopp her langs SolastrandenLørdag førstkommende er det klart for Solastranden halvmaraton og 10km. Deler av løpets hovedkomite var med også da NM Maraton i 2007 ble avviklet med løype rundt flyplassen med barneløp introdusert ifm mesterskapet med navn "hundredels maraton" i Sola sentrum


Også da NM halvmaraton ble avviklet på Sola i 2010 gikk løypa rundt flyplassen. Imidlertid ble løping på offentlig vei i 60-sone ansett som såpass risikofylt at nye traséer på sykkelstier ble introdusert


Nesten 10 år senere er nå løypa rundt flyplassen igjen på plass og igjen skal man passere Sola sentrum med dets biltrafikk en travel lørdag formiddag. Men Spirit er klar. Nær 1200 løpere er påmeldt, langt mer enn det egentlig er plass til


Men, alle er velkommen - også alle våre nye superløpere ønskes hjertelig velkommen!

478 visninger

Comments


bottom of page